Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
03 серпня 2021 року м. ХарківСправа № 922/2123/21
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Жиляєва Є.М.
при секретарі судового засідання Деркач П. О.
розглянувши у підготовчому засіданні клопотання позивача про залучення співвідповідача (вх. № 17993 від 03.08.2021) у справі
за позовом Акціонерного товариства "Харківське підприємство автобусних станцій" (61001, м. Харків, пр-т Гагаріна, буд. 22)
до 1. Фізичної особи - підприємця Бірюкової Марії Андріївни ( АДРЕСА_1 ) , 2. Товариства з обмеженою відповідальністю "І-Тревелс" (03056, м. Київ, вул. Польова, буд. 21)
про за участю представників: зобов'язання вчинити певні дії
позивача - Франковський Є.В., ордер серії АР № 1047697 від 28.05.2021,
відповідача 1 - не з'явився,
відповідача 2 - Абрамович Н.О., довіреність б/н від 27.04.2021,
Позивач, Акціонерне товариство "Харківське підприємство автобусних станцій" звернулось до Господарського суду Харківської області з позовом до відповідачів: 1. Фізичної особи-підприємця Бірюкової Марії Андріївни, м. Харків, 2. Товариства з обмеженою відповідальністю "І-Тревелс", м. Київ, в якому просить суд:
- зобов'язати Фізичну особу - підприємця Бірюкову Марію Андріївну (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 ) припинити незаконні пасажирські перевезення на міжміському міжобласному маршруті загального користування "Харків-Станиця Луганська";
- заборонити товариству з обмеженою відповідальністю "І-Тревелс" (код ЄДРПОУ 35389109, вул. Польова, буд. 21, м. Київ, 03056) здійснювати продаж квитків на проїзд за незаконним міжобласним маршрутом загального користування "Харків-Станиця Луганська", перевезення за яким виконуються Фізичною особою-підприємцем Бірюковою Марією Андріївною (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 ) без отримання дозвільних документів.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 07.06.2021 у справі № 922/2123/21 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на 06.07.2021 об 11:00.
01.07.2021 у системі документообігу суду зареєстровано відзив на позовну заяву ТОВ "І-Тревелс" (вх. № 15392) з додатковими документами, які досліджено та приєднано до матеріалів справи.
05.07.2021 у системі документообігу суду зареєстровано відповідь на відзив АТ "Харківське підприємство автобусних станцій" (вх. № 15635) з додатковими документами, які досліджено та приєднано до матеріалів справи.
Протокольною ухвалою Господарського суду Харківської області від 06.07.2021 у справі № 922/2123/21 підготовче засідання відкладено на 03.08.2021 об 11:30.
02.08.2021 у системі документообігу суду зареєстровані заперечення на відповідь на відзив ТОВ "І-Тревелс"
03.08.2021 у системі документообігу суду зареєстроване клопотання про залучення співвідповідача (вх. № 17993 від 03.08.2021) у справі.
Позивач у підготовче засідання 03.08.2021 з'явився та підтримав подане клопотання про залучення співвідповідача (вх. № 17993 від 03.08.2021).
Відповідач 1 у підготовче засідання 03.08.2021 не з'явився, копія ухвали суду від 06.07.2021, яку було надіслано на адресу ФОП Бірюкової Марії Андріївни, яка вказана у позовній заяві та яка підтверджена відомостями з ЄДРПОУ, 21.07.2021 повернулася на адресу суду без вручення з довідкою відділення поштового зв'язку: "адресат відсутній за вказаною адресою".
Відповідач 2 у підготовче засідання 03.08.2021 з'явився.
Заслухавши думку присутніх у підготовчому засіданні представників сторін, суд дійшов висновку задовольнити вищенаведене клопотання позивача, з огляду на таке.
Обґрунтовуючи подане клопотання позивач зазначає, що останньому стало відомо про продаж автобусних квитків на здійснювані відповідачем 1 незаконних пасажирських перевезень за нелегальним маршрутом пасажирських перевезень «Харків-Станиця Луганська» з часом відправлення з м. Харкова о 21 год. 30 хв., крім Відповідача 2, здійснюється ТОВ «Буссистем» на сайті «INFOBUS». Отже, позивачем у клопотанні наголошено про те, що ТОВ «Буссистем» (код ЄДРПОУ 41025283) здійснює від імені перевізників, у т.ч. відповідача 1, реалізацію квитків на проїзд за встановленим маршрутом у відповідності до погоджених правил та умов з відповідним перевізником в окремому договорі, за що й отримує від них винагороду у встановленому розмірі, у зв'язку із чим, з метою недопущення у майбутньому процесуальних підстав для скасування судового рішення, у разі задоволення позовних вимог АТ «ХПАС» та на виконання рішення суду, відповідач 1 буде змушений припинити здійснення незаконних пасажирських перевезень.
Нормами процесуального закону, зокрема статтею 48 Господарського процесуального кодексу України визначено, що вирішення питання щодо заміни належного відповідача, залучення до участі у справі співвідповідача здійснюється лише під час розгляду справи в суді першої інстанції до початку розгляду справи по суті.
Частиною 1 статті 48 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання, залучити до участі у ній співвідповідача.
Відповідно до ч.4 вищезазначеної статті про залучення співвідповідача чи заміну неналежного відповідача постановляється ухвала. За клопотанням нового відповідача або залученого співвідповідача розгляд справи починається спочатку.
За наведених обставин та правових норм, суд дійшов висновку про задоволення клопотання позивача про залучення співвідповідача.
Зважаючи на наявні у матеріалах справи фактичні дані, а також з огляду на залучення до участі в справі співвідповідача, суд дійшов висновку про необхідність відкладення судового засідання з метою дотримання прав та інтересів учасників справи.
Також враховано, що суди застосовують Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права (ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини"). У відповідності до приписів ст. 6 Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Відповідно до ст. 13 Конвенції кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому Європейський суд з прав людини у рішенні від 29 червня 2006 року у справі "Пантелеєнко проти України" зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.
Відповідно до ст. 114 Господарського процесуального кодексу України суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій.
Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальних дій, та відповідає завданню господарського судочинства.
Враховуючи викладене та ст.ст. 12, 47, ч. ч 1, 4 ст. 48, 114, 165, 166, 167, 177, 216, ч. 2 ст. 232, ст. ст. 233, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд,
1. Клопотання позивача про залучення співвідповідача (вх. № 17993 від 03.08.2021) задовольнити.
2. Залучити до участі у справі в якості співвідповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Буссистем" (код ЄДРПОУ 41025283, 79023, м. Львів, вул. Чернишевська, буд. 9).
3. Продовжити термін підготовчого засідання на 30 днів до 05.09.2021.
4. Підготовче засідання відкласти на "31" серпня 2021 р. об 11:30 .
5. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: 61022, місто Харків, майдан Свободи 5, 8-й під'їзд, 2-й поверх, зал № 224.
6. Встановити Товариству з обмеженою відповідальністю "Буссистем" строк для подання відзиву на позов - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали, але не пізніше 31.08.2021. Для подання відповіді на відзив та заперечень позивачу строк (якщо такі буде подано) - протягом 5 днів з дня отримання відзиву та/або відповіді.
7. Викликати для участі у судовому засіданні представників учасників справи, повноваження яких оформити відповідно до вимог, викладених у статті 60 ГПК України, та надати суду документи, що підтверджують повноваження представників.
8. Інформацію у справі, яка розглядається, можна отримати за такою веб-адресою: http://court.gov.ua/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвалу підписано 03.08.2021 р.
Суддя Є.М. Жиляєв