Рішення від 26.07.2021 по справі 905/1835/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002

РІШЕННЯ

іменем України

26.07.2021р. Справа №905/1835/20

за позовом: Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області (85200, Донецька область, м.Торецьк, вул.Євгена Седнєва, 1, код ЄДРПОУ 26000411)

до відповідача: Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» (84302, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Комерційна, 8, код ЄДРПОУ 00131268)

про стягнення 4062,03 грн

Суддя: Паляниця Ю.О.

СУТЬ СПРАВИ:

Позивач, Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області, м.Торецьк звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі», м.Краматорськ про стягнення дебіторської заборгованості в сумі 4062,03 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем умов договору №3 від 02.01.2018р. на фінансування витрат підприємства за надані послуги електропостачання для населення. За твердженням заявника позову, заборгованість в розмірі 4062,03 грн виникла внаслідок проведення позивачем протягом січня-травня 2020р. перерахунку раніше призначеної житлової субсидії за період з 01.05.2018р. по 31.12.2018р. по особовим справам отримувачів житлової субсидії, які звернулись за її призначенням до 31.12.2018р.

Ухвалою суду від 16.11.2020р. за вказаним позовом відкрито провадження у справі №905/1835/20, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач у відзиві №154-ПИР від 03.12.2020р. проти задоволення позовних вимог заперечив з посиланням на наступне:

- з 01.01.2019р. Акціонерним товариством «ДТЕК Донецькі електромережі» отримана ліцензія на здійснення діяльності з розподілу електричної енергії, на підставі якої відповідач розпочав діяльність як оператор системи розподілу;

- постановою №1532 від 27.11.2018р. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг анулювала Акціонерному товариству «ДТЕК Донецькі електромережі» ліцензію на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом;

- з 01.01.2019р. надавачем послуг з постачання електричної енергії стало Товариство з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги», якому відповідачем передані всі особові рахунки та суми переплат споживачів;

- на момент передачі особових рахунків населення, послуги по постачанню електричної енергії були надані у повному обсязі і заборгованості по ним немає;

- відповідно до акту звіряння заборгованості між Акціонерним товариством «ДТЕК Донецькі електромережі» та Управлінням соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області станом на 01.01.2020р. заборгованість становила 15987,44 грн та була сплачена відповідачем 30.06.2020р.;

- оскільки згідно з Положенням про порядок призначення житлових субсидій, яке затверджено постановою №848 від 21.10.1995р. Кабінету Міністрів України (далі - Положення №848), сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, Акціонерне товариство «ДТЕК Донецькі електромережі» є неналежним відповідачем у справі.

У відповіді №03/3-03589 від 15.12.2020р. на відзив Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області зазначало про таке:

- відповідач невірно тлумачить зміст Положення №848, оскільки спір виник щодо надміру перерахованої житлової субсидії не у грошовій формі, а відтак підлягає поверненню, зокрема, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидій;

- виплата житлових субсидій до 31.01.2019р. здійснювалась за рахунок субвенцій з державного бюджету на поточні рахунки надавачів комунальних послуг, відкриті в органах казначейства;

- оскільки за період з 01.05.2018р. по 31.12.2018р. надавачем комунальної послуги було Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго» (правонаступником якого є Акціонерне товариство «ДТЕК Донецькі електромережі»), то саме на його поточний рахунок здійснювалась виплата житлової субсидії за рахунок субвенції з державного бюджету.

Заперечення на відповідь на відзив від Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» до господарського суду не надходили.

Як зазначалось, провадження у справі було відкрито 16.11.2020р. та її розгляд здійснювався за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

При здійсненні правосуддя суд має виходити з необхідності дотримання основних засад господарського судочинства, зазначених у ст.ст.2, 4 Господарського процесуального кодексу України стосовно забезпечення права сторін на розгляд справ у господарському суді після їх звернення до нього у встановленому порядку, гарантованому чинним законодавством та всебічно забезпечити дотримання справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення судом спорів з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

За приписами ст.248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

В силу норм ч.1 ст.9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) ратифікована Верховною Радою України 17.07.1997p. і набула чинності в Україні 11.09.1997p.

