вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
06.08.2021м. ДніпроСправа № 904/4151/21
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Мілєвої І.В. за участю секретаря судового засідання Симбірьової К.В.
за позовом Департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Дніпропетровська область, м. Дніпро
до Товариства з обмеженною відповідальністю науково-виробниче підприємство "Стандарт", Дніпропетровська область, м. Дніпро
про визнання недійсним пункту договору та стягнення 61 000,00 грн.
Представники:
від позивача: Синьогіна Я.В.;
від відповідача: Вілінський В.І.,
Департамент охорони здоров'я Дніпропетровської обласної державної адміністрації звернувся до господарського суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство “Стандарт”, в якій просить суд:
- визнати недійсним пункт 3.1 договору про закупівлю товарів за державні кошти № 6/2020-ПФ від 10.04.2020 в частині нарахування податку на додану вартість у розмірі 61 000,00 грн.;
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство “Стандарт” на користь Департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської обласної державної адміністрації безпідставно отримані кошти у вигляді податку на додану вартість за договором про закупівлю товарів за державні кошти № 6/2020-ПФ від 10.04.2020 у розмірі 61 000,00 грн.
Ухвалою від 16.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначити підготовче засідання на 12.05.2021.
Ухвалою від 12.05.2021 відкладено підготовче засідання на 26.05.2021.
26.05.2021 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що на момент поставки діяв Перелік № 224 в редакції від 20.03.2020, в якій була відсутня назва зазначеного розділу та зазначена товарна позиція. Перелік № 224 в редакції від 20.03.2020 (що діяла на час поставки) містив розділ «Медичне обладнання для закладів охорони здоров'я, що надають допомогу хворим на COVID-19», в якому в свою чергу були позиції «Медична маска» (УКТЗЕД 6307 90 98 00), «Повнолицева маска / напівмаска» (УКТЗЕД 3926 90 97 90, 9020 00 00 00), «Захисна напівмаска» (УКТЗЕД 9020 00 00 00). Жодна із зазначених позицій не відповідає у сукупності назві (або типу) та коду УКТЗЕД предмету поставки - «Півмаска фільтрувальна медична одноразова «Стандарт 203 FFP2 NR» (УКТЗЕД 6307 90 98 00) та «Півмаска фільтрувальна медична одноразова «Стандарт 313» FFP3 NR» (УКТЗЕД 6307 90 98 00). Крім того, зазначена назва розділу не допускає можливості його неоднозначного трактування. Оскільки Департамент охорони здоров'я Дніпропетровської обласної державної адміністрації не відноситься до закладів охорони здоров'я (і у відповідача відсутня можливість визначати кінцевого отримувача товару та його цільове використання), а Перелік №224 в редакції від 20.03.2020 не містить позиції, що відповідає предмету поставки за договором № 6/2020-ПФ від 10.04.2020, застосування норм Закону № 540-ІХ в частині звільнення від оподаткування ПДВ є неправомірним. Типи виробів та коди УКТЗЕД, зазначені у Переліку в новій редакції (15 квітня), є відповідними типам виробів та кодам УКТЗЕД, що виготовляються та постачаються ТОВ НВП «Стандарт», тобто підпадають під дію Закону щодо звільнення операцій з поставки таких товарів від оподаткування ПДВ. Враховуючи вищезазначені обставини, відповідач вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, та такими, що не містять законодавчого підґрунтя для їх задоволення. У зв'язку із чим відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Ухвалою суду від 26.05.2021 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів до 15.07.2021 включно. Відкладено підготовче засідання на 25.06.2021
09.06.2021 позивач подав до суду відповідь на відзив.
Ухвалою від 25.06.2021 відкладено підготовче засідання на 07.07.2021.
07.07.2021 до підготовчого засідання з'явились представники позивача та відповідача.
Ухвалою суду від 07.07.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу для судового розгляду по суті у судове засідання на 02.08.2021.
У судове засідання 02.08.2021 з'явились представники позивача та відповідача.
02.08.2021 у судовому засіданні оголошено перерву до 06.08.2021.
У судове засідання на 02.08.2021 з'явились представники позивача та відповідача.
