16.07.2021 Справа №607/9614/21
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Ромазан В.В. розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого
за ст.122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №200895 від 28 травня 2021 року, 20 травня 2021 року о 16 год. 00 хв. в м. Тернополі по вул. 15 Квітня, 2, водій ОСОБА_1 , в порушення п. 2.10А ПДР України, керуючи транспортним засобом «Volkswagen T4», державний номерний знак « НОМЕР_1 », будучи причетним до дорожньо-транспортної пригоди, місце події залишив.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вини у вчиненні адміністративного не визнав, вказав на те, що обставини, які викладені в протоколі про адміністративне правопорушення не відповідають дійсності, оскільки ДТП він не вчиняв та місця події не залишав.
Відповідно до вимог ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно зі ст.252 КУпАП орган (посадова особа), що розглядає справу про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст.254 Кодексу України про адміністративні правопорушення про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол, у якому, відповідно до ст. 256 цього кодексу, зазначаються дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника (дата і місце народження; місце проживання; телефон; посада); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
На підтвердження факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення за ознаками ст.122-4 КУпАП до матеріалів справи також долучено наступні докази: протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ №200895 від 28 травня 2021 року; копію схеми місця ДТП, яка сталася 20 травня 2021 року о 16 год. 00 хв. в м. Тернопіль по вул. 15 Квітня, 2; протокол огляду транспортного засобу «Opel Astra», державний номерний знак « НОМЕР_2 » від 27 травня 2021 року; протокол огляду транспортного засобу «Volkswagen T4», державний номерний знак « НОМЕР_1 » від 28 травня 2021 року, рапорт працівника поліції від 27.05.2021 р., копію протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №200257 від 28 травня 2021 року, пояснення ОСОБА_2 від 27.05.2021 р., пояснення ОСОБА_3 від 27.05.2021 року.
Судом з'ясовано, що згідно постанови Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 05 липня 2021 року, провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП, з приводу дорожньо-транспортної пригоди, яка мала місце 20 травня 2021 року о 16 год. 00 хв. в м. Тернополі по вул. 15 Квітня, 2, закрито у зв'язку з відсутністю в його діях складу цього адміністративного правопорушення.
Таким чином, суд вважає, що між залишенням місця дорожньо-транспортної пригоди особою, яка її вчинила та її вчиненням повинен бути причино-наслідковий зв'язок. Оскільки, зазначеною постановою Тернопільського міськрайонного суду закрито провадження у справі на підставі стосовно ОСОБА_1 за п.1 ст.247 КУпАП, тобто у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного проступку, передбаченого ст..124 КУпАП, відтак, суд вважає, що в його діях й відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст..122-4 КУпАП.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Виходячи з вище наведеного, вважаю що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.122-4 КУпАП, у зв'язку із чим його слід звільнити від адміністративної відповідальності, а провадження в даній справі закрити у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 7, 124, 276-280, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
Провадження в адміністративній справі відносно ОСОБА_1 за ст.122-4 КУпАП - закрити в зв'язку із відсутністю в його діях складу вказаного адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим.
Апеляційна скарга може бути подана особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
СуддяВ. В. Ромазан