"30" липня 2021 р.м. Одеса Справа № 916/1247/21
Господарський суд Одеської області у складі судді Шаратова Ю.А.
при секретарі судового засідання Кастровій М.С.
розглянувши справу за позовом Південного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20992104) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Пересувна механізована колона № 241” (65069, м. Одеса, вул. Марсельська, буд. 2Б, код ЄДРПОУ 36065869)
про стягнення 544 000,00 грн., з яких 272 000,00 грн. - штраф, 272 000,00 грн. - пеня
Представники:
Від позивача - Лещенко Г.В. (в порядку самопредставництва);
Від відповідача - не з'явився.
Суть спору:
Південне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (далі - Позивач) звернулось до Господарського суду Одеської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Пересувна механізована колона № 241» (далі - Відповідач) про стягнення 544 000,00 грн., з яких 272 000,00 грн. - штраф, 272 000,00 грн. - пеня.
Ухвалою суду від 11.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено розглядати її за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 09.06.2021.
Протокольною ухвалою від 09.06.2021 відкладено підготовче засідання на 30.06.2021.
Протокольною ухвалою від 30.06.2021 відкладено підготовче засідання на 16.07.2021.
Протокольною ухвалою від 16.07.2021 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладено підготовче засідання на 22.07.2021.
Протокольною ухвалою від 22.07.2021 залишено без розгляду поданий Відповідачем Звіт за результатами проведеної фіксації і дослідження змісту веб-сторінок у мережі Інтернет від 21.07.2021 № 267/2021-ЗВ у зв'язку із закінченням процесуального строку на його подання відповідно до частини другої статті 118 Господарського процесуального кодексу України.
Протокольною ухвалою від 22.07.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 30.07.2021.
Представник Позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити.
Позовні вимоги, із посиланням на статтю 25 Закону України “Про Антимонопольний комітет України”, статтю 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, обґрунтовані тим, що Відповідачем не було сплачено штраф, накладений рішенням адміністративної колегії Південного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 11.04.2019 № 65/8-р/к у справі № 13-02/2018, а також пеню за прострочення сплати штрафу.
Відповідач не забезпечив явку свого повноважного представника до судового засідання, про місце, дату та час повідомлений належним чином, про що свідчить власний підпис повноважного представника на розписці Господарського суду Одеської області про оголошення перерви.
30.07.2021 на адресу суду надійшла заява представника відповідача від 30.07.2021 (вх. № 20394/21) в якій просив суд відкласти розгляд справи на іншу дату, у зв'язку із неможливістю участі адвоката, в зв'язку із залученням у інший судовий процес.
Протокольною ухвалою від 30.07.2021 відмовлено у задоволенні заяви Відповідача про відкладення розгляду справи, оскільки ТОВ «ПМК № 241» не надано жодних доказів на підтвердження обставин викладених у вказаній заяві.
30.06.2021 на адресу господарського суду надійшов Відзив на позовну заяву від 29.06.2021 (вх. № 17474/21) в якому ТОВ «ПМК № 241» просить суд відмовити у задоволенні позову в частині стягнення суми пені в розмірі 272 000,00 грн., з огляду на наступне.
Відповідач зазначає, що рішення № 65/8-р/к ТОВ «ПМК № 241» поштою отримано не було.
ТОВ «ПМК № 241» зазначає, що Позивачем оприлюднювалась інформація в газеті «Одеські вісті» від 08.06.2019 № 43 (5166) щодо прийнятого рішення. Проте, як зазначає Відповідач в оголошенні міститься лише посилання на справу. Крім того, в оприлюдненій публікації зазначено, що докладна інформація про прийнятті рішення розміщена на офіційному веб-сайті АМКУ www.amc.gov.ua, проте, як зазначає Відповідач, дане посилання є лише загальним посиланням на сайт Позивача, при переході за яким неможливо ознайомитись з якимось конкретним рішенням.
15.07.2021 на адресу суду надійшла Відповідь на відзив на позовну заяву у справі № 916/1247/21 від 15.07.2021 № 65-02/2690 (вх. № 19064/21).
23.07.2021 на адресу суду надійшли заперечення Відповідача від 21.07.2021 (вх. № 19799/21).
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши представника Позивача, суд
11.04.2019 рішенням адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу № 65/8-р/к у справі № 13-02/2018:
- визнано, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Одесакомунекологія» (ідентифікаційний код юридичної особи - 34995861) та Товариство з обмеженою відповідальністю «Пересувна механізована колона № 241» (ідентифікаційний код юридичної особи - 36065869) вчинили порушення, передбачене пунктом 1 статті 50, пунктом 4 частини 2 статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю ДК 021:2015: 45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація (оголошення про проведення торгів, опубліковано на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель https://prozorro.gov.ua/, ідентифікатор закупівлі - UA-2016-09-14-000902-a), проведених Управлінням капітального будівництва Одеської міської ради за допомогою системи електронних закупівель «Prozorro». За порушення, зазначене у пункті 1 резолютивної частини цього рішення, накладено штраф на Товариство з обмеженою відповідальністю «Пересувна механізована колона № 241» у розмірі 68 000,00 (шістдесят вісім тисяч) гривень.
