28 липня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2423/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Варняка С.О.,
при секретарі: Шестаковій А.В.,
за участю:
представника позивача - Іпатова В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Звернувшись до суду, позивач зазначає, що є пенсіонером за віком, якій органами пенсійного фонду нараховується та вплачується пенсія в порядку та на умовах, визначених законодавством, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 . Згідно даних обліку нарахованих пенсій з 01.03.2021 року позивач мала б отримувати щомісячно 6323,76 грн., в той час як за березень 2021 року отримала 5059,01 грн.
При спілкуванні з працівника органів пенсійного фонду, позивач довідалась, що з неї з 01.03.2021 року утримується 20 % пенсії. На запит позивач отримала листа з Головного управління Пенсійного фонду України, відповідно до якого її повідомили, що органом пенсійного фонду від 24.02.2021 року прийнято рішення про утримання з 01.03.2021 року 20 % пенсії. До вказаного листа було додане рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 24.02.2021 року № 188.
Згідно рішення від 24.02.2021 року № 188, яке прийняте начальником відділу перерахунку пенсій № 1 Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області Прачковською Н., при розгляді пенсійної справи № 965230165970 ОСОБА_1 , згідно з довідкою управління з питань виплати пенсій встановлено переплату у сумі 8831,32 грн., яка утворилась за період з 01.01.2004 року по 31.01.2020 року, внаслідок чого вказана сума підлягає поверненню, у зв'язку з чим у разі ненадходження суми переплати протягом місяця з моменту повідомлення про прийняте рішення, прийнято рішення утримувати 20 % пенсії щомісячно, починаючи з 01.03.2021 року
Вважає, що таке рішення відповідача прийнято із порушенням норм матеріального права України а тому підлягає визнанню протиправним виходячи із наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.50 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне державне пенсійне страхування" сума пенсій виплачена надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернені пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень органів пенсійного фонду чи в судовому порядку.
За своїм статусом сума надмірно сплаченої суми пенсій є майном набутим без достатніх на те правових підстав, що випливає із змісту положень ч.1 ст.1212 Цивільного кодексу України, згідно якої безпідставно набуте майно - це майно яке набути без достатньої правової підстави.
Разом з тим, у відповідності до ч.1 ст.1215 Цивільного кодексу України не підлягають поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смерті, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
З огляду на вказане, враховуючи, що позивач ніколи не надавала органам пенсійного фонду недостовірних даних, які могли вплинути на визначення розміру пенсії та не вчиняла будь-яких інших недобросовісних дій, а відповідач у своєму рішенні чи листі не зазначив причину утворення переплати, вважає, що рішення ГУ ПФУ прийняте всупереч положень ч.1 ст.50 "Про загальнообов'язкове пенсійне державне пенсійне страхування", ч.1 ст.1215 Цивільного кодексу України, що є підставою для визнання такого рішення протиправним та скасування в судовому порядку.
З врахуванням викладеного, позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 24.02.2021 року № 188, яке прийняте начальником відділу перерахунку пенсій № 1 Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області Прачковською Н.;
- покласти на Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області судові витрати у справі.
Ухвалою від 04.06.2021 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 05.07.2021 року.
23.06.2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими. Зазначає, що на виконання наказу Пенсійного фонду України від 12.10.2018 № 169 "Про проведення інвентаризації пенсійних справ" та відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 03.09.2018 № 19-1 "Про проведення інвентаризації пенсійних справ", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19.09.2018 за № 1077/32529 затверджено наказ Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 17.10.2018 за № 241, щодо перевірки на наявність необхідних документів у пенсійній справі, правильність обчислення розміру пенсійних виплат.
Під час проведення інвентаризації, про що складено відповідну довідку від 26.12.2019 року № 2429/1-23, згідно із пунктом 3 статті 44 Закону і на виконання вимог статті 40 Закону спеціалістами Фонду здійснено перевірку відповідності змісту довідки про заробітну плату первинним документам. В ході перевірки встановлено розбіжність між даними первинних документів (особові рахунки) із даними довідки про заробітну плату за період з 01.04.1993 по 31.12.1994.
Відповідно до частини третьої статті 49 Закону, у разі виявлення недостовірних даних у документах та відомостях, на підставі яких було встановлено та/або здійснюється виплата пенсії, рішенням територіального органу Пенсійного фонду України розмір та підстави для виплати пенсії переглядаються відповідно до цього Закону без урахування таких даних.
Колективним підприємством "Херсонський техно - торгівельний центр "Електрон" надана нова довідка про заробітну плату за період роботи з 01.04.1993 по 31.03.1995 (від 26.12.2019 № 36), на підставі якої проведено перерахунок пенсії.
За результатом перерахунку, за період з 01.01.2004 по 01.02.2020 рр. виникла переплата пенсійних коштів у сумі 8831,96 грн., про що позивача було повідомлено листом Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 25.02.2020 року за № 2100-0328-8/5580.
