Україна
Донецький окружний адміністративний суд
19 липня 2021 р. Справа№200/2798/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
11 березня 2020 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - відповідач, Добропільське ОУ ПФУ), надісланий на адресу суду 07 березня 2020 року, в якому позивач просив:
1. визнати неправомірними дії Добропільського ОУ ПФУ, а саме визнати рішення від 29 листопада 2019 року № 788 протиправним та скасувати його;
2. зобов'язати Добропільське ОУ ПФУ призначити Комісію, яка б допомогла позивачу реалізувати своє право на отримання пенсії на пільгових умовах при досягненні 50-річного віку за списком № 1 при підземному стажі з повним робочим днем під землею більш ніж 10 років (а саме - 27 років та 3 місяці), оскільки позивач має на це право;
3. зобов'язати Добропільське ОУ ПФУ здійснити позивачу нарахування пенсії за минулий час та поновити виплату пенсії в подальшому;
4. стягнути з Добропільського ОУ ПФУ суму невиплаченої щомісячної державної пенсії з моменту попереднього звернення із першою заявою до відповідача, а саме з 28 жовтня 2019 року.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
16 березня 2020 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; задовольнив клопотання позивача та вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідача докази.
Відповідно до ч. 1 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС України).
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 29 листопада 2019 року відповідач прийняв рішення № 788, яким відмовив йому в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ч. 3 ст. 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Стверджував, що наявність пільгового стажу, який дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, підтверджена належним чином оформленими записами в його трудовій книжці, яка є основним документом про стаж.
Крім того, наявність пільгового стажу необхідної тривалості підтвердна іншими документами, що були надані відповідачу, зокрема індивідуальними відомостями про застраховану особу (форма ОК-5).
Позивач доводив, що має право на зарахування до пільгового стажу періоду роботи з 2001 року в товаристві з обмеженою відповідальністю «ДТЕК «Добропіллявугілля» електрослюсарем підземним, періоду навчання в професійно-технічному училищі № 60 м. Брянка Луганської області з 01 вересня 1993 року по 10 січня 1997 року, періоду роботи в державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта «Анінська» електрослюсарем підземним, періоду строкової військової служби з 28 травня 1997 року по 20 листопада 1998 року, а також періоду роботи в державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта «Анінська» електрослюсарем підземним з 18 січня 1999 року по 01 вересня 2000 року.
Вважаючи рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії протиправним та таким, що порушує його право на пенсійне забезпечення, звернувся до суду з цим позовом.
Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву.
Правомірність свого рішення обґрунтовував тим, що ОСОБА_1 претендував на призначення пенсії незалежно від віку на підставі ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, однак у нього відсутній необхідний пільговий стаж.
Правову підставу для відмови у зарахуванні до пільгового стажу спірного періоду відповідач вбачав в положеннях п. 10 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок № 383), п. п. 1, 2, 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), п. п. 3, 6, 11, 16 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсій на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1 (далі - Порядок № 18-1), а також в правовій позиції Верховного Суду, наведеній у постанові від 24 жовтня 2019 року у справі № 523/30/17 (провадження № 61-12771св18).
З огляду на це відповідач дійшов висновку, що позивач порушив вимоги п. 11 Порядку № 18-1 щодо надання документів для розгляду комісією з метою підтвердження стажу роботи на ліквідованому підприємстві - державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта «Анінська».
У зв'язку з цим відповідач вважає, що правомірно відмовив у зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи з 27 січня 1997 року по 07 травня 1997 року та у призначенні пенсії.
Позивач надав відповідь на відзив, в якій зазначив, що основним документом, який підтверджує його трудовий стаж роботи - є трудова книжка, яка містить записи про періоди його роботи в державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта «Анінська».
Відповідач надав заперечення, в яких доводив, що трудова книжка підтверджує загальний стаж роботи працівника, але підтвердити пільговий характер роботи може лише уточнююча довідка підприємства, на якому особа працювала і яка видана на підставі первинних документів за час виконання відповідної роботи, а в разі ліквідації підприємства без визначення правонаступника пільговий стаж підтверджується за документи, виданими архівними установами.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС України суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС України кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив таке.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Стахановським МВ УМВС України в Донецькій області 05 березня 1997 року; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
З 20 липня 2013 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в його паспорті.
Відповідач - Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код: 37755477) зареєстроване як юридична особа 26 жовтня 2011 року, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) внесений відповідний запис. Відповідач перебуває в стані припинення; державна реєстрація припинення відповідача як юридичної особи на час розгляду справи не проведена.
Матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 свідчать, що 28 жовтня 2019 року позивач звернувся до Добропільського ОУ ПФУ з заявою про призначення пенсії.
Разом з заявою про призначення пенсії від 28 жовтня 2019 року, зареєстрованою за № 788, позивач надав такі документи: військовий квиток, диплом про навчання, довідку про присвоєння ідентифікаційного номера, паспорт, трудову книжку та довідки про стаж №№ 391, 143/2019/2900, посвідчення учасника бойових дій, довідку Фонду соціального страхування України.
Посадова особа пенсійного органу дійшла висновку, що поданих позивачем документів недостатньо для призначення пенсії. ОСОБА_1 запропоновано у строк до 27 січня 2020 року надати довідку про заробітну плату, про що зазначено в розписці-повідомленні.
Суд зауважує, що подати інші документи (уточнюючі довідок, накази про атестацію робочих місць тощо) позивачу запропоновано не було.
Позивач наполягав на прийнятті документів і просив зарахувати до пільгового стажу період його роботи у державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта «Анінська» на підставі трудової книжки.
29 листопада 2019 року в. о. начальника Добропільського ОУ ПФУ Пітик Н.Є., за участю начальника відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій № 1 ОСОБА_2 , начальника юридичного відділу Ступака А.Є., головних спеціалістів відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій №1 Степаненко К.С., ОСОБА_3 , розглянула заяву ОСОБА_1 від 28 жовтня 2019 року № 788 про призначення пенсії незалежно від віку згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 та прийняла рішення № 788 про відмову в призначенні пенсії.
Рішення про відмову в призначенні пенсії відповідач обґрунтував таким.
Для призначення пенсії ОСОБА_1 подав такі документи: заяву про призначення пенсії від 28 жовтня 2019 року № 788, копію трудової книжки НОМЕР_3 , довідку про підтвердження наявного трудового стажу, видану ВСП «ШУ «Добропільське» від 28 жовтня 2019 року № 991, довідку про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, видану військовою частиною НОМЕР_4 від 15 жовтня 2019 року, довідку про проходження військової служби, нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески від 18 жовтня 2019 року № 1619/143/2922, довідку про проходження військової служби від 27 листопада 2019 року № 3432, копії диплому НОМЕР_5 , військового квитка НОМЕР_6 , посвідчення НОМЕР_7 , паспорта, ідентифікаційного номеру.
Розглядаючи заяву ОСОБА_1 , пенсійний орган виходив з того, що відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 правом на пенсію незалежно від віку користуються працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а робітники провідних професій (прохідники, гірники очисного забою...) - за умови зайнятості на цих роботах - не менше 20 років.
Відповідач зазначав, що заявник претендує на призначення пенсії незалежно від віку згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 з урахуванням підземного стажу за періоди роботи:
з 01 вересня 1993 року по 10 січня 1997 року (навчання за фахом);
з 27 січня 1997 року по 07 травня 1997 року;
з 28 травня 1997 року по 20 листопада 1998 (військова служба);
з 18 січня 1999 року по 01 вересня 2000 року;
з 09 липня 2001 року по 27 жовтня 2019 року.
Пенсійний орган дійшов висновку, що період роботи в державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта «Анінська» державної холдингової компанії «Луганськвугілля» з 27 січня 1997 року по 07 травня 1997 року та з 18 січня 1999 року по 01 вересня 2000 року в якості електрослюсаря підземного не підлягають зарахуванню до пільгового стажу, оскільки ОСОБА_1 не надані довідки, підтверджуючи пільговий стаж, а в ЄДР відсутня інформація про підприємство.
За наслідками розгляду наданих заявником документів пенсійний орган дійшов висновку, що загальний страховий стаж ОСОБА_1 складає 25 років 07 місяців 23 дні, в тому числі стаж на підземних роботах ст. 14-25 - 15 років 06 місяців 26 днів, період проходження військової служби в особливий період - 02 роки 08 місяців 17 днів, період проходження строкової військової служби - 01 рік 05 місяців 23 дні, період навчання за фахом - 03 роки 04 місяці 10 днів.
В загальній кількості стаж на підземних роботах складає 23 роки 00 місяців 16 днів.
З наведених вище підстав Добропільським ОУ ПФУ прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в призначенні пенсії згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи в підземних умовах - 25 років.
Заявнику роз'яснено, що у разі незгоди з прийнятим рішенням, воно може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Матеріали пенсійної справи містять супровідний лист № 20339/04 про направлення рішення про відмову у призначенні пенсії на адресу позивача.
Водночас докази надіслання цього рішення позивачеві засобами поштового зв'язку або вручення під особистий підпис відповідачем не надані.
