61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002
іменем України
29.07.2021р. Справа №905/862/21
за позовом Комунального підприємства «Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства», м.Маріуполь
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Азов-Ал'янс», м.Маріуполь
про стягнення плати за скид понаднормативних стоків в сумі 9621,38 грн.
Суддя Левшина Г.В.
при секретарі судового засідання Ламановій А.В.
Представники сторін:
від позивача: не з'явився
від відповідача: не з'явився
В засіданні суду брали участь:
Комунальне підприємство «Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства», м.Маріуполь, позивач, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю «Азов-Ал'янс», м.Маріуполь, про стягнення плати за скид понаднормативних стоків в сумі 9621,38 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що на підставі укладеного між сторонами договору №5224 на відпуск питної води і прийом господарсько-побутових і виробничих стічних вод у систему міської каналізації на 2008 рік від 29.01.2008р. представниками заявника проводились відбори проб стічних вод, внаслідок чого були виявлені перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин. За таких обставин, відповідно до «Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м.Маріуполя», затверджених рішенням виконавчого комітету Маріупольської міської ради №465 від 22.10.2018р., позивачем нараховано відповідачу плату за скид понаднормативних забруднень у стічні води в сумі 9621,38 грн.
Ухвалою суду від 14.05.2021р. по справі №905/862/21 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження, судове засідання призначено на 14.06.2021р. о 12:00 год.
28.05.2021р. до суду від позивача надійшла заява №745/1 від 24.05.2021р. на виконання ухвали суду від 14.05.2021р.
Ухвалою суду від 14.06.2021р. оголошено перерву у судовому засіданні до 05.07.2021р. о 12:00 год.
У судове засідання 05.07.2021р. представники сторін не з'явились.
Ухвалою суду від 05.07.2021р. оголошено перерву у судовому засіданні до 29.07.2021р. об 11:00 год.
У судове засідання 29.07.2021р. представники сторін не з'явились.
Відповідач відзиву на позовну заяву не надав.
При цьому, суд зазначає, що відповідно до ч.5 ст.176 Господарського процесуального кодексу України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Відповідно до ч.11 ст.242 Господарського процесуального кодексу України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
За приписами ч.1 ст.7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Згідно позовної заяви та даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням відповідача є: 87505, Донецька обл., м.Маріуполь, пров. Шепотінника, буд. 14.
З метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі від 14.05.2021р. та ухвали суду про перерви у розгляді справи від 14.06.202021р., від 05.07.2021р. направлялась відповідачу рекомендованими листом з повідомленням про вручення за вказаною адресою, що підтверджується матеріали справи.
Однак, відповідні поштові відправлення було повернуто на адресу суду відділенням поштового зв'язку з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
Відповідно до ч.3 та ч.7 ст.120 Господарського процесуального кодексу України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Порядок вручення судових рішень визначено у ст.242 Господарського процесуального кодексу України, за змістом ч.5 якої учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності в особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення, якщо така адреса відсутня.
Частиною 11 ст.242 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
У Перехідних положеннях Господарського процесуального кодексу України, а саме у п.п.17.1 п.17 передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі.
Згідно з положеннями п.4 ч.6 ст.242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є, зокрема день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.
Порядок надання послуг поштового зв'язку, права та обов'язки операторів поштового зв'язку і користувачів послуг поштового зв'язку визначають Правила надання послуг поштового зв'язку, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 №270, і які регулюють відносини між ними.
Поштові відправлення залежно від технології приймання, обробки, перевезення, доставки/вручення поділяються на такі категорії: прості, рекомендовані, без оголошеної цінності, з оголошеною цінністю. Рекомендовані поштові картки, листи та бандеролі з позначкою «Вручити особисто», рекомендовані листи з позначкою «Судова повістка» приймаються для пересилання лише з рекомендованим повідомленням про їх вручення (пункти 11 та 17 Правил надання послуг поштового зв'язку).
Рекомендовані поштові відправлення, у тому числі рекомендовані листи з позначкою «Судова повістка», рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень, поштових переказів, адресовані фізичним особам, під час доставки за зазначеною адресою або під час видачі у приміщенні об'єкта поштового зв'язку вручаються адресату, а у разі його відсутності - будь-кому з повнолітніх членів сім'ї, який проживає разом з ним. У разі відсутності адресата або повнолітніх членів його сім'ї до абонентської поштової скриньки адресата вкладається повідомлення про надходження зазначеного реєстрованого поштового відправлення, поштового переказу, рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, поштового переказу (пункт 99 Правил надання послуг поштового зв'язку).
