27.07.2021м. ДніпроСправа № 904/4156/21
За позовом Департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської обласної державної адміністрації
до Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства "Стандарт"
про визнання недійсним пункту договору та стягнення 10 000,00 грн.
Суддя Юзіков С.Г.
При секретарі судових засідань: Юрченко В.В.
Представники:
Позивача - Синьогіна Я.В. дов. № 2019/0/29-21 від 12.03.2021 (гол. спец.-юрисконсульт департаменту)
Відповідача - не з'явився
Позивач просить визнати недійсним пункт 3.1 Договору про закупівлю товарів за державні кошти № 3/2020-ПФ від 26.03.2020 в частині нарахування податку на додану вартість у розмірі 10 000,00 грн.; стягнути з Відповідача безпідставно отримані кошти у вигляді податку на додану вартість за договором про закупівлю товарів за державні кошти № 3/2020-ПФ від 26.03.2020 у розмірі 10 000,00 грн.
Відповідач позов заперечує, мотивуючи тим, що 03.04.2020 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)" №540-ІХ від 30.03.2020 (далі - Закон №540-IX). Статтею 1 Закону №540-IX передбачено внесення змін до Податкового кодексу України, зокрема п. 71 підрозділу 2 Перехідних положень викладено у такій редакції: "Тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-2019), звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-2019), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України". Перелік зазначених товарів визначено та затверджено Постановою Кабінету Міністрів України №224 від 20.03.2020 "Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-2019, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість" (далі - Перелік товарів №224). На виконання умов договору про закупівлю товарів за державні кошти №3/2020-ПФ від 26.03.2020 позивач 26.03.2020 оплатив за товар - Півмаска фільтрувальна "RESPY 202" FFP2 NR D у сумі 60 000,00 грн. у тому числі ПДВ - 10 000,00 грн. Відповідач, в свою чергу, виконав свої договірні зобов'язання з поставки товару в належний термін та в повному обсязі, що підтверджується видатковою накладною №1799-2 від 26.03.2020. На думку позивача поставка зазначеного товару - Півмаска фільтрувальна "RESPY 202" FFP2 NR D підлягає звільненню від оподаткування ПДВ відповідно до норм Закону №540-ІХ, адже до розділу "Медичні вироби, медичне обладнання та інша товари, що необхідні для здійснення заходів спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби (COVID-2019) (спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2)" Переліку товарів №224, зокрема включено товарну позицію "медична маска, респіратор FFP2 або FFP3, маски, не оснащені змінними фільтрами" згідно з кодом УКТЗЕД 6307 90 98 00. Однак, Відповідач вважає таке твердження невірним, адже на момент поставки діяв Перелік товарів №224 в редакції від 20.03.2020, в якій відсутня назва зазначеного розділу та зазначена товарна позиція, містить такий розділ "Медичне обладнання для закладів охорони здоров'я, що надають допомогу хворим на COVID-2019", в якому в свою чергу були позиції "Медична маска" (УКТЗЕД 6307 90 98 00), "Повнолицева маска / напівмаска" (УКТЗЕД 3926 90 97 90, 9020 00 00 00), "Захисна напівмаска" (УКТЗЕД 9020 00 00 00). Жодна із зазначених позицій не відповідає у сукупності назви (або типу) та коду УКТЗЕД предмету поставки - "Півмаска фільтрувальна "RESPY 202" FFP2 NR D (УКТЗЕД 6307 90 98 00). Крім того, зазначена назва розділу не допускає можливості його неоднозначного трактування. Оскільки Департамент охорони здоров'я Дніпропетровської обласної державної адміністрації не відноситься до закладів охорони здоров'я (і у Відповідача відсутня можливість визначати кінцевого отримувача товару та його цільове використання), а Перелік товарів №224 в редакції від 20.03.2020 не містить позиції, що відповідає предмету поставки за договором №3/2020-ПФ від 26.03.2020, застосування норм Закону №540-ІХ в частині звільнення від оподаткування ПДВ є неправомірним.