В порядку ст. 240 ГПК України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -
10.04.2020 між Департаментом охорони здоров'я Дніпропетровської обласної державної адміністрації (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство “Стандарт” (постачальник) було укладено договір про закупівлю товарів за державні кошти № 6/2020-ПФ (далі - договір).
Постачальник зобов'язується поставити замовнику товари, перелік, кількість, ціни та ідентифікаційні особливості яких зазначені у специфікації (далі - товар, додаток № 1), що додається до цього договору та є невід'ємною його частиною, а замовник - прийняти і оплатити ці товари (п. 1.1. договору).
Найменування та код групи товару за Державним класифікатором продукції та послуг ДК 021:2015:33140000-3 Медичні матеріали (18094 Лицева маска для захисту дихальних шляхів, 18094 Лицева маска для захисту дихальних шляхів): півмаска фільтрувальна FFР2; півмаска фільтрувальна FFР3. Найменування та кількість товару згідно зі специфікацією (додаток № 1) (п. 1.2. договору).
Сума договору встановлюється у національній валюті України та становить: 366 000,00 грн., в тому числі ПДВ - 61 000,00 грн. Сума цього договору може бути змінена згідно чинного законодавства України за взаємною згодою сторін шляхом укладання відповідної додаткової угоди до цього договору (п. 3.1. договору).
Ціна за одиницю товару, у тому числі ПДВ, визначається згідно зіспецифікацією та може бути змінена відповідно до вимог чинного законодавства України (п. 3.2. договору).
Цей договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами, та діє до 16.06.2020, а в частині розрахунків до повного його виконання (п. 10.1. договору).
Додаткові угоди та додатки до цього договору є його невід'ємними частинами і мають юридичну силу у разі, якщо вони викладені у письмовій формі, підписані сторонами та скріплені їх печатками (п. 11.1. договору).
Сторонами підписано додаток № 1 «Специфікацію» до договору (а.с. 28), в якій вони дійшли згоди про поставку товару:
- півмаска фільтрувальна медична одноразова «стандарт 203» FFР2 NR, код згідно з УКТЗЕД 6307 90 98 00/медична маска (згідно Постанови КМУ № 225 від 20.03.2020) у кількості 17 000 шт. на суму 306 000,00 грн. з ПДВ;
- півмаска фільтрувальна медична одноразова «стандарт 313» FFР3 NR, код згідно з УКТЗЕД 6307 90 98 00/медична маска (згідно Постанови КМУ № 225 від 20.03.2020) у кількості 2 000 шт. на суму 60 000,00 грн. з ПДВ. Всього товар підлягає поставці на загальну суму 366 000,00 грн., в тому числі ПДВ - 61 000,00 грн.
Відповідач виставив позивачу рахунок № 1799-5 від 10.04.2020 (а.с. 29) на оплату товару вартістю 366 000,00 грн., в тому числі ПДВ - 61 000,00 грн.
Відповідно до платіжного доручення № 453 від 13.04.2020 (а.с. 30) позивач сплатив відповідачу грошові кошти у розмірі 366 000,00 грн., з призначенням платежу: «об.к.рез.ф;розОДА№Р-187/0/3-20/12.03.20зі зм;півмФілМедОдн. Стан313 FFР3NR,стан203 FFР3NR;р/н1799-5/10.04.2020;Д№6/2020-ПФ/10.04.2020;ПДВ-61000,00».
На виконання умов договору відповідач поставив позивачу товар: півмаска фільтрувальна медична одноразова «стандарт 203» FFР2 NR у кількості 17 000 шт. та півмаска фільтрувальна медична одноразова «стандарт 313» FFР3 NR у кількості 2 000 шт. на загальну суму 366 000,00 грн., в тому числі ПДВ - 61 000,00 грн., що підтверджується підписаною сторонами та скріпленою їх печатками видатковою накладною № 1799-5 від 10.04.2020 (а.с. 32).
Індивідуальною податкової консультацією Державною податковою службою № 401/0/28-21 від 19.01.2021 (а.с. 49-52) надано наступне роз'яснення : згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу (з урахуванням внесених змін) тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, від оподаткування податком на додану вартість звільняються такі операції: з ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України; з постачанням на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України. Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби (СОVID-19) (спричиненої коронавірусом SARS-CоV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 зі змінами та доповненнями (далі - Перелік № 224). Норми пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу застосовуються до операцій, здійснених в період, починаючи з 17 березня 2020 року, і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (СОVID-19). Так, приміткою 1 до Переліку № 224 передбачено, що основною підставою для звільнення від оподаткування податком на додану вартість товарів, що ввозяться на митну територію України, є відповідність таких товарів назві товару (медичного виробу, основного компонента), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарського засобу, які зазначені в Переліку № 224. Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу застосовується на усіх етапах постачання товарів, включених до Переліку № 224, незалежно від статусу покупця таких товарів чи форми його власності. Податкові пільги, визначені статтею 197 розділу V Кодексу та окремими пунктами підрозділу 2 розділу XX Кодексу, надаються не окремим платникам податків, а застосовуються при здійсненні операцій з постачання тих чи інших товарів чи надання тих чи інших послуг. Тому платники ПДВ не мають права ні відмовитися, ні зупинити використання режиму звільнення від оподаткування на один чи декілька звітних періодів, якщо дію пільги прямо не зупинено чи не обмежено відповідними нормами Кодексу. Дане правило повною мірою застосовує і до пільги оподаткування, яка передбачена пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу. Ця вимога законодавства застосовується незалежно від того чи містять договори та первинні документи, складені на постачання таких товарів, положення щодо необхідності нарахування ПДВ чи ні, а також незалежно від дати укладення таких договорів. До розділу «Медичні вироби, медичне обладнання та інші товари, що необхідні для здійснення заходів спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби (СОVID-19) (спричиненої коронавірусом SARS-CоV-2» Переліку № 224, зокрема включено товарна позиція медична маска, респіратор FFP2 або FFP3, маски, не оснащені змінними фільтрами згідно з кодом УКТ ЗЕД 6307 90 98 00. Таким чином, від оподаткування ПДВ згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу звільняються ті товари, назва яких відповідає назві товарів (медичних виробів, основних компонентів), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарських виробів, що включені до Переліку № 224, та за умови дотримання вимог встановлених у примітках до Переліку № 224. Враховуючи викладене, постачальники, з якими Департаментом укладено договори про закупівлю товарів, в даному випадку Півмаска фільтрувальна медична одноразова «Стандарт 313» FFР3 NR, включених до Переліку № 224 за державні кошти, починаючи з 17 березня 2020 року і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, повинні визначати вартість таких товарів без ПДВ. Податкові накладні, які були складені із застосуванням ставки податку на додану вартість за операціями з постачання товарів ,включених до переліку № 224, в період дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ таких товарів, вважаються такими, що складені з порушенням (не відповідають вимогам) пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу. Платникам податку, які в період дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ товарів, включених до переліку № 224, здійснювали постачання таких товарів з нарахуванням ПДВ, слід забезпечити проведення коригування податкових зобов'язань з ПДВ, відображених у таких податкових накладних. При цьому платники податку мають провести перерахунки, згідно з якими сума ПДВ, що була сплачена (нарахована) у складі вартості придбаних товарів та відображена в податкових накладних, складених щодо операцій із такими товарами, які відбулися в період дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ, має бути або повернута покупцям, або зарахована в рахунок оплати вартості наступних поставок.
Позивач зазначає, що звернувся до відповідача з листом за № 3466/0/29-20 від 04.05.2020 (а.с. 33-34), в якому просив вжити заходів щодо повернення сплаченої суми ПДВ, в тому числі за договором про закупівлю товарів за державні кошти № 6/2020-ПФ від 10.04.2020.
Листом № 06/01-05 від 06.05.2020 (а.с. 35-36) відповідач повідомив, що режим звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання товарних позицій, включених до Переліку № 224 Постановою КМУ № 271, застосовується з дати набрання чинності вказаної Постанови, тобто з 15 квітня, як зазначено у інформаційному листі ДПС України № 10 від 16.04.2020. Тому здійснення повернення суми ПДВ по операціям з поставок, що були здійснені до 15.04.2020 є неможливим.
Позивач зазначає, що 06.08.2020 ним було повторно направлено лист до відповідача за № 6085/0/29-20 від 06.08.2020 (а.с. 37) про вимогу повернути сплачену суму ПДВ за договором про закупівлю товарів за державні кошти.
