Рішення від 03.08.2021 по справі 640/12277/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2021 року м. Київ № 640/12277/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Каракашьяна С.К., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу

за позовомКиївського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів

доТовариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Орільська»

простягнення заборгованості,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів (позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Орільська» (відповідач), в якому просить суд:

- стягнути з відповідача на користь Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 196327,64 грн.;

- стягнути з відповідача на користь Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню у розмірі 1983,01 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані невжиттям з боку відповідача заходів щодо працевлаштування осіб з інвалідністю та несплатою адміністративно-господарських санкцій.

Відповідач у відзиві посилається на те, що ним створено та атестовано 20 робочих місць для інвалідів, тобто у більшій кількості, ніж встановлено законодавством. При цьому, відповідач сповіщав центр зайнятості про вакансії робочих місць інвалідів.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Орільська» подано до Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2019 рік» за формою 10-ПІ, відповідно до якого середньооблікова кількість працівників облікового складу підприємства становить 246 осіб.

Відповідно до 4% нормативу на підприємстві повинно бути працевлаштовано 10 осіб з інвалідністю, але відповідачем працевлаштовано 8 осіб з інвалідністю.

На підставі поданого звіту, позивачем складений розрахунок суми позову щодо стягнення заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів в розмірі 196327,64 грн. +1983,01 грн. =198310,65 грн., з яких:

Сума адміністративно-господарських санкцій - 196327,64 грн.

Сума пені з 16.04.2020 по 22.05.2020 (включно) - 1983,01 грн.

У зв'язку з несплатою відповідачем адміністративно-господарських санкцій та пені, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Спірні відносини регулюються Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-ХІІ (далі - Закон № 875-ХІІ), який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.

Відповідно до положень ч.ч. 1, 2 ст. 19 Закону № 875-ХІІ для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Згідно з ч. 9 ст. 19 Закону № 875-ХІІ, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Пунктом 3 статті 18 Закону № 875-ХІІ передбачено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлено обов'язок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Відповідно до п. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року №70, інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 року №316 затверджено Форму звітності №3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", яка подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.

З аналізу наведених вище норм права вбачається, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для осіб з інвалідністю не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати таких осіб на створені робочі місця. Такий обов'язок покладається на органи державної служби зайнятості.

Підприємство не несе відповідальності за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю, якщо воно розробило необхідні заходи по створенню для них робочих місць, зокрема, створило робочі місця для таких осіб та своєчасно, достовірно, в повному обсязі проінформувало відповідні установи, але фактично не працевлаштувало інваліда з причин незалежних від нього: відсутність інвалідів, відмова інваліда від працевлаштування на підприємство, бездіяльність державних установ, які повинні сприяти працевлаштуванню інвалідів.

Аналогічна правова позиція наведена в текстах постанов Верховного Суду від 31.10.2019 року у справі №823/1821/18, від 07.02.2018 року у справі №П/811/693/17, від 14.02.2018 року у справі № 820/2124/16, від 28.02.2018 року у справі №807/612/16, від 11.09.2018 року у справі №812/1127/18, від 19.12.2018 року у справі №812/1140/18, від 23.07.2019 року у справі №820/2204/16, від 31.07.2019 року у справі №812/1164/18.

З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «Агрофірма Орільська» своєчасно поданий до Фонду звіт форми №10-ПІ за 2019 рік, де зафіксовані, зокрема, наступні показники: середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу становить 246 осіб; середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлено інвалідність - 8 осіб; кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", - 10 осіб.

Також, матеріалами справи підтверджується подання відповідачем протягом 2019 року до Новомосковського міськрайонного центру зайнятості Дніпропетровської області інформації про попит на робочу силу (вакансії) за формою 3-ПН, затвердженою наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 №316, якою проінформовано про наявність вакансій: робітник з догляду за тваринами, робітник з комплексного прибирання будівель з прилеглими територіями.

