справа№380/9578/21
02 серпня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого-судді Мартинюка В.Я., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи у м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність щодо не проведення перерахунку пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а саме: щомісячної додаткової грошової винагороди, з якої сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії починаючи з квітня місяця 2014 року, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, сум щомісячної додаткової грошової винагороди, зазначеній у довідці від 08.04.2014 року № 5/450, з врахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що йому призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Посилається на те, що звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, однак така залишилася без задоволення у зв'язку з відсутністю підстав для такого перерахунку. Вказує, що така відповідь є протиправною, оскільки пенсійний орган зобов'язаний був здійснити на підставі довідки №5/450 від 08.04.2014 року перерахунок його пенсії з урахуванням складових та розмірів грошового забезпечення, вказаних у вказаній довідці.
Відповідач у своїх запереченнях вказує, що позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить здійснити перерахунок пенсії з квітня 2014 року, однак жодних поважних причин щодо пропуску строку звернення до суду не зазначив. Вказує, що позивачу призначено пенсію у відповідності до вимог чинного законодавства, оскільки оспорювана щомісячна додаткова грошова винагорода не відображена у документах, які надані уповноваженим структурним підрозділом.
Ухвалою суду від 22.06.2021 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
06.04.2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці про додаткові види грошового забезпечення №5/450 від 08.04.2014 року.
Відповідач листом №4841-4072/Г-52/8-1300/21 від 27.04.2021 року повідомив позивача, що ним призначено пенсію на підставі поданих довідки та грошового атестата.
Не погодившись із такою відповіддю позивач звернувся із даним позовом до суду.
Змістом спірних правовідносин є відмова здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивачу на підставі довідки Державної пожежно-рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області №5/450 від 08.04.2014 року.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон №2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно з ч.2 ст.63 Закону №2262-ХІІ якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Частиною четвертою цієї ж норми передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до ч.18 ст.43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно з ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
У рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у адміністративній справі за № 160/8324/19 від 17.12.2019 року зазначено, що до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
При цьому відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Суд звертає увагу, що позивач просить зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити йому пенсію з включенням до складу його грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди зазначеної у довідці Державної пожежно-рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області №5/450 від 08.04.2014 року в сумі 34841 грн. 62 коп., яка виплачувалась щомісячно.
Однак, вказана сума є підсумком усіх додаткових видів грошового забезпечення за 2012-2014 роки, які виплачувались позивачу, а тому не є додатковим грошовим забезпеченням.
При цьому, згадана довідка взагалі не містить відомостей щодо нарахування та виплати позивачу щомісячної додаткової грошової винагороди.
Відтак, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні підстави для задоволення заяви позивача від 06.04.2021 року та перерахунку його пенсії на підставі згаданої довідки з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди.
З огляду на викладене, судом не встановлено порушень при відмові Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, викладеної у листі №4841-4072/Г-52/8-1300/21 від 27.04.2021 року, критеріїв правомірності, визначених ч.2 ст.2 КАС України, а тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Щодо судового збору, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такий не належить присудити з позивача.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.Я.Мартинюк