Відповідно до пунктів 116, 117 Правил надання послуг поштового зв'язку, у разі неможливості вручення одержувачам поштові відправлення зберігаються об'єктом поштового зв'язку місця призначення протягом одного місяця з дня їх надходження.
Таким чином, у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії або судове рішення направлено судом рекомендованим листом за належною поштовою адресою, яка була надана суду відповідною стороною і судовий акт повернуто підприємством зв'язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то необхідно вважати, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії або про прийняття певного судового рішення у справі.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 28.09.2020р. у справі №910/9791/18, від 13.01.2020р. у справі №910/22873/17, від 14.08.2020р. у справі №904/2584/19 та від 21.01.2021р. по справі №910/16249/19.
Разом з цим, згідно з ч.1 ст.10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного держаного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою.
В матеріалах справи відсутні будь-які інші відомості про перебування відповідача за іншою адресою ніж та, що вказана в Єдиному державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Водночас, з метою необхідності забезпечення прав осіб на доступ до правосуддя і здійснення такого правосуддя, з метою забезпечення реалізації процесуального права відповідача на подання відзиву на позов, судом також було направлено ухвалу від 05.07.2021р. на адресу об'єкту відповідача на якій подається питна вода і від яких приймаються стоки, яка зазначена сторонами у додатку №8.1 до договору №5224 на відпуск питної води і прийом господарсько-побутових і виробничих стічних вод у систему міської каналізації на 2008 рік від 29.01.2008р.
Проте, відповідне поштове відправлення в якому були направлено ухвалу суду від 05.07.2021р. було повернуто на адресу суду відділенням поштового зв'язку з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
Відтак, судом вжито всіх заходів для повідомлення відповідача про розгляд справи.
У даному випадку судом також враховано, що за приписами ч.1 ст.9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України «Про доступ до судових рішень» усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.3 Закону України «Про доступ до судових рішень» для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч.1 ст.4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).
Враховуючи наведене, господарський суд Донецької області зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись з ухвалами суду від 14.05.2021р., від 14.06.2021р., від 05.07.2021р.у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Зважаючи на те, що в ході розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства, надано достатньо часу та створено відповідні можливості для реалізації кожним учасником своїх процесуальних прав, передбачених ст.42 Господарського процесуального кодексу України, суд згідно із ст.165 Господарського процесуального кодексу України вважає за можливе розглянути справу про суті заявлених вимог.
Розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив:
29.01.2008р. між Комунальним підприємством «Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» (позивач, виконавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Азов-Ал'янс» (відповідач, абонент) був укладений договір №5224 на відпуск питної води і прийом господарсько-побутових і виробничих стічних вод у систему міської каналізації на 2008 рік.
Відповідно до п.1.1 договору виконавець бере на себе зобов'язання забезпечувати об'єкти абонента питною водою, яка відповідає ДСТУ 2874-82 «Вода питна» або дозволу Держстандарту України та Міністерства охорони здоров'я України на відхилення від стандарту, згідно з Графіком водопостачання в об'ємі встановленого ліміту, а також приймати від нього стічні води в об'ємі встановленого ліміту та в межах встановлених концентрації забруднюючих речовин у стічних водах.
За умовами п.1.2 договору абонент бере на себе зобов'язання своєчасно і в обсязі оплачувати надані йому послуги з водопостачання та водовідведення, виконувати усі приписи виконавця, направлені на поліпшення якості обліку наданих послуг, належно експлуатувати водопровідні та каналізаційні мережі, пристрої та прилади на них, які перебувають у нього на балансі, а аткож виконувати інші умови цього договору та нормативних актів сто воно водопостачання та водовідведення.
Згідно п.1.3 договору користування питною водою і скидання каналізації в міську мережу допускається лише на основі договору між виконавцем та абонентом за обов'язково взаємного виконання умов договору, а також суворого додержання «Правил користування системами комунального водопостачання та водовідведення у містах та селищах України» від 22.06.1994 №165/374, «Правил прийому стічних вод підприємств у систему міської каналізації м. Маріуполя», затверджених рішенням Виконкому Маріупольської міськради №48 від 18.02.2004 (далі «Правил»), положень, рішень, постанов відповідних Державних органів, що стосуються водопостачання й водовідведення, а також інших нормативних актів.