- визнано, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Одесакомунекологія» (ідентифікаційний код юридичної особи - 34995861) та Товариство з обмеженою відповідальністю «Пересувна механізована колона № 241» (ідентифікаційний код юридичної особи - 36065869) вчинили порушення, передбачене пунктом 1 статті 50, пунктом 4 частини 2 статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю ДК 021:2015: 45453000-7 - Капітальний ремонт і реставрація (оголошення про проведення торгів, опубліковано на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель https://prozorro.gov.ua/, ідентифікатор закупівлі - UA-2017-02-21-002618-с), проведених Управлінням капітального будівництва Одеської міської ради за допомогою системи електронних закупівель «Prozorro». За порушення, зазначене у пункті 4 резолютивної частини цього рішення, накладено штраф на товариство з обмеженою відповідальністю «Пересувна механізована колона № 241» у розмірі 68 000,00 (шістдесят вісім тисяч) гривень.
- визнано, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Одесакомунекологія» (ідентифікаційний код юридичної особи - 34995861) та Товариство з обмеженою відповідальністю «Пересувна механізована колона № 241» (ідентифікаційний код юридичної особи - 36065869) вчинили порушення, передбачене пунктом 1 статті 50, пунктом 4 частини 2 статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю ДК 021:2015: 45453000-7 - Капітальний ремонт і реставрація (оголошення про проведення торгів, опубліковано на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель https://prozorro.gov.ua/, ідентифікатор закупівлі - UA-2017-10-27-001813-b), проведених Управлінням капітального будівництва Одеської міської ради за допомогою системи електронних закупівель «Prozorro». За порушення, зазначене у пункті 7 резолютивної частини цього рішення, накладено штраф на товариство з обмеженою відповідальністю «Пересувна механізована колона № 241» у розмірі 68 000,00 (шістдесят вісім тисяч) гривень.
- визнано, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Одесакомунекологія» (ідентифікаційний код юридичної особи - 34995861) та Товариство з обмеженою відповідальністю «Пересувна механізована колона № 241» (ідентифікаційний код юридичної особи - 36065869) вчинили порушення, передбачене пунктом 1 статті 50, пунктом 4 частини 2 статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю ДК 021:2015: 45210000-2 - Будівництво будівель (оголошення про проведення торгів, опубліковано на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель https://prozorro.gov.ua/, ідентифікатор закупівлі UA-2016-10-01-000002-b), проведених Департаментом капітального будівництва Донецької обласної державної адміністрації за допомогою системи електронних закупівель «Prozorro». За порушення, зазначене у пункті 10 резолютивної частини цього рішення, накладено штраф на Товариство з обмеженою відповідальністю «Пересувна механізована колона № 241» у розмірі 68 000,00 (шістдесят вісім тисяч) гривень.
Отже всього за рішенням адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 11.04.2019 № 65/8-р/к у справі № 13-02/2018 накладено на Відповідача штраф в розмірі 272 000,00 грн.
Відповідно до частин другої, третьої статті 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції” рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання. Особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.
Частиною першою статті 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції” передбачено, що рішення (витяг з нього за вилученням інформації з обмеженим доступом, а також визначеної відповідним державним уповноваженим Антимонопольного комітету України, головою територіального відділення Антимонопольного комітету України інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які брали участь у справі), розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб. У разі, якщо вручити рішення, розпорядження, немає можливості, зокрема внаслідок: відсутності фізичної особи за останнім відомим місцем проживання (місцем реєстрації); відсутності посадових осіб чи уповноважених представників суб'єкта господарювання, органу адміністративно-господарського управління та контролю за відповідною юридичною адресою, - рішення, розпорядження органів Антимонопольного комітету України вважається таким, що вручене відповідачу, через десять днів з дня оприлюднення інформації про прийняте рішення, розпорядження в офіційному друкованому органі (газета Верховної Ради України "Голос України", газета Кабінету Міністрів України "Урядовий кур'єр", "Офіційний вісник України", друковані видання відповідної обласної ради за останнім відомим місцем проживання чи місцем реєстрації, юридичної адреси відповідача).
Рішення адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу від 11.04.2019 № 65/8-р/к у справі № 13-02/2018, було направлено Відповідачу із супровідним листом від 11.04.2017 № 65-02/969. Проте, конверт з поштовим повідомленням було повернуто з відміткою пошти „за закінченням терміну зберігання”.
Інформація про прийняте 11.04.2019 Адміністративною колегією Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України рішення № 65/8-р/к у справі № 13-02/2018, зокрема, відносно ТОВ «ПМК № 241» було надрукована в газеті «Одеські вісті» № 43 (5166) від 08.06.2019, також докладна інформація про прийняте рішення була розміщена на офіційному веб-сайті Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України - www.amc.gov.ua.
Отже, вказане рішення вважається врученим Відповідачу 19.06.2019.
При цьому, суд не приймає, довід Відповідача щодо відсутності можливості ознайомитись з рішенням за посиланням на офіційний веб-сайт www.amc.gov.ua, оскільки Відповідачем не надано жодних належних та допустимих доказів на підтвердження цього.
Відповідно до частини першої статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Крім того, інформація про прийняте Рішення № 65/8-р/к була опублікована у газеті Одеської обласної ради - «Одеські вісті» (№ 43 (5165) від 08.06.2019). А відповідно до статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" встановлено обов'язок органу Антимонопольного комітету України публікувати саме інформацію про прийняте рішення.
Докази оплати Відповідачем суми штрафу у розмірі 272 000,00 грн. в матеріалах справи відсутні.
Згідно із частиною п'ятою статті 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції” за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України. Нарахування пені припиняється з дня прийняття господарським судом рішення про стягнення відповідного штрафу. Нарахування пені зупиняється на час розгляду чи перегляду господарським судом: справи про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України про накладення штрафу; відповідного рішення (постанови) господарського суду. Нарахування пені зупиняється на час розгляду органом Антимонопольного комітету України заяви особи, на яку накладено штраф, про перевірку чи перегляд рішення у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Судом встановлено, що пеня за прострочення сплати штрафу, за період з 19.06.2019 по 04.05.2021, становить суму у розмірі 2 798 880,00 грн., яка розраховується наступним чином:
Сума боргу (грн.)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір пені за кожний день простроченняСума пені за період прострочення
272 000,0019.06.2019 - 04.05.20216861.5 %2 798 880,00
Отже, з урахуванням обмеження розміру пені, встановленого частиною п'ятою статті 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, її сума, яка підлягає сплаті становить 272 000,00 грн.
Статтею 25 Закону України “Про Антимонопольний комітет України” від 26.11.1993 № 3659-XII, з наступними змінами та доповненнями передбачено, що з метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання Антимонопольний комітет України, територіальні відділення Антимонопольного комітету України у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, позови, скарги до суду, в тому числі про: визнання недійсними нормативно-правових та інших актів, зокрема рішень, наказів, розпоряджень, постанов тощо, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю чи розірвання угоди в разі невиконання ними у встановлені строки рішень органів Антимонопольного комітету України про скасування або зміну актів, прийнятих органами влади, органами місцевого самоврядування, органами адміністративно-господарського управління та контролю, або про розірвання угоди; стягнення не сплачених у добровільному порядку штрафів та пені; припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; зобов'язання виконати рішення органів Антимонопольного комітету України; безоплатне вилучення товарів з неправомірно використаним позначенням та (або) копій виробів іншого суб'єкта господарювання; вилучення, накладення арешту на майно, документи, предмети, інші носії інформації у місцях проживання та інших володіннях особи; з інших підстав, передбачених законом.
Відповідно до частин сьомої, дев'ятої статті 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції” у разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені органи Антимонопольного комітету України стягують штраф та пеню в судовому порядку. Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до державного бюджету.
На підставі викладеного, суд вважає такими, що обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі позовні вимоги про стягнення з Відповідача суми штрафу у розмірі 272 000,00 грн. та суми пені у розмірі 272 000,00 грн. за прострочення сплати штрафу, накладеного рішенням адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу від 11.04.2019 № 65/8-р/к у справі № 13-02/2018, та зарахування зазначеної суми в доход загального фонду Державного бюджету України.
Згідно із пунктом 2 частини першої статті 129 Господарського процесуального кодексу України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтею 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, статтею 25 Закону України “Про Антимонопольний комітет України”, статтями 73, 74, 76-80, 86, 123, 124, 129, 236, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Пересувна механізована колона № 241” (65069, м. Одеса, вул. Марсельська, буд. 2Б, код ЄДРПОУ 36065869) до Державного бюджету (код бюджетної класифікації 21081100, символ банку 106, “Адміністративні штрафи та інші санкції”) 272 000,00 грн. (двісті сімдесят дві тисячі гривень 00 коп.) - штрафу, 272 000,00 грн. (двісті сімдесят дві тисячі гривень 00 коп.) - пені.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Пересувна механізована колона № 241” (65069, м. Одеса, вул. Марсельська, буд. 2Б, код ЄДРПОУ 36065869) на користь Південного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20992104, розрахунковий рахунок UA438201720343180001000008516, банк - Державна казначейська служба України, МФО 820172) витрати на сплату судового збору в розмірі 8 160,00 грн. (вісім тисяч сто шістдесят гривень 00 коп.).
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги через господарський суд Одеської області відповідно до підпункту 17.5 пункту 17 Розділу XI “Перехідні положення” ГПК України, в строк встановлений частиною першою статті 256 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст складено 05 серпня 2021 р.
Суддя Ю.А. Шаратов