02 серпня 2021 року о/об 10 год. 30 хв.Справа № 280/4156/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до 1.Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області (71752, Запорізька область, Токмацький район, с.Остриківка, вул.Остриківська, буд.78-А; код ЄДРПОУ 04353451); 2.Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Українська, буд.50; код ЄДРПОУ 39820689); 3.Токмацької міської ради (71701, Запорізька область, Токмацький район, м.Токмак, вул.Центральна, буд.45; код ЄДРПОУ 20520724)
про визнання протиправними та скасування рішення та реєстрації, зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області (далі - відповідач-1), Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (далі - відповідач-2), Токмацької міської ради (далі - відповідач-3), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати рішення сорок другої позачергової сесії восьмого скликання Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області за №14-5 від 11.09.2020 «Про скасування рішення «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшої передачі її у оренду ОСОБА_1 », яким скасовано рішення №14 тридцять шостої позачергової сесії від 27.01.2020 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшої передачі її в оренду ОСОБА_1 »»; 2) визнати протиправною та скасувати державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельних ділянок з кадастровими номерами 2325283600:02:002:0147 площею 1,0000 га 2325283600:02:002:0146 площею 0,8436 га розташованими на території Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області; 3) зобовязати Токмацьку міську раду поновити право щодо земельної ділянки площею 1,8436 га кадастровий номер 2325283600:02:002:0135 яку було поділено на земельні ділянки кадастровий номер 2325283600:02:002:0146 площею 0,8436 га та кадастровий номер 2325283600:02:002:0147 площею 1,0000 га та передати вказану земельну ділянку ОСОБА_1 в оренду.
У позовній заяві зазначено наступне. 30.03.2021 за №672/21-42 позивач отримав Рішення Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області №14-5 від 11.09.2020 «Про скасування рішення №14 тридцять шостої позачергової сесії від 27.01.2020 року» «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшої передачі її в оренду ОСОБА_1 », яке не відповідає вимогам Конституції України, нормам Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», вимогам Земельного кодексу України та рішенню Конституційного суду України №7-рп/2009 у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону №280/97-ВР та підлягає скасуванню. Позивач вважає, що державним кадастровим реєстратором було незаконно та в порушення частини десятої статті 24 Закону №3613-VІ скасовано державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2325283600:02:002:0135, яка була сформована в лютому 2020 року на підставі проекту землеустрою позивача та мала певні межі, конкретну площу, конфігурацію і була з цільовим призначенням для Городництва. Будь-яких законних підстав для скасування державної реєстрації державний кадастровий реєстратор не мав, так як станом на 21.01.2021 було відсутнє будь-яке рішення або дозвіл органу місцевого самоврядування про дозвіл на поділ земельної ділянки з кадастровим номером 2325283600:02:002:0135, що підтверджується відповіддю на адвокатський запит від 30.03.2021 за №673/21-42. Поділ земельної ділянки з кадастровим номером 2325283600:02:002:0135 площею 1,8463 га та формування земельних ділянок з кадастровими номерами 2325283600:02:002:0147 площею 1,0000 га та 2325283600:02:002:0146 площею 0,8436 га відбувся не на підставі Закону та з порушенням встановленої законом процедури (ст.26, 56 Закону України «Про землеустрій», частини десятої статті 24 Закону України «Про Державний Земельний кадастр» та пункту 114 Порядку випадки скасування державної реєстрації земельної ділянки розраховані на відсутність спірних правовідносин та не можуть обмежувати право особи на захист своїх земельних прав та інтересів за наявності порушень). Відсутня технічна документація із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 2325283600:02:002:0135.
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем-1 повідомлено суд, що він перебуває у стадії припинення шляхом приєднання до Токмацької міської ради, з переданням всього майна, прав та обов'язків Токмацькій міській раді. У зв'язку з цим, відповідач-1 просить розглянути справу на розсуд суду, за наявними матеріалами у справі.
Відповідачем-2 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено про таке. На підставі рішення Остриківської сільської ради ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у користування земельної ділянки на території Остриківської сільської ради. Заявником (позивачем) розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який був погоджений в порядку ст..186-1 Земельного кодексу України, про що свідчить висновок від 11.02.2020 за №2755/82-20. Відомості про вказану земельну ділянку (кадастровий номер 2325283600:02:002:0135) було внесено до Державного земельного кадастру. Проте, 22.01.2021 державна реєстрація вказаної земельної ділянки була скасована державним кадастровим реєстратором на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розробленого на замовлення ОСОБА_9 . Вказаний проект був розроблений на підставі рішення Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області від 04.11.2020 за №06-6. Розроблений ОСОБА_2 проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки останнім було подано до Міськрайонного управління у Токмацькому районі та м.Токмаку Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області для внесення відомостей про відповідну земельну ділянку до Державного земельного кадастру. В результаті внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку, проект відведення якої у власність було розроблено ОСОБА_2 , на місці земельної ділянки з кадастровим номером 2325283600:02:002:0135 утворились дві земельні ділянки з кадастровими номерами 2325283600:02:002:0146 та 2325283600:02:002:0147. В результаті отримання погодженого у встановленому Земельним кодексом України порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_2 державний кадастровий реєстратор не мав правових підстав для відмови заявнику у внесенні відомостей про відповідну ділянку до Державного земельного кадастру.
Відповідач-2 проти позовної заяви заперечував.
Відповідачем-3 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено про таке. В позовній заяві позивач просить суд зобов'язати Токмацьку міську раду поновити право щодо земельної ділянки площею 1,8436 га кадастровий номер 2325283600:02:002:0135 яку було поділено на земельні ділянки кадастровий номер 2325283600:02:002:0146 площею 0,8436 га та кадастровий номер 2325283600:02:002:0147 площею 1,000 га та передати вказану земельну ділянку ОСОБА_1 в оренду. Так, щодо зазначеної позовної вимоги, Токмацька міська рада заперечує з наступних підстав. Щодо вимоги позивача передати йому земельну ділянку площею 1,8436 га кадастровий номер 2325283600:02:002:0135 в оренду, Токмацька міська рада зазначає наступне. 28.04.2021 Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» №1423-ІХ до ст.36 Земельного кодексу України були внесені зміни щодо розміру земельних ділянок, що можуть передаватися громадянам в оренду для городництва. Так, відповідно до ст.36 Земельного кодексу України зазначено, що громадянам або їх об'єднанням із земель державної або комунальної власності можуть надаватися в оренду земельні ділянки для городництва. Площа земельної ділянки, що надається громадянину в оренду для городництва, не може перевищувати 0,6 гектара. Тобто, земельним законодавством України встановлені обмеження щодо розміру земельних ділянок, що можуть надаватися із земель комунальної власності. До того ж Земельним кодексом України унормовані порядок передачі земельних ділянок в оренду, підстави виникнення права на земельну ділянку та порядок оформлення речових прав на земельну ділянку. В зв'язку з тим, що діючим законодавством України обмежений розмір земельних ділянок, що можуть передаватися громадянам в оренду для городництва, а також діючим законодавством не передбачена така можливість передачі земельних ділянок громадянам в оренду на підставі рішення суду, Токмацька міська рада вважає вимогу позивача щодо передачі йому земельної ділянки площею 1,8436 га кадастровий номер 2325283600:02:002:0135 в оренду, безпідставною та такою що не підлягає задоволенню. Що стосується вимоги позивача поновити право щодо земельної ділянки площею 1,8436 га кадастровий номер 2325283600:02:002:0135, Токмацька міська рада зазначає наступне. Не зрозуміло, яке право позивач просить поновити. Якщо позивач просить поновити право оренди на земельну ділянку площею 1,8436 га кадастровий номер 2325283600:02:002:0135, то відповідно до ст.125, 126 Земельного кодексу України зазначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №260509533 від 08.06.2021 у позивача ніколи не виникало право оренди земельної ділянки кадастровий номер 2325283600:02:002:0135, так як йому дана земельна ділянка не передавалася, як цього вимагає ст.116 Земельного кодексу України. Якщо, позивач має на увазі скасовану 22.01.2021 державним кадастровим реєстратором ОСОБА_4 державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2325283600:02:002:0135, то вимога щодо поновлення права щодо земельної ділянки площею 1,8436 га кадастровий номер 2325283600:02:002:0135 повинна бути адресована не Токмацькій міській раді. Так, як відповідно до листа №207/120-21 від 29.01.2021, наданого позивачем до позовної заяви зазначено, що державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 2325283600:02:002:0135 була скасована 22.01.2021 державним кадастровим реєстратором ОСОБА_4 . В зв'язку з тим, що відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 за №1051, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування в Україні не наділені повноваженнями щодо ведення Державного земельного кадастру, то і поновити право щодо земельної ділянки площею 1,8436 га кадастровий номер 2325283600:02:002:0135, Токмацька міська рада не має правових підстав. Таким чином, Токмацька міська рада вважає, що вимога позивача до Токмацької міської ради щодо поновлення права щодо земельної ділянки площею 1,8436 га кадастровий номер 2325283600:02:002:0135 не підлягає задоволенню, так як є безпідставною та не законною.
Відповідач-3 проти позовної заяви заперечував.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 27.05.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Прасов О.О. у період з 12.07.2021 по 01.08.2021 перебував у відпустці.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 06.042021 у справі №280/9495/20, яке набрало законної сили 07.05.2021, задоволено частково позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_5 до Остриківської сільської ради Пологівського (Токмацького) району Запорізької області, до Токмацької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області - визнано протиправною бездіяльність Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області, що полягає у неприйнятті у встановлений законом строк рішення за результатами розгляду клопотання ОСОБА_6 та ОСОБА_1 про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства та в оренду для городництва, які розташовані на території Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області загальною площею 2,0000 га. кадастровий номер 2325283600:02:002:0133 та площею 1,8463 га. кадастровий номер 2325283600:02:002:0135; визнано протиправним та скасовано рішення сорок другої позачергової сесії восьмого скликання Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області за №14-5 від 11.09.2020 "Про скасування рішення "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшої передачі її в оренду ОСОБА_1 ", яким скасовано рішення №13 тридцять другої позачергової сесії від 25.10.2019 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо вівведення земельної ділянки для подальшої передачі її в оренду ОСОБА_1 »; визнано протиправним та скасовано рішення сорок другої позачергової сесії восьмого скликання Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області за №14-1 від 11.09.2020 "Про скасування рішення "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшої передачі її у приватну власність ОСОБА_7 ", яким скасовано рішення №09-4 тридцять пятої сесії від 23.12.2019 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшої передачі її у приватну власність ОСОБА_5 »; зобов'язано Остриківську сільську раду Токмацького району Запорізької області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 2325283600:02:002:0133) у власність орієнтовною площею до 2,00 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області, з урахуванням висновків суду. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено (т.1, а.с.158).
У Рішенні Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області від 27.01.2020 за №14 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшої передачі її у оренду гр. ОСОБА_1 » зазначено: «… Керуючись ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст.12, 81, 118 Земельного Кодексу України, на підставі поданої заяви від гр. ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею до 3.00 га для городництва, яка розташована на території Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області, для подальшої передачі її в оренду, Остриківська сільська рада ВИРІШИЛА: 1.Надати дозвіл ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею до 3.00 га. для городництва, яка розташована на території Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області, з подальшою передачею її в оренду. 2.Контроль за даним рішенням покласти на комісію з питань регулювання земельних відносин, охорони навколишнього середовища, розвитку інфраструктури, комунальної власності, житлово-комунального господарства та благоустрою території ради. …» (т.1, а.с.46, 113).
У Завданні на виконання робіт від 28.01.2020 зазначено: «… Виконувана робота: розробка проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для городництва ОСОБА_1 для подальшої передачі в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності за адресою: Запорізька область, Токмацький район, Остриківська сільська рада, площею 1.8463га. Підставою для виконання роботи є: Рішення Остриківської сільської ради восьмого скликання від 27 січня 2020 року за №14. Характеристика об'єкта: 1) місце розташування - Запорізька область, Токмацький район, Остриківська сільська рада; 2) форма власності - комунальна; 3) цільове призначення - 16.00 землі запасу. Вихідні дані: … 2) розмір земельної ділянки всього 1,8463 гектарів, в тому числі за угіддями 1,7463 гектарів рілля; … 6) умови надання земельної ділянки - оренда; …» (т.1, а.с.39).
Згідно з Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, сформованого станом на 24.02.2020, земельна ділянка комунальної власності площею 1.8463га для городництва розташована у Запорізькій області, Токмацький район, Остриківська сільська рада, має кадастровий номер 2325283600:02:002:0135 (т.1, а.с.107-111).
У Рішенні Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області від 11.09.2020 за №14-5 «Про скасування рішення «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшої передачі її у оренду ОСОБА_1 » зазначено: «… Керуючись ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", ст.12, п.б ст.141 Земельного Кодексу України, враховуючи висновки та рекомендації постійної комісії з питань регулювання земельних відносин, охорони навколишнього середовища, розвитку інфраструктури, комунальної власності, житлово-комунального господарства та благоустрою території ради Остриківської сільської ради скасувати рішення №14 тридцять шостої позачергової сесії від 27.01.2020 року «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшої передачі її в оренду ОСОБА_1 », Остриківська сільська рада ВИРІШИЛА: 1.Скасувати рішення №14 тридцять шостої позачергової сесії від 27.01.2020 року «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшої передачі її в оренду ОСОБА_1 ». 2.Контроль за даним рішенням покласти на комісію з питань регулювання земельних відносин, охорони навколишнього середовища, розвитку інфраструктури, комунальної власності, житлово-комунального благоустрою території ради. …» (т.1, а.с.112, 129).
У листі Міськрайонного управління у Токмацькому районі та м.Токмаку Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 29.01.2021 за №207/120-21 на адресу представника позивача зазначено: «… Розглянувши в межах своєї компетенції Ваш запит вих.№14 від 25.01.2021 про надання інформації, Міськрайонне управління у Токмацькому районі та м.Токмаку Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області повідомляє наступне. Державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 2325283600:02:002:0135 була скасована 22 січня 2021 року державним кадастровим реєстратором ОСОБА_8 , на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Даний проект був розроблений на підставі Рішення Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області від 04.11.2020 №06-6. Згідно Закону України "Про Державний земельний кадастр" та Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012р. №1051, державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою. Отже державна реєстрація земельних ділянок з кадастровими номерами: 2325283600:02:002:0146 та 2325283600:02:002:0147 була здійснена 22 січня 2021 року державним кадастровим реєстратором Кошелем О.П., на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та на підставі Рішення Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області від 04.11.2020 №06-6. Витяг з Державного земельного кадастру на земельну ділянку з кадастровим номером 2325283600:02:002:0147 отримав гр. ОСОБА_2 . Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки виготовлений на гр. ОСОБА_2 . Земельні ділянки з кадастровими номерами: 2325283600:02:002:0146 та 2325283600:02:002:0147 розташовані на місці земельної ділянки з кадастровим номером 2325283600:02:002:0135. …» (т.1, а.с.124).
Судом досліджено й інші документи надані учасниками справи у дану справу.
При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.
Відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно з ч.1 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (ч.10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
У ст.36 Земельного кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) зазначено: «1.Громадянам або їх об'єднанням із земель державної або комунальної власності можуть надаватися в оренду земельні ділянки для городництва. 2.На земельних ділянках, наданих для городництва, закладання багаторічних плодових насаджень, а також спорудження капітальних будівель і споруд не допускається. 3.На земельних ділянках, наданих для городництва, можуть бути зведені тимчасові споруди для зберігання інвентарю та захисту від непогоди. Після закінчення строку оренди зазначеної земельної ділянки побудовані тимчасові споруди підлягають знесенню власниками цих споруд за їх рахунок».
У ст.79-1 Земельного кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) зазначено: «1.Формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. 2.Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). 3.Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. 4.Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. 5.Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. 6.Формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок. 7.Винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування. 8.У разі встановлення (відновлення) меж земельних ділянок за їх фактичним використанням у зв'язку з неможливістю виявлення дійсних меж, формування нових земельних ділянок не здійснюється, а зміни до відомостей про межі земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру. 9.Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. 10.Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі. 11.Державна реєстрація прав суборенди, сервітуту, які поширюються на частину земельної ділянки, здійснюється після внесення відомостей про таку частину до Державного земельного кадастру. 12.Межі суміжних земельних ділянок приватної власності можуть бути змінені їх власниками без формування нових земельних ділянок за технічною документацією із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). 13.Земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі: поділу або об'єднання земельних ділянок; скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації; якщо речове право на земельну ділянку, зареєстровану в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", не було зареєстровано протягом року з вини заявника. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень)».
