Україна
Донецький окружний адміністративний суд
20 липня 2021 р. Справа№200/4466/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області до Комунального підприємства "МІСТ" про застосування заходів реагування, -
за участю:
секретаря судового засідання - Столяренко Я.С.
представника позивача - Лупол С.В.
представника відповідача - Голуб О.Ю.
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи Комунального підприємства "МІСТ", розташованого за адресами: Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Академічна, 96 (гуртожиток); Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Прилуцька, 8 (гуртожиток); Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Бєляєва, 113 (адміністративна будівля); Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Академічна, 2 (будівля майстерного складу (база)); Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Уральська, 5 (гуртожиток); Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Шури Назаренка, 3 (гуртожиток), - до повного усунення порушень законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що під час проведення перевірки відповідача встановлено низку порушень нормативно-правових актів України у сфері пожежної та техногенної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Посилаючись на приписи статті 67 Кодексу цивільного захисту України позивач зазначив, що наявність цих порушень є підставою застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації (роботи) наведеного об'єкту.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, наполягав на його задоволенні.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував з підстав аналогічних викладеному у відзиві, наданому суду в ході розгляду справи.
За змістом відзиву за весь час роботи об'єкту жодного разу не виникали аварійні ситуації внаслідок бездіяльності працівників відповідача. Пожежа, що сталася 08.02.2021 в гуртожитку за адресою: м. Краматорськ, вул. Академічна, буд. 96, виникла внаслідок необережного поводження з власними електроприладами загиблої в пожежі мешканки гуртожитку. Електрообладнання гуртожитку не має відношення до пожежі. Виявлені позивачем порушення не несуть загрози виникнення надзвичайних або небезпечних ситуацій, що вказували б на неможливість роботи підприємства. У гуртожитках відповідача проживає близько 400 осіб, які є внутрішньо-переміщеними та особами, що потребують соціального захисту, у разі задоволення позову не буде іншого виходу, ніж їх виселення.
Ухвалою від 20.04.2021 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін (у письмовому провадженні). Ухвалою від 29.04.2021 справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання у справі на 11.05.2021, в якому оголошувалась перерва до 25.05.2021 та до 15.06.2021. У підготовчому засіданні 15.06.2021 протокольною ухвалою суду закрито підготовче провадження у справі, її призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 14.07.2021, яке відкладалось на 20.07.2021.
Відповідач - Комунальне підприємство "МІСТ" є юридичною особою, зареєстроване та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за ідентифікаційним кодом 30073882, місцезнаходження: 84320, Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Бєляєва, будинок 113.
У період з 15.03.2021 по 26.03.2021 на підставі наказу від 12.03.2021 № 86 та посвідчення на перевірку від 12.03.2021 № 133 посадовими особами позивача проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) у вигляді перевірки відповідача з питань дотримання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за наслідком чого складено акт від 26.03.2021 № 125 (том 1 арк. справи 40-99). В ході перевірки виявлено низку порушень вимог законодавства у сфері пожежного захисту та техногенної безпеки (219 порушень), зміст яких викладено в акті: м. Краматорськ, вулиця Академічна, 96 (гуртожиток) - №№50-89 переліку; Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Прилуцька, 8 (гуртожиток) - №№125-163 переліку; Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Бєляєва, 113 (адміністративна будівля) - №№ 1-49 переліку; Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Академічна, 2 (будівля майстерного складу (база)) - №№196-216 переліку; Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Уральська, 5 (гуртожиток) - №№164-195 переліку; Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Шури Назаренка, 3 (гуртожиток) - №№ 90-124 переліку.
В період з 17.05.2021 по 24.05.2021 на підставі наказу від 13.05.2021 № 171 та посвідчення на перевірку від 13.05.2021 № 318 посадовими особами позивача за заявою відповідача знов проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) у вигляді перевірки відповідача з питань дотримання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за наслідком чого складено акт від 24.05.2021 № 225 (том 1 арк. справи 185-232). Певні з порушень, виявлених під час перевірки з 15.03.2021 по 26.03.2021 відповідачем усунуто, загальна кількість порушень зменшилася до 133, з яких: м. Краматорськ, вулиця Академічна, 96 (гуртожиток) - №№27-50 переліку; Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Прилуцька, 8 (гуртожиток) - №№72-92 переліку; Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Бєляєва, 113 (адміністративна будівля) - №№ 1-26 переліку; Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Академічна, 2 (будівля майстерного складу (база)) - №№113-130 переліку; Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Уральська, 5 (гуртожиток) - №№93-112 переліку; Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Шури Назаренка, 3 (гуртожиток) - №№ 51-71 переліку.
Також відповідно до наказу від 15.07.2021 № 336 та посвідчення на перевірку від 15.07.2021 № 136К у період з 16.07.2021 по 19.07.2021 посадовими особами позивача проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) у вигляді перевірки відповідача з питань дотримання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки (Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Уральська, 5 (гуртожиток); Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Шури Назаренка, 3 (гуртожиток), за наслідком чого складено акт від 19.07.2021 № 108К (том 2 арк. справи 2-29). В хзоді зазначеної епервірки виявлено 40 порушень вимог законодавства у сфері пожежного захисту та техногенної безпеки (219 порушень), зміст яких викладено в акті: Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Уральська, 5 (гуртожиток) - №№21-40 переліку; Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Шури Назаренка, 3 (гуртожиток) - №№ 1-20 переліку.
Відповідно до змісту цих актів станом на 19.07.2021 в Комунальному підприємстві "МІСТ" залишається не усунутою низка порушень у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу виникнення пожежі (аварії, надзвичайної ситуації), серед яких, крім іншого:
- усі визначені у позові об'єкти в Комунальному підприємстві "МІСТ" не обладнані або не повністю обладнані системою протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту», що є порушенням пункту 1.2 глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417 (далі - ППБУ)
- в адміністративній будівлі за адресою: Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Бєляєва, будинок 113:
допускається улаштування та експлуатація тимчасових електромереж (підвальне приміщення) (пункт 1.8 глави 1 розділу IV ППБУ);
допускається складування горючих матеріалів на відстані менше 1 м від електроустаткування та під електрощитами (приміщення електрощитової) (пункт 1.18 глави 1 розділу IV ППБУ);
приміщення не забезпечені первинними засобами пожежогасіння згідно Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затверджених Наказом МВС України від 15.01.2018 № 25 (пункт 3.6 глави 3 розділу V ППБУ);
допускається улаштовування на шляхах евакуації пороги, виступи та інші пристрої (решітки), які перешкоджають вільній евакуації людей (коридори першого поверху) (пункт 2.37 глави 2 розділу IIІ ППБУ);
- в гуртожитку за адресою: Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Академічна, будинок 96:
приміщення не забезпечені первинними засобами пожежогасіння згідно Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затверджених Наказом МВС України від 15.01.2018 № 25 (пункт 3.6 глави 3 розділу V ППБУ);
всі пожежні кран-комплекти не справні і не доступні для використання (підпункт 9, пункту 2.2, глави 2, розділу V ППБУ);
електророзетки (підвальне приміщення), вимикачі (другий поверх першого під'їзду), встановлені на горючу основу без підкладання під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра (пункт 1.17 глави 1 розділу ІV ППБУ);
допускається улаштування та експлуатація тимчасових електромереж (підвальне приміщення) (пункт 1.8 глави 1 розділу IV ППБУ);
- в гуртожитку за адресою: Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Шури Назаренка, будинок 3:
прокладання незахищених проводів та захищених проводів (кабелів) з оболонками з горючих матеріалів під підвісною стелею не підтверджено актом проведення прихованих робіт, щодо ізолювання їх від горючих основ конструкцій шаром негорючого матеріалу (на всіх поверхах у коридорах та у всіх житлових кімнатах) (пункт 1.12 глави 1 розділу IV ППБУ);
при наявності людей у приміщеннях, двері евакуаційних виходів зачинені з середини на ключ (всі евакуаційні виходи) (пункт 2.27 глави 2 розділу ІІІ ППБУ);
- в гуртожитку за адресою: Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Прилуцька, будинок 8:
з'єднання жил проводів і кабелів не здійснені за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (підвальне приміщення, коридор та хол першого поверху, з'єднувальні коробки, світильники) (пункт 1.6 глави 1 розділу IV ППБУ);
допускається улаштування та експлуатація тимчасових електромереж (підвальне приміщення) (пункт 1.8 глави 1 розділу IV ППБУ);
допускається користування пошкодженими розетками (коридор третього поверху правого крила, їдальня першого поверху правого крила орендованого ФК Авангард) (пункт 1.8 глави 1 розділу IV ППБУ);
всі пожежні кран-комплекти не справні і не доступні для використання (підпункт 9, пункту 2.2, глави 2, розділу V ППБУ);
- в гуртожитку за адресою: Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Уральська, будинок 5:
не забезпечено працюючий персонал засобами індивідуального захисту органів дихання згідно діючих нормативних актів, відповідно до пункту 2 ПКМУ від 19.08.2002 № 1200 «Порядку забезпечення населення і працівників формувань та спеціалізованих служб цивільного захисту засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної та хімічної розвідки, дозиметричного і хімічного контролю» (пункт 2 частини 1 статті 20 КЦЗУ);
не розроблені та не вивішені на видимих місцях плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі, виконаних на основі фотолюмінісцентного матеріалу відповідно до п.10.7. ДСТУ 7317:2013 «Системи евакуаційні фотолюмінісцентні. Загальні вимоги та методи контролювання» (пункт 5 розділ II ППБУ);
- в будівлі майстерного складу (база) за адресою: Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Академічна, будинок 2:
приміщення не забезпечені первинними засобами пожежогасіння згідно Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затверджених Наказом МВС України від 15.01.2018 № 25 (приміщення охорони, склад №1) пункт 3.6 глави 3 розділу V ППБУ;
з'єднання жил проводів і кабелів не здійснені за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (підвальне приміщення, коридор та хол першого поверху, з'єднувальні коробки, світильники) (пункт 1.6 глави 1 розділу IV ППБУ);
допускається улаштування та експлуатація тимчасових електромереж (підвальне приміщення) (пункт 1.8 глави 1 розділу IV ППБУ);
інші.
Доказів безпосередньо усунення зазначених порушень після 19.07.2021 суду не надавалось, водночас, відповідач зазначає про вчинення ним дії з метою їх усунення: укладення договорів про надання відповідачу відповідних послуг, запити міському голові із клопотаннями щодо виділення відповідачу коштів, необхідних на вчинення заходів для усунення виявлених порушень, внутрішні документи підприємства (том 1 арк. справи 149-181, 233-245).
Відповідно до абзацу 2 статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон України від 05.04.2007 № 877-V), державний нагляд (контроль) є діяльністю уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Частиною 1 статті 4 Закону України від 05.04.2007 № 877-V передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Положеннями статті 64 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 7403-VI встановлено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (частина 2 статті 64 Кодексу цивільного захисту України).
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи (частина 3 статті 64 Кодексу цивільного захисту України).
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.12.2015 №1052 (далі - Положення №1052), Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
У пункті 3 вказаного Положення визначено, що основними завданнями ДСНС України є, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.
В силу пункту 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожеже небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до частини 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожеже небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Положеннями статті 70 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Наявними в матеріалах справи документами підтверджено допущення відповідачем порушень, пов'язаних із недотриманням вимог пожежної безпеки та правил цивільного захисту, визначених нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами. Зазначені порушення у своїй сукупності створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що перебувають в цих приміщеннях.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача про часткове усунення виявлених порушень як підставу для відмови у позові, оскільки залишається не усунутою низка порушень у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Визначення характеру порушень у сфері пожежної та техногенної безпеки входить до переліку повноважень позивача, ступень небезпеки виявлених порушень позивач визначає не експериментальним шляхом, а на підставі нормативних актів та наявної практики. Також вжиття відповідачем певних заходів з метою усунення порушень не свідчить про їх усунення та про те, що такі дії знизили ступень небезпеки виявлених порушень.
Підтвердження наявними в матеріалах справи документами факту тривання вказаних вище порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей свідчить про наявність підстав для застосування заходів реагування, передбачених Кодексом цивільного захисту України, з огляду на що суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позивачем вимог та наявність підстав для задоволення позову в частині повного зупинення роботи об'єктів Комунального підприємства "МІСТ", розташованих за адресами: Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Бєляєва, 113 (адміністративна будівля); Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Академічна, 2 (будівля майстерного складу (база)).