З прийняттям у 2006 році Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», Конвенція та практика Суду застосовується судами України як джерело права.

Відповідно до ст.6 Конвенції кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж «розумного строку» цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Однак, Конвенція в першу чергу також гарантує «процесуальну» справедливість розгляду справи, а вже потім дотримання розумного строку, що на практиці розуміється як змагальні провадження, у процесі яких у суді на рівних засадах заслуховуються аргументи сторін (Star Cate Epilekta Gevmata and Others v. Greece (Star Cate Epilekta Gevmata та інші проти Греції). Справедливість проваджень завжди оцінюється їх розглядом загалом для того, щоб окрема помилка не порушувала справедливість усього провадження (Mirolubov and Others v. Latvia (Миролюбов та інші проти Латвії), §103).

З огляду на практику Європейського суду з прав людини, суд не вправі допустити юридичну помилку виключно з метою дотримання розумного строку розгляду справи, так як в такому разі не буде досягнуто завдання господарського судочинства.

Європейський суд з прав людини щодо критеріїв оцінки розумності строку розгляду справи визначився, що строк розгляду має формувати суд, який розглядає справу. Саме суддя має визначати тривалість вирішення спору, спираючись на здійснену ним оцінку «розумності строку» розгляду в кожній конкретній справі, враховуючи її складність, поведінку учасників процесу, можливість надання доказів тощо.

Поняття «розумного строку» не має чіткого визначення, проте розумним слід вважати строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального та процесуального законів.

При цьому, Європейський суд з прав людини зазначає, що розумність тривалості провадження повинна визначатися з огляду на обставини справи та з урахуванням таких критеріїв: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також ступінь важливості предмета спору для заявника (рішення Європейського Суду з прав людини у справах Савенкова проти України від 02.05.2013р., Папазова та інші проти України від 15.03.2012р.).

Європейський суд щодо тлумачення положення «розумний строк» в рішенні у справі «Броуган (Brogan) та інші проти Сполученого Королівства» роз'яснив, що строк, який можна визначити «розумним», не може бути однаковим для всіх справ, і було б неприродно встановлювати один строк в конкретному цифровому виразі для усіх випадків. Таким чином, у кожній справі виникає проблема оцінки розумності строку, яка залежить від певних обставин.

Приймаючи до уваги вищенаведене, розгляд справи здійснюється судом у строк, який перевищує встановлений ст.248 Господарського процесуального кодексу України, проте, відповідає критеріям розумності строку розгляду справи судом.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив:

02.01.2018р. між Управлінням соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області (головний розпорядник коштів) та Публічним акціонерним товариством «ДТЕК Донецькобленерго» (виконавець) був укладений договір №3 на фінансування витрат підприємства за надані послуги електропостачання для населення.

У зв'язку зі зміною найменування виконавця з Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» на Акціонерне товариство «ДТЕК Донецькі електромережі», сторони підписали додаткову угоду від 18.06.2018р., якою внесли відповідні зміни у договір №3 від 02.01.2018р.

Згідно з п.1.1 вказаного договору його предметом визначено фінансування витрат підприємства за надані послуги електропостачання для населення згідно Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого, пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995р. року №848 (зі змінами та доповненнями).

Фінансування наданих послуг електропостачання здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень на відповідний рік, а різниця між нарахованою сумою та профінансованою реєструється в органах державного казначейства для подальшого фінансування. Фінансування головним розпорядником фактично наданих послуг проводиться по мірі надходження коштів з державного бюджету, які перераховуються на розрахункові рахунки виконавця протягом 5-х банківських днів з дня їх надходження (п.п.2.1-2.2 договору №3 від 02.01.2018р.).

