Справа № 420/13299/21
02 серпня 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Аракелян М.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08402040; адреса: вул. Пироговська, 6, м. Одеса, 65012) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
28 липня 2021 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якій представник позивача просить суд:
визнати протиправними дії Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 08402040) щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці (оформленні) та наданні (надісланні) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) нову (оновлену) довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 05.03.2019р., у відповідності до вимог статей 43 і 63. Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про і соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри додаткових видів (щомісячних додаткових видів) грошового забезпечення (належні ОСОБА_1 надбавки, доплати, підвищення тощо) та премії, для проведення з 01.04.2019 р. перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 ;
зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 08402040) належним чином підготувати (оформити) та надати (надіслати) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 20987385; місцезнаходження: 65107, Одеська обл., м. Одеса, вул. Канатна, 83) нову (оновлену) довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та Деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий Захист, військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри додаткових видів (щомісячних додаткових видів) грошового забезпечення (належні ОСОБА_1 надбавки, доплати, підвищення тощо) та премії, для проведення з 01.04.2019 р. перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративна справа №420/13299/20 об 11:50:32 розподілена на суддю Аракелян М.М.
Згідно ч. 1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суддя встановив наявність підстав для залишення позову без руху, оскільки заява подана із порушенням вимог встановлених ст. ст. 160, 161 КАС України.
Згідно з ч.3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч.2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Частиною 1 статті 3 Закону України “Про судовий збір” встановлено, що судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” ставка судового збору за подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” встановлено прожитковий мінімум з розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2021 року - 2270 грн.
Отже, сума судового збору за подання до адміністративного суду ОСОБА_2 даного адміністративного позову немайнового характеру становить 908 грн.
До позовної заяви представником позивача додано заяву про відстрочення сплати судового збору, обґрунтовану характером предмета спору та тим, що пенсія позивача за вислугу років є єдиним джерелом доходів позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
При цьому, за правилами частини другої статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюється законом.
Так, вичерпний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, встановлений ст. 5 Закону України «Про судовий збір» (далі - ЗУ № 3674-VI).
Відповідно до ч. 1 ст. 8 ЗУ № 3674-VI враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Вказана норма, як і посилання позивача на неї, носить загальний характер, визначає право суду на вирішення питання щодо сплати судового збору. Сам по собі факт соціального характеру предмета спору не може слугувати достатньою підставою для застосування заходів відстрочення судового збору, позивач має пояснити, у чому полягає необхідність застосування тих чи інших заходів.
Так, представник позивача вказав, що пенсія позивача є єдиним джерелом його доходу, однак письмових доказів на підтвердження таких доводів не надав.
З урахуванням даних перерахунку пенсії від 22.03.2018 року у 2020 році позивач отримував пенсію у розмірі 4636,52 грн. щомісячно, що у сукупності за рік складає 55638,24 грн. При цьому, 908 грн. від цієї суми складає 1,6%, що унеможливлює застосування у даному випадку п.1 ч. 1 ст. 8 ЗУ № 3674-VI.
Таким чином, суд вважає заяву представника ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору необґрунтованою.
Згідно ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.
За таких обставин позов повинен бути залишений без руху, а позивачу наданий строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду доказів сплати судового збору у сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 130, 133, 160, 161, 169, 171, 248, 256 КАС України, суддя,-
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору - відмовити.
Адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08402040; адреса: вул. Пироговська, 6, м. Одеса, 65012) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
Встановити строк для усунення недоліків позовної заяви 7 днів з дня вручення копії даної ухвали позивачеві.
Копію ухвали невідкладно направити позивачеві.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя М.М. Аракелян