Україна
Донецький окружний адміністративний суд
02 серпня 2021 р. Справа№200/5495/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Голошивця І.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту МВС про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту МВС про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 13.08.2020 він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області через сектор із соціально-гуманітарних питань ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» із заявою про призначення пенсії за вислугу років. На вказане звернення позивачу було відмовлено. Не погодившись з вказаною відмовою позивач звернувся до суду з адміністративним позовом. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/8962/20-а у задоволенні позовних вимог було відмовлено. 14.03.2021 позивач звернувся до Департаменту персоналу МВС України із заявою про призначення пенсії за вислугу років. 24.04.2021 листом № П-8634/22 від 09.04.2021, відповідачем було запропоновано звернутись до сектору з питань пенсійного забезпечення ГУ НП у Донецькій області для підготовки подання про призначення пенсії. Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Представник відповідача надав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив суд відмовити у задоволені позовних вимог. В обґрунтування відзиву на позовну заяву відповідач посилається на те, що уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсії колишнім поліцейським є сектор з питань забезпечення ГУ НП у Донецькій області. МВС України діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб , що визначені Конституцією та законами України.
ОСОБА_1 надав до суду відповідь на відзив у якій зазначив, що саме МВС має право визначати уповноважений структурний підрозділ з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсії. Відповідач мав прийняти його заяву та оформити всі необхідні документи і своє подання для призначення пенсії, ознайомити його з ним і направити до органу, що призначає пенсії за місцем проживання позивача.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02.06.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином.
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , є громадянином України, з 25.11.1998 по 30.03.2020 проходив службу у МВС, є участимо бойових дій та ветераном Національної поліції України.
Наказом ГУНП в Донецькій області № 119 о/с від 27.03.2020, позивача відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) було звільнено у спеціальному званні майора поліції з посади дільничного офіцера сектору превенції Покровського відділу поліції, з 30.03.2020.
13.08.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області через Сектор із соціально - гуманітарних питань ДУ “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області” із заявою про призначення пенсії за вислугу років.
25.08.2020 позивач поштою отримав лист № П-131/1 від 21.08.2020, яким йому було повернуто без реалізації заяву про призначення пенсії та додані документи.
Не погодившись з зазначеною відмовою, позивач звернувся з адміністративним позовом до Донецького окружного адміністративного суду.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 04.12.2020 у справі 200/8962/20-а у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Сектора із соціально - гуманітарних питань ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 03.03.2021 у справі 200/8962/20-а апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04.12.2020 - залишено без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04.12.2020 у справі №200/8962/20-а - залишено без змін.
14.03.2021 ОСОБА_1 звернувся до Департаменту персоналу МВС України із заявою про призначення пенсії за вислугу років.
Листом Департаменту персоналу МВС України від 09.04.2021 № П-8634/22 Департаменту персоналу МВС України, ОСОБА_1 було повідомлено, що йому необхідно звернутись до сектору з питань пенсійного забезпечення ГУ НП у Донецькій області для підготовки подання про призначення пенсії.
Не погоджуючись з фактичною відмовою відповідача у не оформленні документів для подальшого призначення пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про Національну поліцію», Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.
За частиною 1 статті 3 Закону, у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
За положенням статті 102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон № 2262-XII.
Пунктом «б» статті 1-2 Закону № 2262-XII передбачено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби): особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
За частиною 1 статті 2 Закону № 2262-XII, військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Відповідно до п. «а» ст. 12 Закону № 2262-XII, пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше.
Відповідно до п. «в» ч.1 ст. 50 Закону, пенсії відповідно до цього Закону призначаються: особам, які мають право на пенсію за цим Законом відповідно до пункту "б" статті 12 цього Закону, - з наступного дня після звільнення зі служби.
Проаналізувавши наведені законодавчі норми, суд дійшов до висновку, що призначення пенсії за вислугу років здійснюється у разі звільнення особи зі служби.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України № 1522 від 02.11.2006 “Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян” врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 (далі - Порядок № 3-1).
Пунктом 1 Порядку № 3-1 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом № 2262-XII, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Пунктами 12 і 13 Порядку № 3-1 визначено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.
Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються уповноваженими структурними підрозділами до органів, що призначають пенсії, мають бути завірені цими уповноваженими структурними підрозділами в установленому порядку.
Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються безпосередньо заявниками до органів, що призначають пенсії, завіряються органами, що призначають пенсії.
За пунктами 16-18 Порядку № 3-1, при прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії: перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.
Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.
Рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії.
Аналіз наведеного дає підстави для висновку, що на уповноважені структурні підрозділи покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
Наказом Міністерства внутрішніх справ від 17.09.2018 № 760, відповідно до Законів України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», пунктів 4, 9 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 878 (зі змінами), та постанови правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 12.02.2007 за № 135/13402, затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань.
За пунктом 1 Інструкції, ця Інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи з: 1) оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; 2) оформлення, обліку та видачі посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків «Ветеран війни - учасник бойових дій» (далі - нагрудні знаки) та листів талонів на право одержання ветераном війни проїзних документів (квитків) із 50-відсотковою знижкою їх вартості.
Частиною 3 розділу І Інструкції визначено, що уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.
Матеріали справи свідчать, що позивача згідно з наказом ГУНП в Донецькій області №119 о/с від 27.03.2020, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) було звільнено, з 30.03.2020, у спеціальному званні майора поліції з посади дільничного офіцера сектору превенції Покровського відділу поліції.
Отже, на день звільнення та набуття права на призначення пенсії за вислугою років, відповідно до статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” 09.04.1992 № 2262-ХІІ, позивач проходив службу в органах поліції та був звільнений зі служби наказом ГУНП в Донецькій області.
Позивач також у своїй позовній заяві наголошував на тому, що він був звільнений з поліції.
Відповідно до наказу Національної поліції України від 14.05.2019 № 455 “Про визначення в Національній поліції України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій” з метою належної організації підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Сектор з питань пенсійного забезпечення, а в Донецькій області аналогічний сектор з питань пенсійного забезпечення в Головному управлінні Національної поліції в Донецькій області.
Таким чином, уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій колишнім поліцейським, в тому числі і позивачу, є сектор з питань пенсійного забезпечення в ГУНП в Донецькій області.
Такого самого правового висновку дійшов Перший апеляційний адміністративний суд у своїй Постанові від 03.03.2021 у справі 200/8962/20-а.
Суд вважає за потрібне зазначити, що рішенням у справі 200/8962/20-а від 04.12.2020 та постановою від 03.03.2021 у справі 200/8962/20-а ОСОБА_1 було роз'яснено, що до функцій структурних підрозділів МВС належать виключно направлення на розгляд до уповноваженого органу матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій працівникам системи органів внутрішніх справ (міліції).
Посилання позивача на висновок Першого апеляційного адміністративний суду по справі 200/8962/20-а, що відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 № 129 в Міністерстві внутрішніх справ України таким уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсії визначено Департамент персоналу МВС України, є хибним, оскільки дане роз'яснення стосувалось саме працівників системи органів внутрішніх справ.
Отже, до функцій відповідача належить виключно направлення на розгляд до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій колишнім працівникам системи органів внутрішніх справ (міліції).
Таким чином, відповідач повертаючи без реалізації заяву позивача про призначення пенсії діяв в межах діючого законодавства, що в свою чергу спростовує доводи позивача викладені в даному адміністративному позові.
За приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, беручи до увагу всі надані сторонами докази в їх сукупності, суд доходить висновку , що суб'єкт владних повноважень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, і не порушив права та законні інтереси позивача в сфері публічно-правових відносин.
Отже, враховуючи наведене, суд не вбачає підстав для задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту МВС (ЄДРПОУ: 00032684; м. Київ, вул. Богомольця, буд. 10) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 02 серпня 2021 року.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.О. Голошивець