Пунктом 3.1 договору сторони передбачили, що прийом стічних вод абонента здійснюється шляхом скиду стічних вод абонентом зі своїх каналізаційних мереж в каналізаційні мережі виконавця через окремі випуски, з обов'язковим улаштуванням контрольних колодязів за межами свого підприємства. Контрольні колодці будуються, обладнуються та експлуатуються абонентом, повинні бути промаркеровані, доступні для огляду та відбору проб, вільні від завалів та сміття. Межа розподілу каналізаційних мереж визначається у Акті розділу балансової приналежності водопровідних та каналізаційних мереж, який є додатком до договору.
Відповідно до п.3.2 договору під терміном «стоки», та «каналізація» слід розуміти стічні води з холодного та гарячого водопостачання, а також усі інші стічні води, які утворилися внаслідок діяльності абонента після використання води із будь-якої системи водопостачання, а також талі, ливневі, ґрунтові, поверхневі та дощові води, які поступають з території об'єкта абонента (з урахуванням субабонентів) у каналізаційну мережу виконавця.
Згідно з п. 3.3 договору забруднюючі речовини у стічних водах абонента, які поступають у систему каналізаційної мережі виконавця - не можуть перевищувати дозвільних показників якості стічних вод (з урахуванням субабонентів), вказаних у дозволу на скид (Додаток до Договору) та занесених у таблицю пункту 3.4.
У п.3.4 договору наведено таблицю, в якій зазначено, що показники дозвільної концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах абонента не лімітуються.
Крім вказаних у таблиці забруднюючих речовин, абоненту суворо забороняється скидати у каналізаційну мережу виконавця стічні води, перелік яких зазначено у п. 6 Правил прийому стічних вод підприємств у систему міської каналізації м. Маріуполя.
Відповідно до п.4.2 договору застосований виконавцем тариф на водопостачання і водовідведення, «регульований» і «фіксований» згідно з рішенням Виконавчого комітету Маріупольської міської Ради, є обов'язковим для обох сторін із моменту введення його в дію. Про зміну тарифів абонент сповіщається листом, або телефонограмо, або шляхом повідомлення через засоби масової інформації.
За правилами п.4.3 договору при використанні понадлімітної води та стоків згідно «Правил користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України» та «Привал прийому стічних вод підприємств у систему міської каналізації м. Маріуполя» абонент буде застосовано п'ятикратний тариф на питну воду діючий на день нарахування. Забороняється перенос та використання ліміту на наступні місяці при економії у попередніх місяцях.
Пунктом 4.4 договору встановлено, що у разі перевищення дозвільних концентрацій у стічних водах абонента, розрахунок за оказані послуги здійснюється відповідно до умов «Правил прийому стічних вод підприємства у систему міської каналізації м. Маріуполя».
Відповідно до п.4.5 договору про об'єм поданої води та приймання стоків між виконавцем та абонентом щомісяця підписується акт. Порядок визначення об'ємів наданих послуг визначається цим договором, «Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України» та «Правилами прийому стічних вод підприємств у систему міської каналізації м. Маріуполя». Акт підписується уповноваженими особами виконавця та абонента. У разі відсутності уповноваженої особи абонента при складанні ату, виконавець складає акт з будь-яким робітником абонента, зазначаючи у акті його прізвище та посаду. Цей акт є дійсним. У разі відмови представника (а у разі його відсутності - робітника) абонента підписати акт, він підписується виконавцем і робиться напис «Відмова від підпису». Оформлений таким чином акт є дійсним і обов'язковим до взаєморозрахунків.
Згідно п.4.6 на підставі акту абоненту виписується рахунок за надані послуги. Рахунок вручається уповноваженій особі абонента за місцезнаходженням останнього. Якщо під час вручення рахунку уповноважена особа абонента відсутня, або ухиляється від прийому рахунку, останній може бути вручений будь-якому робітку абонента. У реєстрі вручення рахунків представник виконавця робить запис кому вручено рахунок та дату вручення. Вручення таким чином є дійсним і підлягає обов'язкові оплаті. Рахунок також може направлятись поштою.
Відповідальність сторін регламентується: «Правилами користування комунальним водопроводом і каналізацією в містах і селищах України», «Правилами прийому стічних вод у систему каналізації м. Маріуполя», рішеннями і постановами органів влади та іншими нормативними документами з питань водопостачання й каналізації. За умовами виконання договору, а також з усіх питань, що не знайшли відображення в договорі, сторони керуються вказаними «Правилами…», інструкціями, рішеннями, нормативними актами, а також діючим законодавством України (п.5.1 договору).
