04.08.2021
Справа № 431/3752/21
Провадження № 3/431/482/21
04 серпня 2021 року м. Старобільськ
Суддя Старобільського районного суду Луганської області Рукас О.В. розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Луганській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст.172-6 КУпАП, -
встановив:
До Старобільського районного суду Луганської області надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до Рішення тридцять сьомої сесії сьомого скликання Старобільської районної ради Луганської області № 37/6 від 12 грудня 2019 року затверджено список присяжних Старобільського районного суду Луганської області, до якого включено ОСОБА_1 , 1982 року народження.
Станом на сьогодні ОСОБА_1 , 1982 р.н. є присяжним Старобільського районного суду Луганської області та вирішує справи відповідно до процесуального законодавства.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» присяжним є особа, яка у випадках, визначених процесуальним законом, та за її згодою вирішує справи у складі суду разом із суддею або залучається до здійснення правосуддя. Присяжні виконують обов'язки судді, визначені пунктами 1, 2, 4-6 частини сьомої статті 56 цього Закону.
У Кодексі України про адміністративні правопорушення відсутні норми, які б регламентували територіальну підсудність розгляду справ про адміністративні правопорушення відносно судді а також порядок направлення такої категорії справ до іншого суду.
Частиною 1статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» визначено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово зазначав, що деякі справи про адміністративні правопорушення, за своєю суттю мають кримінальний характер та повністю підпадають під гарантії ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(п.п.21-22 рішення у справі "Надточий проти України", п.33 рішення у справі "Гурепка проти України"). У п.21 свого рішення у справі «Надточий проти України від 15 травня 2008 року» ЄСПЛ зазначив, що український уряд визнав кримінально-правовий характер Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Враховуючи, що чинним законодавством України про адміністративні правопорушення не передбачений процесуальний порядок вирішення територіальної підсудність розгляду справ про адміністративні правопорушення відносно судді а також порядок направлення такої категорії справ до іншого суду, то вважаю, що в даному випадку слід застосовувати аналогію права, зокрема, вимоги чинного кримінального процесуального законодавства України, які регулюють аналогічні відносини щодо вирішення питання про територіальну підсудність та про порядок направлення справ до іншого суду. Такий висновок узгоджується з положеннями ч.1ст. 2 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 32 КПК України кримінальне провадження щодо обвинувачення судді у вчиненні кримінального правопорушення не може здійснюватися тим судом, у якому обвинувачений обіймає чи обіймав посаду судді. Якщо згідно з частиною першою цієї статті кримінальне провадження стосовно судді має здійснюватися тим судом, у якому обвинувачений обіймає чи обіймав посаду судді, кримінальне провадження здійснює суд, найбільш територіально наближений до суду, в якому обвинувачений обіймає чи обіймав посаду судді, іншої адміністративно-територіальної одиниці (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва чи Севастополя).
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 34 КПК України кримінальне провадження передається на розгляд іншого суду, якщо обвинувачений чи потерпілий працює або працював у суді, до підсудності якого належить здійснення кримінального провадження;
Відповідно до ч. 2ст. 34 КПК України питання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого в межах юрисдикції одного суду апеляційної інстанції вирішується колегією суддів відповідного суду апеляційної інстанції за поданням місцевого суду або за клопотанням сторін чи потерпілого не пізніше п'яти днів з дня внесення такого подання чи клопотання, про що постановляється вмотивована ухвала.
Викладені обставини є підставою для направлення справи про адміністративне правопорушення № 431/3752/21 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст.172-6 КУпАП голові Старобільського районного суду для подальшого спрямування за його поданням до Луганського апеляційного суду для вирішення питання про направлення справи до іншого суду.
Керуючись ст.ст. 245, 280 КУпАП, ст.ст.32,34 КПК України, суд, -
постановив:
Справу про адміністративне правопорушення № 431/3752/21 відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП направити голові Старобільського районного суду Луганської області для подальшого спрямування за його поданням до Луганського апеляційного суду для вирішення питання про направлення справи до іншого суду.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Рукас О.В.