Рішення від 05.08.2021 по справі 420/10515/21

Справа № 420/10515/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за позовною заявою державного підприємства "Дослідне господарство "Андріївське" Інституту водних проблем і меліорації Національної комісії аграрних наук" до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправними та скасування постанов, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з даним позовом та просить суд визнати протиправними та скасувати постанови головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Щеглової Є.В. від 01.06.2021 АСВП № 65627657, № 65627776 (наказ Господарського суду Одеської області № 916/1552/15-а) про стягнення з державного підприємства "Дослідне господарство "Андріївське" Інституту водних проблем і меліорації Національної комісії аграрних наук" відповідно виконавчого збору у розмірі 570180,03 та виконавчих витрат у розмірі 269,00 грн.; визнати протиправними та скасувати постанови головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Щеглової Є.В. від 01.06.2021 АСВП № 65627358, № 65627544 (наказ Господарського суду Одеської області № 916/1552/15-а) про стягнення з державного підприємства "Дослідне господарство "Андріївське" Інституту водних проблем і меліорації Національної комісії аграрних наук" відповідно виконавчого збору у розмірі 8769,60 грн. та виконавчих витрат у розмірі 269,00 грн.

В обґрунтування вимог позивач зазначає, що підставою для стягнення виконавчого збору в межах виконавчого провадження є саме наявність фактичного стягнення державним виконавцем з боржника на користь стягувача вказаних у виконавчому документі сум. В рамках зведеного виконавчого провадження, в якому перебували виконавчі провадження державним виконавцем не вчинялось будь-яких дій, спрямованих на примусове виконання рішення суду. Сума боргу була погашена за договором переуступки боргу, в період розгляду справи про банкрутство. Оскільки фактичного стягнення присуджених сум не відбулося, правові підстави для винесення постанов від 01.06.2021 АСВП № 65627657, № 65627776, № 65627358, № 65627544 відсутні, а тому вони підлягають скасуванню.

Представником відповідача Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) до суду надано письмові пояснення, в яких представник відповідача вказує, що постанови № 50583873 від 30.03.2016 року, № 50583873 від 01.06.2021 року, № 50756609 від 01.06.2021 року, № 50756609 від 01.06.2021 року, відповідно до приписів ЗУ «Про виконавче провадження» та Інструкції організації примусового виконання рішень № 512/5 були виведені в окремі виконавчі провадження № 65627657, № 65627776, № 65627358, № 65627544. Державний виконавець при прийнятті оскаржуваних постанов діяв чітко в рамках, визначених законом. Таким чином, представник відповідача просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 14 липня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням (викликом) сторін, з урахуванням особливостей встановлених ст. ст. 268-272, 287 КАС України щодо розгляду окремих категорій термінових справ.

Також, ухвалою суду від 14 липня 2021 року витребувано від Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) належним чином завірені копії матеріалів виконавчих проваджень №65627657, № 65627776, № 65627358, № 65627544, та зупинено провадження по справі для одержання витребуваних документів.

Ухвалою суду від 28 липня 2021 року, занесеною до протоколу судового засідання, поновлено провадження по справі.

Ухвалою суду від 28 липня 2021 року витребувано від Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) належним чином завірені копії матеріалів виконавчих проваджень № 65627657, № 65627776, № 65627358, № 65627544, а також інформацію та належним чином завірені копії документів, які слугували підставою для прийняття оскаржуваних постанов, та зупинено провадження по справі для одержання витребуваних документів.

Ухвалою суду від 03 серпня 2021 року, занесеною до протоколу судового засідання, поновлено провадження по справі.

Відповідно до ч. 3 ст. 194, ч. 9 ст. 205, ч. 3 ст. 268 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.

Рішенням Господарського суду Одеської області ві 08 червня 2015 року по справі № 916/1552/15-г, залишеним без змін постановою Вищого господарського суду України від 23 лютого 2016 року, стягнуто з Державного підприємства „Дослідне господарство „Андріївське" Інституту сільського господарства Причорномор'я Національної академії аграрних наук України" (67742, Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Андріївка, вул. Леніна, буд. 58; код ЄДРПОУ 00855308) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Торговий дім „Украгропром" (04060, м. Київ, вул. Щусєва,36, код 36529168; п/р НОМЕР_1 в ПАТ „Радикаал Банк", МФО 319111) попередню оплату за форвардним контрактом від 08.02.2011 р. № ФК 08/02-11-01 в сумі 5628720/п'ять мільйонів шістсот двадцять вісім тисяч сімсот двадцять/грн. 31 коп., витрати по сплаті судового збору в сумі 73080/сімдесят три тисячі вісімдесят/грн. 00 коп.