Договір, укладений терміном до 31.12.2008р., вступає, в силу після його підписання і вважається щорічно продовженим, якщо за місць до закінчення терміну дії договору не поступає заява однієї зі сторін про відмову від даного договору або його перегляду. У разі перегляду цього договору він діє на цих умовах до підписання сторонами нового договору та узгодження розбіжностей (п.7.1 договору).
Як вбачається з матеріалів справи, ані позивачем, ані відповідачем доказів припинення дії договору не надано.
Оскільки в матеріалах справи відсутні заяви про припинення договору, суд приходить до висновку, що строк дії договору неодноразово було пролонговано на наступний рік і на тих самих умовах, які були ним передбачені.
Крім того, сторонами підписано додаток №8.1 до договору «Дислокація об'єктів на які подається питна вода від яких приймаються стоки», за яким визначено, що об'єкт відповідача знаходиться на адресою: 87550, м. Маріуполь, пр. Перемоги, 19.
Наказом №4 від 01.03.2016р., який є додатком №8.7 до договору назначено уповноважених осіб, представляти підприємство при відборі проб, підписувати акти відбору проб та результати аналізів стічних вод, а саме: Литвиненко С.В. - директор, Полуляхова А.Б. - головний бухгалтер, Данилова Е.В.
10.08.2020р. позивачем був зроблений разовий відбір проб з контрольного колодязя на об'єкті Товариства з обмеженою відповідальністю «Азов-Ал'янс» розташованого за адресою: м. Маріуполь, пр. Перемоги, буд. 19, про що було складено акт відбору проб стічних вод. Даний акт був складений та підписаний представниками позивача без присутності уповноважених представників відповідача,
згідно наказу №4 від 01.03.2016р., про що представниками позивача зазначено в акті, рапорті та складено акт відсутності уповноваженого представника споживача при відборі проб стічних вод.
Листом №62.10-44835-62.17.1 від 10.08.2020р. позивач повідомив відповідача, що 10.08.2020р. на об'єкт Товариства з обмеженою відповідальністю «Азов-Ал'янс», розташованому за адресою: проспект Перемоги, буд. 19, м. Маріуполь, представниками виробника проба відібрана без присутності уповноваженого представника споживача, у зв'язку з відмовою Товариством з обмеженою відповідальністю «Азов-Ал'янс» виділити уповноваженого представника для відбору проб стічних вод. З огляду на викладене, на об'єкті Товариства з обмеженою відповідальністю «Азов-Ал'янс», який розташований за адресою: проспект Перемоги, буд. 19, м. Маріуполь буде здійснено нарахування відповідно до вимог Правил. До вказаного листа було додано: копію наказу №4 від 01.03.2016р. та акт відсутності уповноваженого представника споживача при відборі проб стічних вод від 10.08.2020р. Даний лист було надіслано позивачем на адресу відповідача 10.08.2020р., що підтверджується копією опису вкладення у лист з оголошеною цінністю та копією поштової накладної №0500315692264.
Хіміко-бактеріологічною лабораторією контролю якості вод Комунального підприємства «Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» проведено аналіз стічних вод, отриманих з контрольного колодязя на об'єкті Товариства з обмеженою відповідальністю «Азов-Ал'янс» розташованого за адресою: м. Маріуполь, пр. Перемоги, буд. 19, за результатами проб стічних вод від 10.08.2020р. встановлено перевищення концентрації забруднюючої речовини по: СПАРУ (при нормі 1,1 мг/дм3 показники 2,47 мг/дм3), фосфату (РО43+)(при нормі 3,6 мг/дм3 показники 6,39 мг/дм3), азоту амонійному (при нормі 14,1 мг/дм3 показники 22,35 мг/дм3), залізу (загальне) (при нормі 0,7 мг/дм3 показники 2,15 мг/дм3).
Крім того, акт відбору проб стічних вод від 10.08.2020р. було передано 10.08.2020р. та 14.08.2020р. сервером mvk.org.ua на електронну адресу відповідача.
Листом №210 від 14.08.2020р. позивач повідомив відповідача, що в пробах стічних вод, відібраних 10.08.2020р. на об'єкті, розташованому за адресою: м. Маріуполь, проспект Перемоги, 19, виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин. До вказаного листа було додано: копію акта відбору проб від 10.08.2020р., копію результатів аналізу проб стічних вод від 10.08.2020р. (показники забруднюючих речовин, значення яких перевищують встановленні ДК). Даний лист було надіслано позивачем на адресу відповідача 14.08.2020р., що підтверджується копією опису вкладення у лист з оголошеною цінністю та копією поштової накладної №0500316741862.
