Постанова від 03.08.2021 по справі 922/938/21

СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

проспект Незалежності, 13, місто Харків, 61058

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" серпня 2021 р. Справа № 922/938/21

Колегія суддів у складі: головуючий суддя Гребенюк Н.В., суддя Зубченко І.В. , суддя Медуниця О.Є.,

за участю секретаря судового засідання Пляс Л.Ф.,

за участю представників сторін:

від прокуратури - Горгуль Н.В., прокурор відділу Харківської обласної прокуратури - на підставі службового посвідчення від 09.10.2020 №057317;

від першого відповідача - Столбовий М.І., в порядку самопредставництва - на підставі витягу з ЄДРПОУ; Положення про Департамент територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради (додаток 127 до рішення 1 сесії ХМР 8 скликання "Про затвердження положень виконавчих органів ХМР 8 скликання" від 09.12.2020 № 7/20, затвердженого рішенням 2 сесії ХМР 8 скликання від 30.12.2020 № 20/20; посвідчення №1790;

від другого відповідача - Скриннік І.А., адвокат (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю від 13.03.2020 №1706) - на підставі ордеру від 15.04.2021 серії АХ №1047072;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу заступника керівника Харківської обласної прокуратури, м. Харків (вх. №2071 Х/3), на рішення господарського суду Харківської області від 14.06.2021 (повний текст рішення складено 15.06.2021, суддя Калініченко Н.В.) у справі № 922/938/21

за позовом керівника Немишлянської окружної прокуратури м. Харкова в інтересах держави, м. Харків,

до відповідачів: 1. Харківської міської ради, м. Харків,

2. Товариства з обмеженою відповідальністю “Аклор”, м. Харків,

про визнання незаконним та скасування рішень органу місцевого самоврядування,

ВСТАНОВИЛА:

У березні 2021 року керівник Немишлянської окружної прокуратури м. Харкова звернувся до господарського суду Харківської області із позовом до Харківської міської ради та Товариства з обмеженою відповідальністю “Аклор” про визнання незаконним та скасування підпункту 5.1, 5.2 пункту 5 додатку № 1 до рішення 37 сесії Харківської міської ради 7 скликання "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів" від 19.08.2020 № 2229/20, а також визнання незаконним та скасування пункту 15 додатку № 1 до рішення 3 сесії Харківської міської ради Харківської області 8 скликання "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок" від 24.02.2021 № 49/21.

Рішенням господарського суду Харківської області від 14.06.2021 у справі №922/938/21 у позові відмовлено повністю.

Рішення місцевого господарського суду мотивоване тим, що:

- оскаржувані рішення Харківської міської ради "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів" від 19.08.2020 № 2229/20 та "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок" від 24.02.2021 № 49/21 прийняті органом місцевого самоврядування на підставі чинного законодавства, в інтересах територіальної громади міста та в межах наданих повноважень;

- прокурором не доведено, що розмір земельної ділянки, на отримання якої має право другий відповідач, має відповідати площі, яку безпосередньо займають нежитлові споруди (виключно площу під об'єктами нерухомого майна) або може бути дещо більшою (у разі необхідності обслуговування цих об'єктів), оскільки вказані твердження не ґрунтуються на нормах чинного законодавства;

- чинними положеннями законодавства, Державними будівельними нормами "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень ДБН 360-92", затверджені наказом Держкоммістобудування від 17.04.1992 за № 44; Державними будівельними нормами ДБН Б.2.2-12:2019 Планування та забудова територій, затвердженими Наказом Мінрегіону № 104 від 26.04.2019, Державними санітарними правилами планування та забудови населених пунктів, затвердженими наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.06.1996 № 173; Державні будівельні норми "Житлові будинки. Основні положення ДБН В.2.2-15-2005", затвердженими наказом Держбуду України від 18.05.2005 №80 не визначено нормативу розміру та меж земельних ділянок, не визначено площу відведеної земельної ділянки в залежність від площі споруд, що на них знаходиться;

