Справа 2-461-10
2 червня 2010 року м. Мар'їнка
Мар'їнський районний суд Донецької області у складі:
головуючого судді: Клікунової А.С.,
при секретарі: Харьковій Л. М.,
за участю позивача: ОСОБА_1
представників відповідачів: Забкової С.А., Кучеренко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Мар'їнка, цивільний позов ОСОБА_1 до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Мар'їнському районі про зобов'язання здійснення перерахунку та стягнення одноразової допомоги, не виплаченої при втраті годувальника, -
Позивач ОСОБА_1 звернулась до Мар'їнського районного суду Донецької області з вказаною позовною заявою, в якій просить стягнути з Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Мар'їнському районі одноразову допомогу у розмірі 188 000, 00 гривень.
В обґрунтування заявлених позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що її чоловік ОСОБА_4 помер НОМЕР_1 внаслідок професійного захворювання, що отримане 06 квітня 2005 року. За висновком медико-соціальної експертної комісії від 15 червня 2008 року встановлено причинний зв'язок смерті потерпілого з наслідками раніше отриманого професійного захворювання. Розрахунок страхової виплати проводиться із доходу потерпілого у розмірі 3358,87 гривень та пенсії у розмірі 3 800,00 гривень. Дохід виходячи із суми щомісячних страхових виплат та пенсії, які одержував чоловік ОСОБА_1 на день його смерті, оскільки на той час ОСОБА_4 не працював. Позивач зазначає, що при розрахунку одноразової допомоги відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань України в Мар'їнському районі зроблена помилка, та по факту виплата склала 241 000,00 гривень, замість вірного 429 000,00 гривень, а тому просить стягнути різницю невиплаченої одноразової допомоги.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання з'явилась, позовні вимоги підтримала, надала суду наступні пояснення, зокрема зазначала наступне. Відповідно до ст.ст. 29, 33, 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» розрахунок страхової виплати проводиться із доходу потерпілого у розмірі 3 358,87 гривень, однак дохід потерпілого у разі смерті визначається виходячи із суми щомісячних страхових виплат і пенсії, які одержував потерпілий на день його смерті. На день смерті потерпілий не працював, а отримував пенсію в розмірі 3 800 гривень. Розрахунок такий: 5 років = 60 місяців: 60 х 3,2 = 192 000 гривень; щомісячний дохід становив би 3 800,00 гривень - пенсія + 3 358,00 гривень - страхові виплати = 7 158 гривень. За рік доход становив би 85 886,00 гривень (7 158 х 12 місяців), п'ять років або 60 х 429 480,00 гривень. В супереч цьому відповідачем було виплачено 241 000,00 гривень, а тому різницю у сумі 188 000,00 гривень вимушена стягнути в судовому порядку.
Представники відповідача Забкова С.А. (довіреність № 314/97 від 23 лютого 2010 року), Кучеренко Л.В. (довіреність № 298/07 від 23 лютого 2010 року) у судове засідання з'явились, проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 заперечували та пояснили, що відповідно до пункту 7 статті 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» у разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання розмір одноразової допомоги його сім'ї повинен бути не меншим за п'ятирічну заробітну плату потерпілого і крім того, не меншим за однорічний заробіток потерпілого на кожну особу, яка перебувала на його утриманні. Сума середньомісячної заробітної плати ОСОБА_5 станом на 01 березня складала 3 358,87, а перерахована сума страхових виплат склала відповідно 2 687,10 гривень. Тому сума одноразової допомоги на сім'ю складала 3 358,87 гривень х 60 місяців = 201 532,20 гривень, а сума одноразової допомоги ОСОБА_1 (як утриманці) склала 40 306,44 гривень (3 358,87 гривень х 12 місяців). 27 липня 2009 року ОСОБА_1 відділенням Фонду були винесені постанови про призначення одноразової допомоги в розмірі 241 838,64 гривень та щомісячних страхових виплат в розмірі 1 007,66 гривень, тобто з повною відповідністю до законодавства.
