іменем України
Справа № 569/4588/21
22 липня 2021 року
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Денисюк П.Д., з участю представника Поліської митниці Держмитслужби ДМС України Ярмолюка І.М., захисника особи, що притягується до адміністративної відповідальності Бондара Ю.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Поліської митниці Держмитслужби ДМС України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого в АДРЕСА_1 , керівника ПП « ОСОБА_2 », РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 472 Митного кодексу України,
Згідно протоколу про порушення митних правил 26.10.2020 року в Поліську митницю Держмитслужби керівником ПП «Геральдика» ОСОБА_1 на митний пост «Дубно» Поліської митниці Держмитслужби для цілей митного оформлення товару «Тканини бавовняні, з вмістом бавовни 85мас.% або більше, з поверхневою щільністю 180 г/м2, пофарбовані, завширшки 1,60 м.пог. використовуються для пошиття спортивного одягу. 50 рулонів 4800 м2» було подано в електронному вигляді митну декларацію типу ІМ40ДЕ, якій було присвоєно номер № UA204080/2020/029487.
Згідно поданих до митного контролю документів, вказані товари ввезено на адресу ПП ОСОБА_2 » (код ЄДРПОУ33965019, Рівненська область, м. Дубно, вул.. О.Кобилянської, 74), на виконання договору №08102020 від 08 жовтня 2020 року, укладеного між ПП «Геральдика» в особі директора ОСОБА_1 та фірмою «P.P.H.U J&M Magdalena Adamiak-Rozanska» (UI.Glowna 24 95-081 Dlutow) в особі директора Magdalena Adamiak-Rozanska. За митною декларацією № UA204080/2020/029487 від 26.10.2020 року було згенеровано форму контролю “203-1 Проведення повного митного огляду - з розкриттям до 100 відсотків пакувальних місць та поглибленим обстеженням транспортного засобу, з метою перевірки відповідності кількості та опису товарів і транспортних засобів даним, зазначеним у митній декларації» і «911-1 забезпечення ідентифікації товарів та/або транспортних засобів шляхом здійснення цифрової фотозйомки».
У результаті проведеного митного огляду товарів, що підтверджено актом митного огляду за митною декларацією № UA204080/2020/029487 від 26.10.2020 року виявлено невідповідності, а саме: не задекларовані точні та достовірні відомості щодо ширини тканини 2.1 м.пог. ;41 рулон тканини шириною 1,05 м., довжиною 60 м, вага нетто 799,5 кг, брутто 820 кг. Кількість 5166 м2.
Таким чином, керівником ПП «Геральдика» ОСОБА_1 не дотримано вимоги ст.257, ст. 266 МК України, що в подальшому призвело до не заявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей про товар «Тканини бавовняні, з вмістом бавовни 85мас.% або більше, з поверхневою щільністю 180 г/м, пофарбовані завширшки 2,1 м.пог., використовуються для пошиття спортивного одягу. 41 рулон 5166 м2, вага нетто 799,5 кг, брутто 820 кг.», які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 472 МК України.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про день та час слухання справи повідомлявся належними чином. Захисник Конюкевича О.Г. Бондар Ю.М. в судовому засіданні вказав, що ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення передбаченого не визнає, подав до суду письмові пояснення у справі, які підтримав в судовому засіданні. Просив провадження у справі відносно ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Представник Поліської митниці Держмитслужби ДМС України Ярмолюк І.М. в судовому засіданні підтримав протокол про порушення митних правил № 0613/20400/20 від 27 жовтня 2020 року та просив застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 472 МК України.
Вивчивши матеріали справи про порушення митних правил, суд прийшов до наступного висновку.
За змістом ст. 8 МК України, державна митна справа здійснюється на основі принципів законності та презумпції невинуватості.
Згідно з ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Згідно з ст. 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
За змістом ст. 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Аналогічні вимоги також закріплені вст. 489 МК України.