Після чого, позивачем здійснено розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень від 25.08.2020р. на суму 9621,38 грн. Вказаний розрахунок, а також рахунок №5224-235Ш від 25.08.2020р. було надіслано на адресу відповідача 01.09.2020р., що підтверджується копією опису вкладення у лист з оголошеною цінністю та копією поштової накладної №0500319343132.
Як вбачається з матеріалів справи, суть спору полягає у стягнені з відповідача плати за скид понаднормативних стоків в сумі 9621,38 грн. на підставі акту відбору проб стічних вод від 10.08.2020р.
Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави згідно ст.16 Конституції України.
Згідно з преамбулою Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» охорона навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини - невід'ємна умова сталого економічного та соціального розвитку України. З цією метою Україна здійснює на своїй території екологічну політику, спрямовану на збереження безпечного для існування живої і неживої природи навколишнього середовища, захисту життя і здоров'я населення від негативного впливу, зумовленого забрудненням навколишнього природного середовища, досягнення гармонійної взаємодії суспільства і природи, охорону, раціональне використання і відтворення природних ресурсів.
Як зазначено у постанові Верховної Ради України №188/98-ВР від 05.03.1998 «Про Основні напрямки державної політики України у галузі охорони довкілля, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки» порушення норм якості води досягло рівнів, які ведуть до деградації водних екосистем, зниження продуктивності водойм. Для переважної більшості підприємств промисловості та комунального господарства скид забруднюючих речовин істотно перевищує встановлений рівень гранично допустимого скиду (далі - ГДС). Це призводить до забруднення водних об'єктів, порушення норм якості води.
Відповідно до ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами. Згідно зі ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України та положень ст.193 Господарського кодексу України, зобов'язання повинні виконуватись належним чином згідно умов договору та вимог діючого законодавства. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.
Згідно з положеннями ст.628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
У відповідності зі ст.901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Договірні правовідносини між сторонами регулюються Законом України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», сферу дії якого визначено статтею 2 Закону.
Відповідно до ст.2 вказаного Закону його дія поширюється на всі суб'єкти господарювання, що виробляють питну воду, забезпечують міста, інші населені пункти, окремо розташовані об'єкти питною водою шляхом централізованого питного водопостачання або за допомогою пунктів розливу води (в тому числі пересувних), застосування установок (пристроїв), інших засобів нецентралізованого водопостачання, а також на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, що здійснюють регулювання, нагляд і контроль за якістю питної води, станом джерел та систем питного водопостачання, а також споживачів питної води.
Як зазначалось вище, згідно п.1.3 договору користування питною водою і скидання каналізації в міську мережу допускається лише на основі договору між виконавцем та абонентом за обов'язково взаємного виконання умов договору, а також суворого додержання «Правил користування системами комунального водопостачання та водовідведення у містах та селищах України» від 22.06.1994 №165/374, «Правил прийому стічних вод підприємств у систему міської каналізації м. Маріуполя», затверджених рішенням Виконкому Маріупольської міськради №48 від 18.02.2004 (далі «Правил»), положень, рішень, постанов відповідних Державних органів, що стосуються водопостачання й водовідведення, а також інших нормативних актів.
Відповідно до ч.6 ст.33 Закону України «Про охорону навколишнього середовища» екологічні нормативи розробляються і вводяться в дію центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, та іншими уповноваженими на те державними органами відповідно до законодавства України.
Пунктом 3 ч.1 ст.44 Водного кодексу України встановлено, що водокористувачі зобов'язані дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Постановою Кабінету Міністерства України від 21.07.2005 №630 затверджено Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які регулюють відносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг, і фізичною та юридичною особою, яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.
У Правилах надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення визначено, що централізоване водовідведення - послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у відведенні стічних вод, яка надається виконавцем з використанням внутрішньобудинкових централізованих систем водовідведення.
Порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України визначається Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 №190, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 за №936/15627, які є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб - підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод.
Відповідно до п.2.1 цих Правил договірні відносини щодо користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України «Про питну воду та питне водопостачання» та «Про житлово-комунальні послуги», яким, згідно п.2.2, визначаються істотні умови договору між виробником та споживачем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.
Пунктом 1.4 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008р. №190 визначено, що приймання стічних вод від підприємств, установ, організацій до системи централізованого водовідведення населених пунктів України здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду від 19.02.2002р. №37, зареєстрованих у Мін'юсті 26.04.2002р. за №403/6691, а також місцевих правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту.