- прокурором не доведено належними та допустимими доказами необхідності використання другим відповідачем земельної ділянки у меншому розмірі та не наведено жодних порушень чинного законодавства при затвердженні проекту землеустрою спірної земельної ділянки, наявності недоліків або неточностей у розробленому проекті землеустрою, невідповідності такого проекту землеустрою вимогам законодавства та нормативно-правових актів;

Заступник керівника Харківської обласної прокуратури з рішенням суду першої інстанції не погодився та звернувся до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм чинного законодавства, неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення господарського суду Харківської області від 14.06.2021 у справі №922/938/21 та постановити нове судове рішення, яким позовні вимоги прокурора задовольнити у повному обсязі. Також апелянт просив долучити до матеріалів справи витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 29.06.2021 №263413996 та довідку ТОВ “Архілаін” від 28.05.2021.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги заступник керівника Харківської обласної прокуратури зазначав наступне:

- місцевим господарським судом не надано оцінки доводам прокурора щодо передбаченого законом порядку отримання земельної ділянки в оренду з метою розміщення і обслуговування об'єктів нерухомого майна, яке перебуває у власності особи, без проведення земельних торгів, а також невідповідності площі належного відповідачу об'єкта нерухомості площі фактично наданої в оренду землі;

- суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про те, що оскаржувані акти органу місцевого самоврядування прийняті з дотриманням положень чинного законодавства, оскільки Харківською міською радою порушені норми Земельного кодексу України, які пов'язують надання земельної ділянки на позаконкурентних засадах саме із розташуванням на цій ділянці будівлі чи споруди та її цільового призначення; на момент набуття другим відповідачем права власності на нежитлову будівлю остання знаходилась на земельній ділянці з кадастровим номером 6310138500:07:001:0092 площею 4,9121га, а спірна земельна ділянка з кадастровим номером 6310138500:07:001:0121, площею 4,2888на не була сформована; на час розгляду справи об'єкт нерухомого майна, розміщений на спірній земельній ділянці, знищений;

- місцевий господарський суд дійшов неправильного висновку про те, що чинним законодавством України не визначено розміру та меж земельних ділянок, а прокурором не з'ясовано площу нерухомості та не співвіднесено її з розміром отриманої другим відповідачем у користування земельною, оскільки до спірних правовідносин застосовуються Державні будівельні норми "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень ДБН 360-92", затверджені наказом Держкоммістобудування від 17.04.1992 за № 44; Державні будівельні норми ДБН Б.2.2-12:2019 Планування та забудова територій, затверджені Наказом Мінрегіону № 104 від 26.04.2019, Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів, затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.06.1996 № 173; Державні будівельні норми "Житлові будинки. Основні положення ДБН В.2.2-15-2005", затверджені наказом Держбуду України від 18.05.2005 №80;

- Харківська міська рада не мала законних підстав для надання оспорюваної земельної ділянки в оренду другому відповідачу для будівництва і обслуговування багатоквартирного будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури інакше як за результатами проведених земельних торгів.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу справ між суддями від 08.07.2021 для розгляду справи №922/938/21 визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя (суддя-доповідач) Гребенюк Н.В., судді Зубченко І.В., Медуниця О.Є.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 13.07.2021 у справі №922/938/21 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою заступника керівника Харківської обласної прокуратури на рішення господарського суду Харківської області від 14.06.2021 у справі №922/938/21; призначено справу до розгляду на 03.08.2021 о 10год 30хв у приміщенні Східного апеляційного господарського суду; встановлено учасникам справи строк до 29.07.2021 включно для надання до суду апеляційної інстанції відзиву на апеляційну скаргу, заяв та клопотань, пов'язаних з розглядом справи з доказами їх надсилання іншим учасникам справи.

20.07.2021 від Товариства з обмеженою відповідальністю «Аклор» до Східного апеляційного господарського суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому другий відповідач просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, рішення господарського суду Харківської області від 14.06.2021 у справі №922/938/21 - залишити без змін.

В обґрунтування своєї правової позиції Товариство з обмеженою відповідальністю «Аклор» посилалось на те, що:

- прокурором не доведено невідповідність рішення Харківської міської ради від 19.08.2020 №2219/200 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів" положенням чинного законодавства, оскільки спірна земельна ділянка була сформована раніше в результаті поділу земельної ділянки з кадастровим номером 6310138500:07:001:0092 на підставі рішення Харківської міської ради від 18.12.2019 №1895/19; на підставі вказаного рішення другим відповідачем розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення, затверджений у встановленому законом порядку;

- положеннями чинного законодавства не унормовано порядок передачі у власність чи користування земельних ділянок комунальної власності, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб; відсутні застереження щодо необхідності урахування певних пропорцій співвідношення площ таких об'єктів та земельної ділянки, що відводиться, що свідчить про відсутність порушень чинного законодавства у діях органу місцевого самоврядування;

- встановлення цільового призначення спірної земельної ділянки із категорією земель житлової та громадської забудови відбулось при прийнятті Харківською міською радою відповідного рішення, тобто із дотриманням встановленого статтею 20 Земельного кодексу України порядку.

30.07.2021 від Харківської міської ради до Східного апеляційного господарського суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому перший відповідач просив апеляційну скаргу заступника керівника Харківської обласної прокуратури на рішення господарського суду Харківської області від 14.06.2021 у справі №922/938/21 залишити без задоволення, оскаржуване судове рішення - без змін.

В обґрунтування своєї правової позиції Харківська міська рада із посиланням на правомірність висновків суду першої інстанції зазначала наступне:

- місцевий господарський суд дійшов обґрунтованого висновку про те, що чинним законодавством передбачене виключне право власника нерухомого майна на отримання в оренду земельної ділянки, на якій воно розташоване, без проведення торгів;

- сам лише факт перевищення площі відведеної земельної ділянки над площею, займаною об'єктом нерухомості та необхідною для їх обслуговування, не може бути самостійною підставою для визнання такої передачі землі незаконною, у зв'язку з чим доводи прокурора щодо перевищення розміру земельної ділянки, на отримання якої має право другий відповідач, не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства і не підтверджені належними та допустимими доказами;

- прокурором не доведено порушення інтересів держави (територіальної громади) в частині зміни органом місцевого самоврядування цільового призначення земельної ділянки, оскільки оскаржуваними рішеннями 37 сесії Харківської міської ради «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів» від 19.08.2020 №229/20, а також рішенням 3 сесії Харківської міської ради Харківської області 8 скликання «Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок» від 24.02.2021 №49/21 не здійснювалось формування земельної ділянки з кадастровим номером 6310138500:07:001:0121, а відбувалось лише оновлення інформації щодо цільового призначення у відповідності до затвердженої містобудівної документації;

- частина друга статті 134 Земельного кодексу України не пов'язує продаж права оренди земельної ділянки без застосування конкурентних засад із залежністю від розміру об'єктів нерухомого майна, розташованих на земельній ділянці, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб та виду використання земельної ділянки.

У судовому засідання прокурор підтримав вимоги апеляційної скарги, просив її задовольнити, рішення господарського суду Харківської області від 14.06.2021 у справі №922/938/21 скасувати та постановити нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Представники відповідачів заперечили проти вимог апеляційної скарги, просили залишити її без задоволення, оскаржуване рішення - без змін.

Дослідивши матеріали справи, а також викладені в апеляційній скарзі, відзивах на апеляційну скаргу доводи, заслухавши представників сторін, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також повноту встановлених обставин справи, відповідність їх наданим доказам, розглянувши справу в порядку ст. 269 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду встановила наступне.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено місцевим господарським судом, 15.11.2017 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Харків Арена» (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Аклор» укладений договір купівлі-продажу за умовами якого покупець прийняв у власність нежитлову будівлю літ. "Г-2", загальною площею 254кв. м, що знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Маршала Жукова, будинок 2-А; нежитлова будівля розташована на земельній ділянці, площею 4,9121 га із кадастровим номером 6310138500:07:001:0092, для будівництва багатофункціональної спортивної арени та реконструкції нежитлової будівлі літ. "Г-2" по проспекту Маршала Жукова, будинок 2-А, під допоміжні приміщення для забезпечення проведення матчів фінальної частини Чемпіонату Європи 2015 з баскетболу.

Право власності на вказану нежитлову будівлю зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 15.11.2017, номер запису про право власності 23383628.

Згідно витягу з Державного земельного кадастру земельна ділянка із кадастровим номером 6310138500:07:001:0092 була зареєстрована 16.04.2013.

Рішенням 32 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 18.12.2019 №1895/19 «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів» на підставі ст.ст. 25, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 12, 40, 83, 92, 116, 118, 121, 123, 124, 134, 186 Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», Закону України «Про землеустрій», керуючись Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Харківська міська рада вирішено надати дозвіл на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів згідно з додатком.

Додатком 1 до Рішення 32 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів» від 18.12.2019 №1895/19 визначений перелік юридичних та фізичних осіб, яким надається дозвіл на розроблення документації із землеустрою.

Підпунктом 4.1. пункту 4 додатку 1 до рішення 32 сесії Харківської міської ради 7 скликання "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів" від 18.12.2019 № 1895/19 надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки (кадастровий номер 6310138500:07:001:0092) площею 4,9121 га із земель територіальної громади міста Харкова по проспекту Маршала Жукова, будинок 2-Б для будівництва багатофункціональної спортивної арени та реконструкції нежитлової будівлі літ. "Г-2" по проспекту Маршала Жукова, будинок 2-А під допоміжні приміщення для забезпечення проведення матчів фінальної частини Чемпіонату Європи 2015 з баскетболу. Фінансування робіт із землеустрою забезпечено за рахунок коштів ТОВ "Аклор" (підпункт 4.2. пункту 4 вказаного рішення).

Таким чином, вказаним рішенням територіальна громада м. Харкова надала дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки (кадастровий номер 6310138500:07:001:0092) площею 4,9121га із земель територіальної громади м. Харкова по пр-т Маршала Жукова, 2-Б для будівництва багатофункціональної спортивної арени на реконструкції нежитлової будівлі літ. «Г-2» по пр-ту Маршала Жукова, 2-А під допоміжні приміщення для забезпечення проведення матчів фінальної частини Чемпіонату Європи 2015 з баскетболу.

Рішенням 33 сесії Харківської міської ради 7 скликання "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів" від 26.02.2020 за № 2009/20 «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів» надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів згідно з додатком 1.

Відповідно до підпункту 1.1. пункту 1 додатку 4 до рішення 33 сесії Харківської міської ради 7 скликання "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів" від 26.02.2020 за № 2009/20 Товариству з обмеженою відповідальністю "Аклор" погоджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки (кадастровий номер 6310138500:07:001:0092) площею 4,9121 га із земель територіальної громади міста Харкова на земельні ділянки, в тому числі ділянка 1 площею 4,2888 га для будівництва багатофункціональної спортивної арени та реконструкції нежитлової будівлі літ. "Г-2" по проспекту Маршала Жукова, будинок 2-А під допоміжні приміщення для забезпечення проведення матчів фінальної частини Чемпіонату Європи 2015 з баскетболу. Фінансування робіт із землеустрою забезпечено за рахунок коштів ТОВ "Аклор" (підпункт 4.2. пункту 4 вказаного рішення).

Рішенням 35 сесії Харківської міської ради 7 скликання "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів" від 22.04.2020 № 2089/20 Від 22.04.2020 № 2089/20 «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів» надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів згідно з додатком 1, погоджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу чи об'єднання земельних ділянок, згідно з додатком 4.

Відповідно до підпункту 5.1. пункту 5 додатку 1 до рішення 35 сесії Харківської міської ради 7 скликання "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів" від 22.04.2020 № 2089/20, надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із зміною цільового призначення земельної ділянки (кадастровий номер 6310138500:07:001:0121) площею 4,2888 га із земель територіальної громади міста Харкова для будівництва багатофункціонального комплексу по проспекту Маршала Жукова, будинок 2-Б. Будівництво об'єкту ухвалено здійснювати з урахуванням знесення нежитлової будівлі літ. "Г-2", в межах земельної ділянки (кадастровий номер 6310138500:07:001:0121), яка належить ТОВ "Аклор" на праві приватної власності.

Отже, земельна ділянка з кадастровим номером 6310138500:07:001:0121 була сформована в результатів поділу земельної ділянки з кадастровим номером 6310138500:07:001:0092.

Рішенням 3 сесії Харківської міської ради 8 скликання «Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд» від 24.02.2021 №49/21 затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічні документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для експлуатації та обслуговування будівель і споруд юридичним та фізичним особам, зазначеним у додатку 1 до цього рішення. Надано земельні ділянки для експлуатації та обслуговування будівель і споруд юридичним та фізичним особам, зазначеним у додатках 1 та 4 до цього рішення.

Пунктом 15 додатку 1 до рішення 3 сесії Харківської міської ради 8 скликання "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок" від 24.02.2021 №49/21 Товариству з обмеженою відповідальністю "Аклор" затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності площею 4,2888 га (кадастровий номер 6310138500:07:001:0121) зі зміною цільового призначення; ухвалено змінити цільове призначення земельної ділянки площею 4,2888 га (кадастровий номер 6310138500:07:001:0121) на "для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури" для будівництва багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури по проспекту Маршала Жукова, будинок 2-Б (Немишлянський район); надано в оренду строком до 01.03.2023 земельну ділянку площею 4,2888 га (кадастровий номер 6310138500:07:001:0121) комунальної власності за рахунок земель житлової та громадської забудови для будівництва багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури проспекту Маршала Жукова, будинок 2-Б (Немишлянський район).

Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, судова колегія апеляційного господарського суду зазначає наступне.

Предметом спору у даній справі є визнання незаконним та скасування підпункту 5.1, 5.2 пункту 5 додатку № 1 до рішення 37 сесії Харківської міської ради 7 скликання "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів" від 19.08.2020 № 2229/20, а також визнання незаконним та скасування пункту 15 додатку № 1 до рішення 3 сесії Харківської міської ради Харківської області 8 скликання "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок" від 24.02.2021 № 49/21.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.

Підставами для визнання акту недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акту недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акту прав та охоронюваних законом інтересів інших осіб.

Відповідно до статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Згідно зі статтею 172 Цивільного кодексу України територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їх компетенції, встановленої законом.

У частині першій статті 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” установлено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Згідно із частиною п'ятою статті 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування й оренду.

Таким чином, орган місцевого самоврядування, її виконавчий комітет, міський голова (в межах їх компетенції) у спірних правовідносинах реалізують права власника майна, що перебуває у комунальній власності, щодо володіння, користування та розпорядження таким майном на підставі та у порядку, визначеному чинним законодавством України.

Відповідно до статті 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, у зв'язку з чим захист інтересів держави у сфері земельних правовідносин є одним із пріоритетних напрямів представницької діяльності прокурорів.

За змістом ч. 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Частиною 1 статті 21 Цивільного кодексу України визначено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Положеннями ч. 2 статті 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 статті 16 Закону України "Про оренду землі", укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Згідно з ч. 1 статті 134 Земельного кодексу України, земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Частинами 1, 2 статті 135 Земельного кодексу України визначено, що земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі- продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів. Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.

