Справа №649/615/21
Провадження № 2-а/649/11/21
04 серпня 2021 року суддя Великолепетиського районного суду Херсонської області Гапоненко Р.В., розглянувши матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Херсонській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення,-
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції у Херсонській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення.
Разом з позовом від позивача до суду надійшла заява про забезпечення позову.
Згідно з пунктом 6 частини першої ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що у порушенням вимог ст. 161 КАС України, ст. 4 Закону України «Про судовий збір» позивачем не сплачено судовий збір: за подання позовної заяви про скасування постанови про адміністративне правопорушення у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (454,00 грн.) та за подання заяви про забезпечення позову у розмірі 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (681,00 грн.).
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачем до позовної заяви додано копію пенсійного посвідчення серія НОМЕР_1 від 26.04.2013 року, про те, що йому призначено пенсію по інвалідності 3 групи загального захворювання, однак пільги щодо сплати судового збору, згідно ст. 5 Закону України «Про судовий збір» мають особи з інвалідністю I та II груп. Тобто, особи з інвалідністю ІІІ групи не звільняються від сплати судового збору.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про судовий збір", судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 18 березня 2020 року в справі № 543/775/17 зазначила, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 3, 5 Закону України «Про судовий збір», які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Також, Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку, який передбачав, що судовий збір при оскарженні постанов про адміністративне правопорушення сплаті не підлягає, та зазначила, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення. Крім цього в зазначеній постанові Велика Палата Верховного Суду вказала, що судовий збір за подання позовної заяви складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 454,00 грн. (чотириста п'ятдесят чотири) гривні.
У матеріалах справи відсутні докази сплати судового збору як за подання позовної заяви, так і за подання заяви про забезпечення позову.
В зв'язку з вищевикладеним позивачу необхідно надати до суду:
1) документи, що підтверджують сплату судового збору (у розмірі 454,00 грн.) за вимогу про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення або документ, що підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору;
2) документи, що підтверджують сплату судового збору (у розмірі 681,00 грн.) за подання до суду заяви про забезпечення позову або документ, що підтверджує підстави звільнення від сплати судового
збору.
Відповідно до частин першої та другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про
залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Отже, оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, її слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст. ст. 160, 161, 169 КАС України, суддя,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Херсонській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити позивачеві, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачеві.
Копію ухвали надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя підпис