Ухвала від 29.07.2021 по справі 922/1672/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

УХВАЛА

"29" липня 2021 р.м.ХарківСправа № 922/1672/21

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Кухар Н.М.

при секретарі судового засідання Руденко О.О.

розглянувши справу

за позовом Головного управління ДПС у Харківській області, м.Харків,

до Головного управління ДФС у Харківській області, м.Харків,

про стягнення 286154,19 грн,

за участю представників:

позивача - Михайлової О.С. (в порядку самопредставництва);

відповідача - Краснова О.В. (в порядку самопредставництва);

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Харківській області звернулось до Господарського суду Харківської області з позовною заявою (вх. № 1672/21 від 05.05.2021) до Головного управління ДФС у Харківській області про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на утримання нерухомого майна та надання комунальних послуг у сумі 265685,44 грн та пені в сумі 20468,75 грн. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач, в порушення умов Договорів тимчасового безоплатного користування від 14.01.2020 № 1/01/2020, № 2/01/2020, № 3/01/2020, № 4/01/2020 та приписів чинного законодавства, не були сплачені витрати на утримання нерухомого майна та надання комунальних послуг.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 07.05.2021 вищевказану позовну заяву було залишено без руху на підставі ч. 1 ст. 174 ГПК України.

Ухвалою господарського суду від 24.05.2021, після усунення недоліків позовної заяви, позовну заяву Головного управління ДПС у Харківській області було прийнято до розгляду; відкрито провадження у справі 922/1672/21 за правилами загального позовного провадження та призначено у справі підготовче засідання.

У відзиві на позовну заяву, який надійшов до суду 11.06.2021, відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що надані позивачем акти та рахунки, на які він посилається в обґрунтування позовних вимог, містять в собі недостовірні данні. Зокрема, в них невірно визначено площу приміщень, переданих у користування відповідачу. Акти та рахунки не направлялися відповідачу щомісячно, як це передбачено п. 2.1.4 Договорів. Відшкодування телекомунікаційних послуг, про яке зазначено в актах, не передбачено умовами Договорів. Позивачем невірно розраховано суму відшкодування водопостачання та водовідведення, у зв'язку з невірним зазначенням кількості працюючих осіб. Сума основного боргу в розмірі 265685,44 грн є недоведеною відповідним розрахунком.

23.06.2021 до суду надійшла відповідь позивача на відзив на позовну заяву, в якій позивач зазначив, що про складові загальної суми позову зазначено в позовній заяві; розрахунки за кожним з договорів додано до позовної заяви. Відповідачем не було надано мотивованої відмови від підписання актів про надання послуг, а тому такі акти вважаються підписаними відповідно до п. 2.2.4 Договорів. Перелік комунальних послуг та витрат на утримання нерухомого майна не є вичерпним (п. 1.4 Договорів), а відтак можуть включати телекомунікаційні послуги. Розмір найманої площі не впливає на суму наданих послуг.

Протокольною ухвалою від 24.06.2021 підготовче провадження у справі №922/1672/21 було закрито та призначено розгляд справи по суті на 08.07.2021.

У судовому засіданні, яке було розпочато 08.07.2021, була оголошена перерва до 29.07.2021 для надання позивачем пояснень щодо наявності у Головного управління ДПС у Харківській області права на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених прав і законних інтересів.

22.07.2021 позивач надав до суду письмові пояснення, в яких зазначив, що Головне управління ДПС у Харківській області є державним органом, який, зважаючи на приписи частини 2 статті 4 ГПК України, може виступати позивачем у справі.

У судовому засіданні, яке відбулося 29.07.2021, представник позивача оголосив пояснення в обґрунтування наявності у позивача права на звернення до суду з позовом.

Представник відповідача залишив вирішення питання щодо правомочності позивача на розсуд суду.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що даний спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України, юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням;

Згідно з ч. 3 ст. 4 ГПК України, до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

За приписами ч. 3 ст. 29 ГПК України, позови у спорах, що виникають з діяльності філії або представництва юридичної особи, можуть пред'являтися також за їх місцезнаходженням.

Відповідно до ч. 4 ст. 44 ГПК України, юридична особа набуває процесуальних прав та обов'язків у порядку, встановленому законом, і здійснює їх через свого представника.

Сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу (ч. 1 ст. 45 ГПК України).

Згідно з ч. 1 ст. 56 ГПК України, сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Як зазначено в ч. 3 ст. 56 ГПК України, юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

При цьому, Держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника (ч. 4 ст. 56 ГПК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 80 Цивільного кодексу України, юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.

Згідно з ч.ч. 2 і 3 ст. 81 ЦК України, юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права. (…) Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. (…) Порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюються Конституцією України та законом.

В ч. 3 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" зазначено, що в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб: … 11) дані про відокремлені підрозділи юридичної особи: ідентифікаційний код відокремленого підрозділу; найменування відокремленого підрозділу; місцезнаходження відокремленого підрозділу; види діяльності відокремленого підрозділу; відомості про керівника відокремленого підрозділу: прізвище, ім'я, по батькові, посада, дата призначення та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), наявність обмежень щодо представництва юридичної особи.

Згідно з Положенням про Державну податкову службу України, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227:

п.4. ДПС відповідно до покладених на неї завдань: 12) здійснює адміністрування податків, зборів, платежів, єдиного внеску, у тому числі проводить відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків (платників єдиного внеску); 18) здійснює погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; 24) забезпечує стягнення сум простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами з бюджету в порядку, визначеному Податковим кодексом України та іншими законами;

п.5. ДПС з метою організації своєї діяльності: 15) забезпечує самопредставництво ДПС у судах через Голову ДПС, а також без окремого доручення Голови ДПС через його заступників та державних службовців самостійних структурних підрозділів апарату ДПС відповідно до положень про такі підрозділи, які забезпечують самопредставництво інтересів ДПС в судах без окремого доручення Голови ДПС.

п.7. ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи. ДПС та її територіальні органи є контролюючими органами (податковими органами, органами стягнення).

п.15. ДПС є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства і банках.

Відповідно до п. 1 Положення про Головне управління ДПС у Харківській області, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 № 643, Головне управління ДПС у Харківській області (далі ГУ ДПС) є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (далі ДПС). ГУ ДПС забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Харківської області. ГУ ДПС є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у Харківській області (ЄДРПОУ 431437704).

Відокремлений підрозділ це підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням, здійснює всі або частину її функцій, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.

Відокремлений підрозділ не є юридичною особою. Такий підрозділ наділяється майном юридичної особи, що його створила, і діє на підставі затвердженого нею положення. Відомості про відокремлені підрозділи юридичних осіб містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань і їм присвоюється ідентифікаційний код. Однак ці норми не змінюють правового статусу філії, не дають їй права самостійно, від свого імені виступати особою в цивільному обороті, не наділяють її самостійною правоздатністю і дієздатністю, не дають їй права самостійно бути позивачем та відповідачем у суді.

Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань містить запис про таку юридичну особу як Державна податкова служба України (місцезнаходження 04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; ідентифікаційний код 43005393), а також дані про його відокремлені підрозділи, в тому числі про "Філія (інший відокремлений підрозділ), Головне управління ДПС у Харківській області, код ЄДРОПОУ ВП: 43983495, місцезнаходження: Україна, 61057, м. Харків, вул. Пушкінська, буд. 46.

Отже, відокремлений підрозділ Головне управління ДПС у Харківській області, як структурний підрозділ Державної податкової служби України (юридичної особи), не має права юридичної особи, тому не є самостійною особою в цивільному обороті відповідно до Цивільного кодексу України і не може виступати "особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб" (ч. 3 ст. 4 ГПК України), однак може пред'являти позови за місцезнаходженням філії "у спорах, що виникають з діяльності філії" (ч. 3 ст. 29 ГПК України). Такі позови (і відповідно всі заяви у відкритих справах) подаються до суду від імені і в інтересах юридичної особи (ч. 1 ст.45 і ч. 2 ст. 4 ГПК України), а не у власних інтересах філії, та подаються особами, які здійснюють самопредставництво юридичної особи (ч. 3 ст. 56 ГПК України) чи є представниками ДПС України (ч. 1 ст. 58 ГПК України).

Таким чином, оскільки Головне управління ДПС у Харківській області не є юридичною особою, даний суб'єкт не може набути процесуального статусу позивача у справі, а відтак спір за участю такого суб'єкта не підлягає розгляду в господарських судах.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України, господарський суд закриває провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.

З огляду на вищевикладене, провадження у справі № 922/1672/21 підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України.

На виконання приписів ч. 2 ст. 231 ГПК України, судом роз'яснено позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.

Згідно з ч. 4 ст. 231 ГПК України, про закриття провадження у справі, суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл судових витрат між сторонами, повернення судового збору з бюджету.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі, зокрема, закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

Отже, питання щодо повернення позивачеві сплаченої суми судового збору буде вирішено після звернення позивача до господарського суду з відповідним клопотанням.

Керуючись ст.ст. 4, 45, 231, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

Провадження у справі № 922/1672/21 закрити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Східного апеляційного господарського суду безпосередньо або через Господарський суд Харківської області протягом десяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Повний текст ухвали складено та підписано 02.08.2021.

Суддя Н.М. Кухар