Рішення від 30.07.2021 по справі 540/1838/21

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/1838/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Центральної спілки споживчих товариств України до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Центральна спілка споживчих товариств України (далі - позивач, Укоопспілка) звернулась до суду з позовом до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (далі - відповідач, ГУ ДПС), у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі щодо несписання безнадійного податкового боргу у розмірі 287 530,10 гривень, який виник у платника податків - Центральної спілки споживчих товариств України;

- зобов'язати Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі списати безнадійний податковий борг у розмірі 287 530,10 гривень, який виник у платника податків - Центральної спілки споживчих товариств України.

В обґрунтування позовних вимог Укоопспілка зазначає, що має самостійно задекларований податковий борг з плати за землю, розташовану на тимчасово-окупованій території АР Криму, який виник у 2014 році. Після окупації території Криму об'єктивної можливості використовувати спірні земельні ділянки підприємство не має.

Вважаючи, що внаслідок спливу строку давності, встановленого статтею 102 ПК України вказана сума податкового боргу підлягає списанню як "безнадійний податковий борг". Не вчинення відповідачем дій зі списання податкового боргу підприємство вважає проявом протиправної бездіяльності.

Ухвалою суду від 30.04.2021 позов залишено без руху, надано час на усунення недоліків.

Ухвалою від 24.05.2021 після усунення недоліків провадження відкрито, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

10.06.2021 року до суду від відповідача надійшов відзив на позов, згідно якого останній позов не визнає. Зазначає, що прийняття рішення про списання безнадійного податкового боргу належить до дискреційних повноважень органу доходів і зборів. Станом на 22.04.2021 року за позивачем обліковується податковий борг, який виник у зв'язку з несплатою самостійно задекларованих грошових зобов'язань. Разом з тим, відповідно до пп.12 п.12.3 ст. 12 Закону України "Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України" зупиняється застосування до платників податків із місцезнаходженням на території ВЕЗ "Крим" норм статей 59, 60, 87-101, 124, 126 і 129 Податкового кодексу України.

Отже списання податкового боргу позивача, яке врегульовано ст.101 ПК України, порушує наведені приписи пп.12 п.12.3 ст. 12 Закону України "Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України".

Згідно ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Через перебування судді Ковбій О.В. в щорічній відпустці, рішення прийнято після виходу судді з такої відпустки.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відзив відповідача, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Центральна спілка споживчих товариств України (Укоопспілка) місцезнаходженням організації є: 01001, м. Київ, вул. Хрещатик, буд.7/11. Зареєстровано в реєстрі 02.09.2020 року за №1000701070052000748.

27.02.2014 Укоопспілкою подано до контролюючого органу податкову декларацію з плати за землю - по орендній платі за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2014 рік, якою визначене річне значення зобов'язання на рівні 101814,10 грн.

28.02.2014 позивачем здійснено оплату орендної плати за січень 2014 року на суму 8484,51 грн.

З урахуванням наведеного та за рахунок наявної у позивача переплати, за позивачем рахується податковий борг з наведеного податку в розмірі 93329,57 грн.

27.02.2014 позивачем подано податкову декларацію з плати за землю - по земельному податку за 2014 рік, якою визначене річне значення зобов'язання на рівні 229639,86 грн.

28.02.2014 позивачем здійснено оплату орендної плати за січень 2014 року на суму 19136,66 грн.

З урахуванням наведеного та за рахунок наявної у позивача переплати, за позивачем рахується податковий борг з наведеного податку в розмірі 194200,53 грн.

З матеріалів справи вбачається, що зазначені суми податкового боргу з плати за землю рахуються за позивачем по теперішній час. Укоопспілка вважає, що податковий борг підлягає списанню контролюючим органом як безнадійний, а тому відсутність таких дій з боку позивача є проявом протиправної бездіяльності.

З метою зобов'язати відповідача вчинити дії зі списання заборгованості, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Правовідносини у сфері справляння податків і зборів врегульовано Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України тут і далі в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин).

При цьому, відповідно до пункту 26 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України на період дії Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" цей Кодекс застосовується з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України".

Відповідно до пункту 286.2 ст. 286 ПК України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 287.3 ст.287 ПК України).

Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом. (пункт 57.1 статті 57 ПК України).

У відповідності з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

На підставі наведеного правового обґрунтування та самостійно задекларованих організацією податкових зобов'язань, Укоопспілка мала сплачувати такі суми:

- за платежем «орендна плата з юридичних осіб за земельні ділянки державної або комунальної власності»: 8484,51 грн (термін сплати до 02.03.2014 року), 8484,51 грн (термін сплати до 30.03.2014 року), 8484,51 грн (термін сплати до 30.04.2014 року), 8484,51 грн (термін сплати до 30.05.2014 року), 8484,51 грн (термін сплати до 30.06.2014 року), 8484,51 грн (термін сплати до 30.07.2014 року), 8484,51 грн (термін сплати до 30.08.2014 року), 8484,51 грн (термін сплати до 30.09.2014 року), 8484,51 грн (термін сплати до 30.10.2014 року), 8484,51 грн (термін сплати до 30.11.2014 року), 8484,51 грн (термін сплати до 30.12.2014 року), 8484,49 грн (термін сплати до 30.01.2015 року).

- за платежем «земельний податок з юридичних осіб»: 19136,66 грн (термін сплати до 02.03.2014 року), 19136,66 грн (термін сплати до 30.03.2014 року), 19136,66 грн (термін сплати до 30.04.2014 року), 19136,66 грн (термін сплати до 30.05.2014 року), 19136,66 грн (термін сплати до 30.06.2014 року), 19136,66 грн (термін сплати до 30.07.2014 року), 19136,66 грн (термін сплати до 30.08.2014 року), 19136,66 грн (термін сплати до 30.09.2014 року), 19136,66 грн (термін сплати до 30.10.2014 року), 19136,66 грн (термін сплати до 30.11.2014 року), 19136,66 грн (термін сплати до 30.12.2014 року), 19136,60 грн (термін сплати до 30.01.2015 року).

Згідно з пунктом 101.1 статті 101 ПК України безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг, підлягає списанню.

У пункті 101.2 цієї статті під терміном "безнадійний податковий борг" розуміється, зокрема, податковий борг платника податку, визнаного в установленому порядку банкрутом, вимоги щодо якого не були задоволені у зв'язку з недостатністю майна банкрута (підпункт 101.2.1); податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом (підпункт 101.2.3).

Пунктом 102.1 статті 102 ПК України визначено строк давності - 1095 календарних днів.

Відповідно до пункту 101.5 статті 101 ПК України контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу.

Механізм списання безнадійного податкового боргу визначено Порядком списання безнадійного податкового боргу платників податків № 577 , дія якого поширюється на фізичних осіб (резидентів і нерезидентів), юридичних осіб (резидентів і нерезидентів) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з Кодексом або податковими законами і на яких покладено обов'язок сплати податків та зборів згідно з Кодексом.

Відповідно до положень пунктів 3.1, 3.2 Порядку №577 визначення суми безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню контролюючим органом, здійснюється на підставі даних інформаційних систем органів доходів і зборів станом на день виникнення безнадійного податкового боргу. Днем виникнення безнадійного податкового боргу у випадку, визначеному в підпункті 3 пункту 2.1 розділу II цього Порядку (податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений ст.102 ПК України) є дата прийняття рішення керівника контролюючого органу.

Згідно з приписами пунктів 4.3-4.5 Порядку №577 у випадках, передбачених підпунктами 1, 2, 3, 5 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, орган доходів і зборів здійснює процедури щодо проведення списання безнадійного податкового боргу відповідно до вимог пункту 4.2 цього розділу. Структурний підрозділ органу доходів і зборів, до функцій якого належить списання безнадійного податкового боргу, здійснює таке списання щокварталу протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації (розрахунку) за звітний (податковий) квартал. Рішення про списання безнадійного податкового боргу вноситься до інформаційних систем не пізніше наступного робочого дня після підписання такого рішення.

Отже, списання безнадійного податкового боргу, в тому числі податкового боргу, стосовно якого минув строк давності у 1095 днів, здійснюється контролюючим органом самостійно на підставі даних автоматизованої інформаційної системи станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.

Таким чином, позивачем було самостійно визначено податкове зобов'язання з плати за землю, яке з наступного календарного дня після останнього дня для його сплати, передбаченого п. 287.3 ст.287 ПК України, набуло статусу податкового боргу.

З наявних у справі документів не вбачається вжиття відповідачем заходів щодо стягнення вказаної суми податкового боргу в судовому порядку .

Отже, сума податкового боргу позивача з земельного податку з юридичних осіб в розмірі 194200,53 грн та з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 93329,57 грн, яка виникла в 2014 та січні 2015 року внаслідок не сплати самостійно узгодженого податкового зобов'язання згідно декларацій з плати за землю та не стягнута контролюючим органом протягом наступних 1095 календарних днів з дня його виникнення, є "безнадійним" податковим боргом платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом, у розумінні статті 101 ПК України.

Крім того суд наголошує що відповідно до пунктів 3.1, 3.2., пунктів 4.3-4.5 Порядку №577 - списання безнадійного податкового боргу, стосовно якого минув строк давності у 1095 днів, здійснюється контролюючим органом самостійно на підставі даних автоматизованої інформаційної системи станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.

