Справа № 656/429/21
28.07.2021
Номер провадження 3/656/209/21
05 серпня 2021 року смт. Іванівка
Суддя Іванівського районного суду Херсонської області Крисанова В.І.,
розглянувши справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Львів, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, не одруженого, військовослужбовця за контрактом, майора, заступника командира-начальника служби охорони державної таємниці військової частини НОМЕР_1 , до адміністративної відповідальності протягом року не притягувався,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,
На ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за те, що він 18.07.2021, приблизно о 21:15 год, в с. Новомиколаївка, Іванівського району, Херсонської області, будучи військовослужбовцем, призваним на військову службу за контрактом до військової частини НОМЕР_2 , діючи умисно, протиправно, всупереч інтересам служби, в порушення своїх статутних обов'язків, відмовився від проходження медичного огляду на встановлення ступеню алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, в умовах особливого періоду.
ОСОБА_1 під час складання протоколу про адміністративне правопорушення вину свою не визнав та пояснив, що з протоколом не згоден, оскільки в стані алкогольного сп'яніння не перебував, підстав для медичного обстеження не вбачає (а.с.5).
Під час судового розгляду ОСОБА_1 вину свою не взнав та пояснив, що 18.07.2021 знаходився в приміщенні для відпочинку, у зв'язку з підвищеним тиском почував себе погано, приймав ліки та відпочивав. До приміщення зайшов начальник штабу ОСОБА_2 , який передав вимогу начальника штабу пройти огляд на стан сп'яніння. Він пояснив, що у нього підвищився тиск, у зв'язку з чим погано себе почуває. Через 5-7 хв прийшов начальник штабу ОСОБА_3 , який повторив вимогу пройти огляд на стан сп'яніння. Він пішов, але побачивши велику чергу із військовослужбовців для проходженя огляду на стан сп'яніння, повернувся до свого приміщення, оскільки погано себе почував. У начальника штаба не було підстав вимагати від нього пройти огляд на стан сп'яніння, оскільки у нього були вітсутні ознаки алкогольного сп'яніння, крім почервоніння обличчя у зв'язку з підвищеним тиском. Від проходження огляду на стан сп'яніння в присутності двох свідків, які зазначені в акті фіксації відмови від огляду, він не відмовлявся, зазначених осіб не знає.
Диспозицією ч. 3 ст. 172-20 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність, зокрема за появу військовослужбовців на території військової частини в стані алкогольного сп'яніння, в умовах особливого періоду.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про оборону України» № 1932-ХІІ від 06.12.1991 особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно постанови Верховного Суду України від 30.05.2018 (справа № 521/12726/16-ц), в Україні особливий період розпочався 18.03.2014 і триває по теперішній час.
На підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, посадовою особою, яка склала протокол, надані наступні докази.
Витяг з наказу № 308 від 03.12.2020 командира угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_4 , згідно якого, військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 прибув 02.12.2020 до складу сил та засобів угруповання військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на посаду заступника командира-начальника служби охорони державної таємниці (а.с.9).
Протокол про адміністративне правопорушення, згідно якого ОСОБА_1 18.07.2021, приблизно о 21:15 год, в с. Новомиколаївка, Іванівського району, Херсонської області, будучи військовослужбовцем, призваним на військову службу за контрактом до військової частини НОМЕР_2 , діючи умисно, протиправно, всупереч інтересам служби, в порушення своїх статутних обов'язків, відмовився від проходження медичного огляду на встановлення ступеню алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, в умовах особливого періоду (.а.с.1-5), який не містить ознак та виду сп'яніння, які виявлені у ОСОБА_1 .
Акт фіксації відмови від медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного чи наркотичного сп'яніння, згідно якого 18.07.2021, в с. Новоолександрівці, в присутності свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , військовослужбовець ОСОБА_1 , який перебував на службі з ознаками алкогольного сп'яніння (поведінка, що не відповідає обстановці, зміна шкіряного забарвлення обличчя), відмовився від добровільного проходження медичного огляду на стан сп'яніння (а.с.6), який суперечить обставинам зазначеним в протоколі щодо місця вчинення правопорушення, зокрема в протоколі зазначено, що правопорушення вчинено та протокол складений в с. Новомиколаївці, Іванівського району, Херсонської області, акт фіксації відмови від медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного чи наркотичного сп'яніння - в с. Новоолександрівці.
Згідно з п. 7 розділу VІІІ Інструкції про організацію патрульно-постової служби Військовою службою правопорядку у Збройних Силах України, затвердженої Наказом Міністерства оборони України 10.10.2016 № 515 (у редакції наказу Міністерства оборони України від 21.05.2020 № 164), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.07.2020 за № 671/34954, за наявності ознак алкогольного сп'яніння у затриманої особи, установлених Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за № 1413/27858, уповноважена посадова особа органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні) у присутності двох свідків пропонує затриманій особі, з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння, пройти добровільно тест з використанням спеціальних технічних засобів в органі управління Служби правопорядку (підрозділі Служби правопорядку в гарнізоні). У разі незгоди порушника на проведення огляду уповноваженою посадовою особою органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні) з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами оперативний черговий органу управління Служби правопорядку (посадова особа підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні) у супроводі посадової особи, визначеної начальником органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні), організовує направлення затриманого до закладів охорони здоров'я Збройних Сил України, або закладів охорони здоров'я, які підпорядковані Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним державним (військово-цивільним) адміністраціям, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям, для проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння. Направлення на огляд затриманого з метою виявлення стану алкогольного чи наркотичного сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (додаток 16), здійснюється оперативним черговим органу управління Служби правопорядку (посадовою особою підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні) на підставі письмового звернення начальника органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні). У разі відмови затриманої особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 172-20 КУпАП, від проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння в закладі охорони здоров'я уповноважена посадова особа органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні) у присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії порушника щодо ухилення від огляду.
З метою з'ясування обставин, зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення, які оспорюються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, на розгляд справи були викликані свідки, зазначені в акті фіксації відмови від медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного чи наркотичного сп'яніння від 18.07.2021, а саме: ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , які не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили.
В протоколі про адміністративне правопорушення та акті фіксації відмови від медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного чи наркотичного сп'яніння наявні розбіжності щодо місця вчинення адміністративного правопорушення, які під час розгляду справи не вдалося усунути, в зв'язку з неявкою свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
Також, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду на встановлення ступеню алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння. Проте матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять доказів направлення ОСОБА_1 до медичного закладу.
Оскільки докази того, що ОСОБА_1 в присутності двох свідків було запропоновано пройти медичний огляд на стан сп'яніння, від якого він відмовився, не надані, то це свідчить про те, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Провадження у справі щодо ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП необхідно закрити у зв'язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 38, ст. 221, п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, суддя
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя В. І. Крисанова