154/2133/21
3/154/950/21
04 серпня 2021 року. Суддя Володимир-Волинського міського суду Волинської області Вітер І.Р., розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління ДФС у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , директора ПП «Нафтоторгова фірма «Укр-Петроль», проживає за адресою: АДРЕСА_1 за ч.1 ст.164 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
05 липня 2021 року з Головного управління ДФС у Волинській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 21/30-20-21-04-04 від 22 червня 2021 року, складений щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.164 КУпАП.
За змістом протоколу, ОСОБА_1 , директор ПП «Нафтоторгова фірма «Укр-Петроль»», здійснював реалізацію пального з акцизного складу навтобази за адресою: АДРЕСА_2 , у період з 30 вересня 2020 року по 31 травня 2021 року без наявності ліцензії на право оптової торгівлі пальним за наявності місця оптової торгівлі, чим порушив ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального».
У цьому ж протоколі зазначено дата, час і місце вчинення порушення: 02.06.2021 року 14 година 25 хвилин, м. Володимир-Волинський, вул. Н. Ужвій, 5.
Відповідно до ст.278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Вказані дії орган, який розглядає справу повинен вчинити для всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи.
Всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин справи вимагає від уповноваженого органу (посадової особи) насамперед повного дослідження доказів, на основі яких встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні (ст.251 КУпАП), здійснити всебічну й неупереджену оцінку цих доказів (ст.252 КУпАП), встановити наявність обставин, що пом'якшують (ст. 34 КУпАП) чи обтяжують (ст.35 КУпАП) відповідальність, з'ясувати чи здійснюється провадження в межах строків накладення адміністративного стягнення (ст.38 КУпАП), з'ясувати чи заподіяно майнову шкоду вчиненим правопорушенням, чи є можливість передати матеріали справи на розгляд громадських організацій чи звільнити від відповідальності через малозначність правопорушення (статті 21, 22 КУпАП).
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП, одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
У відповідності до вимог ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходам впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставі і в порядку встановленому законом, а застосування заходів адміністративного впливу проводиться в межах компетенції того органу, який його застосовує у точній відповідності із законом.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та долучені до нього матеріали, суд дійшов висновку про їх повернення для належного оформлення з таких підстав.
Зміст фабули справи у протоколі про адміністративне правопорушення щодо обставин його вчинення містить відомості про час вчинення правопорушення у період з 30 вересня 2020 року по 31 травня 2021 року.
В той же час у графі протоколу, яка визначає час вчинення правопорушення вказано 02 червня 2021 року о 14 годині 25 хвилин.
Крім того, за змістом протоколу про адміністративне правопорушення місцем вчинення правопорушення у виді реалізації пального з акцизного складу нафтобази є: м. Володимир-Волинський, вул. Н. Ужвій, 5.
Проте, у відповідності до змісту долучених до справи документів фактична реалізація пального відбуваласьПП «Нафтоторгова фірма «Укр-Петроль» в період з 29 вересня 2020 року по 07 червня 2021 року за адресою: м. Володимир-Волинський, вул. Н. Ужвій, 3/5.
Порядок оформлення в органах ДПС України, у тому числі в їх структурних (відокремлених) підрозділах, матеріалів про адміністративні правопорушення передбачено Інструкцією з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженою наказом Міністерства Фінансів України, № 566 від 02 липня 2016 року.
Відповідно до п.6 Розділу І Інструкції № 566, при викладенні обставин правопорушення у Протоколі вказуються місце та час його вчинення, суть правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складається протокол, та які положення законодавства порушено. Якщо є свідки правопорушення та потерпілі, до протоколу вносяться їх прізвища, імена та по батькові, а також місце проживання.
Розбіжності щодо часу і місця вчинення правопорушення, які містяться у протоколі про адміністративне правопорушення № 21/30-20-21-04-04 від 22 червня 2021 року та в долучених до нього документах, не дають можливості суду всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати обставин справи.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують Європейську конвенцію з прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
З урахуванням положень ч.1 ст.6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також з огляду на практику Європейського суду з прав людини у справах «Малофєєва проти Росії» («Malafeyeva у Russia», рішення від 30 травня 2013 року, заява №36673/04) та «Карелін проти Росії» («Karelin у. Russia» заява № 926/08, рішення від 20 вересня 2016 року), у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
З огляду на зазначене, ЄСПЛ дійшов висновку, що суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції.
Положення ч.2 ст.7 КУпАП вказують на те, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
За таких умов та враховуючи, що фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, є неповними, відтак справа про адміністративне правопорушення має бути повернута до Головного управління ДФС у Волинській області для подальшого доопрацювання та направлення її для розгляду в межах строків накладення адміністративного стягнення.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 256, 276, 278 КУпАП, суд
Повернути до Головного управління ДФС у Волинській області протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.164 КУпАП відносно ОСОБА_1 для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: (підпис)
Згідно з оригіналом.
Суддя Володимир-Волинського міського суду І.Р.Вітер