За правилами п.3.1 укладеного сторонами правочину виконавець зобов'язаний надати послуги населенню згідно затверджених діючим законодавством тарифів, з наступним відшкодуванням з державного бюджету. На електронний запит УСЗН надати у 5-ти денний термін з дня отримання запиту, відомості для нарахування субсидій; про забезпеченість громадян комунальними послугами за попередній період наданої послуги (теплопостачання, електропостачання та газопостачання); у разі зміни розміру оплати за послуги внаслідок змін цін і тарифів, на оплату яких призначено субсидію, протягом 5 днів, з часу таких змін, надавати у відділ субсидій відомості у вигляді списків отримувачів субсидій із визначеними сумами, які підлягають оплаті отримувачами за новими тарифами; щомісячно до 10 числа кожного місяця надавати списки отримувачів субсидій, які не сплачували обов'язкову частку житлово-комунальних послуг; після проведення розрахунків з Управлінням соціального захисту населення, здійснює облік прийнятої до розрахунку суми по кожному отримувачу житлової субсидії; щомісячно, до 3 числа місяця, слідуючого за звітним, надавати акти звіряння заборгованості за надані послуги.

Як визначено у п.п.3.3, 3.5 договору №3 від 02.01.2018р. головний розпорядник коштів зобов'язаний: надавати житлово-комунальним підприємствам електронний реєстр осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, для отримання довідок (на кожного отримувача субсидій окремо) про розміри платежів (повних та в межах соціальних норм), наявність та розмір пільг; до першого числа місяця слідуючого за звітним періодом надати виконавцю списки на електронних носіях з нарахованими сумами субсидій; до останнього дня місяця зареєструвати інформацію про нараховані суми призначеної субсидії в органах Державного казначейства; до 4 числа місяця слідуючого за звітним періодом, підписати двосторонні акти звіряння заборгованості за надані послуги, на суму зареєстровану в органах Державного казначейства. Головний розпорядник бюджетних коштів має право здійснювати внутрішній контроль за використання бюджетних коштів отриманих виконавцем.

Договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до 31.12.2019р., але у будь-якому разі до повного виконання сторонами своїх зобов'язань (п.4.1 договору №3 від 02.01.2018р. в редакції додаткової угоди від 28.01.2019р.).

Протягом 2018 року відповідач надавав послуги електропостачання населенню та нараховував пільги окремим категоріям громадян, а позивач здійснював фінансування пільг та субсидій населенню, нарахованих Акціонерним товариством «ДТЕК Донецькі електромережі» за рахунок субвенцій з Державного бюджету України.

Разом з тим, внаслідок проведення позивачем протягом січня-травня 2020р. перерахунку раніше призначеної житлової субсидії за період з 01.05.2018р. по 31.12.2018р. по особовим справам отримувачів житлової субсидії, які звернулись за її призначенням до 31.12.2018р., Управлінням соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області проведено як дорахування так і зняття сум сум субсидії по послузі електропостачання, яку надавав відповідач у зазначений період.

Так, у січні 2020 року позивачем було зроблено дорахунок сум субсидій за період з 01.05.2018р. по 31.12.2018р. у розмірі 5114,46 грн по таким особовим справам:

- №1613 ОСОБА_1 : зняття сум субсидії: за період з травня по червень 2018 року - 121,66 грн; за липень 2018 року - 60,83 грн; за період з серпня по вересень 2018 року - 121,66 грн; за жовтень 2018 року - 76,81 грн; за період з листопада по грудень 2018 року - 170,66 грн. Підстава: копія паспорту заявниці та заява від 27.02.2020р. - з 01.05.2018р. не задекларований член сім'ї особи із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання);

- №6158 ОСОБА_2 : дорахунок сум субсидій за період з листопада по грудень 2018 року у розмірі 5666,08 грн через помилкове зняття.

У лютому 2020 року позивачем було зроблено зняття сум субсидій за період з 01.05.2018р. по 31.12.2018р. у розмірі 3789,77 грн по таким особовим справам:

- №75633 ОСОБА_3 : зняття сум субсидій за період з травня по вересень 2018 року - 205,10 грн; за період з листопада по грудень 2018 року - 142,78 грн. Підстава: копія паспорту заявниці та заява від 17.02.2020р. - з 01.05.2018р. не задекларований член сім'ї особи із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання);

- №11109 ОСОБА_4 : зняття сум субсидій за період з травня по вересень 2018 року - 622,80 грн; за жовтень 2018 року - 144,95 грн; за період з листопада по грудень 2018 року - 289,90 грн. Підстава: копія паспорту члена сім'ї із складу домогосподарства та заява заявника від 11.02.2020р. - з 01.05.2018р. не задекларований член сім'ї особи із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання);

- №75251 ОСОБА_5 : зняття сум субсидій за період з травня по вересень 2018 року - 757,25 грн; за період з жовтеня по грудень 2018 року - 530,69 грн. Підстава: відомості з Торецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління юстиції (м.Харків) щодо наявності актових записів про шлюб/розірвання шлюбу громадян та заява заявниці від 12.02.2020р. - з 01.05.2018р. не задекларований член сім'ї особи із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання);

- №6853 ОСОБА_6 : зняття сум субсидій за період з травня по вересень 2018 року - 20,10 грн; за жовтень 2018 року - 7,42 грн; за період з листопада по грудень 2018 року - 124,72 грн. Підстава: копія паспорту заявниці та заява від 15.01.2020р. - з 01.05.2018р. не задекларований член сім'ї особи із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання);

- №7661 ОСОБА_7 : зняття сум субсидій за період з листопада по грудень 2018 року - 92,32 грн. Підстава: копія паспорту заявника та заява від 11.02.2020р. - з 01.05.2018р. не задекларований член сім'ї особи із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання);

- №8198 ОСОБА_8 : зняття сум субсидій за період з травня по вересень 2018 року - 374,50 грн; за жовтень 2018 року - 120,03 грн; за період з листопада по грудень 2018 року - 340,18 грн. Підстава: копія свідоцтва про шлюб заявниці та заява від 17.12.2019р. - з 01.05.2018р. не задекларований член сім'ї особи із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання).

У березні 2020 року позивачем було зроблено зняття сум субсидій за період з 01.05.2018р. по 31.12.2018р. у розмірі 572,64 грн по таким особовим справам:

- №30028 ОСОБА_9 : зняття сум субсидій за період з травня по червень 2018 року - 133,80 грн; за липень 2018 року - 66,90 грн; за період з серпня по вересень 2018 року - 133,80 грн; за жовтень 2018 року - 73,16 грн; за період з листопада по грудень 2018 року - 164,98 грн. Підстава: особиста заява заявниці від 16.03.2020р. - з 01.05.2018р. не задекларований член сім'ї особи із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання).

У квітні 2020 року позивачем було зроблено зняття сум субсидій за період з 01.05.2018р. по 31.12.2018р. у розмірі 1053,20 грн по таким особовим справам:

- №6447 ОСОБА_10 : зняття сум субсидій за період з червня 2015 року по травень 2018 року - 202,73 грн. Підстава: особиста заява заявниці про проведення перерахунку житлової субсидії внаслідок зміни доходу;

- №7176 ОСОБА_11 : зняття сум субсидій за період з листопада по грудень 2018 року - 91,20 грн. Підстава: лист Донецького обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат №11-19/0962/0/3-20 від 20.02.2020р. за вх.№02-00438-1/1 щодо проведення верифікації - з 01.07.2018р. не повідомлено про наявність у будь-кого із складу домогосподарства або члена сім'ї особи із складу домогосподарства транспортного засобу, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда);

