"29" липня 2021 р.м. Одеса Справа № 916/915/21
Господарський суд Одеської області у складі судді Демешина О. А. при секретарі судового засідання Рибці Ю. Е. розглянувши матеріали справи № 916/915/21
Позивач: Дочірнє підприємство "УКРАВТОГАЗ" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (ІК: 36265925; 03134, м. Київ, вул. Григоровича-Барського, 2)
Відповідач: Акціонерне товариство "Одесагаз" (ІК: 03351208; 65003, м. Одеса, вул. Одарія, 1)
про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії
з підстав неправомірності дій відповідача
Представники сторін:
Від позивача: Пікульська К.В.
Від відповідача: Волохатий В.П.
СУТЬ СПОРУ: 05.04.2021 року Дочірнє підприємство "УКРАВТОГАЗ" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (далі - Позивач) звернулось до Господарського суду Одеської області з позовом до Акціонерного товариства "Одесагаз" (далі - Відповідач) яким просить суд:
- визнати незаконними дії Акціонерного товариства «Одесагаз» (ідентифікаційний код 03351208) по донарахуванню об'єму розподіленого/спожитого природного газу на автомобільну газонаповнювальну компресорну станцію ДП «УКРАВТОГАЗ» (адреса: м. Одеса, вул. Балтська дорога, 71-а) у період з січня 2020 до серпня 2020 року (включно)
- скасувати рішення комісії Акціонерного товариства «Одесагаз» від 09.01.2020, про задоволення Акту про порушення від 24.12.2019 №1, оформлене протоколом від 09.01.2020 № 1;
- зобов'язати Акціонерне товариство «Одесагаз» (ідентифікаційний код 03351208) провести перерахунок об'єму природного газу, розподіленого/спожитого на автомобільну газонаповнювальну компресорну станцію ДП «УКРАВТОГАЗ» (адреса: м. Одеса, вул. Балтська дорога, 71-а) протягом січня-серпня 2020 року, на підставі показників комерційного вузла обліку газу ДП «УКРАВТОГАЗ», а саме у об'ємі: за січень 2020р.- 44760,00 м3; за лютий 2020р.- 44797,28 мЗ; за березень 2020р. - 47639,91 мЗ; за квітень 2020р. -39181,41м3; за травень 2020р. -41692,38 мЗ; за червень 2020р. - 53910,00 мЗ; за липень 2020р. - 52348,03 мЗ; за серпень 2020р. - 65061,00 мЗ.
16.04.2021 року, після усунення Позивачем недоліків позовної заяви, суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі, ухвалив справу розглядати за правилами загального позовного провадження, призначив підготовче засідання та встановив відповідачу строк для подання відзиву на позов із урахуванням вимог ст.165 ГПК України - протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
15.06.2021 року суд закрив підготовче провадження по справі та призначив справу до розгляду по суті. На підставі ч. 9 ст. 165 ГПК України у зв'язку із ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд оголошував перерву у судовому засіданні до 29.07.2021 року.
Під час розгляду справи представник позивача позов підтримав.
01.08.2019 між Відповідачем - (Оператор ГРМ) та Позивачем (Споживач, Підприємство) було укладено договір розподілу природного газу №007315(19), шляхом підписання заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу, з яким договором АТ «Одесагаз» надає послуги з розподілу природного газу на автомобільну газонаповнювальну компресорну станцію ДП «УКРАВТОГАЗ», розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Балтська дорога, 71-а.
Позов ґрунтується на тому, що п 16.04.2019 ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» проведено інспектування монтажу автоматизованої вимірювальної системи вузла обліку АГНКС-1 м. Одеса ДП «УКРАВТОГАЗ». За результатами інспектування складено протокол № 2268 та звіт № 2268. На підставі наведених документів інженером-метрологом AT «Одесагаз» Гнатюком Анатолієм Анатолійовичем складено акт про порушення б/н від 23.12.2019, у якому зазначено, що монтування вузла обліку не відповідає ДСТУ ГОСТ 8.586.(1, 2, 5): (1, 2, 5):2009, а також вказано, що це є порушенням, передбаченим п. 3.1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС.
У згаданому звіті вказано про те, що внаслідок конструктивних особливостей вимірювальної техніки (ВТ), якими обумовлено відсутність доступу до внутрішньої порожнини ВТ, підтвердити відповідність ВТ до та після діафрагми (або корпусу камери усереднення) вимогам п.п. 7.1.3-7.1.5 ДСТУ ГОСТ 8.586.1:2009 та п. 6.4 ДСТУ ГОСТ 8.586.2:2009 неможливо.
Рішенням комісії Оператора ГРМ від 09.01.2020 було задоволено акт про порушення від 24.12.2019 року, та здійснено донарахування додаткових об'ємів природного газу у червні-серпні 2020 року, з чим Позивач не згоден.
Зокрема, Позивач вважає, що рішення відповідача від 09.01.2020 про задоволення Акту про порушення від 24.12.2019 є незаконним та безпідставним, оскільки перевірка проведена без дотримання чинного законодавства, її висновки не відповідають дійсності. Крім того, як вважає позивач, невідповідність вузла обліку газу (ВОГ) нормам ДСТУ ГОСТ 8.586.1:2009 - не є порушенням, яке могло бути підставою для складення акту про порушення відповідно до глав 2 та 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем та підставою для донарахування додаткових об'ємів природного газу.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Правове регулювання послуг з розподілу природного газу здійснюється відповідно до чинного законодавства України, зокрема Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України «Про ринок природного газу», Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність», Кодексом газорозподільних систем (Затверджений Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015р. № 2494, далі - Кодекс ГРС).
Статтею 40 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та на умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому Кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.
Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.
Відповідно до п.1 глави 2 розділу V Кодексу ГРС, для приєднання об'єкта будівництва або існуючого об'єкта (земельної ділянки) до газорозподільної системи Оператора ГРМ їх власник (замовник приєднання) має звернутися до цього Оператора ГРМ із заявою про приєднання до договору розподілу природного газу.
Істотною умовою правовідносин зі споживання послуг розподілу природного газу є облік його споживання.
Пунктом 1 глави 1 розділу IX Кодексу ГРС зокрема передбачено, що комерційний облік природного газу в газорозподільній системі організовується та здійснюється з метою визначення повної та достовірної інформації про об'єми (обсяги) природного газу, які розподілені (передані) з газорозподільної мережі підключеним до неї споживачам, та для подальшого використання цієї інформації у взаємовідносинах між суб'єктами ринку природного газу, у тому числі для взаєморозрахунків між ними.
Фактичний об'єм надходження природного газу до/з ГРМ (у тому числі по об'єктах споживачів) за певний період визначається в точках комерційного обліку (на межі балансової належності) на підставі даних комерційних вузлів обліку, встановлених в точках вимірювання, та інших регламентованих процедур у передбачених цим Кодексом випадках (п. 3 гл. 1 р. IX Кодексу ГРС).
Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС комерційний вузол обліку/комерційний ВОГ визначено як вузол обліку природного газу, організований відповідно до вимог цього Кодексу для комерційного обліку природного газу при визначенні об'єму (обсягу) передачі та розподілу (споживання/постачання) природного газу в точці комерційного обліку.
У якості комерційних ВОГ можуть використовуватись виключно вузли обліку, які були введені в експлуатацію у порядку, передбаченому Кодексом ГРС. Для підтвердження того, що комерційний ВОГ може здійснювати комерційний облік природного газу, зазначений вузол обліку підлягає періодичній повірці.
Згідно п. 8 гл. 6 розд. X Кодексу ГРС договір розподілу природного газу укладається з новим власником тільки після приведення комерційного вузла обліку природного газу у відповідність до вимог нормативних документів.
Таким чином, фактом укладення договору Оператор ГРМ визнав відповідність комерційного ВОГ споживача вимогам нормативних документів, у даному випадку комерційного ВОГ АГНКС Одеса-1 ДП «УКРАВТОГАЗ».
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2498 затверджено Типовий договір розподілу природного газу, який фактично використовується у відносинах між сторонами.
Відповідно до п.5.2 Типового договору розподілу природного газу, визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором.
До обов'язків оператора ГРМ, відповідно до п.п. 4 п. 7.1. Типового договору, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, віднесено обов'язок щодо забезпечення належного рівня комерційного обліку природного газу по Споживачу, у тому числі формування загального об'єму та обсягу розподілу (споживання) природного газу Споживачу за відповідний період.
За підсумком звітного місяця Оператором ГРМ та споживачем підписується акт приймання-передачі природного газу. Форма Акту приймання-передачі природного газу, який використовується Оператором ГРМ, передбачає окреме наведення інформації в т.ч. про обсяг природного газу по коректору/обчислювачу, обсяг виробничо-технічних втрат (ВТВ) природного газу на газопроводі, а у разі задоволення комісією Оператора ГРМ акту про порушення додатково зазначається обсяг природного газу згідно акту-розрахунку, складання якого передбачено п. 11 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРС.