На підставі записів в трудовій книжці НОМЕР_3 , індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5) та розрахунку стажу суд встановив такі обставини щодо періодів роботи ОСОБА_1 , з приводу права на зарахування яких до пільгового стажу виник спір.
Запис 1 - з 01 вересня 1993 року по 10 січня 1997 року ОСОБА_1 проходив навчання в професійно-технічному училищі № 60 м. Брянка за професією «електрослюсар підземний».
01 вересня 1993 року ОСОБА_1 вступив до професійно-технічного училища № 60 м. Брянка і закінчив його 10 січня 1997 року з набуттям повної загальної середньої освіти за професією «електрослюсар підземний».
Рішенням державної кваліфікаційної комісії від 10 січня 1997 року позивачу присвоєна кваліфікація «електрослюсар підземний», що підтверджено дипломом серії НОМЕР_8 , виданим 10 січня 1997 року.
Запис 2 - 27 січня 1997 року на підставі наказу від 27 січня 1997 року № 24к позивач був прийнятий на роботу до державного відкритого акціонерного товариства «Шахта «Анінська» електрослюсарем підземним 2 розряду з повним робочим днем під землею на ділянку ВШТ.
Запис 3 - 07 травня 1997 року на підставі наказу від 05 травня 1997 року № 120 позивач звільнений у зв'язку з призовом на строкову військову службу.
Запис 4 - з 20 травня 1997 року по 20 листопада 1998 року ОСОБА_1 проходив строкову військову службу. Запис внесений на підставі військового квитка серії НОМЕР_6 .
Запис 5 - 18 січня 1999 року на підставі наказу від 18 січня 1999 року № 10к позивач був прийнятий на роботу до державного відкритого акціонерного товариства «Шахта «Анінська» електрослюсарем підземним 3 розряду з повним робочим днем в шахті на ділянку ВШТ.
Запис 6 - 01 вересня 2000 року на підставі наказу від 31 серпня 2000 року № 220/к звільнений за п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України у зв'язку з ліквідацією підприємства.
Запис 9 - 09 липня 2001 року на підставі наказу від 11 липня 2001 року № 117 ОСОБА_1 був прийнятий на роботу до державного відкритого акціонерного товариства «Шахту «Добропільська» державної холдингової компанії «Добропіллявугілля» електрослюсарем підземним 3 розряду з повним робочим днем в шахті на ділянку № 2.
Запис 10 - державне відкрите акціонерне товариство «Шахта «Добропільська» державної холдингової компанії «Добропіллявугілля» реорганізоване у відокремлений підрозділ «Шахта «Добропільська» державного підприємства «Добропіллявугілля».
Запис 11 - 01 липня 2003 року на підставі наказу від 31 липня 2003 року № 19к переведений електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем в шахті.
01 листопада 2011 року державне підприємство «Добропіллявугілля» реорганізоване через приєднання до орендаря товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК «Добропіллявугілля». На базі відокремленого підрозділу «Шахта «Добропільська» створений і розпочав роботу виробничий структурний підрозділ товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК «Добропіллявугілля» «Шахта «Добропільська».
02 липня 2012 року виробничий структурний підрозділ «Шахта «Добропільська» товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК «Добропіллявугілля» об'єднаний з виробничим структурним підрозділом «Шахта «Білицька» товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК «Добропіллявугілля», виробничим структурним підрозділом «Шахта «Алмазна» товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК «Добропіллявугілля» у виробничий структурний підрозділ «Шахтоуправління «Добропільське» товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК «Добропіллявугілля».
14 листопада 2014 року в трудовій книжці позивача проставлена відмітка про підтвердження його права на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 (розділ 1, позиція 1, код а), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 відповідно до наказу від 14 листопада 2014 року № 2217 «Про атестацію робочих місць».
Записів про роботу ОСОБА_1 (переведення, звільнення тощо) після 01 липня 2003 року трудова книжка не містить.
Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про сплату страхових внесків за позивача страхувальниками:
Державним відкритим акціонерним товариством «Шахта «Анінська» державної холдингової компанії «Луганськвугілля» з січня 1999 року по листопад 2000 року;
Державним відкритим товариством «Шахта «Добропільська» державної холдингової компанії «Добропіллявугілля» з липня 2001 року по березень 2003 року;
Відокремленим підрозділом «Шахта «Добропільська» державного підприємства «Добропіллявугілля» з квітня 2003 року по грудень 2004 року, з червня 2005 року по грудень 2005 року, з січня 2006 року по жовтень 2011 року;
Відокремленим підрозділом «Шахта «Добропільська» державного підприємства «Донецька вугільна коксівна компанія» за січень - березень 2005 року;
Відокремленим підрозділом «Добропіллявугілля» державного підприємства «Донецька вугільна коксівна компанія» за травень 2005 року;
Товариством з обмеженою відповідальністю «ДТЕК «Добропіллявугілля» з листопада 2011 року по серпень 2015 року, з січня 2016 року по листопад 2019 року;
Військовою частиною НОМЕР_4 за період з червня по жовтень 2016 року, з квітня по грудень 2017 року, з січня по жовтень 2019 року.