21.05.2017р. Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджені наказом Держбуду від 19.02.2002р. №37, зареєстрованих у Мін'юсті 26.04.2002р. за №403/6691 втратили чинність, внаслідок набрання чинності розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10.03.2017р. №166-р «Про скасування деяких наказів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади».
02.02.2018р. набрали чинності Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017р. №316 (далі - Привила).
Відповідно до п. 2 Правил, останні поширюються на суб'єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виробники), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у каналізаційні очисні споруди (далі - споживачі).
На підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов'язковими для виробників та споживачів (п. 4 Правил).
У ст.13-1 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» вказується, що у населених пунктах, популяційний еквівалент яких становить 2 тисячі і більше, впровадження централізованого водовідведення є обов'язковим. Місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту. Місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. У разі якщо відповідний орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про затвердження місцевих правил, застосовуються правила приймання стічних вод, затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. Орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ фізичних і юридичних осіб до затверджених місцевих правил. Місцеві правила включають: основні вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту підприємствами централізованого водовідведення; популяційний еквівалент населеного пункту; основні вимоги щодо скидання стічних вод до систем централізованого водовідведення суб'єктами господарювання; вимоги щодо якості і режиму скидання стічних вод; визначення механізму контролю за скиданням стічних вод; розмір плати, що справляється із суб'єктів господарювання за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення та за порушення вимог щодо якості і режиму скидання стічних вод; визначення механізму компенсації власнику мереж, споруд, устаткування системи централізованого водовідведення відповідного населеного пункту витрат на відновлення таких мереж, споруд, устаткування, зумовлених їх пошкодженням чи руйнуванням внаслідок порушення вимог щодо скидання стічних вод; інші вимоги, передбачені законом. Місцеві правила не можуть передбачати обов'язок фізичних чи юридичних осіб щодо отримання будь-яких дозволів, погоджень або інших документів дозвільного характеру, а також надавати повноваження органам державної влади, органам місцевого самоврядування, їх посадовим особам, підприємствам, установам, організаціям, утвореним такими органами, щодо видачі дозвільних документів.
За приписами ст.32 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державні стандарти в галузі охорони навколишнього природного середовища є обов'язковими для виконання і визначають поняття і терміни, режим використання й охорони природних ресурсів, методи контролю за станом навколишнього природного середовища, вимоги щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища, інші питання, пов'язані з охороною навколишнього природного середовища та використанням природних ресурсів. Екологічні стандарти розробляються і вводяться в дію в порядку, що встановлюється законодавством України.
Відповідно до ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Рішенням виконавчого комітету Маріупольської міської ради №465 від 22.10.2018р.з метою встановлення вимог щодо приймання стічних вод м. Маріуполя, відповідно до статті 13-1 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 №316 «Про затвердження Правил прийому стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, керуючись ст.ст.30, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» затверджені Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м.Маріуполя (далі - Місцеві правила) та визначено таким, що втратило чинність, рішення виконавчого комітету Маріупольської міської ради від 18.02.2004 №48 «Про затвердження «Правил приймання стічних вод, скидаємих у мережі міськканалізації м.Маріуполя».
Як встановлено судом, вказані Місцеві правила регулюють відносини сторін по даній справі та є чинними на час вирішення спору.
Пунктами 2.1.7, 2.1.8 Місцевих правил встановлено, що виробник контролює якість, кількість та режим скидання стічних вод споживача, здійснює раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений зі споживачами заздалегідь, відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидається.
Згідно п.2.2.2 Місцевих правил споживачі дотримуються установлених виробником кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках споживачів, вимагають від субспоживачів виконання вказаних положень цих Правил.
Відповідно до п.4.1 Місцевих правил допустимі концентрації (ДК) забруднюючих речовин у стічних водах споживачів, що скидаються до системи централізованого водовідведення м. Маріуполя подані в таблиці 4.1.
Так, згідно Таблиці до Місцевих правил встановлено максимально допустимі значення показників (концентрація в пробі стічних вод споживача), а саме:
- завислі речовини - 300 мг/дм3;
- БСК5 - 252 мгО2/дм3;
- ХСК - 500 мгО2/дм3;
- Азот амонійний - 14,1 мг/дм3;
- Нітрати - 46,1 мг/дм3;
- Фосфати (РО43+) - 3,6 мг/дм3;
- Нафтопродукти - 1,1 мг/дм3;
- СПАР - 1,1 мг/дм3;
- Залізо (загальне) - 0,7 мг/дм3;
- Мідь - 0,26 мг/дм3;
- Цинк - 0,73 мг/дм3;
- Жири рослинні та тваринні - 30,0 мг/дм3;
- Феноли - 0,03 мг/дм3;
- Хлориди *) - 525,2 мг/дм3;
- Сульфати *) - 1492,1 мг/дм3.
