№ 2-а-403/10
07 червня 2010 року.
Червоногвардійський районний суд м. Макіївки Донецької області як адміністративний суд у складі:
головуючої судді Кулик Т.Г.
при секретарі Ляміній А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в м. Макіївці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської Ради, третя особа: Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області про стягнення суми недоплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
02 березня 2010 року Позивач звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської Ради про стягнення суми недоплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року у неї народився син - ОСОБА_2. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку їй виплачується Управлінням праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської Ради відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а саме у розмірі різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну людину за попередні шість місяців. На підставі Закону України від 19.12.2006 року дії ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» було призупинено на 2007 рік. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинна бути надана у розмірі установленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. У теперішній час нарахування та виплата провадиться без урахування вимог вищевказаних законів, у наслідок чого їй була недоплачена допомога у розмірі 2362,01 гривень. Крім того, допомога при народженні дитини повинна надаватися у сумі кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років встановленому на момент народження дитини, а саме при народженні другої дитини їй повинні були сплатити 9446,80 гривень, тобто сума недоплати становить 946,80 гривень. У добровільному порядку відповідач не бажає їй доплатити різницю допомоги, тому вона змушена звернутися до суду.
В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити. Просила суд стягнути з відповідача невиплачені суми допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з червня по грудень 2007 року у розмірі 2362,01 гривень, недоплачену суму одноразової допомоги при народженні дитини у розмірі 946,80 гривень. Також просила відносити строк для звернення до суду з даним позовом, строк вона пропустила з поважних причин, оскільки посадові особи виконавчої влади на протязі всього часу безпідставно затверджували її в правомірності своїх дій, посилаючись на неконституційні норми законодавства.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та пояснив, що позивач отримує грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» №2334-ІІІ від 22.03.2001 року. Згідно статті 15 та п.3 розділу УІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», де вказано, що розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачений ст.15 цього Закону, визначається Верховною Радою України щороку у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, яка дорівнює 25% від встановленого рівня прожиткового мінімуму. Відповідно до ст.61 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» від 20.12.2005 року №3235-ІУ допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, призначається та виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень.
Відповідно до ст.56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року №489-У допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, призначається та виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень (мінімальний розмір).
Пунктом 23 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» №107-УІ від 28.12.2007 року були внесені зміни у частину 1 статті 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Згідно п.5 ч.1 ст.4 Бюджетного Кодексу України до нормативно-правових актів, які регулюють бюджетні відносини в Україні, належать нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, які прийняті на підставі та на виконання Бюджетного Кодексу та інших законів України. Частиною 2 ст.4 Бюджетного Кодексу України встановлено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положенні нормативно-правових актів застосовується лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України. Виплата допомоги при народженні дитини здійснюється у розмірах, встановлених ст.56 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Згідно зазначеного закону допомога при народженні дитини призначалась у розмірі 8500 гривень, виплата якої здійснювалась одноразово при народженні у сумі 3400 гривень, решта протягом наступних 12 місяців рівними частинами. Виходячи з існуючих фінансових можливостей, держава гарантує виплату зазначеної допомоги у розмірах, встановлених Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік. Отже, згідно ст.61 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» від 20.12.2005 року №3235-ІУ, ст.56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року №489-У, п.23 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 року №107-УІ були здійснені виплати. На підставі викладеного просила суд відмовити у позові.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи у відсутність їх представника, тому суд вважає можливим розглядати справу у відсутність представника третьої особи.
Суд, вислухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, вважає, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1, виданого Червоногвардійським відділом реєстрації актів цивільного стану Макіївської міського управління юстиції Донецької області, позивачка є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, актовий запис №617.
З довідки наданої відповідачем, вбачається, що позивачка знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської Ради та отримувала щомісячну допомогу по догляду за дитиною - січень 2007 року - 47,15 грн., лютий - 243,62 грн., березень - 249,11 грн., квітень - червень - 267,11 грн., липень - 101,16 грн., серпень - 103,41 грн., вересень - жовтень 104,85 грн., листопад - 107,73 грн., грудень - 110,88 грн. Крім того, позивачка отримала допомогу за народження дитини у розмірі 8500 грн.
Застосовуючи норми матеріального права, суд виходить з наступного:
Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» відповідно до Конституції України встановлено гарантований державою рішень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення. Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим законом та іншими законами України. Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 вказаного Закону, при цьому зазначений Закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи незастрахованих осіб.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» є загальним, тому до спірних правовідносин слід застосовувати норми спеціального закону, яким є Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Статтею 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції, що діяла на момент проведення виплати позивачці допомоги при народженні дитини, передбачалось, що допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у 9-ти кратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленим законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Згідно із Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року дію ст.12 та ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» зупинено на 2007 рік, і статтею 56 цього закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менш 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення пункту 14 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року. Таким чином, з моменту визнання норми неконституційною, вона втрачає силу, а тому з 9 липня 2007 року було відновлено дію статті 12 та ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленим законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Таким чином Позивачка має право на отримання допомоги при народженні дитини у розмірі, встановленому Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», що діяв на момент виплат. Згідно довідок відповідача, виплата допомоги при народженні дитини була здійснена позивачці у загальному розмірі 8500,00 гривень. Тобто, відповідачем позивачці була недоплачена сума при народженні другої дитини у розмірі 946,80 грн. (418 х 22,6 = 9446,80 - 8500).
Таким чином, при виплаті позивачці допомоги при народженні дитини відповідачеві слід було застосовувати положення ст.12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», у редакції, що діяла на момент виплати, оскільки як вказувалось вище, зупинення дії ст.12 цього Закону було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) з 09.07.2007 року, а у позивачки дитина народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Отже, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
З огляду на наведене дії управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської Ради щодо встановлення розміру і виплати Позивачці державної допомоги на дітей за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі нижчому ніж прожитковий мінімум встановлений законом судом визнаються протиправними.
З урахуванням викладеного з 09 липня по 31 грудня 2007 року:
- розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку відповідач повинен був нарахувати позивачу складає 2679,52 грн. - (343 грн. 52 коп. (за липень - 463 грн. х 23 дня/31) + 926 грн. (463 грн. х 2 міс.) + 1410 грн. (470 грн. х 3 міс).
- розмір фактично сплаченої відповідачем позивачу допомоги за цей період складає 632,88 грн. - (за липень - 101,16 грн., серпень - 103,41 грн., вересень - 104,85 грн., жовтень - 104,85 грн., листопад - 107,73 грн., грудень - 110,88 грн.).
Таким чином, сума недоплаченої допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку складає 2046,64 грн. (2679,52 грн. - 632,88 грн.).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 70,71, 89, 94,158-163, 167, 185, 186, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік», Рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської Ради, третя особа: Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області про стягнення суми недоплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити частково.
Поновити ОСОБА_1 строк для звернення до суду.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської Ради здійснити перерахунок та виплату за рахунок коштів Державного бюджету України ОСОБА_1 суму недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 по 31.12.2007 року у розмірі 2046 (дві тисячі сорок шість) гривень 64 коп. та недоотриману суму допомоги при народженні дитини у розмірі 946 (дев'ятсот сорок шість) гривень 80 коп.
У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана протягом десяти днів після його проголошення. Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подачі заяви про апеляційне оскарження постанови через даний районний суд.
Суддя: