Справа № 752/15747/21
Провадження №: 3/752/7437/21
28.07.2021 м. Київ
суддя Голосіївського районного суду міста Києва Бушеленко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання у м. Києві матеріали адміністративної справи, що надійшли
відГоловного управління Державної податкової служби у м. Києві
пропритягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП
відносноОСОБА_1 як керівника Товариства з обмеженою відповідальністю "Прайсвотерхаускуперс ешуренс" (за відомостями протоколу про адміністративне правопорушення) ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 (за відомостями протоколу про адміністративне правопорушення)
08.06.2021 Головним управління Державної податкової служби у м. Києві складено протокол про адміністративне правопорушення № 742/26-15-04-00-22 відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Так, у графі протоколу "прізвище, ім'я, по-батькові, місце роботи" зазначено - громадянка ОСОБА_1 посадова особа керівник ТОВ "Прайсвотерхаускуперс ешуренс" податковий номер 38453894; у графі "суть правопорушення, частина, стаття" вміщено запис: "вчинила правопорушення ведення податкового обліку з порушенням податкового законодавства, порушення п. 50.1, статті 50, глава 2, розділу ІІ кодексу України від 02.12.2020 № 2755-VI зі змінами та доповненнями, що відображено в акті перевірки від 18.05.20121 № 39515/Ж5/26-15-04-15-18/38453894 за період 01.02.2021 по 28.02.2021.
До протоколу про адміністративне правопорушення приєднано у незасвідчених належним чином копіях акт "Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ "Прайсвотерхаускуперс ешуренс" (податковий номер - 38453894) за лютий 2021 № 39515/ж5/26-15-04-15-18/38453894 від 18.05.2021; лист-запрошення на ім'я ТОВ "Прайсвотерхаускуперс ешуренс" на підписання протоколу про адміністративне правопорушення від 19.05.2021 № 10434/І/26-15-04-15-16, акт "Про неявку до контролюючого органу особи, яка притягується до адміністративної відповідальності" від 08.06.2021 № 1499/26-15-04-00-23, акт "Про неможливість вручення примірника протоколу про адміністративне правопорушення" № 742/26-15-04-00-22 від 08.06.2021, супровідний лист від 09.06.2021 № 58051/6/26-15-04-15-16, ім'я ТОВ "Прайсвотерхаускуперс ешуренс" про надсилання протоколу про адміністративне правопорушення, список рекомендованих поштових відправлень без вихідної дати, рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення на ім'я ТОВ "Прайсвотерхаускуперс ешуренс".
З метою повідомлення особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення про призначення справи до судового розгляду, на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Прайсвотерхаускуперс ешуренс" було направлено повістку в порядку ст. 277-2 КУпАП для вручення ОСОБА_1
21.07.2021 на офіційну електронну скриньку суду надійшло звернення від імені ОСОБА_1 , де зазначено, що у зв'язку з неможливістю з'явитися в засіданні 28.07.2021, остання просить суд розглядати справу за її відсутності.
У судове засідання, призначене на 28.07.2021, особа, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення до суду не з'явилася.
Виходячи з положень ст. 268 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст. 163-1 цього Кодексу при розгляді справи про адміністративне правопорушення не є обов'язковою.
З огляду на приписи ст. 268 КУпАП розгляд справи відбувся за відсутності особа, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення.
Уважно дослідивши наявні матеріали та співставивши всі фактичні дані суд (суддя) не вбачає підстав для ухвалення у цій справі постанови про притягнення до адміністративної відповідальності керівникаТовариства з обмеженою відповідальністю "Прайсвотерхаускуперс ешуренс" за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП з наступних підстав.
Так, відповідно до ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Адміністративним правопорушенням (проступком) ч. 1 ст. 9 КУпАП визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 245 КУпАП є своєчасне, повне, всебічне з'ясування обставин справи, її вирішення у точній відповідності до закону.
Доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ч. 1 ст. 251 КУпАП).