Крім того індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про спеціальний стаж роботи позивача за період з 1999 року по листопад 2019 року за кодом підстави обліку спеціального стажу - «ЗП3013А1».
Як свідчить наявний в матеріалах пенсійної справи розрахунок стажу, відповідач зарахував до спеціального (пільгового) стажу, що дає ОСОБА_4 право на пенсію незалежно від віку за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 стаж на підземних роботах ст. 14-25 - 15 років 06 місяців 26 днів, період проходження військової служби в особливий період - 02 роки 08 місяців 17 днів, період проходження строкової військової служби - 01 рік 05 місяців 23 дні, період навчання за фахом - 03 роки 04 місяці 10 днів, всього 23 роки 00 місяців 16 днів.
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058), який набрав чинності з 01 січня 2004 року.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Право на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників визначає ст. 114 Закону № 1058.
Згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків та страхового стажу, встановленого абз. абз. 1 і 15-23 п. 1 ч. 2 цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абз. 1 ст. 26 цього Закону, зменшується на один рік.
Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, (далі - Порядок № 383).
Відповідно до п. 2 Порядку № 383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
Згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До посад або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
До підрозділу 1. Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень розділу І. Гірничі роботи Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, включені 1.1а а) усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
До підрозділу 1. Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень розділу І. Гірничі роботи Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, включені працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 (далі - Список № 202).
За наслідками аналізу норм ст. 14 Закону № 14 Закону № 1788 (положення якої аналогічні нормам ч. 3 ст. 114 Закону № 1058) та Списку № 202, Верховний Суд в постанові від 31 жовтня 2019 року у справі № 227/1732/17 зазначив таке:
«Комплексний аналіз зазначених норми дає підстави дійти висновку, що право на передбачену статтею 14 Закону № 1788-ХІІ пенсію незалежно від віку мають працівники, професії яких містяться у Списку, за умови безпосередньої зайнятості на цих роботах повний робочий день та не менше передбаченого стажу роботи».
Суд зазначає, що до розділу І. «Підземні гірничі роботи в шахті і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт» Списку № 202 включені такі професії (посади): «усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю)».
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що періоди роботи за професією (посадою) «електрослюсар підземний» з повним робочим днем в шахті (під землею) враховуються до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 та право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 цього Закону.
Порядок підтвердження стажу роботи регламентований ст. 62 Закону № 1788.
Ст. 62 Закону № 1788 установлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).
Згідно з п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.
Порядок № 637 окремо визначає особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.
За приписами п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Аналіз наведених вище правових норм дозволяє дійти таких висновків:
- основним документом, що підтверджує стаж, є трудова книжка;
- лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться не правильні чи неточні записи про періоди роботи, може постати необхідність у використанні додаткових даних для підтвердження стажу.
Порядок звернення за призначенням пенсії регламентований ст. 44 Закону № 1058.
Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку, що передбачено ч. 2 ст. 44 Закону № 1058.
Відповідно до приписів ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).
Документи, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком, визначені п. 2.1. Порядку № 22-1.
Так, згідно з пп. 2 п. 2.1. Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії, крім іншого, додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
П. 4.1. Порядку № 22-1 визначено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Згідно з приписами п. 4.2. Порядку № 22-1 4.2. при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Відповідно до п. 1.7. Порядку № 22-1 у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
Відповідно до п. 4.3. Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абз. 2 пп. 3 п. 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Згідно з п. 4.7. Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Спірні правовідносини виникли у зв'язку з прийняттям Добропільським ОУ ПФУ рішення від 29 листопада 2019 року № 788 про відмову в призначенні пенсії.
Цим рішенням ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 через відсутність необхідного пільгового стажу в підземних умовах.
Для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, рішення Добропільського ОУ ПФУ від 29 листопада 2019 року № 788 належить перевірити на відповідність критеріям наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС України.
Надаючи оцінку правомірності/неправомірності відмови Добропільського ОУ ПФУ в призначенні пенсії суд виходить з тих, аргументів, які пенсійний орган навів у рішенні від 29 листопада 2019 року № 788.
Щодо наявності підстав для зарахування до пільгового стажу періодів роботи позивача з 27 січня 1997 року по 07 травня 1997 року та з 18 січня 1999 року по 01 вересня 2000 року суд зазначає таке.
Суд встановив, що в ці періоди позивач працював у державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта «Анінська» електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті.
Робота позивача за професією, включеною до Списку № 1 та Списку № 202, підтверджена належним чином оформленими записами в трудовій книжці, а також індивідуальними відомостями про застраховану особу (форма ОК-5).
Відповідач відмовив у зарахуванні цих періодів на тій підставі, що позивач не надав уточнюючі довідки, та у зв'язку з відсутністю даних про підприємство в ЄДР.
З огляду на встановлені фактичні обставини, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 має право на зарахування до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 періодів роботи з 27 січня 1997 року по 07 травня 1997 року та з 18 січня 1999 року по 01 вересня 2000 року, та відхиляє аргументи відповідача.
Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що з огляду на встановлені фактичні обставини та зміст правових норм, які регулюють спірні правовідносини, рішення Добропільського ОУ ПФУ від 29 листопада 2019 року № 788 підлягає визнанню протиправним.
Висновок суду про протиправність рішення ґрунтується на тому, що воно не відповідає критеріям, наведеним у п. п. 3, 5, 6 ч. 2 ст. 2 КАС, є необґрунтованим та не може вважатися таким, що прийнято добросовісно і розсудливо.
Відмовляючи в призначенні позивачу пенсії, відповідач не забезпечив всебічний, повний та об'єктивний розгляд поданих позивачем документів.
Оскільки рішення Добропільського ОУ ПФУ від 29 листопада 2019 року № 788 є протиправним, порушене право позивача підлягає поновленню шляхом скасування цього рішення.
Крім скасування рішення, для відновлення порушеного права позивача та на підставі ч. 2 ст. 9 КАС України належить також застосувати такі способи захисту як зобов'язання зобов'язання Добропільського ОУ ПФУ:
- зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 періоди роботи з 27 січня 1997 року по 07 травня 1997 року та з 18 січня 1999 року по 01 вересня 2000 року електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті у державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта «Анінська»;
- повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28 жовтня 2019 року № 788 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
Враховуючи, що обчислення страхового і пільгового стажу, призначення пенсії тощо належить до виключної компетенції територіальних органів Пенсійного фонду України, вимоги позивача в частині зобов'язання Добропільського ОУ ПФУ «призначити Комісію, яка б допомогла позивачу реалізувати своє право на отримання пенсії на пільгових умовах при досягненні 50-річного віку за списком № 1 при підземному стажі з повним робочим днем під землею більш ніж 10 років (а саме - 27 років та 3 місяці), оскільки позивач має на це право», задоволенню не підлягають.
З огляду на те, що на час виникнення спірних правовідносин пенсія ОСОБА_1 не була призначена, його вимоги в частині зобов'язання Добропільського ОУ ПФУ здійснити нарахування пенсії за минулий час та поновити виплату пенсії в подальшому, а також в частині стягнення суми невиплаченої щомісячної державної пенсії з моменту попереднього звернення із першою заявою до відповідача, а саме з 28 жовтня 2019 року, не підлягають задоволенню як такі, що заявлені передчасно.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 537,60 грн.
Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов'язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
Суд задовольнив вимоги позивача як в частині визнання протиправним і скасування рішення суб'єкта владних повноважень, так і в частині зобов'язання його вчинити певні дії, а тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 840,80 грн, що відповідає судовому збору за одну немайнову вимогу.
При цьому суд роз'яснює позивачу його право на звернення до суду з клопотанням про повернення надміру сплаченого судового збору в сумі 696, 80 грн (1 537,60 грн - 840,80 грн) в порядку, визначеному Законом України «Про судовий збір».
Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_9 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код: 37755477, місцезнаходження: 85000, Донецька обл., м. Добропілля, вул. Незалежності, буд. 28а) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправним і скасувати рішення Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 29 листопада 2019 року № 788 «Про відмову в призначенні пенсії».
3. Зобов'язати Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи у державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта «Анінська» електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті з 21 січня 1997 року по 07 травня 1997 року та з 18 січня 1999 року по 01 вересня 2000 року.
4. Зобов'язати Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28 жовтня 2019 року № 788 про призначення пенсії незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
5. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
7. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
8. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
9. Повне судове рішення складено 19 липня 2021 року.
Суддя Т.О. Кравченко