У відповіді на відзив Позивач вказав, що не погоджується з правовою позицію Відповідача, оскільки Законом №540-ІХ , який набрав чинності 02.04.2020, внесено зміни до законодавчих актів України, зокрема, до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, який викладено у такій редакції: "Тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-2019), звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-2019), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України". У разі здійснення операцій, звільнених, відповідно до цього пункту, положення пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України та положення статті 199 Податкового кодексу України не застосовуються щодо таких операцій. Норми цього пункту застосовуються до операцій, здійснених, починаючи з 17 березня 2020 року. Так, приміткою 1 до Переліку товарів № 224 передбачено, що основною підставою для звільнення від оподаткування податком на додану вартість товарів, що ввозяться на митну територію України, є відповідність таких товарів назві товару (медичного виробу, основного компонента), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарського засобу, які зазначені в Переліку товарів № 224. Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України застосовується на усіх етапах постачання товарів, включених до Переліку товарів № 224, незалежно від статусу покупця таких товарів чи форми його власності.
У судовому засіданні досліджено надані сторонами докази.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, господарський суд
26.03.2020 сторони уклали договір № 3/2020-ПФ про закупівлю товарів за державні кошти (далі Договір), за п. 1.1. якого Постачальник (Відповідач) зобов'язується поставити Замовникові (Позивачеві) товари, перелік, кількість, ціни та ідентифікаційні особливості яких зазначені у Специфікації (далі - Товар, Додаток № 1) що додається до цього Договору та є невід'ємною його частиною, а Замовник - прийняти і оплатити ці товари.
Сума Договору встановлюється у національній валюті України та становить: 60 000,00 грн. (шістдесят тисяч грн. 00 коп.) у т.ч. ПДВ - 10 000,00 грн. (десять тисяч грн.. 00 коп.) (п.3.1. Договору).
Сторони підписали специфікацію на закупівлю "ДК 021:2015:35110000-8 Протипожежне, рятувальне та захисне обладнання (Півмаска фільтрувальна FF2) ", відповідно до якої Постачальник повинен поставити Замовникові код 6307 90 98 00/ Медична маска (згідно Постанови КМУ № 255 від 20.03.2020) півмаску фільтрувальну "RESPY 202" FFP2 NR D, у кількості 5 000 шт., на загальну суму 60 000,00 грн., у т.ч. ПДВ 10 000,00 грн. (в редакції додаткової угоди № 1 від 26.03.2020).
Відповідач поставив товар та виставив рахунок на оплату № 1799-2 від 26.03.2020.
Відповідно до платіжного доручення № 381 від 26.03.2020 Позивач оплатив рахунок.
Департамент охорони здоров'я Дніпропетровської обласної державної адміністрації звернувся до Державної податкової служби за індивідуальною консультацією щодо порядку застосування положень пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України до окремих видів товарів, в тому числі - Півмаска фільтрувальна медична FFР2.
Індивідуальною податкової консультацією Державною податковою службою за вх. № 401/0/28-21 від 19.01.2021 надано роз'яснення, що згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу (з урахуванням внесених змін) тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, від оподаткування податком на додану вартість звільняються такі операції: з ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України; з постачанням на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби (СОVID-19) (спричиненої коронавірусом SARS-CоV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 зі змінами та доповненнями (далі - Перелік № 224).
Норми пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу застосовуються до операцій, здійснених в період, починаючи з 17 березня 2020 року, і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (СОVID-19).
Приміткою 1 до Переліку № 224 передбачено, що основною підставою для звільнення від оподаткування податком на додану вартість товарів, що ввозяться на митну територію України, є відповідність таких товарів назві товару (медичного виробу, основного компонента), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарського засобу, які зазначені в Переліку № 224.
Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу застосовується на усіх етапах постачання товарів, включених до Переліку № 224, незалежно від статусу покупця таких товарів чи форми його власності.
Податкові пільги, визначені статтею 197 розділу V Кодексу та окремими пунктами підрозділу 2 розділу XX Кодексу, надаються не окремим платникам податків, а застосовуються при здійсненні операцій з постачання тих чи інших товарів чи надання тих чи інших послуг. Тому платники ПДВ не мають права ні відмовитися, ні зупинити використання режиму звільнення від оподаткування на один чи декілька звітних періодів, якщо дію пільги прямо не зупинено чи не обмежено відповідними нормами Кодексу.
Дане правило повною мірою застосовує і до пільги оподаткування, яка передбачена пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу. Ця вимога законодавства застосовується незалежно від того чи містять договори та первинні документи, складені на постачання таких товарів, положення щодо необхідності нарахування ПДВ чи ні, а також незалежно від дати укладення таких договорів.
До розділу "Медичні вироби, медичне обладнання та інші товари, що необхідні для здійснення заходів спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби (СОVID-19) (спричиненої коронавірусом SARS-CоV-2" Переліку товарів № 224, зокрема включено товарна позиція медична маска, респіратор FFP2 або FFP3, маски, не оснащені змінними фільтрами згідно з кодом УКТ ЗЕД 6307 90 98 00.
Таким чином, від оподаткування ПДВ згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу звільняються ті товари, назва яких відповідає назві товарів (медичних виробів, основних компонентів), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарських виробів, що включені до Переліку товарів № 224, та за умови дотримання вимог встановлених у примітках до Переліку товарів № 224.
Враховуючи викладене, постачальники, з якими Департаментом укладено договори про закупівлю товарів, в даному випадку Півмаска фільтрувальна "RESPY 202" FFP 2 NR D, включених до Переліку товарів № 224 за державні кошти, починаючи з 17.03.2020 і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, повинні визначати вартість таких товарів без ПДВ.
04.05.2020 Позивач звернувся до Відповідача з листом за № 3466/0/29-20 від 04.05.2020 у якому просив вжити відповідних заходів щодо повернення сплаченої суми ПДВ, в тому числі у розмірі 10 000,00 грн. за договором про закупівлю товарів за державні кошти № 3/2020-ПФ від 26.03.2020.
В травні 2020 Позивач отримано відповідь, про те, що режим звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання товарних позицій, включених до Переліку товарів № 224 Постановою Кабінету Міністрів України № 271, застосовується з дати набрання чинності вказаної Постанови. Тобто з 15 квітня 2020, як зазначено у інформаційному листі ДПС України № 10 від 16.04.2020. Тому повернення суми ПДВ по операціям з поставок , що були здійснені до 15.04.2020 не можливе.
Позивач ще неодноразово звертався до Відповідача з листами про повернення сплаченої суми ПДВ, однак відповіді були однакові.
Позивач звернувся до Відповідача з досудовою вимогою № 3 від 03.03.2021 , у якій надав строк на добровільне перерахування суми сплаченого податку та повідомив, що у разі невиконання Позивач звернеться з позовом до суду.
Наведені обставини стали причиною звернення Позивачем з позовом та є предметом спору у даній справі.
Предметом доказування у даній справі є: факт невідповідності спірного договору чинному законодавству України та наявність підстав для задоволення грошових вимог.
Відносини, що виникли між сторонами у справі на підставі Договору, є господарськими зобов'язаннями, тому, згідно зі ст. 4, 173-175 і ч. 1 ст. 193 ГК України, до цих відносин мають застосовуватися відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей передбачених Господарським кодексом України.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно зі ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Статтю 215 ЦК України визначено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.
У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним.
Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Недійсність окремої частини правочину не має наслідком недійсності інших його частин і правочину в цілому, якщо можна припустити, що правочин був би вчинений і без включення до нього недійсної частини (ст. 217 ЦК України).
Відповідно до статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Положення цієї глави застосовуються також до вимог про:
1) повернення виконаного за недійсним правочином;
2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння;
3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні;
4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Згідно з підпунктом 14.1.178 пункту 14.1 статті 14 ПК України , ПДВ - це непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V цього Кодексу.
Порядок обчислення та сплати ПДВ регламентується розділом V ПК України.
Згідно з підпунктами "а" і "б" пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПК України.
Відповідно до ч. 1 п. 191.1 ст. 192 ПК України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Частинами 1,2 п. 192.2 ст. 192 ПК України передбачено, що норма пункту 192.1 цієї статті не поширюється на випадки, коли постачальник товарів/послуг не є платником податку на кінець звітного (податкового) періоду, в якому був проведений такий перерахунок. Зменшення суми податкових зобов'язань платника податку - постачальника в разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками цього податку на дату такого постачання, дозволяється лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості, у тому числі при перегляді цін, пов'язаних з гарантійною заміною товарів або низькоякісних товарів відповідно до закону або договору.
Пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України (в редакції Закону № 530-IX від 17.03.2020, опублікованому в друкованому виданню - Голос України, 17.03.2020, № 51) передбачено, що Тимчасово, для здійснення заходів щодо запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України".
Пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України (в редакції Закону № 540-IX від 30.03.2020, опублікованому в друкованому виданню - Голос України, 02.04.2020, № 62 ) передбачено, що тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до цього пункту, положення пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу та положення статті 199 цього Кодексу не застосовуються щодо таких операцій.
Норми цього пункту застосовуються до операцій, здійснених починаючи з 17 березня 2020 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2020 № 224 затверджено перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ, серед яких і медичні маски, а за змінами, що набрали чинності з 15.04.2020 - медичні маски, респіратори FFP2 або FFP3, маски, не оснащені змінними фільтрами (код згідно з УКТЗЕД 6307909800).
Згідно зі ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 78, 79 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно зі ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідач позов заперечує, з викладених у відзиві підстав.
Перевіривши доводи сторін, суд погоджується з Позивачем та не приймає заперечень Відповідача.
Пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України (в редакції Закону № 530-IX від 17.03.2020, опублікованому в друкованому виданню - Голос України, 17.03.2020, №51) передбачено, що Тимчасово, для здійснення заходів щодо запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України".
Пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України (в редакції Закону № 540-IX від 30.03.2020) передбачено, що тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до цього пункту, положення пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу та положення статті 199 цього Кодексу не застосовуються щодо таких операцій.
Норми цього пункту застосовуються до операцій, здійснених починаючи з 17 березня 2020 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2020 № 224 (опублікованій в друкованому виданню - Урядовий кур'єр, 21.03.2020, № 55) затверджено перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ, серед яких і медичні маски, а за змінами, що набрали чинності з 15.04.2020 - медичні маски, респіратори FFP2 або FFP3, маски, не оснащені змінними фільтрами (код згідно з УКТЗЕД 6307909800).
Приміткою 1 до Переліку № 224 передбачено, що основною підставою для звільнення від оподаткування податком на додану вартість товарів, що ввозяться на митну територію України, є відповідність таких товарів назві товару (медичного виробу, основного компонента), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарського засобу, які зазначені в Переліку № 224.
Спірний договір та поставка за ним відбулися 26.03.2020, у той же день розрахувався з Відповідачем за договірними зобов'язаннями.
Відповідач отримав від Позивача усю суму за Договором, у тому числі суму в рахунок сплати ПДВ.
Виходячи з наведених положень Податкового кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2020 № 224, з урахуванням примітки 1 до неї, суд доходить висновку, що оскільки в п. 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України (в редакції Закону №530-IX від 17.03.2020) передбачене звільнення від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України", у первісній редакції Постанови № 224 підставою звільнення від оподаткування податком на додану вартість товарів, що ввозяться на митну територію України, передбачалося відповідність таких товарів назві товару (медичного виробу), а у специфікації до Договору сторони визначили, що товаром є медична маска (згідно постанови КМУ №255 від 20.03.2020), то включення до ціни товару за Договором податку на додану вартість було безпідставним, оскільки сторони договору в своїх господарських відносинах мали застосовувати положення чинного законодавства.
За таких обставин, з урахуванням положень ст. 203, 217 ЦК України, суд вважає, що позовна вимога про визнання недійсним пункту 3.1 Договору про закупівлю товарів за державні кошти № 3/2020-ПФ від 26.03.2020 в частині нарахування податку на додану вартість у розмірі 10 000,00 грн. є обґрунтованою.
Оскільки умова для отримання Відповідачем від Позивача грошових коштів відпала, то і вимога про стягнення з Відповідача 10 000,00 грн. - безпідставно набутих коштів (ст. 1212 ЦК України) також є обґрунтованою.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Згідно зі ст. 129 ГПК України судовий збір у справі слід покласти на Відповідача.
Керуючись ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241, 247 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Визнати недійсним пункт 3.1 Договору про закупівлю товарів за державні кошти № 3/2020-ПФ від 26.03.2020 в частині нарахування податку на додану вартість у розмірі 10 000,00 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства "Стандарт" 49000, м. Дніпро, вул. Князя Ярослава Мудрого, буд. 3, прим. 7, код 25513947) на користь Департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської обласної державної адміністрації (49004, м. Дніпро, пр. Олександра Поля, буд. 2, код 33769381) 10 000,00 грн. - безпідставно набутих коштів, 4 540,00 грн. - судового збору.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається у строк, передбачений ст.256 ГПК України, з урахуванням ч. 4 розділу Х "Прикінцеві положення" цього Кодексу.
Повне судове рішення складене 05.08.2021
Суддя С.Г. Юзіков