Рішення від 02.08.2021 по справі 420/9087/21

Справа № 420/9087/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Пенсійного фонду України в якому позивачка просить:

- визнати неправомірними дії Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області по не виплаті належної пенсії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , матір'ю якого є ОСОБА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 в розмірі 51 677 (п'ятдесят одна тисяча шістсот сімдесят сім) грн. 00 коп.;

- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області виплатити заборгованість із пенсії по втраті годувальника ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , матір'ю якого є ОСОБА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 в розмірі 51 677 (п'ятдесят одна тисяча шістсот сімдесят сім) грн. 00 коп.

Позов обґрунтовано наступним.

ОСОБА_1 є матір'ю неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження від 12 квітня 2007 року.

Починаючи з 2009 року ОСОБА_2 отримує пенсію по втраті годувальника у зв'язку із смертю його батька, ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть від 02 червня 2009 року.

Позивач, та її син, ОСОБА_2 є внутрішньо переміщеними особами, що підтверджується відповідними довідками від 09 вересня 2019 року, виданими Управлінням соціальної політики Чорноморської міської ради Одеської області.

Одразу після реєстрації внутрішньо переміщеними особами Позивача та її сина, ОСОБА_1 звернулася до Чорноморського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) з приводу виплати пенсій по втраті годувальника. Починаючи із жовтня 2019 року виплату пенсії по втраті годувальника Позивачу було поновлено. Головним управлінням пенсійного фонду України в Одеській області щомісячно виплачується пенсія, однак борг по пенсійній виплаті, якій виник в період з 16 вересня 2016 року по 31 серпня 2019 року Відповідачем сплачений не був.

В березні 2021 року Позивач звернувся до Чорноморського відділу обслуговування громадян Пенсійного Фонду України в Одеській області із запитом про виплату заборгованості пенсії по втраті годувальника.

Листом від 19 березня 2021 року вих. № 3945-3923/С-04/8-1500/21 Відповідач надав відповідь на звернення Позивача в якому зазначив, що на підставі особистої заяви Позивача від 17 вересня 2019 року, протоколу засідання комісії Управління соціальної політики Чорноморської міської ради по розгляду справ з призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 18 вересня 2019 року № 15, виплату пенсії Позивачу поновлено.

Крім того Відповідач зазначив, що борг по пенсійній виплаті, який виник у зв'язку зі зміною місця фактичного проживання та переїзду до Одеської області (період з 16 вересня 2016 року по 31 серпня 2019 року) у сумі 51 677,00 грн. згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» обліковуються в органі, що здійснює пенсійні виплати, та виплачуватиметься на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Передбачений вказаною нормою окремий порядок на день надання відповіді не визначено, та іншого чинним законодавством не передбачено.

Таким чином Відповідач відмовив Позивачу у виплати належної останньому пенсії по втраті годувальника у сумі 51 677,00 грн. Разом із тим Відповідач вищезазначеним листом визнає та не заперечує про наявний факт заборгованості по невиплаті пенсії по втраті годувальника у сумі 51 677,00 грн. Станом на дату подачі цієї позовної заяви Відповідачем борг не сплачений. Будь-яких вимог про надання додаткових документів або уточнення даних, що в них містяться для виплати суми боргу, з боку Відповідача на адресу Позивача не надходило.

Позивач вважає, що дії Відповідача є неправомірними та такими, що порушують її права, відтак остання звертається до Одеського окружного адміністративного суду за захистом свої порушених прав.

Процесуальні дії

Ухвалою суду від 03.06.2021 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження (відповідно до ст. 262 КАСУ) без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 03.06.2021 року залучено до участі у справі другого відповідача Пенсійний фонд України.

25.06.2021 року за вхід. №33546/21 через канцелярію до суду від Головного управлінням ПФУ в Одеській області надано відзив на адміністративний позов.

Відзив обґрунтовано наступним.

Електронна пенсійна справа ОСОБА_1 надійшла до Чорноморського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління з попереднього місця проживання в жовтні 2019 року.

Відповідно до заяви від 17.09.2019, протоколу засідання комісії Управління соціальної політики Чорноморської міської ради по розгляду справ з призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 18.09.2019 № 15 ОСОБА_1 поновлено виплату пенсій по втраті годувальника.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058, нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більш ніж три роки до дня звернення за отриманням пенсії.

Таким чином ОСОБА_1 поновлено виплату пенсії з 16.09.2016.

У листопаді 2019 року ОСОБА_1 виплачено пенсію за поточний місяць в сумі 2000,00 грн.

У грудні 2019 - виплачено суму пенсії за період з 01.09.2019 по 31.10.2019 в розмірі 4000, 00 грн.

Сума боргу з 16.09.2016 по 31.08.2019 в розмірі 51677,00 грн. відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 788 від 21.08.2019) обліковується в Головному управлінні та буде виплачено на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Однак окремий порядок Кабінетом Міністрів України на сьогодні не визначено.

06.07.2021 року за вхід. №35681/21 через канцелярію до суду від Пенсійного фонду України надано відзив на адміністративний позов.

Відзив обґрунтовано наступним.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» суми пенсій, які не виплачено за період до місяця їх відновлення, обліковуються в органі, що здійснює пенсійні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Пенсійним фондом України розроблено проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), які не виплачено за період до місяця їх відновлення, внутрішньо переміщеним особам, особам, які відмовились відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження», який погоджено Міністерством соціальної політики України та з урахуванням § 37, 38, 44 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 № 950, 21.05.2021 надіслано для узгодження зацікавленим органам.

Отже, виплату нарахованих коштів буде Позивачу проведено з дотриманням вимог вищезазначених нормативно-правових актів.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.

ОСОБА_1 є матір'ю неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження від 12 квітня 2007 року серія НОМЕР_2 .

Починаючи з 2009 року ОСОБА_2 отримує пенсію по втраті годувальника у зв'язку із смертю його батька, ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть від 02 червня 2009 року НОМЕР_3 .

Позивач, та її син, ОСОБА_2 є внутрішньо переміщеними особами, що підтверджується відповідними довідками від 09 вересня 2019 року №5136-5000190214 та №5136-5000190187, виданими Управлінням соціальної політики Чорноморської міської ради Одеської області.

03.03.2021 року року Позивач звернувся до Чорноморського відділу обслуговування громадян Пенсійного Фонду України в Одеській області із запитом про виплату заборгованості пенсії по втраті годувальника.

Листом від 19 березня 2021 року вих. № 3945-3923/С-04/8-1500/21 Відповідач надав відповідь на звернення Позивача в якому зазначив, що на підставі особистої заяви Позивача від 17 вересня 2019 року, протоколу засідання комісії Управління соціальної політики Чорноморської міської ради по розгляду справ з призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 18 вересня 2019 року № 15, виплату пенсії Позивачу поновлено.

У листопаді 2019 року ОСОБА_1 виплачено пенсію за поточний місяць в сумі 2000,00 грн.

У грудні 2019 - виплачено суму пенсії за період з 01.09.2019 по 31.10.2019 в розмірі 4000, 00 грн.

Сума боргу з 16.09.2016 по 31.08.2019 в розмірі 51677,00 грн.

РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Згідно із частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09 липня 2003 року, Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Статтею 2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» передбачено, що Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.

Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання.

Згідно зі ст.ст.44, 46, 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що зобов'язання здійснювати облік пенсіонерів та проводити виплату призначених їм пенсійних виплат покладено на орган ПФУ за місцем реєстрації особи.

У квітні 2014 році на території постійного місця проживання позивачки, розпочалася антитерористична операція.

Внаслідок зазначених обставин та скрутного матеріального становища, виїхати з непідконтрольної території позивачка змогла лише у 2019 році.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

У пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України».

Тобто, за приписами наведеної норми умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є: знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою; наявність рахунку в установі ПАТ «Державний ощадний банк».

Згідно з п.6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №509 від 01.10.2014 року (в редакції Постанови КМ №352 від 08.06.2016 року) (далі Порядок №509), довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону та абзацом шостим цього пункту.

Відповідно до ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.

За приписами п.7.1 Порядку №509, у разі наявності підстав, передбачених статтею 12 Закону, МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.

Рішення про скасування дії довідки відповідно до статті 12 Закону приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці.

У статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначені підстави припинення та поновлення виплати пенсії. У частині 1 цієї статті визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

З вересня 2014 року виплату пенсії по втраті годувальника позивачу було припинено.

Електронна пенсійна справа ОСОБА_1 надійшла до Чорноморського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління з попереднього місця проживання в жовтні 2019 року.

Відповідно до заяви від 17.09.2019, протоколу засідання комісії Управління соціальної політики Чорноморської міської ради по розгляду справ з призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 18.09.2019 № 15 ОСОБА_1 поновлено виплату пенсій по втраті годувальника.

Також, відповідач зазначив, що нарахована пенсія за період з 16.09.2016 року по 31.08.2019 рік в сумі 51677,00 грн. облікована в Головному управлінні та буде виплачена на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Іншого порядку виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам на даний час не встановлено.

Оцінюючи наведені докази, суд виходить із наступного застосування норм матеріального права.

Так, суд зазначає, що у зв'язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року №595, якою затверджений Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей (далі - Тимчасовий порядок), у населеному пункті, де мешкала позивачка, було припинено здійснення повноважень відповідним управлінням пенсійного фонду України, а також зупинені до моменту повернення непідконтрольної території під контроль органів державної влади видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п.8 Тимчасового порядку, особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №509 (Офіційний вісник України, 2014 року, №81, ст. 2296), пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Позивач, та її син, ОСОБА_2 є внутрішньо переміщеними особами, що підтверджується відповідними довідками від 09 вересня 2019 року №5136-5000190214 та №5136-5000190187, виданими Управлінням соціальної політики Чорноморської міської ради Одеської області.

Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 05.11.2014 року №637 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року №788), призначення, відновлення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) (далі - пенсії) внутрішньо переміщеним особам, у тому числі особам, які відмовились відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження (далі - внутрішньо переміщені особи), здійснюються територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.

Під час звернення внутрішньо переміщеної особи із заявою про призначення, відновлення чи продовження виплати пенсії та документом, що посвідчує особу, територіальні органи Пенсійного фонду України ідентифікують особу заявника, фіксують місце і час її звернення, порівнюють отримані дані з даними, що обробляються в базах даних Пенсійного фонду України, з урахуванням даних Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб у порядку, який затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики.

Суми пенсій, які не виплачено за період до місяця їх відновлення, обліковуються в органі, що здійснює пенсійні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Відповідач обґрунтовує відмову у виплаті здійсненого пенсії за минулий період тим, що відсутній окремий порядок виплати таких коштів, визначений Кабінетом Міністрів України.

Однак, така відмова відповідача не ґрунтується на приписах законодавства, а тому є протиправною, з огляду на таке.

Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Тому, виплата пенсії є соціальною гарантією держави.

Згідно з ст.ст.46, 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Тому, порядок виплати пенсії регулюється Законом та передбачає регулярну виплату пенсії, щомісячно.

Згідно з п.6 ч.1 ст.92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення, захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Особливу увагу варто звернути на те, що у преамбулі до Закону №1058-IV зазначено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Суд зазначає, що за змістом конституційних норм Кабінет Міністрів України не наділений правом вирішувати питання, які належать до виключної компетенції Верховної Ради України, так само як і приймати правові акти, які підміняють або суперечать законам України. Разом із тим, відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України механізму виплати нарахованих сум пенсій не звільняє державу в особі уповноваженого органу Пенсійного фонду України від обов'язку здійснити таку виплату та не може позбавляти права особи на отримання належних їй сум пенсій.

Тому, з огляду на те, що позивачці не було виплачено пенсію за період 16 вересня 2016 року по 31 серпня 2019 року, суд вважає, що позовні вимоги про визнання неправомірними дій Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області по не виплаті належної пенсії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , матір'ю якого є ОСОБА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 в розмірі 51 677 (п'ятдесят одна тисяча шістсот сімдесят сім) грн. 00 коп. є обґрунтованими та належать до задоволення.

Згідно ст.17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику Суду як джерело права.

Так, у п.29 Рішення Європейського суду з прав людини від 09.12.1994 року Справа «РуїзТоріха проти Іспанії» (серія А, №303А) Суд повторює, що згідно з його установленою практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтованості рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Таким чином, на підставі ст.8 КАС України, згідно якої усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст.9 КАС України, відповідно до якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, з'ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на зазначене та згідно із ст.139 КАС України судові витрати ОСОБА_1 у загальній сумі 908 (дев'ятсот вісім гривень) грн. 00 коп., сплачені згідно квитанції №51051 від 31.05.2021 року підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 14, 44, 139, 143, 242-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.

Визнати неправомірними дії Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області по не виплаті належної пенсії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , матір'ю якого є ОСОБА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 в розмірі 51 677 (п'ятдесят одна тисяча шістсот сімдесят сім) грн. 00 коп.;

Зобов'язати Пенсійний фонд України забезпечити своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати заборгованості із пенсії по втраті годувальника ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , матір'ю якого є ОСОБА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 в розмірі 51 677 (п'ятдесят одна тисяча шістсот сімдесят сім) грн. 00 коп.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати за сплату судового збору у розмірі 908 (дев'ятсот вісім гривень) грн. 00 коп., сплачені згідно квитанції №51051 від 31.05.2021 року, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Пунктом 15.5 розділу VII Перехідні положення КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 )

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області - адреса: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, ЄДРПОУ 20987385, телефон: (048) 728 29 90, електронна пошта: upr@od.pfu.gov.ua

Пенсійний фонд України (адреса: 01601, м. Київ-14, вул. Бастіонна, 9, електронна пошта: info@pfu.gov.ua)

Головуючий суддя Потоцька Н.В.