Як зазначено вище, на земельній ділянці з кадастровим номером 6310138500:07:001:0121, наданій у користування другому відповідачу, розташований об'єкт нерухомого майна, що належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Аклор» на праві приватної власності, про що свідчать відомості Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, наявні у матеріалах справи.

Положеннями статті 34 Закону України "Про державний земельний кадастр" визначено, що на кадастровому плані земельної ділянки відображаються, зокрема, контури об'єктів нерухомого майна, розташованих на земельній ділянці.

Відповідно до кадастрового плану земельної ділянки, що є складовою проекту землеустрою, контури вищевказаних об'єктів та їх умовні позначення відображені на кадастровому плані земельної ділянки (кадастровий номер 6310138500:07:001:0121). Аналогічні відомості щодо об'єктів нерухомого майна (контури будівель) були відображені на кадастровому плані у витязі з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-6313552392020.

За змістом відомостей витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-6313552392020 державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 6310138500:07:001:0121 відбулась 13.04.2020, тобто передувала прийняттю Харківською міською радою спірних рішень "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів" № 2229/20 від 19.08.2020 та "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок" від 24.02.2021 № 49/21.

Положеннями ч. 2 статті 134 Земельного кодексу України визначено, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них в тому числі у разі розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.

Аналіз наведених норм дає підстави стверджувати, що вони прямо пов'язують надання земельної ділянки на позаконкурентних засадах саме з розташуванням на цій земельній ділянці об'єктів нерухомого майна.

З огляду на наведене, судова колегія погоджується із висновком місцевого господарського суду, що зміст статті 134 Земельного кодексу України не містить прямого застереження щодо порядку визначення розміру такої земельної ділянки, не обмежуючи такий розмір виключно площею нерухомого майна, розташованого на останній.

Зі змісту оскаржуваного рішення Харківської міської ради 37 сесії 7 скликання від 19.08.2020 №2229/20 «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів» та додатку №1 до цього рішення вбачається, що Товариству з обмеженою відповідальністю «Аклор» був наданий дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення земельної ділянки (кадастровий номер 6310138500:07:001:0121) площею 4,2888га із земель територіальної громади м. Харкова для будівництва багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури.

Тобто, зі змісту оспорюваного рішення вбачається, що земельну ділянку фактично надано в користування на умовах оренди із земель комунальної власності у зв'язку з переходом права власності на нерухомість і такі дії відповідача повністю узгоджуються з положеннями ст.ст. 124, 134 Земельного кодексу України.

Щодо доводів прокурора про неправильне застосування приписів статей 124, 134 Земельного кодексу України у зв'язку з тим, що передана в оренду другому відповідачу земельна ділянка має занадто велику площу в порівнянні із нерухомістю, якою володіє Товариство з обмеженою відповідальністю «Аклор», судова колегія зазначає наступне.

Посилання апелянта на невідповідність розміру наданої другому відповідачу земельної ділянки з огляду на положення Державних будівельних норм "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень ДБН 360-92", затверджених наказом Держкоммістобудування від 17.04.1992 за № 44; державних будівельних норм ДБН Б.2.2-12:2019 Планування та забудова територій, затверджених Наказом Мінрегіону від 26.04.2019 № 104, Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.06.1996 № 173; Державних будівельних норм "Житлові будинки. Основні положення ДБН В.2.2-15-2005", затверджених наказом Держбуду України від 18.05.2005 №80, судова колегія вважає необґрунтованими, оскільки вказані акти не містять норм, які встановлюють виключні нормативи розміру та межі земельних ділянок в залежності від розміру нерухомого майна, що розташоване на ній, як і не ставлять площу відведеної земельної ділянки в залежність від площі споруд, що на них знаходиться.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що державні будівельні норми не можуть обґрунтовувати необхідний розмір земельної ділянки, призначеної для обслуговування будівлі, оскільки є нормами з іншим предметом правового регулювання, які містять вимоги саме для будівництва об'єктів нерухомості, а не для обслуговування нерухомого майна.

Вказане також відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у постанові від 30.03.2021 у справі №922/1323/20.

При вирішенні вимог про визначення розміру земельної ділянки, необхідної для обслуговування житлового будинку, будівлі або споруди, право власності на які при їх відчуженні перейшло до набувача без визначення в договорі права на земельну ділянку, необхідно з'ясовувати, зокрема, чому це питання не було визначено в договорі, можливість укладення між відчужувачем і набувачем додатку до цього договору щодо права набувача на земельну ділянку та чи не свідчить реальна можливість використання всієї земельної ділянки за цільовим призначенням саме про той розмір земельної ділянки для обслуговування житлового будинку, будівлі або споруди, який існував до їх відчуження.

Розмір земельної ділянки, необхідної для обслуговування житлового будинку, будівлі або споруди, визначається шляхом проведення за клопотанням сторін експертизи з врахуванням чинних нормативних документів у галузі будівництва, санітарних норм та правил тощо.

Наведена правова позиція також викладена у постанові Верховного Суду від 01.07.2020 у справі № 910/9028/19.

Поряд із тим, прокурором не надано жодних доказів на підтвердження необхідності використання Товариством з обмеженою відповідальністю «Аклор» іншого розміру земельної ділянки для обслуговування об'єкту нерухомості, не ініційовано питання визначення такого розміру шляхом проведення експертизи у досудовому порядку або на стадії судового розгляду справи.

Таким чином, апелянтом не спростована правомірність встановлення площі земельної ділянки, необхідної для обслуговування (експлуатації) об'єктів нерухомого майна саме в розмірі 4,2888га як підстави для передання Харківською міською радою земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю «Аклор» у користування без проведення процедури земельних торгів.

Статтею 50 Закону України "Про землеустрій" визначено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають, зокрема, завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування; відомості про обчислення площі земельної ділянки; перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки; кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру; матеріали погодження проекту землеустрою.

Формування земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок (положення ст. 79-1 Земельного кодексу України).

Проект землеустрою - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом.

З викладеного вбачається, що ключову роль у питанні раціонального (чи не раціонального) використання земельної ділянки відіграє саме проект землеустрою, за яким таку ділянку було відведено у користування, позаяк саме у ньому враховуються усі особливості формування ділянки. Так, в силу специфіки місцевості, виду господарської діяльності, логістичних параметрів та багатьох інших чинників, площа (та, зокрема, і "геометричні розміри") земельної ділянки може перевищувати площу нерухомості, яка на такій ділянці знаходиться.

Сама по собі констатація факту того, що площа відведеної земельної ділянки є більшою у математичному порівнянні з площею нерухомості, без обґрунтування належними та допустимими доказами, не може вважатися належним обґрунтуванням позову та не дає підстав для його задоволення.

Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду від 03.03.2021 у справі №910/12366/18.

Враховуючи викладене, судова колегія погоджується із висновком місцевого господарського суду про те, що оскаржуване рішення Харківської міської ради про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів вчинене в інтересах територіальної громади з метою формування актуальних даних Державного земельного кадастру, а прокурором не доведено того, що оскаржуване рішення порушило права чи охоронювані законом інтереси, зокрема, територіальної громади міста Харкова як власника земельної ділянки.

Щодо доводів прокурора про вчинення Харківською міською радою та другим відповідачем дій, спрямованих на отримання земельної ділянки для нового будівництва поза проведення процедури земельних торгів, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Статтею 19 Земельного кодексу України встановлено, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються, зокрема, на такі категорії: б) землі житлової та громадської забудови.

Відповідно до статті 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Відповідно до частини 5 статті 20 Земельного кодексу України види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

За змістом положень частини 1 статті 17 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

Така містобудівна документація на місцевому рівні відповідно до статті 16 зазначеного Закону розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру, який відповідно до статті 193 Земельного кодексу України є єдиною державною геоінформаційною системою відомостей про землі, розташованих в межах кордонів України, у якій зазначене їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Так, зі змісту наявної у матеріалах справи пояснювальної записки до технічної документації земельної ділянки з кадастровим номером 6310138500:07:001:0092, вбачається, що метою розробки документації із землеустрою є виконання поділу земельної ділянки із земель територіальної громади міста Харкова для корегування меж земельної ділянки та приведення її до фактичного використання.

