03 серпня 2021 року Справа № 280/3870/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (69095, м. Запоріжжя, вул. Гоголя, 147, код ЄДРПОУ 20508338)
до Комунального підприємства Єдині інформаційні системи Енергодарської міської ради (71504, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Молодіжна, буд.105, оф. 143, код ЄДРПОУ 42016400)
про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені, -
Запорізьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) звернулось із позовною заявою до Комунального підприємства «Єдині інформаційні системи» Енергодарської міської ради (далі - відповідач), в якій позивач просить суд стягнути з Комунального підприємства Єдині інформаційні системи Енергодарської міської ради на користь Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів суму адміністративно-господарських санкцій га пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2020 році у розмірі 121826,67 грн.
В обґрунтування позову посилається на те, що відповідно до статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» середньооблікова кількість осіб з інвалідністю, яка мала бути працевлаштована на КП «ЄІС» ЕМР у 2020 році складає 1 особу. В той же час, згідно звіту підприємтва за 2020 рік форми 10-ПОІ на КП «ЄІС» ЕМР було працевлаштовано 0 осіб з інвалідністю. Відтак, за твердженням позивача підприємство не виконало встановлений законодавством норматив, а тому згідно положень статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» має сплати суму адміністративно-господарських санкцій та пені за звітний 2020 рік в розмірі 121826,67 грн. З огляду на викладене, просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 19.05.2021 позовну заяву Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви строком 10 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.
У встановлений строк позивач усунув недоліки позовної заяви, надав докази дотримання позивачем строку звернення до суду, у зв'язку з чим, позовна заява приведена у відповідність вимогам КАС України.
Ухвалою суду від 07.06.2021 відкрито провадження у справі, а розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні на 12.07.2021.
23.06.2021 до суду від позивача надійшли додаткові пояснення (вх.№35463), в яких зазначає, що відповідно до відповіді Запорізького обласного центру зайнятості від 26.05.2021 за №1772/01-22 за період 2019-2020 рр. КП «ЄІС» ЕМР звітність за формою 3-ПН про наявність робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю не надавало, участі у заходах які проводились службою зайнятості у напрямку працевлаштування осіб з інвалідністю не приймало.
Відповідач позовні вимоги не визнав, 09.07.2021 надав до суду відзив на позовну заяву (вх.№38801), в якому зазначає, що КП «ЄІС» ЕМР вживало всіх залежним від нього заходів для недопущення господарського правопорушення, яке полягає у не забезпеченні середньооблікової чисельності працюючих інвалідів відповідно до установленого нормативу. Підприємство протягом 2020 року неодноразово подавало до державної служби зайнятості звітність за формою №3-ПН. Крім того, 30.11.2020 був прийнятий на роботу на посаду водія автотранспортного засобу гр. ОСОБА_1 , який є особою з інвалідністю 3 групи. Вважає, що наведене свідчить про наявність підстав для звільнення КП «ЄІС» ЕМР від відповідальності на підставі частини другої статті 218 Господарського кодексу України. За таких обставин, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представники сторін, належним чином повідомлено про дату, час та місце проведення судового засідання, до суду не прибули. Причини неявку суду не повідомили.
За приписами частини 6 статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Частиною четвертою статті 229 КАС України передбачено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до частини четвертої статті 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлено наступне.
КП «ЄІС» ЕМР зареєстровано як юридичну особу державну організацію 23.03.2018, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. КП «ЄІС» ЕМР відноситься до категорії підприємств, яким, відповідно до статті 19 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
КП «ЄІС» ЕМР на виконання вимог чинного законодавства подало до позивача Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2020 рік (далі - Звіт).
У рядку 03 Звіту відповідач самостійно визначив, що кількість осіб з інвалідністю штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до статті 19 Закону №875-XII , становить 1 особу.
За змістом рядка 02 Звіту середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, становить 0 осіб.
У зв'язку з невиконанням КП «ЄІС» ЕМР нормативу кількості штатних працівників осіб з інвалідністю, позивач здійснив розрахунок суми адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2020 рік, та листом від 29.03.2021 №03-238/442 «Щодо сплати адміністративно-господарських санкцій» повідомив відповідача, що згідно показників, зазначених у Звіті, сума в рядку 06 (сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю) має дорівнювати 121196,43 грн. Також повідомлено про банківські реквізити для сплати суми адміністративно-господарської санкції та попереджено про нарахування пені у разі порушення строків сплати.
У зв'язку з несплатою відповідачем суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2020 році у добровільному порядку, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Спеціальним нормативно-правовим актом, що регулює та визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантії їх рівності з усіма іншими громадянами для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 №875-ХІІ (далі - Закон №875-ХІІ).
Відповідно до приписів статті 19 Закону №875-ХІІ, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Згідно зі «Звітом про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю за 2020 рік» (форма 10-ПОІ річна-поштова), середньооблікова кількість штатних працівників, що працювали на КП «ЄІС» ЕМР за звітний період склала 14 осіб.
Відповідно до вимог статті 19 Закону№875-ХІІ, норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю у відповідача повинен складати 1 особу.
До листопада 2020 року у відповідача працювало 0 осіб з інвалідністю, 30.11.2020 був прийнятий на роботу на посаду водія автотранспортного засобу гр. ОСОБА_1 , про що винесено наказ №43-к від 30.11.2020. Вказана особа є особою з інвалідністю 3 групи, що підтверджується доданою до відзиву довідкою до акту огляду МСЕК серії 12 ААБ №263479.
Статтею 18 Закону №875-ХІІ передбачено, що забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань особи з інвалідністю, наявних у неї професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Нормами статті 18-1 Закону №875-ХІІ передбачено, що особа з інвалідністю, яка не досягла пенсійного віку, не працює, але бажає працювати, має право бути зареєстрованою у державній службі зайнятості як безробітна. Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у особи з інвалідністю кваліфікації та знань, з урахуванням її побажань.