Відповідно до ч. 1 статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру в наслідок зловживань з боку пенсіонера або подання недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
У разі ненадходження від пенсіонера коштів протягом місяця з дня його повідомлення про утворену переплату, приймається рішення щодо утримання надміру виплачених коштів.
Відділом з питань призначення та перерахунків пенсій № 1 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області прийнято рішення від 24.02.2020 року № 188 про утримання надміру виплачених сум в розмірі 20 % пенсії щомісячно.
Відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
05.07.2021 року відкладено розгляд справи на 28.07.2021 року.
У судовому засіданні представник позивача наполягав на позовних вимогах, просив суд задовольнити позов.
Відповідач у судовому засіданні не з'явився, про дата, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, причини неявки невідомі.
Заслухавши сторони та дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області з 01.03.1995 року та отримує пенсію зі зменшенням пенсійного віку як потерпіла особа від наслідків аварії на ЧАЕС, обчислену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
24.02.2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області прийняло рішення про утримання з ОСОБА_1 надміру виплачених сум пенсії у сумі 8831,96 грн. у зв'язку з коригуванням заробітної плати згідно акту перевірки від 26.12.2019 року № 2429/1-23.
Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.
Згідно ч. 1 ст. 50 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон - № 1058-IV) суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Частиною 2 ст. 16 Закону № 1058-IV передбачено що, застрахована особа зобов'язана:
1) пред'являти свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на вимогу страхувальника, посадових осіб виконавчих органів Пенсійного фонду;
2) надавати на вимогу страхувальника, територіального органу Пенсійного фонду документи, що засвідчують відомості, які мають бути занесені або містяться в її персональній обліковій картці в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування;
3) повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про зміну даних, що вносяться до її персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, виїзд за межі держави та про обставини, що спричиняють зміну статусу застрахованої особи, протягом десяти днів з моменту їх виникнення;
4) укладати договір страхування довічної пенсії з обраною страховою організацією та не розривати цей договір протягом життя (крім випадків зміни страхової організації згідно із цим Законом);
5) виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом, а також нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.
Пунктом 5.3 Інструкції про виплату та доставку пенсій, соціальних допомог національним оператором поштового зв'язку, затверджену Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України, Міністерства праці та соціальної політики України від 28.04.2009 N 464/156 передбачено, що виплата пенсій, соціальних допомог провадиться працівником зв'язку особисто одержувачу після звірення даних пред'явленого паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, з даними, зазначеними органом Пенсійного фонду, органом праці та соціального захисту населення у відомості за формою В1-М (разовому дорученні за формами В2-М та В3-М). За отримання грошей одержувач розписується у відомості за формою В1-М (разовому дорученні за формами В2-М та В3-М) і проставляє дату одержання, а працівник зв'язку розписується за здійснення виплати.
Доказами в адміністративному судочинстві у відповідності до частини 1 статті 72 КАС України є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З аналізу вищевикладених положень слідує, відповідач повинен надати до суду належні та достатні докази зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, які призвели до неправомірної виплати соціальної допомоги.
Отже, відсутні правові підстави стверджувати про подання позивачем недостовірних даних до органів Пенсійного фонду.
Отже, обов'язковою умовою стягнення надміру виплачених пенсій є допущення зловживань з боку пенсіонера та в жодному випадку вказані суми не можуть бути стягнуті у випадку призначення її на підставі недостовірних даних, формування, яких не залежить від пенсіонера. В такому разі суми зайво виплаченої пенсії стягуються зі страхувальника.
При цьому, слід відмітити, що відповідач не навів у своєму рішенні обґрунтованих обставин щодо фактів зловживання з боку ОСОБА_1 , так само відповідач не навів таких обставин і під час розгляду справи у суді.
Таким чином, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про утримання надміру виплачених сум пенсій від 24.02.2021 року про стягнення сум пенсії, виплачених надміру ОСОБА_1 за період з 01.01.2004 року по 31.01.2021 року прийняте не на підставі та не в межах повноважень, що передбачені Законом № 1058-IV.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оцінка судом обставин справи базується на наданих доказах, їх належності та переконливості, в поєднанні з принципами КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Позивач належними доказами підтвердив правомірність своїх вимог, наявні в матеріалах справи докази дають суду підстави для висновку про задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, сплачений позивачем судовий збір у сумі 908 грн. підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за рахунок його бюджетних асигнувань.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом 10 днів з дня набрання рішенням суду законної сили.
Керуючись статтями 9, 73 - 78, 90, 242 - 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 24.02.2021 року № 188, прийняте начальником відділу перерахунку пенсій № 1 Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області Прачковською Н.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73036) судовий збір у сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом 10 днів з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 02 серпня 2021 р.
Суддя С.О. Варняк
кат. 112010200