Так, у звіті та протоколі інспектування, які були складені 16.04.2019 року, та які стали підставою для донарахування позивачем природного газу, зазначено про невідповідність ВОГ позивача вимогам вказаного вище стандарту.
Проте, згідно гл. 4 розд. XI Кодексу ГРС в результаті пошкодження або позаштатного режиму роботи ЗВТ проводяться перерахунки об'єму розподіленого природного газу у таких випадках:
- визнання ЗВТ непридатним до застосування за результатами періодичної, позачергової, експертної повірки або за результатами перевірки технічного стану комерційного ВОГ;
- якщо є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність).
Між тим, сторонами до матеріалів справи не надано відповідних документів про результати позачергової чи експертної повірки, які б містили висновок про непридатність до застосування комерційного ВОГ позивача, встановленого на АГНКС-1 м. Одеса, а також звіти обчислювача чи коректора об'єму газу, які б свідчили про наявність зареєстрованих та зафіксованих повідомлень про аварійні/діагностичні ситуації (несправність) та роботу ВОГ в позаштатному режимі.
При цьому, свідоцтво про повірку комерційного ВОГ на АГНКС-1 м. Одеса працівниками ДП «Укрметртестстандарт» є безпосереднім доказом того, що ВОГ позивача правильно здійснював облік спожитого газу.
Суд звертає увагу на той факт, що комерційний ВОГ позивача, про невідповідність вимогам ДСТУ ГОСТ 8.586.1:2009 якого йдеться у зазначених вище протоколі та звіті, проходив планову повірку як до інспектування, так і після нього. При цьому зауваження до ВОГ позивача були відсутні та встановлено відповідність вимогам до аналогічних приладів.
Також слід зазначити, що у відповідності до п. 1 гл. 9 розд. X Кодексу ГРС суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових зокрема щодо:
1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору;
2) працездатності та/або придатності засобів вимірювальної техніки до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання.
Проте, за результатами оглядів ВОГ позивача представниками відповідача, не складено жодного документу, який би підтверджував непрацездатність чи непридатність цього вузла обліку до застосування на підставі результатів перевірки його метрологічних характеристик.
Крім того, Оператор ГРМ здійснював донарахування позивачу додаткових об'ємів природного газу, мотивуючи це тим, що ВОГ позивача працював у позаштатному режимі.
Проте обраний Оператором ГРМ в акті про порушення б/н від 24.12.2019р. вид порушення (п. 3.1 гл. 2 розд. XI Кодексу ГРС) не відповідає змісту претензій Оператора ГРМ (не відповідність монтажу вузла обліку газу вимогам ДСТУ ГОСТ 8.586. (1,2,5):1,2,5):2009)), зазначених в Акті про порушення.
Згідно з п. 6 гл. 6 р. X Кодексу ГРС, позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:
витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;
відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;
наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;
індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;
забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів;
інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
Підпунктами з 1-5 наведеної норми визначено перелік обставин, кожна з яких вказує на конкретні підстави, які визначають режим роботи ВОГ позаштатним, проте жодна з таких обставин, не була виявлена на АГНКС-1 м. Одеса.
Пунктом 6.10 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання встановлено, що експлуатація засобу вимірювальної техніки має здійснюватися згідно документації, яка надається виробником.
Тобто, ДСТУ ГОСТ 8.586.(1,2,5):2009 - не є документом, який надається виробником засобу вимірювальної техніки і, тому, відповідність або не відповідність вузла обліку газу ДСТУ ГОСТ 8.586.1-5:2009 - не могло бути підставою для визначення того, чи працює ВОГ у позаштатному режимі.
Пунктом 6 глави 6 розділу X Кодексу ГРС також встановлено, що якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
Як вбачається із наведеної правової норми, для здійснення донарахування на вказаній у цій нормі підставі Оператору ГРМ необхідно встановити факт роботи ВОГ споживача у позаштатному режимі, а також встановити, що внаслідок цього ВОГ споживача не обліковував природний газ чи обліковував його частково.
Судом встановлено, що ні сам акт про порушення, складений Оператором ГРМ, ні документи, додані до зазначеного акта (Протокол та Звіт), не мають підтвердження роботи ВОГ позивача у позаштатному режимі, а також підтвердження того, що ВОГ позивача не здійснював обліку природного газу або здійснював його частково.
Тому, на думку суду, задоволення комісією відповідача вказаного акту про порушення було протиправним.
Статтею 23 Закону України «Про стандартизацію» встановлено, що національні стандарти та кодекси усталеної практики застосовуються на добровільній основі, крім випадків, якщо обов'язковість їх застосування встановлена нормативно-правовими актами.
