Рішення від 27.07.2021 по справі 380/1971/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2021 року справа № 380/1971/21

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючий-суддя Костецький Н.В.,

секретар судового засідання Баранська М.Р.

за участю:

представник позивача Харчук В.М.,

представник відповідачів Максьо О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Домосервіс» до Головного управління ДПС у Львівській області відокремлений підрозділ, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

приватне підприємство “Домосервіс” звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20 жовтня 2020 року № 2050546/39201691, ухвалене комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №54 від 16 вересня 2020 року датою її направлення для реєстрації;

- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20 жовтня 2020 року № 2050543/39201691, ухвалене комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №55 від 16 вересня 2020 року датою її направлення для реєстрації;

- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17 грудня 2020 року № 2245644/39201691, ухвалене комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №74 від 17 листопада 2020 року датою її направлення для реєстрації;

- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17 грудня 2020 року № 2245645/39201691, ухвалене комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №75 від 17 листопада 2020 року датою її направлення для реєстрації;

- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20 серпня 2020 року № 1854662/39201691, ухвалене комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №48 від 03 серпня 2020 року датою її направлення для реєстрації.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ПП «Домосервіс» скеровано відповідачу податкові накладні для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Податковим органом зупинено реєстрацію податкові накладні, оскільки відсутні в таблиці дані платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій”. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Після отримання квитанції, платником податків надано контролюючому органу пояснення та усі належні документи на підтвердження здійснення господарської операції. Однак оскарженими рішеннями відповідач відмовив у реєстрації податкових накладних. При цьому, ГУ ДПС у Львівській області не зазначено які саме документи не долучено позивачем. Вважає рішення про відмову у реєстрації податкових накладних протиправними, тому просить такі скасувати.

Представник відповідача Головного управління ДПС у Львівській області відокремленого підрозділу подав до суду відзив на позовну заяву. Вказує, що оскаржуваними рішеннями відповідач відмовив у реєстрації податкової накладної з підстав ненадання платником податку первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентиризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. На обгрунтування позовних вимог позивач до позовної заяви додає набагто більшу кількість документів, які не надавались контролюючому органу, щро ставить під сумнів їх достовірність та існування на момент здійснення господарської операції та подання документів для розблокування податкових накладних. Вважає оскаржуване рішення законним та таким, що не підлягає скасуванню. Просить відмовити в задволенні позову в повному обсязі.

Представник відповідача Державної податкової служби України відзиву на позовну заяву не подав, хоча про відкриття провадження у справі був повідомлений належним чином.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.

У судовому засіданні представник відповідачів Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України заперечив щодо задоволення позовних аимог, з підстави викладених у позовній заяві, просив відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основні види діяльності ПП «Домосервіс»: 43.21 Електромонтажні роботи (основний); 25.12 Виробництво металевих дверей і вікон; 80.20 Обслуговування систем безпеки; 95.21 Ремонт електронної апаратури побутового призначення для приймання, записування, відтворювання звуку й зображення; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах.

Приватне підприємство «Домосервіс» за результатами здійснення господарської діяльності з ТОВ «Будівельна Компанія «Прогрестехбуд» складено та подано для реєстрації податкові накладні від 16.09.2020 № 54 та № 55.

Вказані податкові накладні доставлені до контролюючого органу, документи прийнято, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанціями

Підставами для зупинення реєстрації податкових накладних вказано: “Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 43.21 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій”.

ПП “Домосервіс” направлено до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено копії документів, на підставі яких складено податкові накладні від від 16.09.2020 № 54 та № 55. Згідно пояснень позивачем вказано, що ТОВ «Будівельна компанія «Прогрестехбуд» замовило згідно договору № 19046М від 07.09.2020 встановлення замково-переговорного пристрою (домофон) у з'їзді багатоквартирного житлового будинку «Вілла Магнолія» у м. Львів. Згідно п. 2.1. вказаного договору отримано: аванс у розмірі 87 902,34 грн. в т.ч. ПДВ 14 650,39 грн. у зв'язку із чим за першою подією складена податкова накладна №55 від 16.09.2020; аванс у розмірі 83 005,24грн, в т.ч. ПДВ 13 834,21 грн у зв'язку із чим за першою подією складена податкова накладна №54 від 16.09.2020.

За результатами розгляду поданих позивачем документів та пояснень відповідачем прийнято оскаржувані рішення від 20 жовтня 2020 року за № 2050546/39201691, № 2050543/39201691, якими позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою відмови у реєстрації податкових накладних визначено ненадання платником податку договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції.

