Справа №339/221/20
35
2/339/9/21
04 серпня 2021 року м. Болехів
Болехівський міський суд Івано-Франківської області
у складі: головуючого - судді Головенко О. С.
сектетаря судового засідання Ганчар Т.І.
з участю позивача ОСОБА_1 , представника ОСОБА_2
представника співвідповідача Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Болехівської міської ради Печененко М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у загальному позовному провадженні справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_3 до АТ «Оператора газорозподільної системи» «Івано-Франківськгаз», Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Болехівської міської ради, третьої особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача AT «Ощадний банк України» про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, стягнення моральної шкоди та за зустрічним позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Івано-Франківськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послугу з розподілу природного газу ,-
ОСОБА_1 , ОСОБА_3 звернулися з позовом, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог (том 3 а.с.3, том 2 а.с.182-205) просять визнати дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Болехівської міської ради:
- в порушення п.6 «Порядку надання пільг на оплату житлово- комунальних, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі» по ненаданні за заявою пільговика ОСОБА_1 та на вимогу суду інформації про щомісячні розрахунки розміру пільги на оплату житлово-комунальних послуг (в тому числі на оплату за доставку газу) за 2020 рік незаконними;
- по неперерахуванню у 2020 році на особовий рахунок пільговика ОСОБА_1 № НОМЕР_1 у АТ «Ощадбанк» 5902.98 грн. за надані АТ «Оператор газорозподільної системи» «Івано-Франківськгаз» у 2020 році ОСОБА_1 послуги по доставці газу незаконнними та такими, що не відповідають вимогам Закону, даних п.п.9 персональної облікової картки пільговика ОСОБА_1 «форма 1 -пільга» та персональної облікової картки пільговика ОСОБА_3 форма 1 - пільга;
- стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Болехівської міської ради пільгові 5902.98 грн. за надані АТ «Оператор газорозподільної системи» «Івано-Франківськгаз» у 2020 році споживачу ОСОБА_1 послуги по доставці газу шляхом перерахування на особовий рахунок пільговика ОСОБА_1 № НОМЕР_1 у АТ «Ощадбанк» ;
- стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Болехівської міської ради 800 000 грн. моральної шкоди.
Представник третьої особи АТ «Ощадний банк України" в судове засідання не з'явився, просить розгляд справи проводити без його участі (том. 2 а.с.103).
Такі дії не суперечать вимогам ст.211 ЦПК України, згідно якої учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник співідповідача Печененко М.М. вважає, що позовні вимоги до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Болехівської міської ради відносяться до публічно-правових спорів, позовну заяву в частині заявлених позовних вимог слід розглядати в порядку адміністративного судочинства, а саме Івано-Франківським окружним адміністративним судом ( том 2 а.с.92-96).
Суд, заслухавши пояснення позивача ОСОБА_1 та представника ОСОБА_2 , (який також представляє інтереси позивача ОСОБА_4 ), представника відповідача Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Болехівської міської ради Печененко М.М., повно та всебічно з"ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, прийшов до такого висновку.
У статті 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
За статтею 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
За вимогами частини першої статті 18 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VІІ «Про судоустрій і статус суддів» суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Система судів загальної юрисдикції є розгалуженою. Судовий захист є основною формою захисту прав, інтересів та свобод фізичних та юридичних осіб, державних та суспільних інтересів.
Судова юрисдикція - це інститут права, який покликаний розмежувати компетенцію як різних ланок судової системи, так і різних видів судочинства - цивільного, кримінального, господарського та адміністративного. Це компетенція спеціально уповноважених органів судової влади здійснювати правосуддя у формі встановленого законом виду судочинства щодо визначеного кола правовідносин.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.
Юрисдикційність спору залежить від характеру спірних правовідносин, правового статусу суб'єкта звернення та предмета позовних вимог, а право вибору способу судового захисту належить виключно позивачеві.
Частиною першою статті 19 ЦПК України, визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Тобто в порядку цивільного судочинства розглядаються справи, що виникають із приватноправових відносин.
Відповідно до пункту першого частини першої статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
При цьому стаття 2 КАС України вказує, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За змістом пункту 7 частини першої статті 4 КАС України, суб'єктом владних повноважень є орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Характерною ознакою публічно-правових спорів є сфера їх виникнення - публічно-правові відносини, тобто передбачені нормами публічного права суспільні відносини, що виражаються у взаємних правах та обов'язках їх учасників у різних сферах діяльності суспільства, зокрема пов'язаних з реалізацією публічної влади.
Публічно-правовим вважається також спір, який виник з позовних вимог, що ґрунтуються на нормах публічного права, де держава в особі відповідних органів виступає щодо громадянина не як рівноправна сторона у правовідносинах, а як носій суверенної влади, який може вказувати або забороняти особі певну поведінку, надавати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.
Відповідачами у справі є органи державної влади - суб'єкти владних повноважень, які здійснюють владні управлінські функції на основі законодавства.
Наслідки порушення предметної чи суб'єктної юрисдикції передбачено у пункті 1 частини першої статті 255 ЦПК України, що суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Згідно ч. 5 ст 21 КАС України, вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Зі змісту цієї норми випливає, що у такому порядку розглядаються адміністративним судом вимоги про відшкодування, як матеріальної так і моральної шкоди. Основною умовою такого розгляду є те, щоб така вимога була заподіяна( похідною) протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин і якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно- правовий спір.