15 березня 2016 року Господарським судом Одеської області видано наказ № 916/1552/15-г.

30 березня 2016 року Відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції відкрито виконавче провадження № 50583873 з виконання наказу № 916/1552/15-г від 15.03.2016 року.

30 березня 2016 року Відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції прийнято постанову № 50583873 про стягнення з боржника виконавчого збору у розмірі 507180,03 грн. (а.с. 127).

01 червня 2021 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) винесено постанову № 65627657 про відкриття виконавчого провадження з виконання постанови № 50583873 від 30.03.2016 року про стягнення виконавчого збору у розмірі 570180,03 грн. (а.с. 129).

01 червня 2021 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) винесено постанову № 65627657 про стягнення розміру мінімальних витрат виконавчого провадження у розмірі 269,00 грн. (а.с. 131-132).

01 червня 2021 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) винесено постанову № 65627657 про приєднання виконавчого провадження до зведеного виконавчого провадження № 48104700 (а.с. 134-135).

01 червня 2021 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) винесено постанову № 50583873 про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження у розмірі 269,00 грн. (а.с. 137-138).

01 червня 2021 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) винесено постанову № 65627776 про відкриття виконавчого провадження з виконання постанови № 50583873 від 01.06.2021 року про стягнення витрат виконавчого провадження у сумі 269,00 грн. (а.с. 140).

01 червня 2021 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) винесено постанову № 65627776 про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження у розмірі 269,00 грн. (а.с. 42-143).

01 червня 2021 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) винесено постанову № 65627776 про приєднання виконавчого провадження до зведеного виконавчого провадження № 48104700 (а.с. 145-146).

01 червня 2021 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) винесено постанову № 50756609 про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження у розмірі 269,00 грн. (а.с. 148-149).

01 червня 2021 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) винесено постанову № 65627544 про відкриття виконавчого провадження з виконання постанови № 50756609 від 01.06.2021 року про стягнення витрат виконавчого провадження у сумі 269,00 грн. (а.с. 151-152).

01 червня 2021 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) винесено постанову № 65627544 про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження у розмірі 269,00 грн. (а.с. 154-155).

01 червня 2021 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) винесено постанову № 65627544 про приєднання виконавчого провадження до зведеного виконавчого провадження № 48104700 (а.с. 157).

01 червня 2021 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) винесено постанову № 50756609 про стягнення виконавчого збору у розмірі 8769,60 грн. (а.с. 159).

01 червня 2021 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) винесено постанову № 65627358 про відкриття виконавчого провадження з виконання постанови № 50756609 від 01.06.2021 року про стягнення виконавчого збору у розмірі 8769,00 грн. (а.с. 163).

01 червня 2021 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) винесено постанову № 665627358 про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження у розмірі 269,00 грн. (а.с. 165-166).

01 червня 2021 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) винесено постанову № 65627358 про приєднання виконавчого провадження до зведеного виконавчого провадження № 48104700 (а.с. 161).

Згідно ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження» відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, постанов державних виконавців про стягнення виконавчого збору, постанов державних виконавців чи приватних виконавців про стягнення витрат виконавчого провадження, про накладення штрафу, постанов приватних виконавців про стягнення основної винагороди.

Згідно ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, зокрема, за заявою стягувача про примусове виконання рішення. У заяві про примусове виконання рішення стягувач має право зазначити відомості, що ідентифікують боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення (рахунок боржника, місце роботи чи отримання ним інших доходів, конкретне майно боржника та його місцезнаходження тощо), рахунки в банківських установах для отримання ним коштів, стягнутих з боржника, а також зазначає суму, яка частково сплачена боржником за виконавчим документом, за наявності часткової сплати.

Виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону. За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).

Згідно ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України. Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів. За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи. Державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).

Виконавчий збір не стягується: 1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів (крім виконавчих документів про стягнення аліментів, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців), накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню; 2) у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини; 3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень"; 4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону; 5) у разі виконання рішення приватним виконавцем; 6) за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності цим Законом.

Виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, та у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 17 частини першої статті 39 цього Закону. Виконавчий збір не стягується із сум податкового боргу (у тому числі штрафних санкцій та пені) та недоїмки зі сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у разі їх списання згідно з пунктами 2-3, 2-4 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України" та пунктом 9-15 розділу VIII Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Відповідно до ст. 42 ЗУ «Про виконавче провадження» кошти виконавчого провадження складаються з: 1) виконавчого збору, стягнутого з боржника в порядку, встановленому статтею 27 цього Закону, або основної винагороди приватного виконавця; 2) авансового внеску стягувача; 3) стягнутих з боржника коштів на витрати виконавчого провадження. Витрати органів державної виконавчої служби та приватного виконавця, пов'язані з організацією та проведенням виконавчих дій щодо забезпечення примусового виконання рішень, є витратами виконавчого провадження. Витрати виконавчого провадження органів державної виконавчої служби здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України та коштів виконавчого провадження, зазначених у пунктах 2 і 3 частини першої цієї статті. Витрати виконавчого провадження приватних виконавців здійснюються за рахунок авансового внеску стягувача, стягнутих з боржника коштів на витрати виконавчого провадження. Витрати виконавчого провадження можуть здійснюватися приватним виконавцем за рахунок власних коштів. Розмір та види витрат виконавчого провадження встановлюються Міністерством юстиції України. На стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум згідно з вимогами цього Закону або у випадку повернення виконавчого документа стягувачу чи закінчення виконавчого провадження у разі необхідності примусового стягнення з боржника витрат виконавчого провадження виконавцем виноситься постанова про їх стягнення.

Згідно п. 13 розділу ІХ Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 02.04.2012 № 512/5 при виконанні рішення немайнового характеру у разі, якщо боржник самостійно не сплачує виконавчий збір, витрати виконавчого провадження та накладені на нього штрафи, у передбачених Законом випадках виконавець примусово стягує виконавчий збір, витрати виконавчого провадження та накладені на боржника штрафи одночасно із виконанням такого рішення. У разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 4 частини першої статті 37 Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев'ятою статті 27 Закону), 11 частини першої статті 39 Закону, якщо штрафи, накладені на боржника, не стягнуто, постанова про накладення штрафу не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) реєструється в автоматизованій системі виконавчого провадження як виконавчий документ та підлягає виконанню в порядку, передбаченому Законом та цією Інструкцією. Якщо після завершення виконавчого провадження за рішенням немайнового характеру виконавчий збір, витрати виконавчого провадження не стягнуто, виконавець вживає заходів щодо їх подальшого виконання у порядку, визначеному пунктом 8 розділу ІІІ та пунктом 2 розділу VI цієї Інструкції.

Відповідно до п. 8 розділу ІІІ Інструкції № 512/5 стягнення виконавчого збору здійснюється у порядку, визначеному статтею 27 Закону. Про стягнення з боржника виконавчого збору та його розмір державний виконавець зазначає у постанові про відкриття виконавчого провадження. Виконавчий збір стягується з боржника на підставі постанови про стягнення виконавчого збору, у якій зазначаються розмір та порядок стягнення нарахованого виконавчого збору. Постанову про стягнення виконавчого збору державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження (крім виконавчих документів про стягнення аліментів) та не пізніше наступного робочого дня після її винесення надсилає сторонам виконавчого провадження. Якщо рішення про стягнення коштів було виконано боржником частково до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, виконавчий збір стягується із суми, яку не було сплачено боржником до відкриття виконавчого провадження. Не пізніше наступного робочого дня з дня погашення у повному обсязі заборгованості зі сплати аліментів, повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 4 частини першої статті 37 Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 7, 9, 14 частини першої статті 39 Закону, державний виконавець на підставі розрахунку нарахування виконавчого збору виносить постанову про стягнення виконавчого збору. Виконання постанови про стягнення виконавчого збору здійснюється за рахунок стягнутих з боржника коштів за умови відсутності заборгованості зі сплати аліментів. У разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6 частини першої статті 37 Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 7, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев'ятою статті 27 Закону), 11, 14 і 15 частини першої статті 39 Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, постанова про стягнення виконавчого збору не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) реєструється в автоматизованій системі виконавчого провадження як виконавчий документ та підлягає виконанню в порядку, передбаченому Законом та цією Інструкцією.