- №58529 ОСОБА_12 : зняття сум субсидій за період з листопада по грудень 2018 року - 79,98 грн. Підстава: лист Донецького обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат №11-19/0962/0/3-20 від 20.02.2020р. за вх.№02-00438-1/1 щодо проведення верифікації - з 01.06.2018р. не повідомлено про наявність у будь-кого із складу домогосподарства або члена сім'ї особи із складу домогосподарства транспортного засобу, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда);

- №88603 ОСОБА_13 : зняття сум субсидії за період з травня по грудень 2018 року -192,56 грн. Підстава: відомості з Торецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) щодо наявності актових записів про шлюб/розірвання шлюбу громадян та копія свідоцтва про шлюб заявника - з 01.05.2018р. не задекларований член сім'ї особи із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання);

- №3123 ОСОБА_14 : зняття сум субсидії за період з травня по грудень 2018 року - 486,73 грн. Підстава: копія паспорту заявниці - з 01.05.2018р. не задекларований член сім'ї особи із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання);

У травні 2020 року позивачем було зроблено зняття сум субсидії за період з 01.05.2018р. по 31.12.2018р. у розмірі 3760,88 грн, по таким особовим справам:

- №72789 ОСОБА_15 : зняття сум субсидії за період з травня по грудень 2018 року - 600,89 грн. Підстава: копія паспорту заявниці - з 01.05.2018р. не задекларований член сім'ї особи із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання);

- №127 ОСОБА_16 : зняття сум субсидії за період з травня по грудень 2018 року - 415,83 грн. Підстава: відомості з Торецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) щодо наявності актових записів про шлюб/розірвання шлюбу громадян та копія свідоцтва про шлюб заявниці - з 01.05.2018р. не задекларований член сім'ї особи із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання);

- №13013 ОСОБА_17 : зняття сум субсидії за період з травня по грудень 2018 року - 560,35 грн. Підстава: відомості з Торецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) щодо наявності актових записів про шлюб/розірвання шлюбу громадян, копія паспорту заявниці та її особиста заява від 13.04.2020р. - з 01.05.2018р. не задекларований член сім'ї особи із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання);

- №4733 ОСОБА_18 : зняття сум субсидії за період з травня по грудень 2018 року - 560,35 грн. Підстава: відомості з Торецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) щодо наявності актових записів про шлюб/розірвання шлюбу громадян, копія паспорту заявника та його особиста заява від 21.05.2020р. - з 01.05.2018р. не задекларований член сім'ї особи із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місяця проживання);

- №91136 ОСОБА_19 : зняття сум субсидії за період з травня по грудень 2018 року - 664,19 грн. Підстава: заява про призначення житлової субсидії від 07.04.2020р. та декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, копія свідоцтва про шлюб заявниці - з 01.05.2018р. не задекларований член сім'ї особи із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання);

- №88686 ОСОБА_20 : зняття сум субсидії за період з травня по грудень 2018 року - 490,07 грн. Підстава: відомості з Торецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) щодо наявності актових записів про шлюб/розірвання шлюбу громадян - з 01.05.2018р. не задекларований член сім'ї особи із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання);

- №189 ОСОБА_21 : зняття сум субсидії за період з травня по грудень 2018 року - 559,93 грн. Підстава: відомості з Торецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) щодо наявності актових записів про шлюб/розірвання шлюбу громадян, копія паспорту заявниці та її особиста заява від 16.04.2020р. - з 01.05.2018р. не задекларований член сім'ї особи із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання);

Як свідчать матеріали справи, Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області зверталось до Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» з листами щодо повернення коштів в сумі 4062,03 грн, проте, відповідач заперечив наявність у нього відповідної дебіторської заборгованості.

Згідно зі ст.174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність.

За змістом ч.1 ст.175 вказаного кодексу майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку, зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

В силу норм ст.19 Закону України «Про державні цільові програми» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики формує та подає до Кабінету Міністрів України разом з проектом закону про Державний бюджет України на відповідний рік перелік державних цільових програм із зазначенням обсягів фінансування кожної з них за рахунок бюджетних коштів.