Листом № 18/03-08 від 18.08.2020 (а.с. 38-39) відповідач також повідомив, що режим звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання товарних позицій, включених до Переліку № 224 Постановою КМУ № 271 застосовується з дати набрання чинності вказаної Постанови. Тобто з 15 квітня, як зазначено у інформаційному листі ДПС України № 10 від 16.04.2020.
Позивач зазначає, що знову звернувся до відповідача з листами № 10178/0/29-20 від 17.12.2020 (а.с. 40-41) та № 716/0/29-21 від 27.01.2021 (а.с. 44) про повернення сплаченої суми ПДВ.
Листом № 22/01-12 від 22.12.2020 (а.с. 42-43) відповідачем була надана відповідь аналогічна попереднім.
Позивач зазначає, що звернувся до відповідача із досудовою вимогою № 3 вих. № 1793/0/29-21 від 03.03.2021 (а.с. 45-48) про повернення податку на додану вартість в сумі в том числі 61 000,00 грн.
Однак, як зазначає позивач, відповідач відповідь на досудову вимогу не надав, 61 000,00 не повернув.
Також, позивач вважає, що пункт 3.1 договору в частині включення суми ПДВ до ціни договору суперечить чинному законодавству України та є недійсним, оскільки суперечить пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України.
У зв'язку із викладеним позивач просить суд:
- визнати недійсним пункт 3.1 договору про закупівлю товарів за державні кошти № 6/2020-ПФ від 10.04.2020 в частині нарахування податку на додану вартість у розмірі 61 000,00 грн.;
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство “Стандарт” на користь Департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської обласної державної адміністрації безпідставно отримані кошти у вигляді податку на додану вартість за договором про закупівлю товарів за державні кошти № 6/2020-ПФ від 10.04.2020 у розмірі 61 000,00 грн.
Особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала (ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України).
Відповідно до статті 1212 Цивільного кодексу України безпідставно набутим є майно, набуте особою або збережене нею в себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави.
Зобов'язання з безпідставного набуття, збереження майна виникають за наявності трьох умов: а) набуття або збереження майна; б) набуття або збереження за рахунок іншої особи; в) відсутність правової підстави для набуття або збереження майна (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочину або інших підстав, передбачених статтею 11 Цивільного кодексу України).
Під відсутністю правової підстави розуміється такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідношення і його юридичному змісту. Тобто відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином.
У випадку, коли поведінка набувача, потерпілого, інших осіб або подія утворюють правову підставу для набуття (збереження) майна, стаття 1212 Цивільного кодексу України може бути застосована тільки після того, як така правова підстава у встановленому порядку скасована, визнана недійсною, змінена, припинена або була відсутня взагалі.
Положення глави 83 Цивільного кодексу України "Набуття, збереження майна без достатньої правової підстави" застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Для виникнення зобов'язання з безпідставного збагачення необхідна наявність наступних умов: 1) збільшення майна в однієї особи (вона набуває нові цінності, збільшує кількість та вартість належного їй майна або зберігає майно, яке неминуче мало б вибути із її володіння); 2) втрата майна іншою особою, тобто збільшення або збереження майна в особи є наслідком втрати або недоотримання цього майна іншою особою; 3) причинний зв'язок між збільшенням майна в однієї особи і відповідною втратою майна іншою особою; 4) відсутність достатньої правової підстав для збільшення майна в однієї особи за рахунок іншої особи, тобто обов'язковою умовою є збільшення майна однієї сторони (набувачем), з одночасним зменшенням його в іншої сторони (потерпілого), а також відсутність правової підстави (юридичного факту) для збагачення. Відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином, тобто мала місце помилка, обман, випадковість або інші підстави набуття або збереження майна, які не можна віднести до підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, передбачених нормами статті 11 ЦК України.
Статтею 638 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до положень статті 180 Господарського кодексу України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства.
Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Умови про предмет у господарському договорі повинні визначати найменування (номенклатуру, асортимент) та кількість продукції (робіт, послуг), а також вимоги до їх якості. Вимоги щодо якості предмета договору визначаються відповідно до обов'язкових для сторін нормативних документів, а у разі їх відсутності - в договірному порядку, з додержанням умов, що забезпечують захист інтересів кінцевих споживачів товарів і послуг.
