Справа № 699/722/21
Номер провадження 2/699/423/21
про відмову у відкритті провадження
02.08.2021 рокум.Корсунь-Шевченківський
Суддя Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області Літвінова Г.М., ознайомившись з позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до
секретаря Корсунь-Шевченківської міської ради Мацюка Віталія Сергійовича (вул. Шевченка, 42, м. Корсунь-Шевченківський, Черкаська область, 19402) та до
виконкому Корсунь-Шевченківської міської ради (вул. Шевченка, 42, м. Корсунь-Шевченківський, Черкаська область, 19402)
про визнання неправомірними дій, скасування розпоряджень секретаря міської ради
До Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до секретаря Корсунь-Шевченківської міської ради Мацюка Віталія Сергійовича та до виконкому Корсунь-Шевченківської міської ради про визнання неправомірними дій, скасування розпоряджень секретаря міської ради.
З позову вбачається, що у червні та липні 2021 року відповідно до розпоряджень секретаря Корсунь-Шевченківської міської ради позивачу було зменшено розмір премій та надбавок.
З огляду на викладене позивач просить:
-визнати неправомірними дії відповідача щодо зменшення позивачу щомісячної премії та надбавки за червень, липень місяці 2021 року;
-визнати неправомірним та скасувати пп. 14 п. 1 таблиці розпорядження секретаря міської ради від 18.06.2021 № 157-к «Про встановлення надбавок працівникам міської ради, виконавчого комітету міської ради за червень 2021 року»;
-визнати неправомірним та скасувати п. 2 розпорядження секретаря міської ради від 18.06.2021 № 157-к «Про встановлення надбавок працівникам міської ради, виконавчого комітету міської ради за червень 2021 року»;
-визнати неправомірним та скасувати п. 3 розпорядження секретаря міської ради від 18.06.2021 № 156-к «Про встановлення розміру премії працівникам міської ради, виконавчого комітету міської ради за червень 2021 року» в частині зменшення позивачу щомісячної премії за червень 2021 року;
-визнати неправомірним та скасувати п. 6 розпорядження секретаря міської ради від 22.07.2021 № 196-к «Про встановлення надбавок працівникам міської ради та виконавчого комітету міської ради за липень 2021 року»;
-визнати неправомірним та скасувати п. 7 розпорядження від 22.07.2021 № 195-к «Про преміювання працівників міської ради та виконавчого комітету міської ради за липень 2021 року»;
-зобов'язати відповідача встановити та виплатити позивачу премію за червень, липень місяць на рівні 50 % відповідно до встановленого фонду преміювання та надбавку 70% за червень, липень місяць 2021 року;
-визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у виплаті позивачу матеріальної допомоги на вирішення соціальн6о-побутових питань;
-зобов'язати відповідача виплатити позивачу матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань;
-зобов'язати відповідача здійснити перерахунок заробітної плати за червень, липень 2021 року, щорічної основної і додаткової відпустки, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі суддя зазначає наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Правила визначення компетенції судів щодо розгляду цивільних справ передбачено в статті 19 ЦПК України. Так, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Можна зробити висновок, що загальні суди не мають чітко визначеної предметної юрисдикції і розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин в усіх випадках, за виключенням, якщо розгляд таких справ прямо визначений за правилами іншого судочинства.
Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право цивільне. По-друге, таким критерієм є суб'єктний склад такого спору (однією зі сторін у спорі є, як правило, фізична особа).
Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист. Отже, одним із учасників адміністративного спору є суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічновладних управлінських функцій на підставі законодавства.
Також КАС України надає визначення публічно-правового спору - як спору, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій (п. 1 ч. 1 ст. 4 КАС України). Адміністративне судочинство КАС України визначає як діяльність адміністративних судів щодо розгляду і вирішення справ у порядку, встановленому цим законом (п. 5 ч.1 ст. 4 КАС України).
Відповідно до приписів п. 2 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 4 КАС України публічна служба - це, серед іншого, служба в органах місцевого самоврядування.
Законодавець урегулював питання, пов'язані з прийняттям (обранням, призначенням) громадян на публічну службу, її проходженням та звільненням з публічної служби (припиненням), спеціальними законами, до яких, зокрема, відноситься Закон України від 07.06.2001 № 2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі - Закон № 2493-III). Відповідно до ст. 1 Закону № 2493-III служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету (стаття 2 Закону № 2493-III).
Позивач працює в Корсунь-Шевченківській міській раді на посаді начальника юридичного відділу, отже є посадовою особою органу місцевого самоврядування і його діяльність є публічною службою.
Як вбачається з позовної заяви, спір виник у зв'язку з оскарженням позивачем рішень суб'єкта владних повноважень, а саме секретаря Корсунь-Шевченківської міської ради, ухвалених в межах його компетенції у сфері управління. Ухвалені спірні рішення безпосередньо стосуються проходження позивачем публічної служби.
З огляду на викладене справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
За приписами ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності та адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму. Всі інші адміністративні справи підсудні окружним адміністративним судам.
За таких обставин суд дійшов висновку, що заявлений позов підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства та підсудний Черкаському окружному адміністративному суду.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства;
За приписами пунктів 4, 5 ст. 186 ЦПК України ухвалу про відмову у відкритті провадження у справі може бути оскаржено. У разі скасування цієї ухвали позовна заява вважається поданою в день первісного звернення до суду. Відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 19, 186, 261, 353, 354 ЦПК України, ст.ст. 19,20 КАС України, суддя
У відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 до секретаря Корсунь-Шевченківської міської ради Мацюка Віталія Сергійовича та до виконкому Корсунь-Шевченківської міської ради про визнання неправомірними дій, скасування розпоряджень секретаря міської ради - відмовити
Роз'яснити позивачу, що позов підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства та підсудний Черкаському окружному адміністративному суду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому даної ухвали суду.
Повний текст ухвали складено 02.08.2021.
СуддяЛітвінова Г. М.