Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення
03 серпня 2021 р. Справа №200/5386/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Слов'янська сіль” про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 200/5386/20-а позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “РУССОЛЬ-Україна”
до відповідача: Головного управління ДПС у Донецькій області
про: визнання протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Донецькій області щодо невиконання вимог пункту 87.1 статті 87 Податкового кодексу України. А саме про неперерахування переплати, що обліковується на бюджетному рахунку з податку на додану вартість (КБК платежу 14060100) як сума невідшкодованого бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 29367,78 грн. на бюджетний рахунок № НОМЕР_1 з екологічного податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю стаціонарними джерелами забруднення (КБК 19011000), зобов'язання Головного управління ДПС у Донецькій області перерахувати переплату, що обліковується на бюджетному рахунку з податку на додану вартість (КБК платежу 14060100) як сума невідшкодованого бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 29367,78 грн. на бюджетний рахунок № НОМЕР_1 з екологічного податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю стаціонарними джерелами забруднення (КБК 19011000).
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю “РУССОЛЬ-Україна”, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Донецькій області щодо невиконання вимог пункту 87.1 статті 87 Податкового кодексу України. А саме про неперерахування переплати, що обліковується на бюджетному рахунку з податку на додану вартість (КБК платежу 14060100) як сума невідшкодованого бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 29367,78 грн. на бюджетний рахунок № НОМЕР_1 з екологічного податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю стаціонарними джерелами забруднення (КБК 19011000), зобов'язання Головного управління ДПС у Донецькій області перерахувати переплату, що обліковується на бюджетному рахунку з податку на додану вартість (КБК платежу 14060100) як сума невідшкодованого бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 29367,78 грн. на бюджетний рахунок № НОМЕР_1 з екологічного податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю стаціонарними джерелами забруднення (КБК 19011000).
23 липня 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю “Слов'янська сіль” звернулось до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі.
Заява мотивована тим, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 липня 2020 року Головне управління ДПС у Донецькій області було зобов'язано перерахувати переплату, що обліковується на бюджетному рахунку з податку на додану вартість (КБК платежу 14060100) як сума невідшкодованого бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 29367,78 грн. на бюджетний рахунок № НОМЕР_1 з екологічного податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю стаціонарними джерелами забруднення (КБК 19011000), у зв'язку з чим 25 вересня 2020 року судом був видано виконавчий лист № 200/5386/20-а. Заявник вказує на те, що виконавчий лист був направлений для примусового виконання до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, старшим державним виконавцем якого 07 жовтня 2020 року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №63240660, 01 березня 2021 року - постанову про накладення штрафу, 29 березня 2021 року - постанову про накладення штрафу в більшому розмірі, а 15 квітня 2021 року - постанову про закінчення виконавчого провадження на підставі ч. 3 ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до якої у разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження. Також в останній постанові зазначено, що державним виконавцем скеровано відповідне подання до центрального відділу Головного управління Національної поліції в Донецькій області. Заявник вказав, що рішення у даній справі, яке набрало законної сили, на даний час не виконано. У зв'язку з наведеним, просило встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, а саме зобов'язати суб'єкта владних повноважень Головне управління ДПС у Донецькій області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, що прийнято в даній справі.
Ухвалою від 26 липня 20212 року заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Слов'янська сіль” про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 200/5386/20-а прийнято до розгляду та призначено до розгляду в порядку письмового провадження, а також зобов'язано відповідача у справі надати суду докази виконання рішення суду від 13 липня 2020 року у справі № 2100/5386/20-а.
Головним управлінням ДПС у Донецькій області надано до суду заперечення на заяву, відповідно до яких зазначав, що згідно вимог пункту 87.9 статті 87 Податкового Кодексу України сума у розмірі 12240112,85 грн. - є переплатою, яка виникла за рахунок перерахування платником до бюджету коштів з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ (далі СЕА ПДВ). Кошти, зараховані на рахунок платника в СЕА ПДВ, є коштами, які використовуються виключно у цілях, визначених пунктом 200-1.5 статті 200-1 Кодексу та погашення податкового боргу з податку на додану вартість.