Пунктом 6 гл. 1 розд. X Кодексу ГРС визначено, що вимоги до складових частин ВОГ, їх правил експлуатації та порядку вимірювання ними об'ємів природного газу визначаються нормативними документами, затвердженими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в нафтогазовому комплексі.
ДСТУ ГОСТ 8.586.1-5:2009 був впроваджений наказом Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики №486 від 30.12.2009р. Однак цей орган не є центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в нафтогазовому комплексі. Такими органами є Міністерство енергетики України, а також НКРЕКП.
Кодекс ГРС (затверджений НКРЕКП) та Правила обліку газу (затверджені Міністерством енергетики України) не містять посилань на ДСТУ ГОСТ 8.586.1-5:2009 та не встановлюють вимог, щодо його обов'язкового застосування.
Питання правомірності використання у сфері законодавчо-регульованої метрології засобів вимірювальної техніки, які були введені в експлуатацію до набуття чинності ДСТУ ГОСТ 8.586.1-5:2009, належить до компетенції Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (Мінекономрозвитку) листом від 13.03.2018р. № 3421-09/10316-07 надало роз'яснення щодо приведення раніше введених в експлуатацію ВОГ у відповідність до ДСТУ ГОСТ 8.586.1-5:2009 (з огляду на прийняття в 2014р. Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та Закону України «Про стандартизацію» і в 2015р. Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності»).
В листі Міністерства з посиланням на ст. 8 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (щодо вимог до ЗВТ), ст. 16 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (щодо оцінки відповідності ЗВТ вимогам технічних регламентів) та ст. 11 Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності», вказано, що законодавчо регульовані ЗВТ, які перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці, та в разі наявності чинного свідоцтва про повірку можуть застосовуватись. Статтею 2 Закону України про «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку з розробленням та прийняттям технічних регламентів і передбачених ними процедур оцінки відповідності, їх застосуванням стосовно продукції, яка вводиться в обіг, надається на ринку або вводиться в експлуатацію в Україні, а також здійсненням добровільної оцінки відповідності. Зміст листа Міністерства від 13.03.2018р. №3421-09/10316-07 та ст. 2 Закону України про «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» свідчить про те, що невідповідність ДСТУ ГОСТ 8.586.1-5.2009 вузла обліку газу, який був введений в експлуатацію до моменту набуття чинності цього стандарту, за умови наявності чинних свідоцтв про проходження періодичної повірки законодавчо регульованих ЗВТ, не може стати перешкодою в застосуванні такого ВОГ для комерційного обліку природного газу.
Суд звертає увагу, що чинним законодавством не передбачено обов'язковості застосування ДСТУ ГОСТ 8.586.1:2009, зокрема - відсутні будь-які нормативні документи, у т.ч. Мінекономрозвитку, якими було б регламентовано обов'язковість такого стандарту та відповідальність за ухилення від його додержання.
Відтак відсутні будь-які передумови стверджувати, що невідповідність ВОГ (вузла обліку газу) зазначеному стандарту є підтвердженням роботи вузла обліку газу у позаштатному режимі, та підтвердженням того, що ВОГ не обліковує природний газ чи обліковує його частково.
Як вбачається з Протоколу №1 від 09.01.2020р. засідання комісії з розгляду актів про порушення, задовольняючи акт про порушення від 24.12.2019р., комісія зазначила, що за результатами перевірки „встановлено пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або роботи ВОГ чи його складових в позаштатному режимі внаслідок чого витрата природного газу не обліковується або обліковується некоректно відповідно до Р.XI , Глави 2, п.3.1.” .
Підпунктом 1) пункту 3 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем передбачено, що до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належить пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Тобто, для задоволення акту про порушення, комісією АТ „Одесагаз” слід було встановити не тільки наявність зазначеного вище порушення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (про відсутність позаштатного режиму роботи ВОГ позивача було вказано вище), а і встановити факт нездійснення обліку або некоректного обліку газу, а також - наявність причинно-наслідкового зв'язку між порушеннями позаштатного режиму роботи ВОГ і нездійсненням обліку або некоректним обліком газу.
Таких обставин відповідачем не доведено.
