04 серпня 2021 року м. Житомир справа № 240/7441/21
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Капинос О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
-визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради щодо непризначення та виплати одноразової компенсації, відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
-зобов'язати Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради призначити та виплатити одноразову компенсацію, як дружині померлого ОСОБА_2 , смерть якого пов"язана з Чорнобильською катастрофою.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем відмовлено у призначенні їй, як дружині померлого ОСОБА_2 , смерть якого пов"язана з Чорнобильською катастрофою одноразової компенсації, відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки на момент смерті свого чоловіка позивач була працездатною особою. Вважає таку відмову протиправною, оскільки таких вимог стаття 48 Закону не містить.
Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
У відзиві на позов відповідач просить відмовити у задоволенні позову , оскільки на момент смерті свого чоловіка позивач була працездатною особою та не знаходилась на його утриманні.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до копії свідоцтва про одруження Серії 1-ТП від 13.02.2002 ОСОБА_3 є дружиною ОСОБА_2 . Відповідачем зазначений факт не заперечується.
З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть від 16.11.2020 серія НОМЕР_1 .
Згідно експертного висновку ЦМЕК МОЗ та МНС України від 25.01.2021 №3912 захворювання, що призвело до смерті ОСОБА_2 пов"язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
24.02.2021 позивачу встановлено статус дружини померлого громадянина із числа ліквідаторів першої категорії, смерть якого пов"язана з Чорнобильською катастрофою, у зв"язку з чим Житомирською ОДА видано посвідчення від 24.02.2021 №006928.
30.03.2021 позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення та виплату одноразової компенсації у зв"язку зі смертю чоловіка ОСОБА_2 із числа ліквідаторів першої категорії, смерть якого пов"язана з Чорнобильською катастрофою на підставі ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Листом від 22.04.2021 відмовлено у призначенні одноразової компенсації оскільки в наданих до заяви документах відсутнє підтвердження, що на момент смерті чоловіка позивач була працездатною особою .
Вважаючи таку відмову протиправно, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з нступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
За приписами ст. 13 Закону № 796-ХІІ держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за втрату годувальника, якщо його смерть пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
Статтею 48 Закону № 796-ХІІ визначено, що право на виплату одноразової компенсації мають члени сім'ї, зокрема дружини, якщо ті не одружилися вдруге, померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, участю у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, сім'ям, які втратили годувальника, та батькам померлого із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
Наведена норма не містить обов'язкової умови, що дружина померлого громадянина, смерть якого пов"язана з Чорнобильською катастрофою, має бути непрацездатною .
Порядок виплати одноразової компенсації за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та щорічної допомоги на оздоровлення деяким категоріям громадян затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2016 №760 (далі - Порядок № 760).
Пунктом 7 Порядку № 760 встановлено, що одноразова компенсація у зв'язку з втратою годувальника, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, участю у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, виплачується дружині чи чоловікові в разі, коли вони не одружилися вдруге, сім'ї померлого годувальника з числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в якій є непрацездатні особи, що були на утриманні померлого на момент його смерті.
Належність до непрацездатних осіб та членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, визначається згідно із статтею 36 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Виплата одноразової компенсації здійснюється на підставі: свідоцтва про смерть; посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 (із вкладкою); свідоцтва про шлюб; експертного висновку міжвідомчої експертної комісії з установлення причинного зв'язку хвороби, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, іншої ядерної аварії, участі в ядерному випробуванні, військовому навчанні із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт або військово-лікарської комісії, що діє в системі МВС, СБУ чи Міноборони.
Пунктом 3 вказаного Порядку встановлено, що виплата одноразової компенсації здійснюється за єдиною заявою, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 № 1146 "Про вдосконалення механізму надання соціальної допомоги.
Системний аналіз зазначених норм права свідчить про те, що дружина померлого громадянина, якщо вона не одружилися вдруге, і, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою має право на отримання одноразової компенсації в порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Законом № 796-ХІІ не передбачено окремо такої умови для отримання одноразової компенсації відповідно до статті 48 цього Закону для дружини, як її непрацездатність чи перебування на утриманні померлого.
Наявними матеріалами справи підтверджено виконання заявником всіх перелічених умов для отримання компенсаційної виплати та надання всіх необхідних документів, що свідчить про наявність у позивача права на отримання одноразової компенсації як дружині померлого ОСОБА_2 , смерть якого пов"язана з Чорнобильською катастрофою, передбаченої статтею 48 Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Твердження відповідача про відсутність права на отримання такої компенсації, оскільки позивач - на дату смерті чоловіка не була непрацездатною та не перебувала на його утриманні не узгоджується з положеннями статті 48 Закону №796-XII .
Аналогічна права позиція викладена у постанові Верховного Суду від 16.07.2020 у справі №225/1562/17.
У відповідності до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не було доведено правомірності оскаржуваної відмови.
Враховуючи викладене, застосовуючи механізм захисту порушеного права, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити шляхом визнання протиправною відмову Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради у призначенні та виплаті одноразової компенсації, відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язати Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради призначити та виплатити одноразову компенсацію, як дружині померлого ОСОБА_2 , смерть якого пов"язана з Чорнобильською катастрофою.
Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради (пл.Польова,8, м.Житомир, 10009, код ЄДРПОУ 42103215) у призначенні та виплаті ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) одноразової компенсації, відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову компенсацію, як дружині померлого громадянина, смерть якого пов"язана з Чорнобильською катастрофою відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради (пл.Польова,8, м.Житомир, 10009, код ЄДРПОУ 42103215) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір у розмірі 908 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос