ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/13919/21
провадження № 3/753/6280/21
"26" липня 2021 р. суддя Дарницького районного суду міста Києва Шаповалова К.В., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Дарницького управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, Проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
13 липня 2021 року до Дарницького районного суду міста Києва надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною першою статті 44-3 КУпАП.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13 липня 2021 року матеріал передано судді Шаповаловій К.В. Фактично справу було передано судді 14 липня 2021 року.
Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення від 27 квітня 2021 року № ВАБ 225324, 27 квітня 2021 року о 06:15 год., за адресою: м. Київ, вул. Ахматової, 3, водій ОСОБА_1 здійснюючи регулярні перевезення на міському автобусному маршруті № 526 на транспортному засобі БОГДАН державний номерний знак НОМЕР_2 у режимі маршрутного таксі здійснював перевезення пасажирів без наявності відповідної спеціальної перепустки, яка дозволяє проїзд на період карантину, чим порушив підпункт 2.2 пункту 2 протоколу № 29 Постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при Київській міській державній адміністрації від 01 квітня 2021 року, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 44-3 КУпАП.
В судове засідання з'явилася представник ОСОБА_1 - адвокат Шерстюк О.Г. надала суду пояснення, вказала, що ОСОБА_1 дійсно працює водієм маршрутного таксі та 27 квітня 2021 року під час того, коли пасажири заходили в салон маршрутного таксі - перевіряв їхні перепустки. О 15:00 год. працівниками поліції було зупинене маршрутне таксі, останні почали перевіряти у всіх пасажирів перепустки, деякі скаржилися на те, що затримуються, відмовлялися надавати перепустки та з обуренням виходили з автобусу. Після цього поліцейські повідомили, що так як деякі з пасажирів не пред'явили перепустки, на водія ОСОБА_1 буде складено протокол про адміністративне правопорушення. Окрім того адвокат зазначила, що ОСОБА_1 у свої діях не вбачає складу адміністративного правопорушення та просить закрити провадження по справі.
Вислухавши пояснення адвоката, вивчивши матеріали адміністративного протоколу, суд доходить до такого висновку.
Відповідно до частин першої, другої статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно із частиною першою статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Порядок та процедура оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах внутрішніх справ України передбачено в «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 6 листопада 2015 року № 1376.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Стаття 280 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, в тому числі: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі статтею 251 КУпАП доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до підпункту 9 пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 22 липня 2020 року № 641 (в редакції на час складення протоколу про адміністративне правопорушення) здійснення регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним транспортом, зокрема перевезень пасажирів на міських автобусних маршрутах у режимі маршрутного таксі, в електричному (трамвай, тролейбус), залізничному транспорті, у міському, приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні, в кількості більшій, ніж кількість місць для сидіння, що передбачена технічною характеристикою транспортного засобу, визначена в реєстраційних документах на цей транспортний засіб.
У той же час підпункт 2.2 пункту 2 протоколу № 29 Постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 01 квітня 2021 року встановлював для комунальних та приватних підприємств, які здійснюють обслуговування міських транспортних маршрутів міста Києва обов'язок забезпечити перевезення осіб, які мають відповідні спеціальні перепустки, посвідчення особи та засоби індивідуального захисту.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 працює на посаді водія та здійснює пасажирські перевезення міським маршрутним таксі, втім не має таких повноважень як перевірка перепусток пасажирів та їх недопуск до маршрутного таксі в разі їх відсутності, його посадові обов'язки як водія такого не передбачають, тому суд вважає, що він не є суб'єктом цього правопорушення.
Так, у пункту 2 протоколу № 29 Постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 21 квітня 2021 року обов'язок із забезпечення перевезення осіб, які мають відповідні спеціальні перепустки, посвідчення особи та засоби індивідуального захисту покладається на керівників приватних компаній, які обслуговують міські маршрути.
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається та у судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 не є керівником такого підприємства.
Окрім цього, суду був наданий лише протокол про адміністративне правопорушення та диск із відеофіксацією факту відмови пред'явлення пасажирами перепусток працівникам поліції.
При цьому протокол про адміністративне правопорушення та диск з відеозаписом за таких обставин не є єдиними й беззаперечними доказами вини особи, обґрунтування вини не може бути сформовано лише на одних даних сприйняття працівників поліції, з яких неможливо визначити наявність або відсутність правопорушення, тобто без врахування інших фактів, які б підтверджували наявність або відсутність вини певної особи (показання свідків, тощо).
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Отже, матеріали справи не містять підтвердження того, що 22 квітня 2021 року, відбулося порушення правил карантину людей, зокрема, постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». Також у справі відсутні підтвердження того, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, порушила відповідні вимоги законодавства.
Виходячи зі змісту статтей 7, 254, 279 КУпАП розгляд справ про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який і є підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності.
У протоколі про адміністративне правопорушення від 22 квітня 2021 року відсутні необхідні відомості, які б підтверджували як подію, так і склад адміністративного правопорушення за частиною першою статті 44-3 КУпАП.
Згідно з положеннями статті 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Принцип презумпції невинуватості підлягає застосуванню й в справах про адміністративні правопорушення, саме всі сумніви щодо події порушення та винності особи, яка притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи (постанова КАС ВС від 08 липня 2020 року, справа № 463/1352/16-а).
Відповідно до положень пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Підсумовуючи наведене, справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за частиною першою статті 44-3 КУпАП слід закрити.
Керуючись статтею 44-3, частиною другою статті 251, статтями 252, 268, 274, 283-285 КУпАП,-
провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 1 статтею 44-3 КупАП закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Дарницький районний суд міста Києва.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя К.В. Шаповалова