про залишення позовної заяви без руху
02 серпня 2021 рокум. ПолтаваСправа № 440/8403/21
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Гіглава О.В., перевіривши матеріали позову Селянського фермерського господарства "ЛАН" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
27 липня 2021 року Селянське фермерське господарство "ЛАН" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Полтавській області про:
- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у Полтавській області №216556/30365984 від 24.11.2020, яким СФГ "Лан" відмовлено в реєстрації податкової накладної №16 від 11.11.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну, складену та подану на реєстрацію СФГ "Лан" в строки, визначені нормами діючого законодавства (№16 від 11.11.2020 на суму 36795,00 грн, в тому числі ПДВ 61326,50 грн).
Відповідно до пунктів 3, 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: - відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; - позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
За приписами частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
У ході з'ясування питання, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, а також чи подана вона у визначений законодавством строк, судом встановлено наступне.
Відповідно до частини сьомої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається також оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.
Разом з тим, до матеріалів позовної заяви господарством не надано належним чином завіреної копії оскаржуваного рішення Головного управління ДПС у Полтавській області №216556/30365984 від 24.11.2020, яким СФГ "Лан" відмовлено в реєстрації податкової накладної №16 від 11.11.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також не заявлено клопотання про його витребування у відповідачів.
Крім того, згідно із частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до абзацу першого частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Зазначена норма встановлює загальний строк звернення до адміністративного суду в публічно-правових спорах. Водночас, за умови використання позивачем досудового порядку вирішення спору у випадках, коли законом передбачена така можливість або обов'язок, Кодексом адміністративного судочинства України встановлено скорочений строк звернення до суду.
Так, відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень. Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб'єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб'єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Згідно з висновками Судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у постанові від 11.10.2019 у справі № 640/20468/18 (адміністративне провадження №К/9901/16396/19) спеціальні строки для звернення до суду з позовом про скасування рішень контролюючих органів, що не пов'язані з нарахуванням грошових зобов'язань, зокрема рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН та зобов'язання її зареєструвати, після проведення процедури адміністративного оскарження та отримання рішення про залишення скарги без задоволення, нормами ПК України не визначені, тому інші рішення контролюючих органів, які не стосуються нарахування грошових зобов'язань платника податків, за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору (застосування процедури адміністративного оскарження - абзац третій пункту 56.18 статті 56 ПК України), оскаржуються в судовому порядку в такі строки: а) тримісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги було прийнято та вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені ПК України. При цьому такий строк обчислюється з дня вручення скаржнику рішення за результатами розгляду його скарги на рішення контролюючого органу; б) шестимісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги не було прийнято та/або вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені ПК України. При цьому такий строк обчислюється з дня звернення скаржника до контролюючого органу із відповідною скаргою на його рішення.
Як слідує зі змісту позовної заяви СФГ "Лан" вживалися дії з метою досудового порядку вирішення даного спору шляхом направлення 24.11.2020 до ДПС України скарги на рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №2162556/30365984 від 24.11.2020.
Як наслідок, 14.12.2020 на адресу товариства надійшло рішення комісії ДПС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №68065/30365984/2, яким скаргу товариства залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №2162556/30365984 від 24.11.2020 - без змін.
Таким чином, тримісячний строк звернення до суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у Полтавській області №216556/30365984 від 24.11.2020, яким СФГ "Лан" відмовлено в реєстрації податкової накладної №16 від 11.11.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних; зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну, складену та подану на реєстрацію СФГ "Лан" в строки, визначені нормами діючого законодавства (№16 від 11.11.2020 на суму 36795,00 грн, в тому числі ПДВ 61326,50 грн), сплинув 15.03.2021.
Разом з тим, з вказаним позовом до суду господарство звернулося лише 27.07.2021.
За викладених обставин, а також врахувавши висновки наведеної вище постанови та висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 06.04.2021 у справі №200/3303/20, суд дійшов висновку про те, що позивачем пропущено тримісячний строк звернення до суду, встановлений частиною четвертою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною шостою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Однак такої заяви позивачем до позовної заяви щодо заявлених позовних вимог не додано.
Згідно з частиною першою статті 169 цього Кодексу суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху (частина друга статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України).
Також частиною першою статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Враховуючи приписи вказаних норм, та зважаючи на подання СФГ "Лан" позовної заяви без додержання вимог, викладених у статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення позивачу копії даної ухвали шляхом надання до суду: - належним чином завіреної копії оскаржуваного рішення Головного управління ДПС у Полтавській області №216556/30365984 від 24.11.2020, яким СФГ "Лан" відмовлено в реєстрації податкової накладної №16 від 11.11.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних, або обґрунтованого клопотання про його витребування у відповідачів (у разі відсутності копії такого рішення у позивача); - заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із заявленими позовними вимогами з доказами поважності причин пропуску такого строку.
На підставі викладеного, керуючись статтями 122, 123, 161, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовну заяву Селянського фермерського господарства "ЛАН" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.
Встановити позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки необхідно усунути шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду:
- належним чином завіреної копії оскаржуваного рішення Головного управління ДПС у Полтавській області №216556/30365984 від 24.11.2020, яким СФГ "Лан" відмовлено в реєстрації податкової накладної №16 від 11.11.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних, або обґрунтованого клопотання про його витребування у відповідачів (у разі відсутності копії такого рішення у позивача);
- заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із заявленими позовними вимогами з доказами поважності причин пропуску такого строку.
Роз'яснити позивачу, що у разі неусунення недоліків позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, позовна заява повертається позивачеві.
Також роз'яснити, що процесуальні строки, встановлені судом у цьому судовому рішенні, відповідно до пункту 3 розділу VІ "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України можуть бути продовжені судом за відповідною заявою учасника справи.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя О.В. Гіглава