Суд, вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_4, чоловік позивача, помер внаслідок професійного захворювання, що отримане 06 квітня 2005 року. За висновками медико-соціальної експертної комісії від 15 червня 2009 року серії ДОН-07 № 000865 встановлено причинний зв'язок смерті ОСОБА_4 з наслідками раніше отриманого професійного захворювання. По останньому перерахунку з 01 березня 2009 року скоригована заробітна плата 3 358,87 гривень, а страхова виплата 2 687,10 гривень.
ОСОБА_1 звернулася до відділення з заявою 17 липня 2009 року, а 27 липня 2009 року були винесені постанови про призначення одноразової допомоги в розмірі 241 838,64 гривень (на сім'ю 201 532,20 гривень, як утриманці - 40 306,44 гривень) та щомісячних страхових виплат у розмірі 1 007,66 гривень.
Згідно пункту 7 статті 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» у разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання розмір одноразової допомоги його сім'ї повинен бути неменшим за п'ятирічну заробітну плату потерпілого і крім того, не меншим за однорічний заробіток потерпілого на кожну особу, яка перебувала на його утриманні. Відповідно до пункту 10 статті 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» середньомісячний заробіток для обчислення одноразової допомоги у разі смерті потерпілого визначається відповідно Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 26 вересня 2001 року № 1266 із змінами та доповненнями. Відповідно до пункту 12 зазначеного Порядку у разі встановлення причинного зв'язку смерті застрахованої особи з ушкодженням здоров'я відповідно до законодавства середня заробітна плата для призначення суми одноразової допомоги сім'ї обчислюється виходячи з розміру середньомісячної заробітної плати, яка була визначена при останньому перерахунку страхових виплат.
У судовому засіданні встановлено, що станом на 01 березня 2009 року відкоригована сума середньомісячної заробітної плати ОСОБА_4 склала 3 358,87 гривень.
Згідно ст. 7 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, середня заробітна плата (грошове забезпечення) застрахованої особи обчислюється виходячи з нарахованої заробітної плати за видами виплат, що включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати (у тому числі в натуральній формі), які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці" (грошового забезпечення, розмір якого визначається згідно з нормативно-правовими актами, що регулюють порядок та умови його виплати), та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб, не враховуючи передбачені законодавством пільги щодо сплати зазначеного податку чи суми, на які цей дохід зменшується, з яких сплачувалися страхові внески до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Відповідно до абзацу другого пункту 9 статті 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» проведення призначення страхової виплати в разі втрати годувальника і до розрахунку одноразової страхової виплати ніяких відносин не має.
Відповідно до ст. 9 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням до середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) включається заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) у межах максимальної величини (граничної суми) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) та оподатковуваного доходу (прибутку), з яких сплачуються страхові внески до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Пенсія, страхові виплати ОСОБА_4, на які посилається позивач, є грошовим забезпеченням оподаткування якого не проводиться, а тому не можуть бути враховані при визначенні середньомісячної заробітної плати, з якого встановлюється розмір одноразової допомоги.
Статтею 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» визначено, що всі страхові виплати мають бути пов'язані з ушкодженням здоров'я застрахованої особи, що сталося внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. Пенсія за віком, яку можуть отримувати потерпілі на виробництві, не пов'язана із зазначеним страховим випадком, тому не може враховуватися при обчисленні щомісячної страхової виплати особам, які перебували на утриманні потерпілого на виробництві. При обчисленні розміру щомісячної страхової виплати може враховуватись тільки пенсія по інвалідності призначена у зв'язку з одним і тим самим нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням.
Провівши аналіз зазначених вище положень нормативно-правових актів, суд приходить до висновку про безпідставності заявлених ОСОБА_1 вимог, права та інтереси позивача не порушені, а тому захисту не потребують.
На підставі викладеного, ст. ст. 21, 28, 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» п.п. 7, 9, 12 «Порядку обчислення середньомісячної заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, керуючись ст.ст. 10, 60, 209 ч. 2, 212-215, 218 ЦПК України, суд, -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Мар'їнському районі Донецької області про зобов'язання здійснення перерахунку та стягнення одноразової допомоги, не виплаченої при втраті годувальника відмовити повністю.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана в Мар'їнський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана в судову палату по цивільним справам Апеляційного суду Донецької області через Мар'їнський районний суд протягом двадцяти днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження.
Суддя