Державний виконавець зобов'язаний відкрити виконавче провадження за постановою про стягнення виконавчого збору не пізніше наступного робочого дня з дня її реєстрації в автоматизованій системі виконавчого провадження.

Згідно п. 2 2 розділу VI Інструкції № 512/2 витрати виконавчого провадження складаються з мінімальних та додаткових витрат виконавчого провадження. Виконавець виносить постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження (крім виконавчих проваджень щодо виконання рішень Європейського суду з прав людини) та надсилає її сторонам виконавчого провадження не пізніше наступного робочого дня після її винесення. Мінімальні витрати виконавчого провадження складаються з плати за користування автоматизованою системою виконавчого провадження та витрат, пов'язаних з винесенням постанов про: відкриття виконавчого провадження; стягнення виконавчого збору (крім випадків, коли виконавчий збір не стягується); стягнення основної винагороди приватного виконавця (крім випадків, коли основна винагорода не стягується); стягнення витрат виконавчого провадження; закінчення виконавчого провадження (повернення виконавчого документа стягувачу).

Витрати, пов'язані з винесенням постанов, включають такі види витрат виконавчого провадження: виготовлення постанов та супровідних листів до них (папір, копіювання (друк) документів, канцтовари); пересилання постанов (конверти, знаки поштової оплати (марки) або послуги маркувальної машини (послуги поштового зв'язку)). До додаткових витрат виконавчого провадження належать витрати виконавчого провадження, які не визначені цим пунктом як мінімальні витрати виконавчого провадження.

Якщо під час примусового виконання рішення органом державної виконавчої служби (приватним виконавцем) було здійснено додаткові витрати виконавчого провадження, виконавець на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум згідно з вимогами Закону виносить постанову про визначення розміру додаткових витрат виконавчого провадження (крім виконавчих проваджень щодо виконання рішень Європейського суду з прав людини), в якій зазначає розміри та види додаткових витрат виконавчого провадження, що здійснені у відповідному виконавчому провадженні. Якщо у разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6, 8 частини першої статті 37 Закону, чи закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 6, 7, 9-15 частини першої статті 39 Закону, витрати виконавчого провадження не були стягнуті, державний виконавець виносить постанову про стягнення витрат виконавчого провадження (крім виконавчих проваджень щодо виконання рішень Європейського суду з прав людини), в якій зазначає види та суми витрат виконавчого провадження, що здійснені у відповідному виконавчому провадженні. Постанова про стягнення витрат виконавчого провадження не пізніше наступного робочого дня з дня закінчення виконавчого провадження (повернення виконавчого документа стягувачу) реєструється в автоматизованій системі виконавчого провадження як виконавчий документ та підлягає виконанню в порядку, передбаченому Законом та цією Інструкцією.

Державний виконавець зобов'язаний відкрити виконавче провадження за постановою про стягнення витрат виконавчого провадження не пізніше наступного робочого дня з дня її реєстрації в автоматизованій системі виконавчого провадження.

З аналізу вищевикладеного слідує, що приписами чинного законодавства чітко визначено, що постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору та про стягнення витрат виконавчого провадження є виконавчими документами, які підлягають виконанню в порядку ЗУ «Про виконавче провадження».

При цьому, на державного виконавця покладено обов'язок примусового стягнення з боржника виконавчого збору та витрат виконавчого провадження та обов'язок відкриття виконавчого провадження за такими постановами не пізніше наступного дня з їх реєстрації в автоматизованій системі виконавчого провадження відкриття.

