Рішення від 03.08.2021 по справі 640/32636/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2021 року м. Київ № 640/32636/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Каракашьяна С.К., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику сторін адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

доУправління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у міста Києві

про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 (позивач/ ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у міста Києві (відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у місті Києві щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення та виплату щомісячних страхових виплат;

- зобов'язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у місті Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення та виплату щомісячних страхових виплат, прийнявши до розгляду копію акту про нещасний випадок на виробництві форми Н-1 від 30.04.1988 року, складений АТП-23056, адреса: м.Київ, вул.Перемоги, 20, на ім'я ОСОБА_1 .

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.12.2020 відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, встановлено відповідачам строк для надання відзиву та витребувано від відповідачів докази та відповідні матеріали.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач безпідставно відмовив позивачу у прийнятті документів про призначення страхових виплат, оскільки законодавство не зобов'язує позивача надати оригінал Акту форми Н-1 та не забороняє подання копії документа.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, з підстав того, що оскільки ОСОБА_1 , звертаючись з заявою від 25.11.2020, подав не повний перелік документів необхідний для розгляду справи про страхові виплати, а саме не подав оригіналу акту про нещасний випадок, в Управління були відсутні підстави для початку розгляду справи про страхові виплати, а відповідно винесення будь-яких постанов про призначення чи відмову у страхових виплатах.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 з метою реалізації свого права на страхові виплат, звернувся до Правобережного відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у м.Києві.

Як зазначає позивач, співробітники відділення, переглянувши наданий ОСОБА_1 пакет документів відмовилися його приймати, мотивуючи це тим, що в ньому міститься завірена копія акту про нещасний випадок за формою Н-1 від 30.04.1988 p., а не оригінал.

25 листопада 2020 року засобами поштового зв'язку на адресу правобережного відділення позивачем було направлено заяву установленого зразка Додаток 1 до наказу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від 25.09.2018 № 444-од., в який останній просив розглянути питання про призначення страхових виплат, у зв'язку з виробничою травмою, додаючи до заяви відповідні документи, в тому числі копію акту про нещасний випадок на виробництві форми Н-1, завірену в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві.

Листом від 01.12.2020 року №6493-02 Правобережне відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у м.Києві, розглянувши заяву, повідомило, що всі документи подаються особисто в оригіналах.

Вважаючи таку відмову необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Статтею 3 Конституції України закріплене визнання найвищою соціальною цінністю в України людини, її життя і здоров'я, честі і гідності, недоторканності і безпеки, відповідальність держави перед людиною за свою діяльність та головний обов'язок держави щодо утвердження і забезпечення прав і свобод людини.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 № 1105-XIV.

Відповідно до частини першої статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування " (Закон №1105) страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону № 1105, Фонд розглядає справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або заінтересованої особи виключно за наявності усіх необхідних документів і приймає відповідні рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження зазначених документів.

Частиною першою статті 43 Закону №1105 встановлено, що для розгляду справ про страхові виплати до Фонду подаються:

1) акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання за встановленими формами та/або висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності застрахованого чи копія свідоцтва про його смерть;

2) документи про необхідність подання додаткових видів допомоги.

Пунктом 3.1 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 № 11 (далі - Порядком №11) ( в чинній редакції на момент спірних правовідносин) встановлені документи для призначення одноразової допомоги та щомісячної страхової виплати.

Для призначення одноразової допомоги та щомісячної страхової виплати до управління (відділення) Фонду подаються:

1) заява потерпілого про призначення страхових виплат;

2) копія індивідуального податкового номера, засвідчена підписом працівника управління (відділення) Фонду при пред'явленні оригіналу;

3) копія паспорта, засвідчена підписом працівника управління (відділення) Фонду при пред'явленні оригіналу;

4) акт про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, за встановленою формою (якщо стався нещасний випадок), висновок за формою Т-1 (якщо такий складався);

5) акт (спеціального) розслідування нещасного випадку (аварії), що стався (сталася), за формою Н-5 (якщо такий складався);

6) акт розслідування хронічного професійного захворювання (отруєння) за встановленою формою;

7) рішення суду про встановлення факту нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (якщо було засідання суду з цього питання);

8) висновок медико-соціальної експертної комісії (далі - МСЕК) про ступінь втрати професійної працездатності;

9) довідка про середню заробітну плату (дохід) у разі відсутності інформації в Державному реєстрі застрахованих осіб;

10) копія трудової книжки або витяг з неї, засвідчена страхувальником або підписом працівника управління (відділення) Фонду при пред'явленні оригіналу;

11) копія цивільно-правового договору (для осіб, які працюють на умовах такого договору), засвідчена страхувальником або підписом працівника управління (відділення) Фонду при пред'явленні оригіналу;

12) копія документа, що підтверджує державну реєстрацію особи, як суб'єкта підприємницької діяльності, засвідчена страхувальником або підписом працівника управління (відділення) Фонду при пред'явленні оригіналу;

13) довідка про розмір пенсії по інвалідності (якщо вона призначена) унаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (у тому числі про розмір одержуваних надбавок) у разі настання права на страхову виплату до 11.10.2017;

14) довідка будинку-інтернату для громадян похилого віку та інвалідів або пансіонату для ветеранів війни та праці про розмір вартості утримання потерпілого в ньому;

15) протокол засідання комісії з питань охорони праці підприємства, а у разі, якщо вона не створена на підприємстві, комісії з питань вирішення спорів при управлінні (відділенні) Фонду про відсоток зменшення розміру одноразової допомоги потерпілому на виробництві (у разі встановлення комісією з розслідування нещасного випадку, що ушкодження здоров'я настало не лише з причин, що залежать від роботодавця, а і внаслідок порушення потерпілим нормативних актів про охорону праці).

Як зазначає сам відповідач, позивачу було відмовлено в прийнятті та розгляді заяви про призначення страхових виплат, оскільки останнім до пакету документів надано копію акта про нещасний випадок за формою Н-1 від 30.04.1988.

Проте, враховуючи зазначені норми в редакції, що була чинна на момент звернення позивача до відділення Фонду соціального страхування, суд доходить висновку, що наведені норми не містять положення щодо обов'язку страхувальника подавати до Фонду для призначення страхової виплати саме оригіналів актів про нещасний випадок, пов'язаних з виробництвом.

При цьому, Порядком №11 встановлено, якщо потерпілий за станом здоров'я чи з інших причин не може одержати зазначені у пункті 3.1 розділу III цього Порядку документи, їх одержує та подає відповідний страховий експерт Фонду.

Так, позивач зазначає, що оригінал акта про нещасний випадок за формою Н-1 від 30.04.1988 р. був переданий до Головного управління пенсійного фонду України в м.Києві, при взятті на облік та призначення позивачу пенсії по інвалідності, що підтверджується матеріалами пенсійної справи, що витребувані судом від Головного управління Пенсійного фонду України.

Варто зауважити, що до заяви ОСОБА_1 подана копія акта від 30.04.1988 завірена Головним управлінням Пенсійного фонду України гербовою печаткою.

Варто зазначити, що позивач вживав спроби отримання вказаного акту, зокрема, з матеріалів справи вбачається, направлений запит до AT «Київське автотранспортне підприємство 13056» (перейменоване КАТП-23056) повернувся адресату з поштовою відміткою «адресат вибув».

Також позивач через свого уповноваженого представника звертався до Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації, листом від 15.12.2020 №107-21/в225 на адвокатський запит від 10.12.2020 щодо передачі документів з основної діяльності та особового складу АТП-23056 повідомляємо, що документи з кадрових питань (особового складу), основної діяльності установи, зазначеної у запиті, на державне зберігання до архівного відділу Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації не надходили.

З огляду на встановлені обставини, враховуючи, що подання страхувальником серед інших документів для виплати страхових виплат, засвідченої відповідальними особами підприємства копії акту про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, не може бути підставою для відмови у перерахуванні страхових виплат, оскільки не віднесено до передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування " випадків відмови Фонду у страхових виплатах, на переконання суду, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 255 КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у місті Києві щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення та виплату щомісячних страхових виплат.

3. Зобов'язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у місті Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення та виплату щомісячних страхових виплат, прийнявши до розгляду копію акту про нещасний випадок на виробництві форми Н-1 від 30.04.1988 року, складений АТП-23056, адреса: м.Київ, вул.Перемоги, 20, на ім'я ОСОБА_1 .

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у місті Києві.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя С.К. Каракашьян