ГУ ДПС у Донецькій області зазначав, що з метою виконання судових рішень Головне управління ДПС у Донецькій області зверталось до суду з заявою про вирішення питання щодо заміни способу та порядку виконання судових рішень по справі №200/5386/20-а, однак у задоволенні заяв було відмовлено, про що постановлена ухвала Донецького окружного адміністративного суду від 19.04.2021 року.
Крім того, ГУ ДПС у Донецькій області спрямовувались листи до ДПС України щодо виконання рішень суду та приведення у відповідність ІКП від 07.09.2020 №5477/8/05-99-04-02-14, від 06.10.2020 №6238/8/05-99-04-02-14, від 19.10.2020 №6545/8/05-99-04-02-12; щодо виконання Рішень суду, приведення у відповідність ІКП та сприянні виконання постанов виконавчого провадження від 10.11.2020 №7122/8/05-99-04-02-12, від 09.03.2021 №1729/8/05-99-18-06-12; щододо механізму виконання виконавчого провадження» від 19.08.2020 №5037/8/05-99-04-02; про переведення переплати NY від 28.08.2020 №5256/8/05-99-04-02-14; щодо надання практичної допомоги від 04.06.2021 №4024/8/05-99-18-05-12; щодо отримання заяв про встановлення судового контролю за виконанням судових рішень від 29.07.21 №5381/8/0599-18-05-12. Головне управління ДПС у Донецькій області наголошує, що у зазначених листах ним були визначені проблеми, які унеможливлюють виконання судових рішень на рівні ГУ ДПС у Донецькій області як відокремленого підрозділу та проханням надати практичну допомогу.
Також, зазначає, до відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції їм. Харків) ГУ ДПС у Донецькій області направлялись вищезазначені листи. Відповідач вказує на те, що на теперішній час державні виконавці в постановах про закінчення виконавчих проваджень зазначили, що відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження» за невиконання боржником рішень, які не виконані без участі боржника, ними надіслано до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення.
Головне управління ДПС у Донецькій області вказує на те, що ним до Головного управління ДКСУ у Донецькій області спрямовані висновки про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені на загальну суму 173743,65 грн. а саме: по справі №200/5386/20-а в сумі 29 367,78 грн., однак, Головне управління ДКСУ у Донецькій області вищезазначені висновки повернуті без виконання.
Враховуючи вищевикладене, на підставі ст.ст.44, 47, 382 КАС України, ГУ ДПС у Донецькій області просить суд відмовити у задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Слов'янська сіль» про встановлення судового контролю за виконання судового рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27.02.2020 р по справі № 200/5386/20-а.
Розглянувши матеріали справи та заяву позивача, суд дійшов висновку про розгляд заяви про встановлено судового контролю в порядку письмового провадження протягом десяти днів з моменту винесення ухвали.
Судом встановлено, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 липня 2020 року позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “РУССОЛЬ-Україна” до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Донецькій області щодо невиконання вимог пункту 87.1 статті 87 Податкового кодексу України. А саме про неперерахування переплати, що обліковується на бюджетному рахунку з податку на додану вартість (КБК платежу 14060100) як сума невідшкодованого бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 29367,78 грн. на бюджетний рахунок № НОМЕР_1 з екологічного податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю стаціонарними джерелами забруднення (КБК 19011000), зобов'язання Головного управління ДПС у Донецькій області перерахувати переплату, що обліковується на бюджетному рахунку з податку на додану вартість (КБК платежу 14060100) як сума невідшкодованого бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 29367,78 грн. на бюджетний рахунок № НОМЕР_1 з екологічного податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю стаціонарними джерелами забруднення (КБК 19011000) - задовольнити.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Донецькій області щодо невиконання вимог пункту 87.1 статті 87 Податкового кодексу України. А саме про неперерахування переплати, що обліковується на бюджетному рахунку з податку на додану вартість (КБК платежу 14060100) як сума невідшкодованого бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 29367,78 грн. на бюджетний рахунок № НОМЕР_1 з екологічного податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю стаціонарними джерелами забруднення (КБК 19011000).
Зобов'язано Головного управління ДПС у Донецькій області перерахувати переплату, що обліковується на бюджетному рахунку з податку на додану вартість (КБК платежу 14060100) як сума невідшкодованого бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 29367,78 грн. на бюджетний рахунок № НОМЕР_1 з екологічного податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю стаціонарними джерелами забруднення (КБК 19011000).
