Рішення від 04.08.2021 по справі 240/10787/21

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2021 року м. Житомир справа № 240/10787/21

категорія 112030400

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Нагірняк М.Ф.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради про зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить:

- поновити їй строк на звернення до Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради із заявою про призначення державної допомоги при народженні дитини;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради вчинити певні дії, а саме розрахувати та призначити їй державну допомогу при народженні дитини.

Позивач зазначає, що 25.09.2019 року разом дитиною повернулась в Україну, що підтверджується штампом про її прибуття. Після повернення в Україну звернулась до Управління соціального захисту населення Корольовського району м. Житомира за призначенням їй державної соціальної допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на що отримала відмову, яка ґрунтувалась на тому, що соціальна допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше 12 календарних місяців після народження дитини.

Ухвалою від 07.06.2021року було відкрито провадження в даній справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

У відзиві на позов Відповідач проти позову заперечує і зазначає, що відповідно до абз.6 ст. 11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини. Дитина Позивача народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 . До України вони повернулися 25.09.2019 року, ще до запровадження карантинних обмежень, що не позбавляло її можливості звернутися до управління за призначенням допомоги. Із заявою про призначення допомоги при народженні дитини позивач звернулася лише 23.04.2021 року. Тож, у позивача було достатньо часу для вирішення порушеного питання, але вона чогось цього не робила. Заявниця починаючи з 17.12.2019 року неодноразово зверталася до управління з заявами з приводу призначення допомоги на дітей одинокій матері, відповідну допомогу вона отримувала з 01.12.2019р. по 30.06.2020р., але жодного разу в своїх заявах вона не просила призначити їй допомогу при народженні дитини.

Тож на думку Відповідача, виходячи з норм чинного законодавства у управління відсутні правові підстави для призначення та виплати ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини на сина ОСОБА_2 у зв'язку із пропуском позивача терміну для звернення.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо гарантованого державою рівня матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення, регулюються правовими нормами Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року N 2811-ХII (далі - Закон N2811-ХII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.

За приписами пункту другого частини першої статті третьої Закону N 2811-ХII (на час спірних відносин) відповідно до цього Закону призначається, окрім інших, такий вид державної допомоги сім'ям з дітьми як допомога при народженні дитини.

Відповідно до вимог ст.5 Закону N 2811-ХII всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).

В розумінні положень статті 11 Закону N 2811-ХII допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Опікунам зазначена допомога призначається на підставі рішення про встановлення опіки.

Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини.

Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Аналогічно пунктом 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року N1751 (далі - Порядок N 1751), також встановлено, що допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Отже, допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Судом встановлено та визнається сторонами, що Позивач є матір'ю ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Пазевальк Федеративної Республіки Німеччина. Відповідно до досліджених судом посвідчень особи на повернення в Україну Позивач та її малолітні діти, в тому числі ОСОБА_2 , повернулися в Україну 25.09.2019року

Як зазначає Позивач, після повернення в Україну вона зверталася до Відповідача з приводу призначення їй відповідних видів державної соціальної допомоги при народженні дитини, по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. На свої звернення отримала усну відмову.

Позивач в силу обставин (самостійно виховує двох малолітніх дітей) та карантинних обмежень письмово звернулася із заявою до Відповідача щодо отримання таких видів державної соціальної допомоги лише в поточному році. Відповідно до дослідженого судом повідомлення Відповідача від 26.04.2021року Позивачу було відмовлено в призначенні допомоги при народженні дитини без зазначення причин такої відмови (а.с.9).

Разом з тим суд враховує, що як зазначено у відзиві на позов, така відмова Відповідача зумовлена виключно пропущенням Позивачем строку звернення за призначенням допомоги при народженні дитини.

Більш того, у відзиві Відповідач визнає, що первинне звернення Позивача щодо отримання певних видів державної соціальної допомоги при народженні дитини мало місце ще 17.12.2019року. Відповідач визнає, що Позивачу виплачувалися певні види державної соціальної допомоги на дітей. Відповідно до доводів Відповідача Позивач не зверталася із заявами щодо отримання саме допомоги при народженні сина ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Такі доводи Відповідача судом оцінюються критично і як такі, що не узгоджуються із вимогами чинного законодавства з огляду на таке.

Безспірно, як вбачається з матеріалів справи Позивачем пропущено строк у 12 календарних місяців для звернення за призначенням допомоги при народженні дитини.

Разом з тим, відповідно до вимог п.11 та п.43 Порядку N 1751 для призначення допомоги при народженні дитини за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики та документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, особисто.

Більш того, приписами п.45 Порядку N 1751 Відповідач, як орган, що призначає і виплачує державну допомогу сім'ям з дітьми, повинен давати роз'яснення з питань її призначення і виплати та надавати заявнику допомогу в одержанні необхідних документів.

Одночасно суд враховує, що відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, окрім іншого, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно та розсудливо.

У Рішенні Конституційного Суду України від 08 червня 2016 року N 3-рп/2016 прямо зазначено, що відповідно до Закону України "Про охорону дитинства" держава має забезпечувати належні умови для виховання, фізичного, психічного, соціального, духовного та інтелектуального розвитку дітей, їх соціально-психологічної адаптації та активної життєдіяльності, зростання в сімейному оточенні в атмосфері миру, гідності, взаємоповаги, свободи та рівності (стаття 4). Пріоритетом у правовому регулюванні сімейних відносин є забезпечення кожної дитини сімейним вихованням, можливістю духовного та фізичного розвитку (частина друга статті 1 Сімейного кодексу України).

На думку Конституційного Суду України, допомога при народженні дитини є різновидом державної допомоги у загальній системі соціального захисту населення і надається з метою забезпечення відповідного рівня матеріальної підтримки сімей, у яких є діти, створення належних умов для утримання та виховання дітей.

Суд також враховує, що в відповідно до ч. 7 ст. 7 Сімейного кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно п. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (в редакції зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 1995 року), яку ратифіковано Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року N 789-XII, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини.

Допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. Неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів саме дитини.

Такий правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 14.02.2018 у справі N 591/610/16-а (К/9901/12622/18), від 12.03.2019 у справі N 760/183158/16-а.

Відповідно до вимог ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За таких обставин суд робить висновок про наявність підстав для задоволення позову.

Порушене право Позивача підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправної бездіяльності Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення державної допомоги при народженні дитини та зобов'язати призначити та виплатити таку державну допомогу при народженні дитини ( ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 908,00 грн., підлягають відшкодуванню шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради.

Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити, визнати протиправну бездіяльність Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення державної допомоги при народженні дитини ( ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради (Площа Польова, 8 м. Житомир, 10009, код ЄДРПОУ 42103215) призначити та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) державну допомогу при народженні дитини ( ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 ), передбачену Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 908,00грн., підлягають відшкодуванню шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Ф. Нагірняк