Згідно листа від 05.03.2020 №158 Новомосковського міськрайонного центру зайнятості вбачається, протягом 2019 року підприємством щомісячно надавалися звіти за формою 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу» (вакансії) із зазначенням вакантних посад для працевлаштування осіб з інвалідністю робочої групи, а саме:

- на січень 2019 р. (від 27.12.2018 р. вих. № 171) - 12 вакансій робітників, з них 6 - робітник з догляду за тваринами та б - робітник з комплексного прибирання та утримання будинків з прилеглими територіями;

- на лютий 2019 р. (від 31.01.2019 р. вих. № 20) - 12 вакансій робітників, з них 6 - робітник з догляду за тваринами та 6 - робітник з комплексного прибирання та утримання будинків з прилеглими територіями;

- на березень 2019 р. (від 27.02.2019 р. вих. № 32) - 12 вакансій робітників, з них 6 -робітник з догляду за тваринами та 6 - робітник з комплексного прибирання та утримання будинків з прилеглими територіями;

- на квітень 2019 р. (від 20.03.2019 р. № 44) - 12 вакансій робітників, з них 6 - робітник з догляду за тваринами та 6 - робітник з комплексного прибирання та утримання будинків з прилеглими територіями;

- на травень 2019 р. (від 23.04.2019 р. № 66) - 12 вакансій робітників, з них 6 - робітник з догляду за тваринами та 6 - робітник з комплексного прибирання та утримання будинків з прилеглими територіями;

- на червень 2019 р. (від 24.05.2019 р. № 78) - 12 вакансій робітників, з них 6 - робітник з догляду за тваринами та 6 - робітник з комплексного прибирання та утримання будинків з прилеглими територіями;

- на липень 2019 р. (від 20.06.2019 р. № 86) - 12 вакансій робітників, з них 6 - робітник з догляду за тваринами та 6 - робітник з комплексного прибирання та утримання будинків з прилеглими територіями;

- на серпень 2019 р. (від 20.07.2019р. № 95) - 12 вакансій робітників, з них 6 - робітник з догляду за тваринами та б - робітник з комплексного прибирання та утримання будинків з прилеглими територіями;

- на вересень 2019 р. (від 22.08.2019р. № 107) - 12 вакансій робітників, з них 6 - робітник з догляду за тваринами та 6 - робітник з комплексного прибирання та утримання будинків з прилеглими територіями;

- на жовтень 2019 p. (від 25.09.2019 p. № 111) - 12 вакансій робітників, з них 6 - робітник з догляду за тваринами та б - робітник з комплексного прибирання та утримання будинків з прилеглими територіями;

- на листопад 2019 р. (від 24.10. 2019р. № 128) - 12 вакансій робітників, з них 6 - робітник з догляду за тваринами та б - робітник з комплексного прибирання та утримання будинків з прилеглими територіями;

- на грудень 2019 р. (від 27.11.2019р. № 141) - 12 вакансій робітників, з них 6 - робітник з догляду за тваринами та б - робітник з комплексного прибирання та утримання будинків з прилеглими територіями;

- на січень 2020 р. (від 27.12.2019 р. № 176) - 12 вакансій робітників, з них 6 - робітник з догляду за тваринами та б - робітник з комплексного прибирання та утримання будинків з прилеглими територіями;

Зазначено, безробітні особи з інвалідністю, які перебували на обліку в Новомосковському міськрайонному центрі зайнятості, проінформовані про актуальні вакансії, які надавало ТОВ «Агрофірма Орільська» протягом 2019 року. Безробітні особи з інвалідністю відмовлялися по тій причині, що місце проведення робіт (с.Керносівка, с. Орілька, с. Ганівка) територіально знаходяться на великій відстані від їхнього проживання.

Разом з цим, наявність обставин фактичних відмов роботодавця (відповідача) у працевлаштуванні осіб з інвалідністю позивачем документально не підтверджено та про існування таких суд не повідомлено.

Таким чином, відповідачем здійснено всіх заходів для працевлаштування інвалідів, зокрема, систематичне повідомлення центру зайнятості про наявність вакантних посад для працевлаштування інвалідів, інформування позивача про вказані дії та надання копії звітів про попит на робочу силу, а тому застосування до нього адміністративно-господарських санкцій та стягнення пені є безпідставним.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

У пункті 110 рішення Європейського суду з прав людини "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" (Vastberga taxi Aktiebolag and Vulic v. Sweden № 36985/97) Суд визначив, що "…адміністративні справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення штрафних санкцій має саме суб'єкт владних повноважень".

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи встановлені у справі обставини у їх сукупності та виходячи з положень законодавства, чинного на момент спірних правовідносин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні адміністративного позову Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя С.К. Каракашьян