Приватне підприємство «Домосервіс» за результатами здійснення господарської діяльності з ТОВ «Крамальянс» складено та подано для реєстрації податкові накладні від 17.11.2020 № 74 та № 75.

Вказані податкові накладні доставлені до контролюючого органу, документи прийнято, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанціями

Підставами для зупинення реєстрації податкових накладних вказано: “Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 80.20 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій”.

ПП “Домосервіс” направлено до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено копії документів, на підставі яких складено податкові накладні від від 17.11.2020 № 74 та № 75. Згідно пояснень позивачем вказано, що :

- ТОВ «Крамальянс» замовило згідно Договору № 18034М від 21.01.2019 встановлення системи обмеження та контролю доступу - замково-переговорний пристрій (Домофон) за адресою: вул. Кульпарківській, м. Львів секція Б6, на підставі виконаних за першою подією складена податкова накладна № 74 від 17.11.2020;

- ТОВ «Крамальянс» замовило згідно Договору №18035М від 20.08.2019 встановлення системи обмеження та контролю доступу - замково-переговорний пристрій (Домофон) за адресою: вул. Кульпарківській, м. Львів секція Б5, на підставі виконаних робіт від 17.11.2020 за першою подією складена податкова накладна № 75 від 17.11,2020.

За результатами розгляду поданих позивачем документів та пояснень відповідачем прийнято оскаржувані рішення від 17 грудня 2020 року за № 2245644/39201691, № 2245645/3920169, якими позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою відмови у реєстрації податкових накладних визначено ненадання платником податку розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

Приватне підприємство «Домосервіс» за результатами здійснення господарської діяльності з ТОВ «Проектлінк» складено та подано для реєстрації податкову накладну від 03.08.2020 № 48.

Вказану податкову накладну доставлено до контролюючого органу, документ прийнято, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанцією.

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної вказано: “Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 84.17 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій”.

ПП “Домосервіс” направлено до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено копії документів, на підставі яких складено податкову накладну від 03.08.2020 № 48. Згідно пояснень позивачем вказано, що :

- ТОВ «Проектлінк» замовило обладнання згідно Договору №02/01/2020 від 02.01.2020 Згідно рахунку № 36 від 30.06.2020 ТОВ «Проектлінк» 03.07.2020 здійснило оплату за обладнання у зв'язку із за першою подією складена податкова накладна №48 від 03.08.2020.

За результатами розгляду поданих позивачем документів та пояснень відповідачем прийнято оскаржуване рішення 20 серпня 2020 року за № 1854662/39201691, якими позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою відмови у реєстрації податкової накладної визначено ненадання платником податку первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг. Зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів.

Не погоджуючись з рішеннями Головного управління ДПС у Львівській області , позивач звернувся із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - Податковий кодекс).

Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок № 1246), після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 ПК України; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України; дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Аналогічні норми містяться у пункті 201.16 статті 201 Податкового кодексу, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12. 2019 № 1165, який набрав чинності з 01.02.2020 (далі - Порядок № 1165).

Згідно з абзацом 1 пункту 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/ розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до пунктів 7, 10, 11 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Так, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Як встановлено судом, реєстрацію податкових накладних зупинено з тих підстав, що коди коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 43.21, 80.20, 84.17, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Критерії ризиковості здійснення операцій визначено у додатку 3 до Порядку №1165.

Зокрема, відповідно до пункту 1 відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Суд зауважує, що зупинення реєстрації ПН/РК за пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій відбувається у разі одночасного дотримання трьох умов: відсутність товару в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товару, що на постійній основі постачається; обсяг постачання дорівнює або перевищує товарні залишки; переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Таким чином, у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях.

Натомість, надіслані позивачу квитанції містять вимогу щодо надання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

Наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2-4 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, який може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Пунктами 6, 7 Порядку № 520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/ розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Відповідно до пункту 11 Порядку № 520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Пунктом 13 Порядку №520 визначено, що рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Судом встановлено, що Приватне підприємство «Домосервіс» за результатами здійснення господарської діяльності з ТОВ «Будівельна Компанія «Прогрестехбуд» складено та подано для реєстрації податкові накладні від 16.09.2020 № 54 та № 55.

Вказані податкові накладні доставлені до контролюючого органу, документи прийнято, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанціями

Підставами для зупинення реєстрації податкових накладних вказано: “Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 43.21 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій”.