Відповідно до статті 11 Закону України "Про ціни і ціноутворення" вільні ціни встановлюються суб'єктами господарювання самостійно за згодою сторін на всі товари, крім тих, щодо яких здійснюється державне регулювання цін.
Отже, сторони на договірних засадах передбачають формування ціни за договором.
За умовами договору про закупівлю товарів за державні кошти № 6/2020-ПФ від 10.04.2020 ціна за одиницю товару, у тому числі ПДВ, визначається згідно зі специфікацією та може бути змінена відповідно до вимог чинного законодавства України (п. 3.2. договору).
Згідно з підпунктом 14.1.178 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, ПДВ - це непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V цього Кодексу.
Згідно з підпунктами "а" і "б" п.185.1 ст.185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 Податкового кодексу України.
За своєю правовою сутністю ПДВ є часткою новоствореної вартості та сплачується покупцем /замовником послуг/.
Тобто сторони договору погодили, що у ціну розрахункової одиниці вартості товару включено оплату ПДВ.
Водночас Законом України від 30.03.2020 № 540 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)", який набув чинності 02.04.2020, доповнено підрозділ 2 розділу ХХ ПК України пунктом 71, згідно з яким тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України. У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до цього пункту, положення пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу та положення статті 199 цього Кодексу не застосовуються щодо таких операцій. Норми цього пункту застосовуються до операцій, здійснених починаючи з 17.03.2020.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2020 № 224 затверджено перелік лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ, серед яких і медичні маски код згідно з УКТЗЕД 6307 90 98 00), респіратори FFP2 або FFP3.
Слід зазначити, що хоча ПДВ й включається до ціни товару, однак не є умовою про ціну в розумінні цивільного та господарського законодавства, оскільки не може встановлюватися (погоджуватися чи змінюватися) сторонами за домовленістю, тобто в договірному порядку.
Господарський суд вважає, що відповідач як одна із сторін зобов'язання набув зазначені кошти (61 000,00 грн. - ПДВ) за рахунок іншої сторони не в порядку виконання договірного зобов'язання, що виключає застосування до правовідносин сторін норм зобов'язального права, а поза підставами, передбаченими договором про закупівлю товарів за державні кошти, внаслідок їх перерахування на рахунок відповідача понад вартість товару, який було поставлено, тобто на підставі статті 1212 Цивільного кодексу України.
Наведеного правового висновку також дійшов Верховий Суд у постанові від 01.06.2021 у справі № 916/2478/20.
Постачальник отриману від покупця суму ПДВ до бюджету не повинен сплачувати, оскільки товар звільнено від оподаткування ПДВ, тому суд дійшов до висновку, що неповернення відповідачем позивачеві суми, перерахованої поза межами договірних платежів (суми ПДВ, яка є складовою договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів), має наслідком збагачення відповідача на суму 61 000,00 грн., тобто набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом. А тому позовні вимоги підлягають задоволенню в часті стягнення з відповідача 61 000,00 грн. - безпідставно набутих грошових коштів.
В той же час, суд не вбачає достатньо правових підстав для задоволення позовних вимог відповідача щодо визнання недійсним п.3.1. договору про закупівлю товарів за державні кошти № 6/2020-ПФ від 10.04.2020 (укладеного між сторонами) в частини нарахування податку на додану вартість у розмірі 61 000,00 грн. (оскільки хоча ПДВ й включається сторонами до ціни товару ( в п.3.1. договору), однак податок на додану вартість не є умовою про ціну в розумінні цивільного та господарського законодавства, оскільки не може встановлюватися (погоджуватися чи змінюватися) сторонами за домовленістю, тобто в договірному порядку).