Постановою №256 від 04.03.2002р. Кабінету Міністрів України (яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) затверджений Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету (далі - Порядок), який відповідно до ст.102 Бюджетного кодексу України визначав механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання), послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу; доставки громадянам повідомлень про призначення субсидії; допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Згідно з п.п.3, 4 Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення. Щомісячні суми субвенцій перераховуються на рахунки місцевих бюджетів, відкриті Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій у відповідних органах Державної казначейської служби, пропорційно обсягам субвенцій, передбаченим у державному бюджеті для бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів, бюджетів мм. Києва та Севастополя.

За правилами п.5 Порядку підприємства - надавачі послуг з постачання електроенергії, транспортування, розподілу та постачання природного газу, послуг з тепло-, водопостачання і водовідведення, послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, вивезення побутового сміття та рідких нечистот, доставки громадянам повідомлень про призначення субсидії готують реєстри обсягів спожитих енергоносіїв та наданих послуг, що підлягають перерахуванню, відповідно до фактичних обсягів спожитих енергоносіїв та наданих послуг, але не вище обсягів нарахованих сум пільг і субсидій, і надсилають їх протягом місяця, але не пізніше 14 числа місяця, що настає за звітним періодом, фінансовим органам райдержадміністрацій, виконавчих органів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення), об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, та головним розпорядникам коштів місцевих бюджетів. Форма та порядок заповнення реєстру встановлюються Мінфіном.

Відповідно до п.6 Порядку, фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення), об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, на підставі інформації, зазначеної у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри сум, що підлягають перерахуванню, та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі у визначені у цьому пункті строки. Казначейство перераховує протягом місяця, але не пізніше 24 числа місяця, що настає за звітним періодом, субвенцію для виплати пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання), послуг з тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот за видами послуг згідно із зведеними реєстрами.

За приписами п.8 Порядку головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють протягом двох операційних днів розрахунки з постачальниками відповідних послуг і ведуть облік за видами пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання), послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу; доставки громадянам повідомлень про призначення субсидії; допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу.

У відповідності до п.13 Порядку звіряння, розрахунок та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення здійснюються відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995р. №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» і від 23 серпня 2016 р. №534 «Деякі питання надання субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення та послуг з газо-, електропостачання для індивідуального опалення».

Постанова №256 від 04.03.2002р. Кабінету Міністрів України втратила чинність 01.01.2020р., отже суд застосовує її до відносин між сторонами, які виникли 01.01.2020р.

Умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій регламентуються Положенням про порядок призначення житлових субсидій (далі - Положення), затвердженим постановою №848 від 21.10.1995р. Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» та Бюджетним кодексом України.

Згідно з п.3 Положення (в редакції до 01.10.2019р.) призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Відповідно до вказаного Положення, в редакції, яка діяла до 01.01.2019р., житлові субсидії на оплату житлово-комунальних послуг надавались громадянам не у грошовій формі за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам шляхом перерахування коштів на рахунки надавачів послуг.

В подальшому, постановами №1176 від 27.12.2019р. Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання житлових субсидій населенню у грошовій формі» та №62 від 06.02.2019р. «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» були внесені зміни до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою №848 від 21.10.1995р. Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», відповідно до яких громадяни, які звернулись за субсидією з січня 2019 року отримують субсидію у грошовій формі, шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ «Ощадбанк» на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ «Ощадбанк» договору.

Після закінчення опалювального сезону невикористана сума субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення (в разі використання природного газу/електричної енергії для індивідуального опалення) повертається підприємством - виробником/виконавцем такої послуги до бюджету в повному обсязі на підставі акта розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидії (п.15 Положення).

Механізм розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг із централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, послуг з газо- та електропостачання був визначений пунктом 12 Порядку розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг (далі - Порядок №534), затвердженого постановою №534 від 23.08.2016р. Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання субсидій для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг», яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин.