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 1 ст. 163-1 КУпАП установлено адміністративну відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Зі змісту процитованої статті слідує, що для цілей притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП необхідним є установлення факту того, чи є особа, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, спеціальним суб'єктом - керівником чи іншою посадової особою.
Як вказувалося вище, протокол від 08.06.2021 складено відносно ОСОБА_1 як керівника ТОВ "Прайсвотерхаускуперс ешуренс".
Посилання на анкетні дані ОСОБА_1 в матеріалах адміністративної справи відсутні, а в тексті протоколу не вказано дату її народження, місце проживання, паспортні дані.
При цьому до протоколу від 07.06.2021 не приєднано документів, які б дозволити з'ясувати такі відомості та визначити, що ідентифікаційний номер НОМЕР_1 є ідентифікаційним номером, що був своєчасно виданий органом доходів і зборів громадянці ОСОБА_1 .
Разом з тим, як вбачається з акта "Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ "Прайсвотерхаускуперс ешуренс" (податковий номер - 38453894) за лютий 2021 № 39515/ж5/26-15-04-15-18/38453894 від 18.05.2021 матеріально-відповідальними особами Товариства з обмеженою відповідальністю "Прайсвотерхаускуперс ешуренс" є ОСОБА_2 - керівник та ОСОБА_1 - головний бухгалтер.
Виходячи зі змісту ст. 7, 254, 279 КУпАП розгляд справ про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який і є підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Вимоги до змісту протоколу та оформлення про адміністративне правопорушення закріплені у ст. 256 КУпАП, де вказано, що у ньому зазначаються дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи; відомості про заподіяння матеріальної шкоди (у разі її наявності).
У п. 3-5 розділу ІІ Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженій наказом Міністерства фінансів України № 566 від 02.07.2016 та зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 27.07.2016 за № 1046/29179 вказується, що посадові особи органів доходів і зборів при виявленні адміністративного правопорушення складають протокол про адміністративне правопорушення на бланку за формою згідно з додатком № 1 до цієї Інструкції. Зміст протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у ст. 265 КУпАП. Усі реквізити протоколу заповнюються розбірливим почерком державною мовою. Не допускаються закреслювання або виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також внесення додаткових записів після того, як протокол підписаний особою, відносно якої він складений. У разі ненадання особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, документів для складання Протоколу використовуються відомості про таку особу, наявні у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків.
При цьому норми КУпАП та наказу Міністерства фінансів України не надають судді повноважень на самостійне внесення змін або ж будь-яких доповнень, виправлень у протокол про адміністративне правопорушення, так само і права визначати особу, яка може та/або має бути суб'єктом адміністративного правопорушення, адже це є недопустимим та може мати наслідком порушення права особи на захист або ж бути витлумачене як упередженість чи необ'єктивність судді.
Згідно з відомостями, наявними в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань керівником Товариства з обмеженою відповідальністю "Прайсвотерхаускуперс ешуренс" (01032, м. Київ, вул. Жилянська, 75, ідентифікаційний код 38453894) є ОСОБА_2 .
Натомість протокол від 08.06.2021 № 742/26-15-04-00-22 складено відносно ОСОБА_1 з вказівкою на те, що вона є керівником вищевказаною юридичної особи, що не доводиться жодним доказом та суперечить фактичним обставинам та об'єктивній дійсності. Будь-якої пов'язаності ОСОБА_1 з посадою керівника Товариства з обмеженою відповідальністю "Прайсвотерхаускуперс ешуренс" матеріали справи не містять.
У зв'язку з викладеним, постановлення судового рішення в порядку КУпАП за наведених вище обставин про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 становитиме неналежну процесуальну дію.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП унормовано, що провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у разі відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
З огляду на наведене суд (суддя) вважає за належне запити провадження у справі № 752/15747/21 з посиланням на п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП з огляду на неможливість установлення події та складу адміністративного правопорушення щодо ОСОБА_1 .
Керуючись ст. 9, 23, 122, 122-4, 247, 268, 276, 277, 279, 280, 283-285, 294 КУпАП,
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 закрити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Голосіївський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.В. Бушеленко