Згідно з пунктом 4 частини третьої статті 50 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 №5067 (далі - Закон №5067; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) роботодавці зобов'язані: своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії); заплановане масове вивільнення працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання за два місяці до вивільнення.
На виконання пункту 4 частини третьої статті 50 Закону №5067 наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 №316 затверджено Порядок подання форми звітності №3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)». В контексті прийнятого Закону №5067 та затвердженого Порядку подання форми звітності №3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» на роботодавців покладено обов'язок подавати до відповідного центру зайнятості звітність форми №3-ПН лише за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через 3 робочі дні з дати відкриття вакансії.
Отже, системний аналіз вищезазначених норм законодавства дає підстави для висновку, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані:
- виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця з урахуванням індивідуальних програм реабілітації;
- надавати державній службі зайнятості необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю інформацію у порядку, передбаченому Законом №5067 та Наказом №316;
- звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Законом №875-ХІІ та Порядком №70;
- у разі невиконання такого нормативу - щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції.
В свою чергу, закон не покладає обов'язок на підприємство здійснювати самостійний пошук працівників - осіб з інвалідністю.
Аналогічна позиція викладена в постановах Верховного Суду від 02.05.2018 у справі №804/8007/16, від 13.06.2018 у справі №819/639/17.
При цьому, Законом №875-ХІІ також визначено, що працевлаштування осіб з інвалідністю здійснюється або шляхом їх безпосереднього звернення до підприємства, або шляхом звернення до державної служби зайнятості, яка в свою чергу здійснює пошук підходящої роботи для працевлаштування такої особи.
З огляду на викладене, обов'язок по працевлаштуванню осіб з інвалідністю відповідно до встановленого Законом нормативу субсидіарно покладається як на роботодавців, так і на державну службу зайнятості.
Доказом, який свідчить про створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальних робочих місць, та інформування органів зайнятості про наявність вільних робочих місць для осіб з інвалідністю, є наказ по підприємству стосовно створення відповідного робочого місця, звіт форми №3-ПН, що подається у порядку, визначеному наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 №316.
Відповідно до Звіту про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за 2020 рік (форми №10-ПОІ), поданого відповідачем, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становила 14 осіб, підлягали працевлаштуванню 1 особа з інвалідністю, особа з інвалідністю працевлаштована лише 30.11.2020.
Стосовно посилань представника відповідача на те, що ним протягом 2020 року неодноразово подавалась до державної служби зайнятості звітність за формою №3-ПН, суд зазначає, що згідно доданої до відзиву звітності №3-ПН вбачається, що в розділі ІІ «Коментарі до даних про вакансії» із переліку передбаченого переліку не обрано жодну категорію громадян, зокрема, інваліди, які не досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Більш того, згідно листа Запорізького обласного центру зайнятості від 26.05.2021 за №1772/01-22 за період 2019-2020 рр. КП «ЄІС» ЕМР звітність за формою 3-ПН про наявність робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю не надавало, участі у заходах які проводились службою зайнятості у напрямку працевлаштування осіб з інвалідністю не приймало.
Також суд зазначає, що працевлаштування особи з інвалідністю у листопаді 2020 року не звільняє відповідача від відповідальності у вигляді сплати суми адміністративно-господарських штрафів, оскільки, порядок середньооблікової чисельності працевлаштованих осіб з інвалідністю не відповідає вимогам п. 2 Інструкції №286 від 28.09.2005 р. «Про затвердження інструкції зі статистики кількості працівників».
Відповідно до статті 20 Закону №875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Оскільки судом встановлено, що відповідачем не виконано норматив з працевлаштування осіб з інвалідністю у 2020 році, суд доходить висновку про наявність підстав для застосування до КП «ЄІС» ЕМР відповідальності, передбаченої статтею 20 Закону №875-ХІІ.
Механізм нарахування пені підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, які використовують найману працю, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, передбачених Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлено Порядком нарахування пені та її сплати, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 № 223 (далі - Порядок №223).
За визначенням пункту 2.2 Порядку №223 пеня - це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом (875-12) за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання.
Пунктом 3.1 Порядку №223 визначено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Згідно пункту 3.4 Порядку №223 нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу).
У поданій позовній заяві за невиконання нормативу щодо працевлаштування інвалідів до відповідної судової інстанції відділення Фонду розраховує суму пені на дату її подання (пункт 3.7 Порядку №223).
Позивачем у позовній заяві наведено розрахунок пені, який підлягає стягненню з відповідача, у розмірі 630,24 грн. (121196,43 грн. (сума АГС) х 0,02% (розрахунковий розмір пені) = 24,24 грн.; 24,24 грн. х 26 (кількість днів прострочення) = 630,24 грн.).
Заперечень стосовно даного розрахунку та/або контррозрахунку відповідачем до суду не подано.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження обґрунтованості заявлених вимог та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Оскільки позивач є суб'єктом владних повноважень, розподіл судових витрат у вигляді судового збору, згідно частини другої статті 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (69095, м. Запоріжжя, вул. Гоголя, 147, код ЄДРПОУ 20508338) до Комунального підприємства Єдині інформаційні системи Енергодарської міської ради (71504, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Молодіжна, буд.105, оф. 143, код ЄДРПОУ 42016400) про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені, - задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства Єдині інформаційні системи Енергодарської міської ради на користь Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів суму адміністративно-господарських санкцій га пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2020 році у розмірі 121826 (сто двадцять одна тисяча вісімсот двадцять шість) грн. 67 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення,а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 03.08.2021.
Суддя Л.Я. Максименко