При цьому звернення платника податків про списання безнадійного податкового боргу є обов'язковим лише у випадку, якщо такий податковий борг виник внаслідок непереборної сили (форс-мажорних обставин), як це встановлено нормою пункту 4.1 Порядку №577. В інших випадках, передбачених пунктом 101.2 статті 101 ПК України, пунктом 2.1 розділу ІІ Порядку №577, розгляд питання про списання безнадійного податкового боргу ініціюється контролюючими органами щоквартально та проводиться автоматично, без участі платника податків.

Аналогічні правові висновки викладено і в постановах Верховного Суду від 23 грудня 2019 року (справа № 813/3277/18), від 9 липня 2019 року (справа №0240/2269/18-а), від 4 вересня 2018 року (справа №813/4430/16).

Отже, списання означених сум податкового боргу мало бути здійснено контролюючим органом самостійно на підставі даних автоматизованої інформаційної системи станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.

Щодо тверджень відповідача стосовно того, що вказаний висновок суперечить пп.12 п.12.3 ст. 12 Закону України «Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України», суд зазначає таке.

Особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України визначено Законом України "Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України" від 12.08.2014 № 1636-VII (далі - Закон №1636).

Відповідно до пункту 3.1 статті 3 Закону №1636 на території вільної економічної зони "Крим" (далі - ВЕЗ "Крим") діє особливий правовий режим економічної діяльності фізичних та юридичних осіб, у тому числі особливий порядок застосування норм регуляторного, податкового та митного законодавства України, а також особливий режим внутрішньої та зовнішньої міграції фізичних осіб.

Вільна економічна зона "Крим" (далі ВЕЗ "Крим") запроваджується у межах двох адміністративно-територіальних одиниць України: Автономної Республіки Крим та міста Севастополя (пункт 1.1 статті 1 Закону № 1636).

Статтею 5 Закону №1636 визначені особливості справляння податків на території вільної економічної зони "Крим", відповідно до пункту 5.3 якої фізична особа, яка має податкову адресу (місце проживання), юридична особа (відокремлений підрозділ), яка має податкову адресу (місцезнаходження) на території ВЕЗ "Крим", прирівнюються з метою оподаткування до нерезидента.

Фізична особа, яка має податкову адресу (місце проживання), юридична особа (відокремлений підрозділ), яка має податкову адресу (місцезнаходження) на іншій території України, прирівнюються з метою оподаткування до резидента.

Згідно з підпунктом 12 пункту 12.3 статті 12 Закону № 1636 зупиняється застосування до платників податків із місцезнаходженням на території ВЕЗ "Крим" норм статей 59, 60, 87-101, 124, 126 і 129 Податкового кодексу України.

Суд вказує, що буквальне тлумачення наведеної статті дає підставі для висновку, що дія вказаної норми розповсюджується виключно до платників податків - юридичних осіб із місцезнаходженням на території ВЕЗ "Крим".

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням Укоопспілки є м. Київ, а тому норми пп.12 п.12.3 ст. 12 Закону №1636 на позивача не поширюються.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність своєї бездіяльності щодо не списання податкового боргу Укоопспілки в розмірі 287530,10 грн, з урахуванням вимог встановлених ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позовні вимоги Укоопспілки підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд виходить з наступного.

Згідно ч. 7 ст. 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Приписами ч.1 ст.139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином сплачений позивачем судовий збір в розмірі 4312,95 грн підлягає стягненню з ГУ ДПС за рахунок його бюджетних асигнувань в повному розмірі, оскільки спір вирішено на користь позивача.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (Код ЄДРПОУ ВП: 43995495, місцезнаходження: 73022, м. Херсон, просп. Ушакова, 75) щодо не списання безнадійного податкового боргу у розмірі 287 530,10 гривень, який виник у платника податків - Центральної спілки споживчих товариств України (Код ЄДРПОУ: 00012635, місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 7/11) на підставі поданих платником податків 27.02.2014 року декларацій з плати за землю за 2014 рік.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (Код ЄДРПОУ ВП: 43995495, місцезнаходження: 73022, м. Херсон, просп. Ушакова, 75) списати безнадійний податковий борг у розмірі 287 530,10 гривень, який виник у платника податків - Центральної спілки споживчих товариств України (Код ЄДРПОУ: 00012635, місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 7/11) на підставі поданих платником податків 27.02.2014 року декларацій з плати за землю за 2014 рік.

Стягнути з Головного уравління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (Код ЄДРПОУ ВП: 43995495, місцезнаходження: 73022, м. Херсон, просп. Ушакова, 75) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Центральної спілки споживчих товариств України (Код ЄДРПОУ: 00012635, місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 7/11) судовий збір у сумі 4312 (чотири тисячі триста дванадцять) грн 95 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.В. Ковбій

кат. 111020000