Судове рішення набрало чинності відповідно до постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 21 вересня 2020 року.
25 вересня 2020 року судом видано виконавчий лист у справі.
07 жовтня 2020 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №63240660 з примусового виконання вказаного виконавчого листа.
Постановою головного державного виконавця вказаного органу державної виконавчої служби від 01 березня 2021 року за невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, на боржника Головне управління ДПС у Донецькій області накладено штраф у розмірі 5100 грн.
Постановою головного державного виконавця вказаного органу державної виконавчої служби від 29 березня 2021 року за повторне невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, на боржника Головне управління ДПС у Донецькій області накладено штраф у розмірі 10200 грн.
Постановою головного державного виконавця вказаного органу державної виконавчої служби від 05 липня 2021 року про закінчення виконавчого провадження ВП №63240660, вказане виконавче провадження закінчено на підставі ч. 3 ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до якої у разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
Також в останній постанові зазначено, що державним виконавцем у порядку ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження» та ст. 382 Кримінального кодексу України скеровано відповідне подання до центрального відділу Головного управління Національної поліції в Донецькій області.
20.01.2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю “Руссоль-Україна” перейменовано в Товариство з обмеженою відповідальністю “Слов'янська сіль”.
Як вбачається з матеріалів справи, станом на час розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю “Слов'янська сіль” про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення Головним управлінням ДПС у Донецькій області не виконано рішення суду у справі № 200/5386/20-а, що стало підставою звернення позивача до суду із відповідною заявою.
З цього приводу суд зазначає.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно із частинами першою та другою статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З аналізу зазначених норм законодавства слідує, що КАС України регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови.
Законодавець фактично наділив суд повноваженнями контролю за виконанням того, що для суб'єкта владних повноважень передбачив у своєму рішенні адміністративний суд.
Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.
Як установлено з матеріалів справи, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 липня 2020 року зобов'язано Головне управління ДПС у Донецькій області перерахувати переплату, що обліковується на бюджетному рахунку з податку на додану вартість (КБК платежу 14060100) як сума невідшкодованого бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 29367,78 грн. на бюджетний рахунок № НОМЕР_1 з екологічного податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю стаціонарними джерелами забруднення (КБК 19011000).
Станом як на дату звернення позивача до Донецького окружного адміністративного суду із заявою про встановлення судового контролю за вказаним судовим рішенням, так і на дату розгляду цієї заяви, питання щодо перерахування переплати, що обліковується на бюджетному рахунку з податку на додану вартість (КБК платежу 14060100) як сума невідшкодованого бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 29367,78 грн. на бюджетний рахунок № НОМЕР_1 з екологічного податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю стаціонарними джерелами забруднення (КБК 19011000) вирішено не було.
Головне управління ДПС у Донецькій області посилається на те, що управлінням вчинялись усі можливі заходи щодо виконання рішення, а саме: направлялись листи до ДПС України з проханням надати практичну допомогу у виконанні рішення суду; направлялись до Головного управління ДКСУ у Донецькій області висновки про повернення помилково та/або надмірно сплачених грошових зобов'язань та пені на загальну суму 173743,65 грн.; звертався до суду із заявою про зміну способу та порядку виконання рішення суду.
Проте, суд вважає, що наведені обставини не є підставою визнання, що відповідачем виконано рішення суду по справі № 200/5386/20-а від 13.07.2020 року.
Зважаючи на те, що рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 липня 2020 року понад рік перебувало на виконанні у Головного управління ДПС у Донецькій області, однак на дату розгляду заяви про встановлення судового контролю виконане не було, суд вважає, що в наявні правові підстави для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання Головне управління ДПС у Донецькій області подати звіт про його виконання.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку про задоволення заяви Товариства з обмеженою відповідальністю “Слов'янська сіль” про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 200/5386/20-а.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 256, 294, 295 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Слов'янська сіль” про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 200/5386/20-а - задовольнити.
Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення в даній адміністративній справі.
Зобов'язати Головне управління ДПС у Донецькій області подати звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 липня 2020 року в справі № 200/5386/20-а протягом одного місяця з дня набрання даною ухвалою законної сили.
Повний текст ухвали складено та підписано 03 серпня 2021 року.
Ухвала може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Відповідно до п.п. 15-5 п. 15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.В. Олішевська