м. Вінниця
03 серпня 2021 р. Справа № 120/5183/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши у письмовому провадженні питання про закриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що 01.02.2021 позивач звернувся до відповідача, як учасник бойових дій, з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, для ведення садівництва, орієнтовною площею 0,12 га, яка розташована за межами Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області. Вказане клопотання отримано відповідачем 02.02.2021, однак відповідач відповіді на клопотання не надав та про результати його розгляду не повідомив.
Позивач вважає оскаржувану бездіяльність протиправною, а тому за захистом своїх прав та інтересів звернувся до суду.
Ухвалою суду від 28.05.2021 відкрито провадження у справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
25.06.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Відповідач зазначає, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 14.06.2021 за № 2-1766/15-21-СГ, позивачу відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, орієнтовною площею 0,12 га, для індивідуального садівництва, на території Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області, оскільки зазначена на графічних матеріалах земельна ділянка відноситься до земель комунальної власності Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області і Головне управління не є розпорядником спірної земельної ділянки.
Таким чином, на думку відповідача, клопотання позивача розглянуте з прийняттям рішення, передбаченого законом, а тому відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльність Головного управління, що є предметом оскарження у цій адміністративній справі.
Інших заяв по суті від сторін не надходило.
Вивчивши матеріали справи та оцінивши надані сторонами докази, суд доходить висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі.
Так, спір між сторонами виник у зв'язку з протиправною, на думку позивача, бездіяльністю відповідача як суб'єкта владних повноважень, що полягає у не розгляді в установлений законом строк клопотання позивача від 30.01.2021 (зареєстроване 08.02.2021 за № Д-3858/0/94-21) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, для ведення садівництва, орієнтовною площею 0,12 га, яка розташована за межами Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області.
Водночас позивач, обираючи спосіб захисту своїх порушених прав та інтересів, просить суд зобов'язати відповідача з урахуванням правових висновків, викладених в судовому рішенні, розглянути вищевказане клопотання та прийняти мотивоване рішення у формі наказу, яким вирішити питання про надання або відмову у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки у власність.
В цьому контексті суд враховує, що порядок безоплатної приватизації земельних ділянок врегульований положеннями статті 118 ЗК України. Зокрема, частиною шостою цієї статті визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Таким чином, законом визначено конкретний (місячний) строк для розгляду уповноваженим органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування клопотання громадянина про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Як видно з наданих відповідачем доказів, позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області з відповідним клопотанням 30.01.2021, яке було зареєстроване 08.02.2021 за вх. № Д-3858/0/94-21.
Отже, саме з 08.02.2021 слід обчислювати місячний строк, встановлений частиною сьомою статті 118 ЗК України, для розгляду клопотання громадянина про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Не отримавши рішення, передбачене частиною сьомою статті 118 ЗК України, 24.05.2021 представник позивача поштою подав до суду позов про оскарження бездіяльності Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області.
Разом з тим, 14.06.2021, тобто вже після звернення позивача до суду, відповідач розглянув клопотання позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та прийняв наказ за № 2-1766/15-21-СГ, яким відмовив у наданні позивачу такого дозволу.
Наведене свідчить про недотримання відповідачем вимог ч. 7 ст. 118 ЗК України щодо строку розгляду клопотання позивача, а відтак й допущення відповідачем протиправної бездіяльності. При цьому у відзиві на позовну заяву факту зазначеної бездіяльності відповідач не заперечує.
Таким чином, з огляду на встановлені обставини справи, суд доходить висновку, що відповідач самостійно усунув порушення, які стали підставою для звернення до суду з цим позовом, а правовідносини між сторонами, у зв'язку з прийняттям вищевказаного наказу, перейшли у площину нового спору, якщо позивач не погоджується з рішенням відповідача.
В силу положень п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Отже, для закриття провадження у справі з вищенаведених підстав необхідні дві обов'язкові умови: 1) виправлення суб'єктом владних повноважень тих порушень, що є предметом оскарження в суді; 2) відсутність підстав вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
За результатами розгляду цієї справи по суті, суд приходить до переконання, що вказані умови дотримано. Адже, незважаючи на наявність факту протиправної бездіяльності відповідача щодо не розгляду клопотання позивачки у встановлений законом строк, у даному випадку суд не може прийняти іншого рішення, окрім як про зобов'язання відповідача розглянути таке клопотання та прийняти одне з рішень, передбачених ч. 7 ст. 118 КАС України.
З цим також погоджується позивачка, враховуючи зміст заявленої нею похідної вимоги зобов'язального характеру. Водночас, оскільки відповідач вже прийняв таке рішення, є достатні підстави вважати, що в цьому спорі порушені бездіяльністю суб'єкта владних повноважень права та законні інтереси позивачки повністю відновлені.
Відтак існують достатні фактичні та правові підстави для закриття провадження у справі відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України.
При цьому, враховуючи відсутність судових витрат у даній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 139, 140, 238, 241-245, 248, 256, 295 КАС України суд, -
На підставі положень п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України закрити провадження в адміністративній справі № 120/5183/21-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Роз'яснити позивачці, що за приписами ч. 2 ст. 239 КАС України повторне звернення з тією самою позовною заявою не допускається.
Копію ухвали надіслати учасникам справи для відома.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або у випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали складено 03.08.2021
Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна