Рішення від 30.07.2021 по справі 941/388/21

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2021 року м. Кропивницький Справа № 941/388/21

провадження № 2-іс/340/29/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Петрівському районі Кіровоградської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною діяльності, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до Петрівського районного суду Кіровоградської області з позовом, в якому просила:

- визнати протиправною діяльність управління Пенсійного фонду України в Петрівському районі при перерахунку мінімального розміру пенсії за віком у зв'язку з підвищенням розміру мінімальної заробітної плати, та невиплату щомісячного підвищення до мінімального розміру пенсії;

- зобов'язати управління Пенсійного фонду зробити перерахунок, нарахувати та виплатити щомісячно недоплачене підвищення до мінімального розміру пенсії, нараховане при перерахунку з 1 вересня 2020 року і 1 січня 2021 року за рахунок пенсійного фонду.

Ухвалою судді Петрівського районного суду Кіровоградської області від 26.03.2021 матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Петрівському районі про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії передано на розгляд до Кіровоградського окружного адміністративного суду (а.с.15).

В подальшому позивачем подано заяву про зміну позовних вимог в частині зобов'язання вчинити певні дії, а саме зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Петрівському районі встановити ОСОБА_1 , згідно норм статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком у зв'язку з підвищенням розміру мінімальної заробітної плати. Стягнути з Управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 щомісячно недоплачену суму за понаднормований страховий стаж, починаючи з 01.09.2020 і 01.01.2021 і до моменту виплати пенсії в повному обсязі з урахуванням зростання мінімального розміру пенсії за віком (а.с.24-28).

Ухвалою судді від 21.05.2021 позовну заяву залишено без руху та позивачу надано строк для усунення її недоліків (а.с.41-42). Позивачем виконано вимоги ухвали судді, позов приведено у відповідність до ст.ст.160, 161 КАС України, та позивач просить (а.с.46-51):

- визнати протиправною діяльність Управління Пенсійного фонду України в Петрівському районі при перерахунку пенсії за віком у зв'язку з підвищенням розміру мінімальної заробітної плати, та невиплату щомісячного підвищення до пенсії за віком;

- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Петрівському районі встановити ОСОБА_1 , згідно норм ст.28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком у зв'язку з підвищенням розміру мінімальної заробітної плати;

- стягнути з Управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 щомісячно недоплачену суму за понаднормовий страховий стаж, починаючи з 01 вересня 2020 року і до моменту виплати пенсії в повному обсязі з урахуванням зростання мінімального розміру пенсії за віком.

Ухвалою судді від 16.06.2021 відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (а.с.58).

Ухвалою суду від 15.07.2021 залучено до участі у справі співвідповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (а.с.180).

В обґрунтування позовних вимог позивач посилалася на те, що відповідачами не проведено перерахунок її пенсії. Лише було повідомлення про те, що у вересні 2020 року пенсія зросте на 200 гривень, а з січня 2021 на 400 гривень, але в січні лише для пенсіонерів, вік яких досяг 65 років, а страховий стаж у чоловіків становив 35, а у жінок 30 років. Зазначала, що вона не отримала цього підвищення, про що свідчить отримана одного розміру пенсія і в грудні 2020 року і в січні-лютому 2021 року - 3395,98 гривень. Посилалася на те, що відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" з 1 вересня мінімальна заробітна плата зросла до 5000 гривень, а мінімальний розмір пенсії повинен підвищитись до 2000 гривень (5000 гривень х на 40% мінімальної заробітної плати), Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" з 1 січня мінімальну заробітну плату встановлено на рівні 6000 гривень, а мінімальний розмір пенсії повинен становити 2400 гривень (6000 гривень х 40%). Зазначала, що вона досягла віку 73 років і має страховий стаж 40 років, тому мала би згідно Закону України №1058 отримувати вище зафіксований мінімальний розмір пенсії за віком; з 1 вересня 2020 року - 2000 гривень, а із 1 січня 2021 року - 2400 гривень, так як перерахунку підлягають всі пенсії, які призначені до 2011 року так і пізніше і головними вимогами законодавця для проведення цього перерахунку є наявність необхідного страхового стажі 35 і 30 років та досягнення віку 65 років. Вказувала на те, що її законні права щодо отримання підвищеного мінімального розміру пенсії за віком у зв'язку із зростанням розміру заробітної плати обмежено прийняттям відповідачем окремих неконституційних, неправомірних та протизаконних рішень.

У встановлений судом строк відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надано до суду відзив на позовну заяву (а.с.63-64), в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Посилаючись на те, що зважаючи на те, що розмір пенсії за віком позивача складає (3042,18 грн.) та перевищує передбачені частиною 2 статті 28 Закону мінімальні розміри пенсії за віком з 01.09.2020 (2000,00 грн.) та з 01.01.2021 (2400,00 грн.), пенсійна виплата гр. ОСОБА_1 перерахунку з 01.09.2020 та з 01.01.2021 не підлягала. Крім того, повідомили, що на виконання ч.2 ст.42 Закону та постанови Кабінету Міністрів України від 22.01.2021 №127 «про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» органами Пенсійного фонду України автоматично перераховано раніше призначені пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсій, в розмірі 1,1. За результатами проведеної індексації з 01.03.2021 розмір пенсійної виплати позивач зріс на 334,64 грн. і становить 3730,62 грн.

Дослідивши докази і письмові пояснення учасників справи, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з 18.08.2002 року і отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.67). Загальний страховий стаж роботи становить 40 років 1 місяць 14 днів.

Розмір пенсійної виплати позивача з 01.09.2020 складав 3384,58 грн., з 01.01.2021 - 3395,98 грн. (а.с.174-176).

Позивач в позовній заяві посилається на те, що 25.01.2021 вона звернулася до відповідача з листом про пояснення причин відмови в проведенні перерахунку пенсії, а також просила провести перерахунок пенсії у відповідності до норми частини 2 статті 28 Закону №1058. З таким же питанням 29.01.2021 вона звернулася на урядову на гарячу лінію та на веб-портал Пенсійного фонду України. Позивачем надано суду копії письмових звернень до управління Пенсійного фонду України в Петрівському районі (а.с.9-10, 12, 13).

Матеріали справи містять копію листа Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 26.02.2021 №890-585/Р-02/8-1100/21, адресованого ОСОБА_1 , в якому відповідачем роз'яснено, що з 01.01.2021 органами Пенсійного фонду України проведено перерахунок пенсій визначених в мінімальному розмірі для непрацюючих пенсіонерів, які досягли віку 65 років та мають страховий стаж, зокрема, жінки 30 років (повний страховий стаж). Таким чином, мінімальний розмір пенсії для вищевказаної категорії пенсіонерів, які мають повний страховий стаж з 01.01.2021 становить 2400,00 грн. (6000,00 грн. х 40 %), до 01.01.2021 розмір пенсії у таких пенсіонерів становив не менше 2000,00 грн. (5000,00 грн. х 40 %). При цьому, зазначено, що розмір пенсійної виплати позивача з 01.12.2020 складає 3395,98 грн. (3042,18 грн. (розмір пенсії за віком) + 353,80 грн. (доплата за 20 років понаднормового стажу). Зважаючи на те, що розмір пенсії позивача за віком (3042,18 грн.) перевищує мінімальний розмір передбачений частиною 2 статті 28 Закону (2400,00 грн.), її пенсійна виплата перерахунку з 01.01.2021 не підлягала.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Спірні правовідносини врегульовано Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ), Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Положеннями статті 1 Закону №1788-XII встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Статтею 2 Закону №1788-XII визначені види пенсій: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.4 Закону №1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Згідно з частиною 1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

За визначенням, наведеним у статті 1 Закону №1058-IV, мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом; пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Згідно з частинами 2, 3 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму / мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність / мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

Відповідно до ч.1 ст.28 Закону №1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Частиною другою статті 28 Закону №1058-IV передбачено, що з 1 січня 2018 року для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності, зокрема, у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40 відсотків від мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" та Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік", мінімальна заробітна плата з 01.09.2020 становила 5000,00 грн., з 01.01.2021 - 6000,00 грн.

Відповідач посилаючись на те, що розмір пенсії за віком позивача складає з 01.09.2020 - 3042,18 грн., та перевищує передбачені частиною 2 статті 28 Закону №1058-IV мінімальні розміри пенсії за віком з 01.09.2020 (2000,00 грн.) та з 01.01.2021 (2400,00 грн.), вважає, що пенсійна виплата ОСОБА_1 перерахунку з 01.09.2020 та з 01.01.2021 не підлягала. При цьому зазначав, що розмір пенсійної виплати позивача з 01.09.2020 становить 3384,58 грн., де 3042,18 грн. - розмір пенсії за віком, 342,40 грн. - доплата за понаднормовий стаж; з 01.01.2021 - 3395,98 грн., де 3042,18 грн. - розмір пенсії за віком, 353,80 грн. - доплата за понаднормовий стаж.

Суд погоджується з наведеними посиланнями відповідача, оскільки приписами частини другою статті 28 Закону №1058-IV встановлено мінімальний розмір пенсії за віком за наявності, зокрема, у жінок 30 років страхового стажу, в розмірі 40 відсотків від мінімальної заробітної плати. Тому, враховуючи те, що розмір пенсії ОСОБА_1 за віком з 01.09.2020 складав 3042,18 грн., та перевищує передбачені частиною 2 статті 28 Закону мінімальні розміри пенсії за віком з 01.09.2020 (2000,00 грн.) та з 01.01.2021 (2400,00 грн.), суд не вбачає наявності у органу Пенсійного фонду обов'язку щодо здійснення перерахунку розміру пенсії позивача за віком у зв'язку з підвищенням розміру мінімальної заробітної плати на підставі частини другою статті 28 Закону №1058-IV.

Таким чином, наведене свідчить про те, що відповідач діяв правомірно, протиправних дій не допускав.

Крім того, суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.2021 №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» установлено, що у 2021 році: перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р.№124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст. 663), проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; з 1 березня у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон) з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону, не досягає 2200 гривень, таким особам надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу перераховано раніше призначену пенсію із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсій, в розмірі 1,1. За результатами проведеного перерахунку, розмір пенсійної виплати позивача з 01.03.2021 становить 3763,32 грн., де 3376,82 грн. - розмір пенсії за віком, 386,80 грн. - доплата за понаднормовий стаж (а.с.179).

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення чи вчинення дії.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що доводи позивача, викладені в адміністративному позові, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено обставин, які б свідчили про порушення її прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин.

Враховуючи вищевикладене, суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

До того ж, не підлягає задоволенню клопотання позивача про звернення адміністративного суду до Конституційного Суду України для встановлення відповідності Конституції України застосування норми при перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням мінімальної заробітної плати, оскільки суд не є суб'єктом права конституційного звернення у відповідності до норм Закону України «Про Конституційний Суд України». Водночас, з огляду на положення статті 56 вказаного Закону суб'єктом права на конституційну скаргу є особа, яка вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в її справі закон України (його окремі положення) суперечить Конституції України.

Зважаючи на вимоги ст.139 КАС України, а також з урахуванням ухвалення рішення в інтересах відповідача, сума сплаченого позивачем судового збору відшкодуванню не підлягає. Про наявність інших судових витрат сторонами не повідомлено.

Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 242-246, 255, 287, 293, 295-297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 ) до управління Пенсійного фонду України в Петрівському районі Кіровоградської області (28300, Кіровоградська область, смт.Петрове, вул.Центральна, 43), Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправною діяльності, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення пенсії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина