Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
02 серпня 2021 р. Справа №200/9285/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Волгіна Н.П., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , поданої в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3 , до Головного управління державної міграційної служби України в Донецькій області, до Слов'янського міського відділу Головного управління державної міграційної служби України в Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивачі, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , звернулись в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3 до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління державної міграційної служби України в Донецькій області, в якому просять суд:
- зобов'язати Слов'янській міський відділ ГУ ДМС в Донецькій області оформити та видати ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 по досягненню нею 16-річного віку паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 №2503-ХІІ, без передачі будь-яких даних про дитину і про позивачів, їі батьків, до ЄДДР, без формування (присвоення) унікального номеру запису в Реестрі (УНЗР), без відцифрованого підпису особи, без відцифрованого образу обличчя особи, без відцифрованих відбитків пальців рук, без використання будь-яких засобів ЄДДР та без надання згоди на обробку персональних даних;
- зобов'язати Слов'янській міський відділ ГУ ДМС в Донецькій області під час оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки залишити без змін фактичне місце реестрації проживання ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 4 ч. 5 ст. 160 КАС України визначено, що в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Згідно ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Разом із цим позивач не оскаржує у прохальній частині позову ані рішень, ані дій, ані бездіяльності обох відповідачів, лише заявляє прохання щодо зобов'язання другого відповідача вчинити певні дії.
Отже, адміністративний позов не відповідає приписам ст.ст. 5, 160 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Всупереч вказаним положенням позивачами не додано до позову докази про сплату судового збору за подання даного позову.
При цьому у позовній заяві зазначається, що позивачі звільнені від сплати судового збору за подання цього позову згідно п. 14 ч. 2 ст. 3 Закону України "Про судовий збір".
При вирішенні питання щодо звільнення/не звільнення позивачів від сплати судового збору за подання даного позову суддя зазначає наступне.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 року № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI).
Згідно ст. 1 цього Закону судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Отже, законодавець розрізняє «позовні заяви» та «інші заяви», які можуть бути об'єктом сплати судового збору.
Пунктом 14 ч. 2 ст. 3 Закону № 3674-VI встановлено, що судовий збір не справляється за подання з а я в и, апеляційної та касаційної скарги про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб.
Отже, п. 14 ч. 2 ст. 3 Закону№ 3674-VI звільняє від сплати судового збору осіб, які в інтересах малолітніх подають саме з а я в и, а не позовні заяви, при цьому вказана норма не передбачає звільнення від сплати судового збору за подання п о з о в н о ї з а я в и до адміністративного суду в інтересах зазначених осіб.
Зазначене підтверджується і приписами ст. 8 Закону № 3674-VI, у пп. "ґ" п. 2 ч. 1 якої зазначено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за ї ї к л о п о т а н н я м відстрочити або розстрочити сплату судового збору за таких умов: позивачем є особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.
Згідно ст. 8 Закону № 3674-VI враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Таким чином, чинне законодавство України не звільняє законного представника позивача від сплати судового збору за подання даної позовної заяви в інтересах неповнолітньої дитини; в даному випадку можливе лише звільнення позивачів від сплати судового збору або відстрочення його сплати у випадку подання суду відповідного клопотання разом із належним його обґрунтуванням.
Згідно ч. 1 ст. 4 Законом України “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” від 15 грудня 2020 року № 1082-IХ, з 1 січня 2021 року встановлено прожитковий мінімум працездатних осіб на місяць у розмірі 2 270,00 гривень.
Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 1 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору встановлена - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, за подання даного позову має бути сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн, або подано обґрунтоване клопотання про звільнення від його сплати, відстрочення або розстрочення його сплати.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 171, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , поданої в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3 , до Головного управління державної міграційної служби України в Донецькій області, до Слов'янського міського відділу Головного управління державної міграційної служби України в Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачам строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 (десять) днів з дня отримання копії даної ухвали шляхом надання суду належного документа про сплату судового збору за подання даного адміністративного позову вимоги майнового характеру в розмірі 908,00 грн за наступними реквізитами: за наступними реквізитами: UA 308999980313111206084005658, отримувач коштів: Донецьке ГУК/Слов'янська МТГ/22030101, код отримувача за ЄДРПОУ: 37967785, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), МФО 899998, код класифікації доходів бюджету: 22030101, із зазначенням призначення платежу: *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр), судовий збір, за позовом ________(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа), або
- надати суду обґрунтоване клопотання про звільнення від сплати судового збору, відстрочення або розстрочення його сплати;
- наданням уточненої позовної заяви із викладенням позовних вимог до обох відповідачів відповідно до приписів ст.ст. 5, 160 Кодексу адміністративного судочинства України.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде залишена без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.П. Волгіна