Як встановив суд, позивач ОСОБА_1 звернулася спочатку з вимогами до АТ «Оператора газорозподільної системи» «Івано-Франківськгаз», надалі, уточнивши позовні вимоги, позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_3 подали 11.05.2021року уточнену та доповнену позовну заяву (т.2 а.с.182-205), яка прийнята судом 14.05.2021року ( т.2 а.с.223-226) зокрема, з вимогами вирішити публічно-правовий спір, для чого залучили до участі у даній справі за їх позовом в якості співвідповідача Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Болехівської міської ради, а такі за предметом прямо віднесені до іншого судочинства та виникли з правовідносин ОСОБА_1 , ОСОБА_3 із суб'єктом владних повноважень щодо надання пільги на оплату житлово-комунальних послуг.
Так, Постановою КМУ № 373 від 17 квітня 2019 року затверджений «Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі».
Вказаною постановою AT «Ощадний банк України», визначений уповноваженим банком, який забезпечує банківське обслуговування реалізації механізму надання пільг на оплату житлово- комунальних послуг у грошовій безготівковій формі, а органам виконавчої влади на місцях та органам місцевого самоврядування доручено забезпечити проведення інформаційно- роз'яснювальної роботи серед населення про порядок надання пільг на оплату житлово- комунальних послуг у грошовій формі.
Порядком встановлено, що головним розпорядником коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово- комунальних послуг у грошовій формі та відповідальним виконавцем бюджетної програми є органи Мінсоцполітики. Пільги на оплату житлово-комунальних послуг надаються щомісяця у грошовій формі (готівковій або безготівковій).
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 за №117 запроваджено Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги та затверджено Положення «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги» (далі - Положення №117), яким визначено механізм включення осіб до такого Реєстру.
Пунктом 3 Положення №117 передбачено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад: організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для розрахунку розміру пільг та їх виплати і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей; осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою відповідно до законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою « 1-пільга», в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків. Форма « 1-пільга» затверджується Мінсоцполітики; ведуть облік отримувачів соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей шляхом формування на кожну особу персональної облікової картки згідно з формою « 1-допомога», в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків або реквізити паспорта громадянина України, документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, а також особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту; вносять до Реєстру відповідні уточнення в разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії окремих норм законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги; надають консультації пільговикам, постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей, підприємствам та організаціям, що надають послуги.
Таким чином, позивачі у цій справі, порушуючи питання про визнання дій Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Болехівської міської ради незаконними з приводу ненадання інформації про щомісячні розрахунки розміру пільги на оплату житлово-комунальних послуг (в тому числі на оплату за доставку газу), неперерахуванню на особовий рахунок пільговика ОСОБА_1 № НОМЕР_1 у АТ «Ощадбанк» послуг по доставці газу; стягнення пільгових 5902.98 грн. та 800 000,00 грн. моральної шкоди, спричинені внаслідок неправомірних дій службових осіб, заявили вимоги, що мають ознаки публічно-правового та підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Тому, ураховуючи суть спірних правовідносин та суб'єктний склад сторін у справі, суд дійшов висновку, що цей спір належить до юрисдикції адміністративних судів, і вважає, що він підлягає розгляду за правилами, передбаченим кодексом адміністративного судочинства України.
Як передбачено п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 ЦПК України, якщо провадження у справі закривається з підстави, визначеної пунктом 1 частини першої статті 255 цього Кодексу, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
Враховуючи викладене, суд роз'яснює позивачам їх право звернутись з відповідним позовом у Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
На підставі викладеного, керуючись ст. 255, 256 ЦПК України, -
Закрити провадження в частині уточнених позовних вимог ОСОБА_1 , ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Болехівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача АТ «Ощадний банк України» про:
- визнання дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Болехівської міської ради в порушення п.6 «Порядку надання пільг на оплату житлово- комунальних, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі» по ненаданні за заявою пільговика ОСОБА_1 та на вимогу суду інформації про щомісячні розрахунки розміру пільги на оплату житлово-комунальних послуг (в тому числі на оплату за доставку газу) за 2020 рік незаконними;
- визнання дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Болехівської міської ради по неперерахуванню у 2020 році на особовий рахунок пільговика ОСОБА_1 № НОМЕР_1 у АТ «Ощадбанк» 5902.98 грн. за надані АТ «Оператор газорозподільної системи» «Івано-Франківськгаз» у 2020 році ОСОБА_1 послуги по доставці газу незаконнними та такими, що не відповідають вимогам Закону, даних п.9 персональної облікової картки пільговика ОСОБА_1 «форма 1 -пільга» та персональної облікової картки пільговика ОСОБА_3 форма 1 - пільга;
- стягнення з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Болехівської міської ради пільгові 5902.98 грн. за надані АТ «Оператор газорозподільної системи» «Івано-Франківськгаз» у 2020 році споживачу ОСОБА_1 послуги по доставці газу шляхом перерахування на особовий рахунок пільговика ОСОБА_1 № НОМЕР_1 у АТ «Ощадбанк» 5902.98 грн. за надані АТ «Оператор газорозподільної системи» «Івано-Франківськгаз» у 2020 році послуги по доставці газу споживачу ОСОБА_1 ;
стягнення з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Болехівської міської ради 800 000 грн. моральної шкоди на користь ОСОБА_1 .
Роз'яснити ОСОБА_1 , ОСОБА_3 їх право на звернення з позовом в частині вказаних позовних вимог заявлених до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Болехівської міської ради - в Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Івано-Франківського апеляційного суду через Болехівський міський суд.
Учасник справи, якому ухвала не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали.
Суддя Головенко О.С.