ПП “Домосервіс” направлено до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено копії документів, на підставі яких складено податкові накладні від від 16.09.2020 № 54 та № 55. Згідно пояснень позивачем вказано, що ТОВ «Будівельна компанія «Прогрестехбуд» замовило згідно договору № 19046М від 07.09.2020 встановлення замково-переговорного пристрою (домофон) у з'їзді багатоквартирного житлового будинку «Вілла Магнолія» у м. Львів. Згідно п. 2.1. вказаного договору отримано: аванс у розмірі 87 902,34 грн. в т.ч. ПДВ 14 650,39 грн. у зв'язку із чим за першою подією складена податкова накладна №55 від 16.09.2020; аванс у розмірі 83 005,24грн, в т.ч. ПДВ 13 834,21 грн у зв'язку із чим за першою подією складена податкова накладна №54 від 16.09.2020.

За результатами розгляду поданих позивачем документів та пояснень відповідачем прийнято оскаржувані рішення від 20 жовтня 2020 року за № 2050546/39201691, № 2050543/39201691, якими позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою відмови у реєстрації податкових накладних визначено ненадання платником податку договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції.

Приватне підприємство «Домосервіс» за результатами здійснення господарської діяльності з ТОВ «Крамальянс» складено та подано для реєстрації податкові накладні від 17.11.2020 № 74 та № 75.

Вказані податкові накладні доставлені до контролюючого органу, документи прийнято, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанціями

Підставами для зупинення реєстрації податкових накладних вказано: “Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 80.20 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій”.

ПП “Домосервіс” направлено до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено копії документів, на підставі яких складено податкові накладні від від 17.11.2020 № 74 та № 75. Згідно пояснень позивачем вказано, що :

- ТОВ «Крамальянс» замовило згідно Договору № 18034М від 21.01.2019 встановлення системи обмеження та контролю доступу - замково-переговорний пристрій (Домофон) за адресою: вул. Кульпарківській, м. Львів секція Б6, на підставі виконаних за першою подією складена податкова накладна № 74 від 17.11.2020;

- ТОВ «Крамальянс» замовило згідно Договору №18035М від 20.08.2019 встановлення системи обмеження та контролю доступу - замково-переговорний пристрій (Домофон) за адресою: вул. Кульпарківській, м. Львів секція Б5, на підставі виконаних робіт від 17.11.2020 за першою подією складена податкова накладна № 75 від 17.11,2020.

За результатами розгляду поданих позивачем документів та пояснень відповідачем прийнято оскаржувані рішення від 17 грудня 2020 року за № 2245644/39201691, № 2245645/3920169, якими позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою відмови у реєстрації податкових накладних визначено ненадання платником податку розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

Приватне підприємство «Домосервіс» за результатами здійснення господарської діяльності з ТОВ «Проектлінк» складено та подано для реєстрації податкову накладну від 03.08.2020 № 48.

Вказану податкову накладну доставлено до контролюючого органу, документ прийнято, реєстрацію зупинено, що підтверджено квитанцією.

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної вказано: “Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 84.17 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій”.

ПП “Домосервіс” направлено до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено копії документів, на підставі яких складено податкову накладну від 03.08.2020 № 48. Згідно пояснень позивачем вказано, що :

- ТОВ «Проектлінк» замовило обладнання згідно Договору №02/01/2020 від 02.01.2020 Згідно рахунку № 36 від 30.06.2020 ТОВ «Проектлінк» 03.07.2020 здійснило оплату за обладнання у зв'язку із за першою подією складена податкова накладна №48 від 03.08.2020.

За результатами розгляду поданих позивачем документів та пояснень відповідачем прийнято оскаржуване рішення 20 серпня 2020 року за № 1854662/39201691, якими позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою відмови у реєстрації податкової накладної визначено ненадання платником податку первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг. Зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів.

Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ПП «Домосервіс»: 43.21 Електромонтажні роботи (основний); 25.12 Виробництво металевих дверей і вікон; 80.20 Обслуговування систем безпеки; 95.21 Ремонт електронної апаратури побутового призначення для приймання, записування, відтворювання звуку й зображення; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах.

Таким чином, зупинення реєстрації податкових накладних з посиланням на “відсутність кодів УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання” є безпідставним, оскільки у податкових накладних позивача відображена операція з послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг за видом діяльності ТОВ “Ретеча”.

Встановлені судом обставини свідчать про відсутність у відповідача правових підстав для зупинення реєстрації податкових накладних.

Суд також звертає увагу, що ГУ ДПС Львівській області за наслідками проведеного моніторингу зупинено реєстрацію вказаної податкової накладної та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про їх реєстрацію.

З наявної в матеріалах справи квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних судом встановлено, що такі містять вимоги про надання пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ в Єдиному реєстрі податкових накладних, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття відповідного рішення .

Варто зазаначити, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів. При цьому, у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган повинен вимагати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях, чого зроблено не було.

Загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його оформлення (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт Критеріїв, без наведення відповідної підстави і розрахованих показників за критерієм, якому відповідає платник податку, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Саме такий висновок зроблено Верховним Судом у подібних правовідносинах в постановах від 18.06.2019 у справі № 0740/804/18, від 23.10.2018 у справі № 822/1817/1.

Судом встановлено, що позивач надав контролюючому органу копії документів на власний розсуд, оскільки відповідачем в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не зазначено які саме конкретно документи та в підтвердження якої обставини необхідно подати.

Згідно з оскаржуваними рішеннями позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних з підстав ненадання платником податку у розрахункових докуметів та/або банківських виписок з особових рахунків.

При цьому, ГУ ДПС у Львівській області в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не вказано необхідність долучення саме вказаних документів.

Таким чином, відповідач, як при зупиненні реєстрації податкових накладних, так і при винесенні оскаржуваних рішень, обмежився лише загальними фразами та не вказав конкретно, які ж саме документи не подані і що вони мали б підтвердити або спростувати.

За таких обставин суд зазначає, що оскаржувані рішення Головного управління ДПС у Львівській області не є обґрунтованими та вмотивованими, та не містять переконливих і зрозумілих мотивів їх прийняття, оскільки не встановлюють, які саме первинні документи позивач не надав податковому органу для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

Відповідно до вимог частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не подано належних доказів правомірності прийняття рішень Головного управління ДПС у Львівській області від 20 жовтня 2020 року за № 2050546/39201691, від 20 жовтня 2020 року за № 2050543/39201691, від 17 грудня 2020 року за № 2245644/39201691, від 17 грудня 2020 року за № 2245645/39201691, від 20 серпня 2020 року за № 1854662/39201691.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіривши рішенння Головного управління ДПС у Львівській області області від 20 жовтня 2020 року за № 2050546/39201691, від 20 жовтня 2020 року за № 2050543/39201691, від 17 грудня 2020 року за № 2245644/39201691, від 17 грудня 2020 року за № 2245645/39201691, від 20 серпня 2020 року за № 1854662/39201691, суд вважає, що такі прийнято відповідачем без врахування вимог Податкового кодексу України та з порушенням передбачених статтею 2 КАС України принципів, тому їх слід визнати протиправними та скасувати, задовольнивши позовні вимоги про оскарження таких.

Позовні вимоги про зобов'язання відповідача зареєструвати подані податкові накладні є похідними від позовних вимог про оскарження рішень про відмову в їх реєстрації.

Відповідно до пунктів 19, 20 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Оскільки рішення Головного управління ДПС у Львівській області області від 20 жовтня 2020 року за № 2050546/39201691, від 20 жовтня 2020 року за № 2050543/39201691, від 17 грудня 2020 року за № 2245644/39201691, від 17 грудня 2020 року за № 2245645/39201691, від 20 серпня 2020 року за № 1854662/39201691 є протиправними та підлягють скасуванню з мотивів, наведених судом вище, то, враховуючи норми Порядку №1246, підлягають до задоволення і позовні вимоги про зобов'язання відповідача, а саме ДПС України зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, датами їх направлення для реєстрації.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 242 - 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов приватного підприємства «Домосервіс» до Головного управління ДПС у Львівській області відокремлений підрозділ, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20 жовтня 2020 року № 2050546/39201691, ухвалене комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області.

3. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №54 від 16 вересня 2020 року датою її направлення для реєстрації.

4. Визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20 жовтня 2020 року № 2050543/39201691, ухвалене комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області.

5. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №55 від 16 вересня 2020 року датою її направлення для реєстрації.

6. Визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17 грудня 2020 року № 2245644/39201691, ухвалене комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області.

7. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №74 від 17 листопада 2020 року датою її направлення для реєстрації.

8. Визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17 грудня 2020 року № 2245645/39201691, ухвалене комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області.

9. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №75 від 17 листопада 2020 року датою її направлення для реєстрації.

10. Визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20 серпня 2020 року № 1854662/39201691, ухвалене комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області.

11. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №48 від 03 серпня 2020 року датою її направлення для реєстрації.

12. Стягнути з Державної податкової служби України за рахунок бюджетних асигнувань на користь приватного підприємства «Домосервіс» судовий збір в сумі 5675,00 грн.

13. Стягнути з Головного управління ДПС у Львівській області відокремлений підрозділ за рахунок бюджетних асигнувань на користь приватного підприємства «Домосервіс» судовий збір в сумі 5675,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст судового рішення складено 03.08.2021.

Суддя Костецький Н.В.