Відповідач у своєму відзиві зазначив, що на момент поставки діяв Перелік № 224 в редакції від 20.03.2020, в якій була відсутня назва зазначеного розділу та зазначена товарна позиція. Перелік № 224 в редакції від 20.03.2020 (що діяла на час поставки) містив розділ «Медичне обладнання для закладів охорони здоров'я, що надають допомогу хворим на COVID-19», в якому в свою чергу були позиції «Медична маска» (УКТЗЕД 6307 90 98 00), «Повнолицева маска / напівмаска» (УКТЗЕД 3926 90 97 90, 9020 00 00 00), «Захисна напівмаска» (УКТЗЕД 9020 00 00 00). Жодна із зазначених позицій не відповідає у сукупності назві (або типу) та коду УКТЗЕД предмету поставки - «Півмаска фільтрувальна медична одноразова «Стандарт 203 FFP2 NR» (УКТЗЕД 6307 90 98 00) та «Півмаска фільтрувальна медична одноразова «Стандарт 313» FFP3 NR» (УКТЗЕД 6307 90 98 00). Крім того, зазначена назва розділу не допускає можливості його неоднозначного трактування. Оскільки Департамент охорони здоров'я Дніпропетровської обласної державної адміністрації не відноситься до закладів охорони здоров'я (і у відповідача відсутня можливість визначати кінцевого отримувача товару та його цільове використання), а Перелік №224 в редакції від 20.03.2020 не містить позиції, що відповідає предмету поставки за договором № 6/2020-ПФ від 10.04.2020, застосування норм Закону № 540-ІХ в частині звільнення від оподаткування ПДВ є неправомірним.
Господарський суд зазначає, що відповідно до п. 1.1. договору постачальник зобов'язується поставити замовнику товари, перелік, кількість, ціни та ідентифікаційні особливості яких зазначені у специфікації (далі - товар, додаток № 1), що додається до цього договору та є невід'ємною його частиною, а замовник - прийняти і оплатити ці товари.
Найменування та код групи товару за Державним класифікатором продукції та послуг ДК 021:2015:33140000-3 Медичні матеріали (18094 Лицева маска для захисту дихальних шляхів, 18094 Лицева маска для захисту дихальних шляхів): півмаска фільтрувальна FFР2; півмаска фільтрувальна FFР3. Найменування та кількість товару згідно зі специфікацією (додаток № 1) (п. 1.2. договору).
Сторонами підписано додаток № 1 «Специфікацію» до договору (а.с. 28), в якій вони дійшли згоди про поставку товару:
- півмаска фільтрувальна медична одноразова «стандарт 203» FFР2 NR, код згідно з УКТЗЕД 6307 90 98 00/медична маска (згідно Постанови КМУ № 225 від 20.03.2020) у кількості 17 000 шт на суму 306 000,00 грн. з ПДВ;
- півмаска фільтрувальна медична одноразова «стандарт 313» FFР3 NR, код згідно з УКТЗЕД 6307 90 98 00/медична маска (згідно Постанови КМУ № 225 від 20.03.2020) у кількості 2 000 шт на суму 60 000,00 грн. з ПДВ. Всього товар підлягає поставці на загальну суму 366 000,00 грн., в тому числі ПДВ - 61 000,00 грн.
Як вказано вище, Законом України від 30.03.2020 № 540 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)", доповнено підрозділ 2 розділу ХХ ПК України пунктом 71, згідно з яким тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України. У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до цього пункту, положення пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу та положення статті 199 цього Кодексу не застосовуються щодо таких операцій. Норми цього пункту застосовуються до операцій, здійснених починаючи з 17.03.2020.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2020 № 224 затверджено перелік лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ, серед яких і медичні маски (код згідно з УКТЗЕД 6307 90 98 00).
З огляду на викладене заперечення відповідача не спростовують вищенаведеної правової оцінки матеріалів, обставин справи згідно з вимогами закону, тому відхиляються господарським судом.
Згідно зі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір за майнову вимогу підлягає стягненню з відповідача на користь позивача в розмірі 2 270,00 грн., а витрати по сплаті судового збору за немайнову вимогу покладаються на позивача у розмірі 2 270,00 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство “Стандарт” (49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Князя Ярослава Мудрого, буд. 3, прим. 7, ідентифікаційний код 25513947) на користь Департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської обласної державної адміністрації (49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, пр. Олександра Поля, буд. 2, ідентифікаційний код 33769381) 61 000,00 грн. безпідставно отриманих коштів, а також витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 270,00 грн., про що видати наказ.
В решті позову відмовити.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного судового рішення і може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Дніпропетровської області.
Повне рішення складено 06.08.2021
Суддя І.В. Мілєва