Водночас, при обранні виключного заходу реагування у вигляді повного зупинення експлуатації гуртожитків відповідача, позивачем як суб'єктом владних повноважень, і судом, відповідно, мають враховуватися принцип співмірності обраного заходу реагування тим порушенням, які виникли та тим, які залишилися не усунутими на час розгляду справи, а також дотримання справедливого балансу між інтересами відповідача і публічними інтересами.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 19.09.2019 у справі № 420/6512/18, від 21.10.2019 у справі № 810/4274/17.
Так, серед об'єктів Комунального підприємства "МІСТ", повного зупинення роботи яких до усунення порушень законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки вимагає позивач, ним визначено гуртожитки, розташовані за адресами: Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Академічна, 96; Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Прилуцька, 8; Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Уральська, 5; Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Шури Назаренка, 3.
Відповідно до статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Згідно зі ст. 47 Конституцій України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
Позивачем обрано спосіб захисту прав у формі повного зупинення роботи об'єктів, при цьому, звертаючись із даним позовом з урахуванням принципу співмірності він не обґрунтував чи можливе застосування інших заходів реагування, а якщо неможливо - то чому. Законом N 877 "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" не визначено, які саме порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а тому в кожному окремому випадку суб'єкт владних повноважень має визначати чи створюють виявлені порушення дійсну реальну загрозу життю та здоров'ю людей у взаємозв'язку із встановленими обставинами, що мають значення для вирішення даного питання.
Зупинення роботи гуртожитків передбачає обмеження конституційного права на житло осіб, що проживають у наведених гуртожитках.
Часткове усунення відповідачем виявлених позивачем (акт від 26.03.2021 № 125) під час перевірки у період з 15.03.2021 по 26.03.2021 порушень вимог законодавства (на підтвердження їх усунення в матеріалах справи наявні акти перевірок від 24.05.2021 № 225 та від 19.07.2021 № 108К, проведених у періоди з 17.05.2021 по 24.05.2021 та з 16.07.2021 по 19.07.2021 відповідно) не свідчить про наявність підстав для відмови у задоволенні позову, проте свідчить про відсутність підстав для застосування крайнього заходу реагування у вигляді зупинення роботи гуртожитків відповідача, виходячи з вимог принципу співмірності обраного заходу реагування тим порушенням, які виникли та тим, які залишилися не усунутими на час розгляду справи, а також з огляду на характер діяльності підприємства, яка пов'язана з наданням населенню житла.
За приписами частини 2 статті 5 та частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Неусунення певних з допущених відповідачем виявлених позивачем порушень, про які зазначено у актах від 26.03.2021 № 125, від 24.05.2021 № 225, від 19.07.2021 № 108К фактично свідчить про можливість створення загрози життю та здоров'ю людей. Зважаючи на наведене, керуючись принципом оцінки ризиків та доцільності заходів реагування і дотримання справедливого балансу між інтересами відповідача та публічними інтересами, враховуючи встановлення статтею 47 Конституції України права кожного на житло, беручи до уваги право суду вийти за межі позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача усунути порушення, викладені у наведених актах в частині роботи гуртожитків, які не були усунуті станом на 19.07.2021.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
З огляду на викладене вище, на підставі положень Кодексу цивільного захисту населення України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області до Комунального підприємства "МІСТ" про застосування заходів реагування, - задовольнити частково.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення роботи об'єктів Комунального підприємства "МІСТ" за адресами: Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Бєляєва, 113 (адміністративна будівля); Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Академічна, 2 (будівля майстерного складу (база)), - до повного усунення порушень законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Зобов'язати Комунальне підприємство "МІСТ" усунути всі порушення, викладені у складених Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області актах від 24.05.2021 № 225 та від 19.07.2021 № 108К, що не були усунуті станом на 19.07.2021.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Повний текст рішення складено та підписано 30.07.2021.
Відомості про сторін:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (позивач) - ідентифікаційний код 38652962, місцезнаходження: 87547, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця Митрополитська, будинок 175;
Комунальне підприємство "МІСТ" (відповідач) - ідентифікаційний код 30073882, місцезнаходження: 84320, Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Бєляєва, будинок 113.
Суддя А.С. Михайлик