Рішення від 02.08.2021 по справі 380/7255/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/7255/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого-судді Мартинюка В.Я., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи у м.Львові справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “ПСК Дизель” про застосування заходів реагування,-

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Держпраці у Львівській області звернулося в суд з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “ПСК Дизель”, в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме, заборонити виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації устаткування підвищеної небезпеки відповідача - до усунення зазначених у акті перевірки порушень.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що уповноваженими особами Головного управління Держпраці у Львівській області проведено позапланову перевірку щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки, гігієни праці та оформлення трудових відносин відповідачем, в результаті якої були виявлені факти порушень вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці. Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням умов, за яких подальша експлуатація об'єкта несе ризик загрози життю людей, з метою недопущення спричинення шкоди здоров'ю у ТзОВ «Науково-виробниче підприємство “ПСК Дизель”, позивач звернувся до суду із позовом.

Відповідач належним чином повідомлений (рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення від 01.06.2021 року), проте відзиву на позов у встановлений судом строк не надав.

Ухвалою суду від 25.05.2021 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Уповноваженими посадовими особами Головного управління Держпраці у Львівській області відповідно до наказу Головного управління Держпраці у Львівській області від 26.03.2021 року №0385-П та направлення про проведення перевірки від 26.03.2021 року №0380 у період з 29.03.2021 року по 09.04.2021 року проведено позапланову перевірку на Товаристві з обмеженою відповідальністю “ПСК Дизель” щодо дотримання вимог законодавчих і нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, гігієни праці та оформлення трудових відносин.

За результатами проведеної перевірки уповноваженими особами було складено акт №ЛВ 7178/820-414/АВ від 09.04.2021 року, в якому встановлені наступні порушення:

- ст.13 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 року №2694-XII, з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон №2694-XII); п.3 Порядку ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 року №956, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок №956-1) - не проведена ідентифікація об'єктів підвищеної небезпеки відповідно до кількості порогової маси небезпечних речовин;

- ст.13 Закону №2694-XII; п.18 Порядку №956-1 - не складено повідомлення про результати ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки за формою ОПН-1 і не надіслано його у двотижневий термін відповідному територіальному органу Держпраці;

- ст.21 Закону №2694-XII; п.21 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року №1107, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок №1107); п.3 Переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 року №77, з наступними змінами та доповненнями (далі - Перелік №77) - не розроблена і не надіслана не пізніше ніж за 5 робочих днів підвищеної небезпеки відповідному територіальному органу Держпраці декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці: роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 м;

- ст.18 Закону №2694-XII; п.5.5 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці - протерміновано навчання осіб відповідальних за безпечну експлуатацію обладнання, що працює під тиском;

- ст.13 Закону №2694-XII - на АЗК відсутні графіки технічного обслуговування та ремонту технологічного обладнання; відсутній паспорт резервуару, не проведено технічний огляд, експертне обстеження;

- ст.10 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки» від 18.01.2001 року №2245-III, з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон №2245-III); п.3 Порядку декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 року №956 (далі - Порядок №956-2) - не розроблена декларація безпеки;

- ст.10 Закону №2245-III; п.8 Порядку №956-2 - декларація безпеки АЗК разом з позитивним висновком експертизи не подана відповідному територіальному органу Держпраці;

- ст.13 Закону №2694-XII; п.2.7 Вимог до роботодавців стосовно забезпечення безпечного виконання робіт у потенційно вибухонебезпечних середовищах - не проведена класифікація робочих приміщень залежно від імовірності виникнення вибухонебезпечного середовища і не розподілено їх за зонами з урахуванням класифікації вибухонебезпечних сумішей повітря з газами або з пароб і відповідно вибухонебезпечного обладнання;

- ч.1 ст.17 Закону №2694-XII - роботодавцем не забезпечено організацію проведення попереднього (при прийнятті на роботу) медичного огляду працівників, зайнятих на важких роботах, роботами із шкідливими чи небезпечними умовами праці, а також щорічного обов'язкового медичного огляду осіб віком до 21 року;

