про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
02 серпня 2021 р. Справа № 120/8354/21-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Бошкова Юлія Миколаївна, розглянувши матеріали позовної заяви:
за позовом: ОСОБА_1
до: Вороновицької селищної ради
про: визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Вороновицької селищної ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Статтею 5 КАС України передбачено право на звернення до адміністративного суду. Так, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб та повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені статтями 160, 161 КАС України.
Норми статтей 160, 161 КАС України не містять виключень і поширюються на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв'язку з чим недотримання положень даних норм свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам Закону.
Суд звертає увагу позивача, що об'єктом судового захисту є права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб. Адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав у сфері публічно-правових відносин. Вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись у належності особи, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу, встановити чи є відповідне право або інтерес порушеним, а також визначити чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.
Так, позивачем у позовній заяві визначено ОСОБА_1 , водночас, як вбачається зі змісту позову підставою для звернення до суду слугувала бездіяльність Вороновицької селищної ради з приводу створення комісії щодо складання акту про визначення розміру збитку, заподіяного СФГ "Ромашка" в наслідок незаконного вилучення та тимчасового зайняття його земельної ділянки. Окрім того, за змістом позовних вимог позивач просить: "зобов'язати Вороновицьку селищну раду створити комісію щодо складання акту про визначення розміру збитків, заподіяних мені СФГ "Ромашка" в наслідок незаконного вилучення та тимчасового займання моєї земельної ділянки та неодержання мною фактичних доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням моєї земельної ділянки".
З огляду на обґрунтування позову та зміст позовних вимог, суд доходить висновку, що позивач фактично ототожнює себе, як фізичну особу з СФГ "Ромашка", при цьому не зазначаючи свій статус (наприклад, голова СФГ, член СФГ).
Суд зазначає, що відповідно до ст. 1 Закону України "Про фермерське господарство" фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.
Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім'ї, відповідно до закону (ч. 2 ст. 1 Закону України "Про фермерське господарство").
Згідно з ч.ч. 4, 5 вищезазначеного Закону фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа або фізична особа - підприємець. Фермерське господарство діє на основі установчого документа (для юридичної особи - статуту, для господарства без статусу юридичної особи - договору (декларації) про створення фермерського господарства). В установчому документі зазначаються найменування господарства, його місцезнаходження, адреса, предмет і мета діяльності, порядок формування майна (складеного капіталу), органи управління, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України.
Фермерське господарство, зареєстроване як юридична особа, має статус сімейного фермерського господарства, за умови що в його підприємницькій діяльності використовується праця членів такого господарства, якими є виключно члени однієї сім'ї відповідно до статті 3 Сімейного кодексу України.
Фермерське господарство без статусу юридичної особи організовується на основі діяльності фізичної особи - підприємця і має статус сімейного фермерського господарства, за умови використання праці членів такого господарства, якими є виключно фізична особа - підприємець та члени її сім'ї відповідно до статті 3 Сімейного кодексу України. Особливості створення та діяльності сімейного фермерського господарства без набуття статусу юридичної особи регулюються положеннями статті 8-1 цього Закону.
З аналізу вищезазначених норм вбачається, що законодавство передбачає дві форми існування сімейного фермерського господарства: юридична особа (п. 4, 5 ст. 1 Закону України "Про фермерське господарство"); без набуття СФГ статусу юридичної особи (при цьому голова СФГ реєструється як фізична особа-підприємець (ст. 8-1 Закону України "Про фермерське господарство").
Відтак, при наявності створеного СФГ "Ромашка" (доказів у вигляді витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань стороною позивача суду не надано), з огляду на те, що ОСОБА_1 обґрунтовує позов порушенням прав саме такої особи, належним позивачем є саме відповідне фермерське господарство.
Більш того, суд зазначає, що за змістом позову позивач вказує, що земельну ділянку, яку з його слів незаконно вилучено та тимчасово зайнято належить ОСОБА_1 . Як на доказ такого факту позивач посилається на "додаток №1", проте до позовної заяви не додано жодних документів, окрім посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, пам'ятки про обов'язки та відповідальність суддів та кримінальної статистики.
Відтак, зі змісту позову неможливо встановити права та інтереси якої саме особи підлягають захисту.
З огляду на зазначене, позивачу потрібно уточнити особу позивача у позовній заяві, при цьому, з метою уточнення процесуального статусу ОСОБА_1 та СФГ "Ромашка", надати суду докази створення СФГ "Ромашка" та документи, які посвідчують право власності (володіння, користування, розпорядження) земельною ділянкою, яку зі слів ОСОБА_1 незаконно вилучено та тимчасово зайнято відповідачем.
Відповідно до ч. 1 ст. 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
В порушення вказаних норм процесуального законодавства позивачем не надано копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Окрім того, згідно з ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Так, обгрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що 05.05.2021 року його представник звернувся із заявою до відповідача з приводу створення комісії щодо складання акту про визначення розміру збитку, заподіяного СФГ "Ромашка" в наслідок незаконного вилучення та тимчасового зайняття його земельної ділянки. У відповідь на таку заяву, як вказує ОСОБА_1 , він отримав відповідь від 22.06.2021 року.
Водночас, серед доданих до позовної заяви документів відсутні будь-які докази, якими позивач обгрунтовує свої позовні вимоги, в тому числі й лист-відповідь Вороновицької селищної ради від 22.06.2021 року.
Зазначені вище недоліки свідчать про невідповідність поданої позивачем позовної заяви вимогам, встановленим статтею 160, 161 КАС України.
Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. Відповідно до ч. 2 ст. 169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене вважаю, що позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши позивачеві строк для усунення недоліків останньої, визначених в мотивувальний частині ухвали суду.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 171 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Вороновицької селищної ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, залишити без руху.
Встановити позивачеві 10-денний строк з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви шляхом:
- уточнення особи позивача у позовній заяві та надання суду доказів створення СФГ "Ромашка" і документів, які посвідчують право власності (володіння, користування, розпорядження) земельною ділянкою, яку зі слів ОСОБА_1 незаконно вилучення та тимчасово зайнято відповідачем;
- надання всіх наявних у позивача доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, зокрема, листа-відповіді Вороновицької селищної ради від 22.06.2021 року;
- надання копії позовної заяви та доданих до неї документів документів.
Копію ухвали направити особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Бошкова Юлія Миколаївна