Відповідно до ч.1 ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення. Склад правопорушення - це сукупність названих у законі ознак, за наявності яких небезпечне і шкідливе діяння визнається конкретним правопорушенням. Такі ознаки мають об'єктивний і суб'єктивний характер. Тобто при складанні протоколу про порушення митних правил, інспектором митниці повинні бути враховані ознаки складу правопорушення та відповідати диспозиції статті до якої притягується, особа за порушення митних правил. У іншому випадку відсутність однієї із ознак складу правопорушення виключає можливість притягнення особи до відповідальності.
Із матеріалів справи встановлено, що 08 жовтня 2020 року між ПП «ГЕРАЛЬДИКА» в особі директора ОСОБА_1 фірмою «P.P.H.U J&M Magdalena Adamiak-Rozanska» (UI.Glowna 24 95-081 Dlutow) в особі директора ОСОБА_3 було укладено договір купівлі-продажу.
Відповідно до умов вище вказаного договору ПП «ГЕРАЛЬДИКА» придбала в фірми «P.P.H.U J&M MagdalenaAdamiak-Rozanska» тканини бавовняні, з вмістом бавовни 85 мас. або більше, з поверхневою щільністю 180 г/м?, пофарбовані, завширшки 1,60 м.пог., використовуються для пошиття спортивного одягу 50 рулонів, вагою 1000кг.
Відповідно до рахунку фактури від 01.10.2020р. закуплено: тканина масою 1000кг. ціна за 1кг. - 3,90 EUR загальною вартістю 3900,00 EUR, що становить 131866,57 грн. Тобто вартість за товар визначається за вагу (в кілограмах). Відповідно до специфікації на товар 01.10.2020 року зазначено наступні відомості про товар: тканини бавовняні, з поверхневою щільністю 180 г/м?, ширина тканини тієї що розгортається 1,60 м.пог., вага нетто 975кг. вага бротто 1000кг.
26.10.2020 року в Поліську митницю Держслужби керівник ПП «ГЕРАЛЬДИКА» ОСОБА_1 на митний пост «Дубно» Поліської митниці Держслужби для цілей митного оформлення товару «Тканини бавовняні, з вмістом бавовни 85 мас. або більше, з поверхневою щільністю 180 г/м?, пофарбовані, завширшки 1,60 м.пог., використовуються для пошиття спортивного одягу 50 рулонів, вагою 1000кг» було подано в електронному вигляді митну декларацію типу ІМ40ДЕ, якій було присвоєно номер №UA204080/2020/029487.
Відповідно по поданих до митного контролю документів, вказанні товари ввезено на адресу ПП «ГЕРАЛЬДИКА» (код ЄДРПОУ 33965019, Рівненська обл., м. Дубно, вул. О. Кобилянської, 74), на виконання договору №08102020 від 08.10.2020 року укладеного між ПП «ГЕРАЛЬДИКА» в особі директора ОСОБА_1 та фірмою «P.P.H.U J&M MagdalenaAdamiak-Rozanska» (UI.Glowna 24 95-081 Dlutow) в особі директора MagdalenaAdamiak-Rozanska.
В результаті проведеного митного огляду товарів, що підтверджено актом митного огляду за митною декларацією №UA204080/2020/029487 від 26.10.2020 року виявлено невідповідності, а саме: не задекларовані точні та достовірні відомості щодо ширини тканини 2,1 м.пог.; 41 рулон тканини шириною 1,05 м довжиною 60 м., вага нетто 799,5 кг, брутто 820 кг.
В подальшому, 27 жовтня 2020 року головним державним інспектором відділу оперативного реагування запобігання та протидії контрабанді, кінологічного забезпечення Управління забезпечення протидії митним правопорушенням Поліської митниці Держмитслужби Миханюком В.М. складено протокол про порушення митних правил №0613/20400/20 від 27.10.2020р. відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 472 Митного кодексу України.
Диспозицією ст. 472 МК України передбачено порушення митних правил, яке полягає у недекларуванні товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Таким чином, основним безпосереднім об'єктом є встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України.
Об'єктивною стороною правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, розуміється активна поведінка (вчинок) особи.
Суб'єктивна сторона передбачає наявність прямого умислу, тобто винний у скоєнні злочину чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України з порушенням встановленого порядку чи вивезти з України.
Отже, обов'язковою кваліфікуючою ознакою складу даного адміністративного правопорушення є умисел на його вчинення.
Згідно з ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала або свідомо допускала настання цих наслідків.
За змістом ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до ч.1 ст.266 МК України декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом, на вимогу органу доходів і зборів пред'явити товари для митного контролю і митного оформлення, надати органу доходів і зборів передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу.
Як передбачено ч. 8 ст. 257 МК України митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється органами доходів і зборів на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі у вигляді кодів, про товари: найменування, звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар, торговельна марка та виробник товарів (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах), код товару згідно з УКТ ЗЕД, найменування країни походження товарів (за наявності), опис упаковки (кількість, вид), кількість у кілограмах (вага брутто та вага нетто) та інших одиницях виміру, фактурна вартість товарів, митна вартість товарів та метод її визначення, відомості про уповноважені банки декларанта, статистична вартість товарів.
Відповідно до положень ст. 268 МК України допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, не тягне за собою застосування санкцій, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України, крім випадків, передбачених частиною третьою цієї статті.
У випадках, передбачених частиною першою цієї статті, посадові особи органів доходів і зборів надають декларантам або уповноваженим ним особам можливість виправити помилки, допущені в митній декларації.
Отже, положення ст. 268 МК України передбачає звільнення від адміністративної відповідальності при виконанні трьох умов, зокрема, це недостовірні дані зазначені в митній декларації внаслідок помилки; така помилка не призвела до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності; такі помилки не допускаються систематично (тобто більше ніж два рази протягом місяця, як це зазначено в частині першій цієї статті.
У своїх поясненнях захисник Конюкевича О.Г. ОСОБА_4 зазначає, що декларантом у митній декларації було заявлено тканини бавовняні завширшки 1,60 м.пог., 50 рулонів, вагою 1000 кг. загальною вартістю 3900,00 EUR, що становить 131866,57 грн. де ціна за 1кг. - 3,90 EUR . Під час огляду виявлено 41 рулон ширини тканини 2,1 м. пог. вага нетто 799,5 кг, брутто 820 кг.
Враховуючи те, що ціна виявленого (вилученого) під час огляду товару зважаючи на меншу масу тієї ж тканини є меншою, виявлена помилка не призвела до зменшення розміру митних платежів.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 489 МК України посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинене адміністративне правопорушення , чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст.495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Суд враховує, що в матеріалах справи відсутні докази того, що виявлена в даному випадку митним органом неточність при митному оформленні товару, призвела до ухилення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру.
Враховуючи вищевикладене, у своїй сукупності, та те, що декларування було здійснено у відповідності до товаросупровідних документів, маркування товарів було зазначено правильне, зазначення у митній декларації, на думку митного органу, невірної ширини тканини слід розцінювати як помилку, яка не є суттєвою та яка не призвела до зміни розміру митних платежів, у діях ОСОБА_1 відсутній умисел на вчинення порушення митних правил провадження у справі підлягає закриттю за відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.257, 472, 489, 495 МК України, -
Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 472 Митного кодексу України закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Вилучені на підставі ст. 511 Митного кодексу України згідно з протоколом про порушення митних правил № 0613/20400/20 від 27.10.2020 року товари, а саме: «тканина бавовняна, з вмістом бавовни 85 мас.% або більше, з поверхневою щільністю 180 г/м2, різного кольору, завширшки 2,1 м.пог. використовується для пошиття спортивного одягу. 41 руло 5166 м2», яка знаходяться на відповідальному зберіганні на складі митниці повернути ОСОБА_1 після належного митного оформлення та сплати митних платежів.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області.
Головуючий суддя