14.07.2020 ДП «УКРАВТОГАЗ» направлено на адресу AT «Одесагаз» лист щодо корегування об'ємів розподіленого природного газу. У листі вказано про те, що зміст Актів приймання-передачі природного газу від 31.01.2020р. №7315/01, від 29.02.2020р. №7315/02, від 31.03.2020р. №7315/03, від 30.04.2020р. №7315/04, від 31.05.2020р. №7315/05 та від 30.06.2020р. №7315/06, вказує на те, що при заповненні даних документів Оператором ГРМ було неправильно вказано обсяг природного газу по коректору/обчислювачу, так що згідно з даними звіту комерційного вузла обліку газу об'єм розподіленого природного газу складає: за січень 2020р.- 44760,00м 3; за лютий 2020р.- 44797,28мЗ; за березень 2020р. - 47639,91 м3; за квітень 2020р. -39181,41 м3; за травень 2020р. -41692,38м3; за червень 2020р. - 53910,00м3; за липень 2020 р. - 52348,03 м3; за серпень 2020р. - 65061,00 м3.
Ця обставина дає підстави Споживачу вимагати від Оператора ГРМ надати коригувальні Акти приймання-передачі природного газу до Актів приймання-передачі природного газу від 31.01.2020р. №7315/01, від 29.02.2020р. №7315/02, від 31.03.2020р. №7315/03, від 30.04.2020р. №7315/04, від 31.05.2020р. №7315/05 та від 30.06.2020р. №7315/06, якими привести обсяг природного газу за відповідні звітні періоди у відповідність до даних коректора/обчислювача вузла обліку газу ДП «УКРАВТОГАЗ», тобто до об'єму реально розподіленого природного газу, шляхом їх зменшення: за січень 2020р. на 6189,00 м3; за лютий 2020р. на 6201,72 м3; за березень 2020р. на 6323,09 м3; за квітень 2020р. на 5868,59 м3; за травень 2020р. на 6496,62 м3; за червень 2020р. на 8336,59 м3; за липень 2020 р. на 10915,07 м3; за серпень 2020 р. на 11891,00 м3.
ДП «УКРАВТОГАЗ» звернулось до AT «Одесагаз» з претензією від 01.12.2020 № 3797/03-14-20. Проте відповідач залишив зазначену претензію без відповіді.
З огляду на викладене, рішення відповідача від 09.01.2020 року про задоволення Акту про порушення від 24.12.2019 року є незаконним та безпідставним, оскільки перевірка проведена без дотримання чинного законодавства, її висновки не відповідають дійсності, крім того невідповідність ВОГ позивача ДСТУ ГОСТ 8.586.1:2009 не є порушенням, яке може бути підставою для складення акту про порушення відповідно до глав 2 та 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем та підставою для донарахування додаткових об'ємів природного газу.
Таким чином, позов підлягає задоволенню з покладанням на відповідача витрат по сплаті судового збору.
Керуючись ст.ст. 129, 233, 238, 240 ГПК України, суд
1. Позов задовольнити
2. Визнати незаконними дії Акціонерного товариства «Одесагаз» (ідентифікаційний код 03351208) по донарахуванню об'єму розподіленого/спожитого природного газу на автомобільну газонаповнювальну компресорну станцію ДП «УКРАВТОГАЗ» (адреса: м. Одеса, вул. Балтська дорога, 71-а) у період з січня 2020 до серпня 2020 року (включно).
3. Скасувати рішення комісії Акціонерного товариства «Одесагаз» від 09.01.2020, про задоволення Акту про порушення від 24.12.2019 №1, оформлене протоколом від 09.01.2020 № 1.
4. Зобов'язати Акціонерне товариство «Одесагаз» (ідентифікаційний код 03351208) провести перерахунок об'єму природного газу, розподіленого/спожитого на автомобільну газонаповнювальну компресорну станцію ДП «УКРАВТОГАЗ» (адреса: м. Одеса, вул. Балтська дорога, 71-а) протягом січня-серпня 2020 року, на підставі показників комерційного вузла обліку газу ДП «УКРАВТОГАЗ», а саме у об'ємі: за січень 2020р.- 44760,00 мЗ; за лютий 2020р.- 44797,28 мЗ; за березень 2020р. - 47639,91 мЗ; за квітень 2020р. -39181,41 мЗ; за травень 2020р. -41692,38 мЗ; за червень 2020р. - 53910,00 мЗ; за липень 2020р. - 52348,03 мЗ; за серпень 2020р. - 65061,00 мЗ.
5. Стягнути з Акціонерного товариства "Одесагаз" (ІК: 03351208; 65003, м. Одеса, вул. Одарія, 1) на користь Дочірнього підприємства "УКРАВТОГАЗ" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (ІК: 36265925; 03134, м. Київ, вул. Григоровича-Барського, 2): 6810 гривень судового збору.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.241 ГПК України
та може бути оскаржено в порядку ст.ст.253-259 ГПК України.
Повний текст складено 02 серпня 2021 р.
Суддя О.А. Демешин