Пунктом 15 додатку 1 до рішення 3 сесії Харківської міської ради 8 скликання "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок" від 24.02.2021 №49/21 ТОВ "Аклор" затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності площею 4,2888 га (кадастровий номер 6310138500:07:001:0121) зі зміною цільового призначення та ухвалено змінити цільове призначення земельної ділянки площею 4,288 га (кадастровий номер 6310138500:07:001:0121) на "для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури" для будівництва багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури по проспекту Маршала Жукова, будинок 2-Б (Немишлянський район).

При цьому, встановлення цільового призначення спірної земельної ділянки із категорією - землі житлової та громадської забудови для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови відбулось 13.04.2020 відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про поземельну ділянку №НВ-6313552392020. Водночас, фактично спірна земельна ділянка до 13.04.2020 також мала цільове призначення - землі житлової та громадської забудови, однак відносилася до іншого виду такої категорії земель та коду цільового призначення.

Відповідно до ч. 5 ст. 20 ЗК України види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Отже, зміна виду використання земельної ділянки в межах однієї категорії земель (за виключенням земель сільськогосподарського призначення та земель оборони), здійснюється її власником (користувачем) самостійно.

З наведеного вбачається, що у даному випадку відбулася зміна виду використання земельної ділянки її власником та користувачем в межах однієї категорії земель, а не використання її не за цільовим призначенням, що узгоджується із правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 14.07.2020 у справі №916/1998/19.

Враховуючи викладене у сукупності, прокурором недоведено невідповідність підпункту 5.1, 5.2 пункту 5 додатку № 1 до рішення 37 сесії Харківської міської ради 7 скликання "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів" від 19.08.2020 № 2229/20, а також пункту 15 додатку № 1 до рішення 3 сесії Харківської міської ради Харківської області 8 скликання "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок" від 24.02.2021 № 49/21 вимогам Земельного кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та порушень інтересів держави в особі територіальної громади міста.

Незастосування конкурентної процедури у виді земельних торгів допускається виключних випадках і є виправданим, створює передумови як для усунення випадків покладення на власників об'єктів нерухомого майна надмірного тягаря, пов'язаного з необхідністю оформлення права землекористування, так і для недопущення ухилення учасників земельних правовідносин від дотримання порядку отримання земельних ділянок на конкурентних засадах.

Таким чином, доводи апелянта в апеляційній скарзі спростовуються наведеним вище, матеріалами справи та не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства і висновків суду першої інстанції не спростовують, не можуть бути підставою для скасування спірного рішення.

З огляду на викладене, враховуючи, що місцевий господарський суд забезпечив дотримання вимог чинного законодавства щодо всебічного, повного та об'єктивного дослідження усіх фактичних обставин справи та дав належну правову оцінку наявним у матеріалах справи доказам, а також те, що доводи апелянта не є підставою для скасування рішення суду, ухваленого з дотриманням норм процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а оскаржуване рішення господарського суду Харківської області від 14.06.2021 у справі №922/938/21 слід залишити без змін.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати за подання апеляційної скарги покладаються на апелянта.

Керуючись статтями 129, 269, п.1 ч.1 ст. 275, 276, 282, 284 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу заступника керівника Харківської обласної прокуратури на рішення господарського суду Харківської області від 14.06.2021 у справі № 922/938/21 залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Харківської області від 14.06.2021 у справі №922/938/21 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку та строки, встановлені статтями 286-289 ГПК України.

Повний текст постанови складено 06.08.2021.

Головуючий суддя Н.В. Гребенюк

Суддя І.В. Зубченко

Суддя О.Є. Медуниця