У разі відсутності кредиторської заборгованості перед надавачем послуги, об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельним кооперативом та відсутності поточних нарахувань субсидій станом на перше число місяця, в якому подано акт розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій (у разі реорганізації, ліквідації підприємства тощо), надавач послуги, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний кооператив протягом зазначеного місяця перераховує невикористану суму субсидії на рахунок структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повертає до державного бюджету зазначені кошти в п'ятиденний строк з моменту їх надходження (п.11 Порядку №534).

З аналізу вищевказаних норм вбачається, що надмірно перераховані грошові кошти за призначеними житловими субсидіями підлягають поверненню безпосередніми отримувачами, зокрема сума житлової субсидії, яка надавалась не у грошовій формі, повертається виконавцем комунальних послуг. Перерахунок сум субсидій здійснений позивачем за період з 01.05.2018р. по 31.12.2018р., тобто, враховуючи, що за вказаний період субсидії надавались за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам шляхом перерахування коштів на рахунки управителів багатоквартирного будинку та виконавців комунальних послуг, суми субсидій заявлені позивачем до стягнення мають бути повернуті виконавцем послуг.

Таким чином, за висновками суду, стягненню з відповідача на користь позивача підлягає сума заборгованості в сумі 3859,30 грн, яка виникла внаслідок проведення позивачем протягом січня-травня 2020р. перерахунку раніше призначеної житлової субсидії за період з 01.05.2018р. по 31.12.2018р. по особовим справам отримувачів житлової субсидії, які звернулись за її призначенням до 31.12.2018р., а саме:

- за перерахунком січня 2020 року - 551,62 грн (зняття), 5666,08 грн (дорахунок);

- за перерахунком лютого 2020 року - 3789,77 грн (зняття); при цьому, судом враховано, що визначаючи суму зняття субсидій по особовій справі №6853 ОСОБА_6 за жовтень 2018 року позивач припустився помилки та замість вірної суми 24,45 грн, помилково вказав 7,42 грн; проте, це не вплинуло на правильність визначення загальної суми перерахунку цього місяця;

- за перерахунком березня 2020 року - 572,64 грн (зняття);

- за перерахунком квітня 2020 року - 850,47 грн (зняття);

- за перерахунком травня 2020 року - 3760,88 грн (зняття); при цьому, судом враховано, що визначаючи суму зняття субсидій по особовій справі №4733 ОСОБА_18 за період з травня по грудень 2018 року позивач припустився помилки та замість вірної суми 469,62 грн, помилково вказав 560,35 грн; проте, це не вплинуло на правильність визначення загальної суми перерахунку цього місяця.

Щодо суми стягнення за перерахунком квітня 2020 року, суд зазначає про наступне:

Як свідчать матеріали справи, у цьому місяці позивач здійснив перерахунок, зокрема, за особовою справою №6447 ОСОБА_10 у вигляді зняття сум субсидій за період з червня 2015 року по травень 2018 року в сумі 202,73 грн. Підстава: особиста заява заявниці про проведення перерахунку житлової субсидії внаслідок зміни доходу.

У своїй заяві ОСОБА_10 просила врахувати при призначенні субсидії зміни розміру пенсії, які відбулись згідно з рішенням суду з жовтня 2011р.

Разом з тим, позовні вимоги ґрунтуються, в тому числі, на укладеному між позивачем і відповідачем договорі №3 від 02.01.2018р., який діяв з моменту підписання і до 31.12.2019р.

Доказів того, що з червня 2015 року до моменту укладання договору №3 від 02.01.2018р. між сторонами були наявні врегульовані договором зобов'язальні правовідносини до матеріалів справи не надано. В той же час, за який саме місяць і рік відбулось зняття суми у розмірі 202,73 грн та чи відбулось це в період дії договору №3 від 02.01.2018р. з наданих до матеріалів справи доказів встановити неможливо.

Отже, за висновками суду, позивачем не доведено в порядку норм ст.ст.13, 74 Господарського процесуального кодексу України, що саме відповідач був виконавцем послуг по відношенню до ОСОБА_10 та особою на рахунок якої були перераховані надмірно сплачені суми житлових субсидій.

Посилання відповідача на зміст Положення (в редакції від 01.01.2019р.), щодо повернення надмірно сплачених сум субсидій громадянином, а не виконавцем комунальної послуги, є безпідставним з огляду на те, що перерахунок здійснений позивачем за період з 01.05.2018р. по 31.12.2018р., коли передбачалось, що житлова субсидія, яка надавалась не у грошовій формі, має бути повернута, зокрема, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.

Твердження відповідача стосовно того, що з 01.01.2019р. він здійснює діяльність з розподілу електричної енергії, не є надавачем послуг з постачання електричної енергії, не має відповідної ліцензії та передав всі особові рахунки та суми переплат споживачів Товариству з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» не приймаються судом до уваги, оскільки спірні правовідносини виникли не тільки на підставі законодавчих положень, а і у зв'язку з укладання договору №3 від 02.01.2018р., який діяв з моменту підписання і до 31.12.2019р. (але у будь-якому разі до повного виконання сторонами своїх зобов'язань). Виходячи з того, що з настанням обставин, на які посилається відповідач, відповідні зміни до договору №3 від 02.01.2018р. внесені не були, приймаючи до уваги, що перерахунок раніше призначеної житлової субсидії відбувся за період з 01.05.2018р. по 31.12.2018р., позивач правомірно звернувся із позовом саме до Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі».

Заперечення відповідача в частині того, що на момент передачі особових рахунків населення, послуги по постачанню електричної енергії були надані у повному обсязі і заборгованості по ним не було та, що відповідно до акту звіряння заборгованості між Акціонерним товариством «ДТЕК Донецькі електромережі» та Управлінням соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області станом на 01.01.2020р. заборгованість становила 15987,44 грн та була сплачена відповідачем 30.06.2020р., суд також вважає безпідставними, з огляду на те, що перерахунок раніше призначеної житлової субсидії за період з 01.05.2018р. по 31.12.2018р. був здійснений позивачем з січня по травень 2020 року. Тож, наявність підстав для зняття спірних сум субсидій були з'ясовані позивачем пізніше.

Таким чином, приймаючи до уваги вищенаведене, позовні вимоги Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області до Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» про стягнення дебіторської заборгованості в сумі 4062,03 грн підлягають частковому задоволенню, а саме на суму 3859,30 грн.

Судовий збір в сумі 2102 грн згідно із ст.129 Господарського процесуального кодексу України підлягає розподілу між сторонами пропорційно задоволеним вимогам.

Виходячи з того, що за подання позовної заяви, Управлінням соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області не було сплачено судовий збір в сумі 2102 грн, а залишаючи позовну заяву без руху згідно з ухвалою від 26.10.2020р. суд помилково ці обставини не врахував, судовий збір підлягає стягненню з позивача і відповідача пропорційно задоволеним вимогам в доход Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.86, 129, 236-238, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Стягнути з Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» (84302, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Комерційна, 8, код ЄДРПОУ 00131268) на користь Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області (85200, Донецька область, м.Торецьк, вул.Євгена Седнєва, 1, код ЄДРПОУ 26000411) дебіторську заборгованість в сумі 3859,30 грн.

Стягнути з Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області (85200, Донецька область, м.Торецьк, вул.Євгена Седнєва, 1, код ЄДРПОУ 26000411) в доход Державного бюджету України судовий збір в сумі 104,91 грн.

Стягнути з Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» (84302, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Комерційна, 8, код ЄДРПОУ 00131268) в доход Державного бюджету України судовий збір в сумі 1997,09 грн.

Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

В іншій частині позову - відмовити.

Вступну та резолютивну частини рішення складено 26.07.2021р.

Повний текст рішення складено 02.08.2021р.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного господарського суду через відповідний місцевий господарський суд протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ю.О.Паляниця