Згідно п.6 Правил з метою контролю якості стічних вод споживачів виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконує уповноважений представник виробника, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представник виробника, так і представник споживача. У разі відмови представника споживача поставити свій підпис у журналі або акті представник виробника зазначає про це в журналі або акті.
Аналогічне положення закріплено у п.6.10 Місцевих правил передбачено, що з метою контролю якості стічних вод споживачів виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконується уповноваженим представником виробника, що фіксується в Акті відбору проб (додаток 7 до цих Правил), який підписують як представник виробника, так і представник споживача. У разі відмови представника споживача поставити свій підпис у Акті відбору проб, представник виробника зазначає про таку відмову від підпису в Акті відбору проб.
Відповідно до п.7.3.1 Місцевих правил з метою контролю якості стічних вод споживачів виробник здійснює відбір контрольних проб, які можуть бути як разовими, так і усередненими в часі (КНД 211.1.0.009-94). Контрольні проби характеризують склад забруднень стічних вод споживача. Виявлені таким чином перевищення ДК забруднюючих речовин є підставою для нарахування плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод згідно з цими Правилами.
У п.7.3.4 Місцевих правил встановлено, що відбір проб стічних вод споживачів виконують співробітники виробника в присутності представника споживача. Факт відбору фіксується в акті відбору проб (додаток 7 до цих Правил), який підписують як представник виробника так і представник споживача. Відбір проб для забезпечення контролю за скиданням стічних вод споживача здійснюється службами виробника без попередження споживача заздалегідь.
Згідно п.8 Правил у разі виявлення перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених цими Правилами та місцевими правилами приймання, виробник у строк не більше п'яти робочих днів з дати відбору контрольної проби направляє споживачу лист-повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах споживача та результати хімічного аналізу. У строк, що не перевищує шести місяців після визначення перевищення допустимих концентрацій, виробник направляє споживачу рахунок за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та копії підтвердних документів.
Аналогічне положення закріплено у п.6.14 Місцевих правил у разі перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених цими Правилами, виробник у строк не більше 5 робочих днів з дати відбору контрольної проби (без врахування дня відбору) направляє споживачу засобами поштового зв'язку лист-повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах споживача за результатами хімічного аналізу та дублює його на електронну адресу споживача. У строк, що не перевищує шести місяців після визначення перевищення допустимих концентрацій виробник направляє споживачу розрахунок плати за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та відповідний рахунок.
Пунктом 7.3.20 Місцевих правил визначено, що у разі виявлення перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених цими Правилами виробник: у термін не більше 5 робочих днів з моменту відбору контрольні проби (день відбору не враховуються) направляє споживачу лист-повідомлення (засобами поштового зв'язку та дублює його на електронну адресу споживача за результатами хімічного аналізу; після визначення обсягів водовідведення споживача за розрахунковий період направляє споживачу рахунок плат за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та відповідний рахунок.
Згідно п.8.3 Місцевих правил величина плати за скид стічних вод у систему централізованого водовідведення виробника (Рс) розраховується виробником за формулою:
Рс = Т х Qd + 5T x Qpd + Kk x T x Qpz, де:
Т - тариф, встановлений споживачем за надання послуг централізованого водовідведення, грн/м3;
Qd - об'єм скинутих споживачем стічних вод у межах, обумовлених договором, м3;
Qpd - об'єм скинутих споживачем стічних вод понад обсяги, обумовлені договором, м3;
Qpz - об'єм скинутих споживачем стічних вод з понаднормативними забрудненнями, м3;
Kk - коефіцієнт кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми (до уваги при розрахунках приймаються значення Kk>0,1).
Відповідно до п. 8.13 Місцевих правил плата за скид споживачем стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин, що встановлений разовим аналізом, стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного виробником, до дати зафіксовано порушення, але не більше дев'яноста днів. Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих споживачем за цей період з даного об'єкта.
У відповідності з вказаними пунктами, позивач листом №210 від 14.08.2020р. повідомив відповідача, що в пробах стічних вод, відібраних 10.08.2020р. на об'єкті, розташованому за адресою: м. Маріуполь, проспект Перемоги, 19, виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Крім того, листом №62.10-44835-62.17.1 від 10.08.2020р. позивач повідомив відповідача, що 10.08.2020р. на об'єкт Товариства з обмеженою відповідальністю «Азов-Ал'янс», розташованому за адресою: проспект Перемоги, буд. 19, м. Маріуполь, представниками виробника проба відібрана без присутності уповноваженого представника споживача, у зв'язку з відмовою Товариством з обмеженою відповідальністю «Азов-Ал'янс» виділити уповноваженого представника для відбору проб стічних вод. Про факт відсутності представників споживача при відборі проб води також свідчать відповідні записи в акті відбору проб від 10.08.2020р., акті про відсутність уповноваженого представника споживача при відборі проб стічних вод від 10.08.2020р., рапорти. Про факт відсутності представника відповідача при відборі проб води від 10.08.2020р. також було повідомлено диспетчера виробника, про що свідчать копія відповідної телефонограми, яка містяться в матеріалах справи.
Як свідчать матеріали справи, акт відбору проб стічних вод від 10.08.2020р. направлявся на поштову та електронну адресу відповідача, будь-яких зауважень та заперечень щодо їх складання відповідачем до суду не подано.
Судом також встановлено, що відразу після відбору проб, проби були доставлені на аналіз до Хіміко-бактеріологічної лабораторії контролю якості вод Комунального підприємства «Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства», що підтверджується відомостями зазначеними в актах відбору проб стічних вод.
Згідно п.6.8 Місцевих правил для визначення вмісту забруднень у стічних водах споживачів використовуються дані лабораторії виробника, а в разі її відсутності, або відсутності у неї можливостей для проведення необхідних лабораторних досліджень - інших лабораторій, що проводять свою діяльність в цій галузі відповідно вимогам Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».
При проведенні аналізу проб стічних вод, відібраних у споживачів, використовуються засоби вимірювальної техніки, повірені уповноваженими органами відповідно вимог статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (п. 6.9 Місцевих правил).
Аналогічне положення закріплено у п.4 та 5 Розділу VI Порядок контролю за скидом стічних вод до систем централізованого водовідведення Правил.
Згідно із ст.129 Конституції України однією з засад судочинства є змагальність.
За змістом ст.13 Господарського процесуального кодексу України встановлений такий принцип господарського судочинства як змагальність сторін, згідно з яким судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів.
За приписом ст.76 Господарського процесуального кодексу України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Тобто, змагальність полягає в тому, що сторони у процесуальній формі доводять перед судом свою правоту, за допомогою доказів переконують суд у правильності своєї правової позиції.
Відповідач доказів на підтвердження незгоди зі здійсненими аналізами проб стічних вод не надав. Також матеріали справи свідчать, що відповідачем не здійснювався паралельний аналіз відібраних проб та відповідач не звертався до позивача з проханням надати відповідні проби.
В матеріалах справи містяться розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень від 25.08.2020р. проведений відповідно до п.п.8.3, 8.13 Місцевих правил на суму 9621,38 грн.
При цьому, як вбачається з матеріалів справи, розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень від 25.08.2020р. та рахунок №5224-235/Ш від 25.08.2020р. було направлено позивачем відповідачу на адресу останнього.
Перевіривши здійснений позивачем розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень, суд визнає його вірним та таким, що відповідає вищезазначеним нормам законодавства.
За таких обставин, виходячи з того, що позов повністю доведений позивачем та обґрунтований матеріалами справи, враховуючи, що відповідач заперечень проти позову не надав, вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача плати за скид понаднормативних стоків в сумі 9621,38 грн. підлягають задоволенню.
Судовий збір підлягає віднесенню на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.13, 74, 76, 120, 129, 236-241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд,
Позовні вимоги Комунального підприємства «Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства», м.Маріуполь до Товариства з обмеженою відповідальністю «Азов-Ал'янс», м. Маріуполь про стягнення плати за скид понаднормативних стоків в сумі 9621,38 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Азов-Ал'янс» (87505, Донецька обл., м.Маріуполь, пров. Шепотінника, буд. 14, ЄДРПОУ 31891532) на користь Комунального підприємства «Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» (87555, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Соборна, буд. 7, ЄДРПОУ 03361508) плату за скид понаднормативних стоків в сумі 9621,38 грн. та судовий збір 2270,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення підписано 29.07.2021р.
Згідно із ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області (п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).
Суддя Г.В. Левшина