Суд вважає, що оскаржувані рішення, дії або бездіяльність суб'єктів владних повноважень мають перевірятись судом на відповідність приписам норм права станом на день їх прийняття, вчинення або не вчинення, а не станом на день винесення судом рішення у справі.
Відповідачами-1,3 не надано до суду «висновки та рекомендації постійної комісії з питань регулювання земельних відносин, охорони навколишнього середовища, розвитку інфраструктури, комунальної власності, житлово-комунального господарства та благоустрою території ради», які стали підставою для прийняття Остриківською сільською радою Токмацького району Запорізької області Рішення від 11.09.2020 за №14-5 «Про скасування рішення «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшої передачі її у оренду ОСОБА_1 ».
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Рішення від 11.09.2020 за №14-5 «Про скасування рішення «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшої передачі її у оренду ОСОБА_1 » прийнято Остриківською сільською радою Токмацького району Запорізької області не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірним і підлягає скасуванню.
Позивачем не надано до суду доказів визнання протиправним та скасування Рішення Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області від 04.11.2020 за №06-6 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшої передачі її у приватну власність ОСОБА_2 » (т.1, а.с.118-119), яке послугувало розробленню проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та скасуванню 22.01.2021 державним кадастровим реєстратором ОСОБА_8 державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 2325283600:02:002:0135.
Позивачем не доведено, що земельна ділянка з кадастровим номером 2325283600:02:002:0135 перебувала у нього у власності або користуванні, а, отже, необхідність застосування до спірних правовідносин ч.6 ст.79-1 Земельного кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), тобто необхідність формування земельних ділянок з кадастровими номерами 2325283600:02:002:0146 та 2325283600:02:002:0147 шляхом поділу земельної ділянки з кадастровим номером 2325283600:02:002:0135 саме за технічною документацією із землеустрою щодо поділу земельної ділянки.
При цьому, згідно з ч.5 ст.79-1 Земельного кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Враховуючи матеріали справи, суд вважає, що позивачем не доведена протиправність дій державного кадастрового реєстратора ОСОБА_8 щодо скасування 22.01.2021 державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 2325283600:02:002:0135.
Позивачем не обґрунтовано, яке саме «право щодо земельної ділянки» має бути зобов'язаний поновити відповідач-3 та яким чином.
На думку суду, позовна вимога щодо зобов'язання відповідача-3 «передати вказану земельну ділянку ОСОБА_1 в оренду» є передчасною.
Позивачем не доведена протиправність відповідача-3 у не «передачі вказаної земельної ділянки ОСОБА_1 в оренду».
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є частково обґрунтованими і підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Оскільки відповідачами у справі були Остриківська сільська рада Токмацького району Запорізької області, Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області, Токмацька міська рада, то з Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 1589 грн. 00 коп. відповідно та пропорційно до задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до 1.Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області (71752, Запорізька область, Токмацький район, с.Остриківка, вул.Остриківська, буд.78-А; код ЄДРПОУ 04353451); 2.Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Українська, буд.50; код ЄДРПОУ 39820689); 3.Токмацької міської ради (71701, Запорізька область, Токмацький район, м.Токмак, вул.Центральна, буд.45; код ЄДРПОУ 20520724) про визнання протиправними та скасування рішення та реєстрації, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати Рішення сорок другої позачергової сесії восьмого скликання Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області за №14-5 від 11.09.2020 «Про скасування рішення «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшої передачі її у оренду ОСОБА_1 »», яким скасовано Рішення №14 тридцять шостої позачергової сесії восьмого скликання Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області за №14 від 27.01.2020 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшої передачі її в оренду ОСОБА_1 ».
В іншій частині позовної заяви відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області (71752, Запорізька область, Токмацький район, с.Остриківка, вул.Остриківська, буд.78-А; код ЄДРПОУ 04353451) судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору у сумі 1589 грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Рішення виготовлено у повному обсязі 02.08.2021.
Суддя О.О. Прасов