- п.2.4 Наказу МОЗУ №246 «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій» (далі - Наказ №246) - під час прийняття на роботу із шкідливими чи небезпечними умовами праці роботодавцем не видається направлення на обов'язковий попередній медичний огляд працівника за формою, зазначеною у додатку 3;

- ч.1 ст.17 Закону №2694-XII - роботодавцем не забезпечено організацію проведення періодичного (протягом трудової діяльності) медичного огляду працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці;

- п.2.3 Наказу №246 - роботодавцем не складено та не узгоджено з ГУ Держпраці у Львівській області поіменні списки працівників, які підлягають періодичним медичним оглядам за формою, зазначеною в додатку 2;

- п.2.4 Наказу №246 - роботодавцем не укладено договір з закладом охорони здоров'я про проведення попереднього (періодичного) медичного огляду працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці, щорічного обов'язкового медичного огляду осіб віком до 21 року;

- п.3.3 Наказу №246 - роботодавцем не погоджено план-графік проведення медичних оглядів закладами охорони здоров'я.

Із згаданим актом відповідач ознайомлений, про що свідчить підпис директора ТзОВ “ПСК Дизель” на ньому.

Вважаючи наявність підстав для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до усунення зазначених у акті перевірки порушень, позивач звернувся з позовом до суду.

Змістом спірних правовідносин є заборона виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації устаткування підвищеної небезпеки відповідача у зв'язку з виявленими під час перевірки фактами порушення норм чинного природоохоронного законодавства.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року №877-V, з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон №877-V).

Відповідно до ст.1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч. 1 та 4 ст. 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Згідно із ч.7 ст.7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №96, з наступними змінами та доповненнями (далі - Положення №96), Державна служба України з питань праці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Згідно з п. 7 Положення №96 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Приписами п.3 Положення про Головне управління (Управління) Державної служби України з питань праці в області, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України №340 від 27.03.2015 року, з наступними змінами та доповненнями (далі - Положення №340), передбачено, що Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

Статтею 4 Закон №2694-XII передбачено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Частиною 5 ст. 4 Закону №877-V передбачено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Згідно з матеріалами справи, в ході позапланової перевірки позивачем встановлено та зафіксовано в акті перевірки від №ЛВ7178/820-414/АВ від 09.04.2021 року порушення відповідачем вимог законодавства з охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці та оформлення трудових відносин.

Суд звертає увагу, що матеріалами справи підтверджується порушення відповідачем вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю і здоров'ю його працівників.

Таким чином, у ході судового розгляду справи судом встановлено, що недотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки й високий ступінь небезпечності зазначених в акті перевірки порушень, свідчить, що наявність вказаних порушень є реальним ризиком виникнення надзвичайних ситуацій та створює загрозу життю та здоров'ю працівників відповідача.

При цьому, суд наголошує, що наведені обставини не було жодним чином спростовано відповідачем, доказів усунення вказаних порушень відповідачем до суду не надано.

Окрім того, акт перевірки підписано директором відповідача без зауважень.

Відтак, оскільки виявлені під час проведення перевірки порушення законодавства у сфері забезпечення охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці та оформлення трудових відносин не усунуті відповідачем, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є підставними.

При цьому, суд, з урахуванням ч.5 ст. 4 Закону №877-V, вважає за необхідне зазначити, що в резолютивній частині рішення слід вжити термін «зупинити виконання робіт підвищеної небезпеки» замість «заборонити виконання робіт підвищеної небезпеки».

Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ч.2 ст.139 КАС України, такі не підлягають стягненню, оскільки в даній справі не залучалися свідки та не проводились експертизи.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Зупинити виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації устаткування підвищеної небезпеки Товариства з обмеженою відповідальністю “ПСК Дизель” (адреса: Львівська область, Бродівський район, м.Броди, вул.Степана Бандери, 70/28; код ЄДРПОУ 39543103) до усунення зазначених у акті перевірки Головного управління Держпраці у Львівській області №ЛВ 7178/820-414/АВ від 09.04.2021 року порушень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.Я.Мартинюк