З матеріалів справи вбачається, що оскаржувані постанови про відкриття виконавчого провадження від 01.06.2021 року № 65627657, № 65627776, № 65627358, № 65627544 винесені на підставі постанов про стягнення виконавчого збору та витрат виконавчого провадження, зокрема постанова від 01.06.2021 року № 65627657 на підставі постанови № 50583873 від 30.03.2016 року про стягнення виконавчого збору у розмірі 570180,03 грн.; постанова від 01.06.2021 року № 65627776 на підставі постанови № 50583873 від 01.06.2021 року про стягнення витрат виконавчого провадження у сумі 269,00 грн.; постанова від 01.06.2021 року № 65627358 на підставі постанови № 50756609 від 01.06.2021 року про стягнення виконавчого збору у розмірі 8769,00 грн.; постанова від 01.06.2021 року № 65627544 на підставі постанови № 50756609 від 01.06.2021 року про стягнення витрат виконавчого провадження у сумі 269,00 грн. (а.с. 129, 140, 151-152, 163).

Відповідно до ч. 2 ст. 74 «Про виконавче провадження» рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.

Разом з тим, будь-яких доказів на підтвердження оскарження та скасування постанов № 50583873 від 30.03.2016 року, № 50583873 від 01.06.2021 року, № 50756609 від 01.06.2021 року, № 50756609 від 01.06.2021 року, які слугували підставою для винесення оскаржуваних постанов від 01.06.2021 року № 65627657, № 65627776, № 65627358, № 65627544, у порядку, встановленому чинним законодавством, суду не надано.

При цьому, в судовому засіданні представник відповідача зазначив, що постанови № 50583873 від 30.03.2016 року, № 50583873 від 01.06.2021 року, № 50756609 від 01.06.2021 року, № 50756609 від 01.06.2021 року є чинними.

В той же час, доводи представника позивача щодо того, що фактичного стягнення присуджених сум не відбулося, тому правові підстави для винесення постанов від 01.06.2021 АСВП № 65627657, № 65627776, № 65627358, № 65627544 та стягнення виконавчого збору та витрат виконавчого провадження відсутні, суд не приймає до уваги, оскільки обставини правомірності чи протиправності стягнення виконавчого збору та витрат виконавчого провадження підлягають доведенню під час оскарження постанов про стягнення витрат виконавчого провадження та про стягнення виконавчого збору № 50583873 від 30.03.2016 року, № 50583873 від 01.06.2021 року, № 50756609 від 01.06.2021 року, № 50756609 від 01.06.2021 року, які не є предметом оскарження по даній справі.

За таких підстав, суд дійшов висновку, що головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Щеглова Є.В. приймаючи постанови про відкриття виконавчого провадження від 01.06.2021 року № 65627657, № 65627776, № 65627358, № 65627544 діяв на підставі Закону України "Про виконавче провадження" та Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 02.04.2012 № 512/5, тобто у межах своїх повноважень.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог на підставі наданих доказів, суд дійшов висновку, що адміністративний позов державного підприємства "Дослідне господарство "Андріївське" Інституту водних проблем і меліорації Національної комісії аграрних наук" до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправними та скасування постанов, є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 90, 242-246, 255, 287 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову державного підприємства "Дослідне господарство "Андріївське" Інституту водних проблем і меліорації Національної комісії аграрних наук" (код ЄДРПОУ 00855308, адреса місцезнаходження: 67742, Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Андріївка, вул. Центральна, 58) до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (адреса місцезнаходження: 65091, м. Одеса, вул. Розумовська, 37) про визнання протиправними та скасування постанов головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Щеглової Є.В. від 01.06.2021 АСВП № 65627657, № 65627776 (наказ Господарського суду Одеської області № 916/1552/15-а) про стягнення з державного підприємства "Дослідне господарство "Андріївське" Інституту водних проблем і меліорації Національної комісії аграрних наук" відповідно виконавчого збору у розмірі 570180,03 та виконавчих витрат у розмірі 269,00 грн.; визнання протиправними та скасування постанов головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Щеглової Є.В. від 01.06.2021 АСВП № 65627358, № 65627544 (наказ Господарського суду Одеської області № 916/1552/15-а) про стягнення з державного підприємства "Дослідне господарство "Андріївське" Інституту водних проблем і меліорації Національної комісії аграрних наук" відповідно виконавчого збору у розмірі 8769,60 грн. та виконавчих витрат у розмірі 269,00 грн., - в повному обсязі.

Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 287 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 272 КАС України.

Суддя О.А. Левчук

.