проспект Незалежності, 13, місто Харків, 61058
"02" серпня 2021 р. Справа № 905/2121/20
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Ільїн О.В., суддя Россолов В.В., суддя Хачатрян В.С.
розглянувши у порядку письмового провадження, без повідомлення учасників справи, матеріали апеляційної скарги Дружківського міського центру зайнятості (вх. №1489Х/1) на рішення Господарського суду Донецької області від 15 квітня 2021 року (суддя Зекунов Е.В., повний текст складено 15.04.2021 р.), у справі №905/2121/20
за позовом Дружківського міського центру зайнятості
до Фізичної особи - підприємця Данилова Андрія Миколайовича
про стягнення суми виплаченої допомоги по частковому безробіттю на період карантину в розмірі 14509 грн 56 коп.,-
Дружківський міський центр зайнятості звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом до Фізичної особи - підприємця Данилова Андрія Миколайовича про стягнення суми виплаченої допомоги по частковому безробіттю на період карантину в розмірі 14509,56 грн.
Позов обґрунтований тим, що між Дружківським міським центром зайнятості та Фізичною особою - підприємцем Даниловим Андрієм Миколайовичем було укладено Договір №53/20 від 10.06.2020 про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину особам ( ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ), які на момент подачі заяви про надання допомоги, перебували у трудових відносинах з ФОП Даниловим А.М .
Під час перевірки наказів про припинення трудових договорів було встановлено, що в Відомостях про працівників, у яких виникло право на допомогу по частковому безробіттю на період карантину згідно із статтею 471 ЗУ "Про зайнятість населення", надана інформація на осіб, щодо яких відсутнє підтвердження перебування з роботодавцем у трудових відносинах, на момент подання заяви про надання допомоги по частковому безробіттю. Таким чином, позивач зазначає, що сума допомоги, яка була отримана відповідачем у розмірі 14509,56 грн підлягає поверненню позивачу.
Рішенням Господарського суду Донецької області від 15 квітня 2021 року (суддя Зекунов Е.В., повний текст складено 15.04.2021 р.) у справі №905/2121/20 у задоволенні позову відмовлено. Рішення мотивовано тим, що всі зазначені особи були звільнені після закінчення періодів, за які позивач нарахував їм допомогу по частковому безробіттю, і фактично отримали допомогу за періоди карантину, за які вони мали право її отримувати відповідно до ст.47-1 Закону України "Про зайнятість населення" (за квітень - травень 2020).
Дружківський міський центр зайнятості з рішенням господарського суду не погодився, звернувся до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просить скасувати вказане рішення і прийняти нове, яким задовольнити позов.
Апелянт дублює позовні вимоги в апеляційній скарзі і наголошує на тому, що Фізичною особо-підприємцем Даниловим А.М. отримано та виплачено допомогу по частковому безробіттю особам, які на момент подачі заяви про надання допомоги та дати отримання та виплати не перебували у трудових відносинах з підприємством, що суперечить п. 6 Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої короновірусом SARS-CoV-2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року №306.
У відповідності до протоколу автоматизованого розподілу справ між суддями від 14.05.2021 сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя Ільїн О.В., суддя Россолов В.В., суддя Хачатрян В.С.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 19.05.2021 року апеляційну скаргу Дружківського міського центру зайнятості залишено без руху з підстав несплати судового збору.
Для усунення недоліків, визначених ухвалою суду від 19.05.2021 Дружківський міський центр зайнятості надав суду докази сплати судового збору в установленому Законом порядку.
Для вирішення питання про відкриття провадження у справі, у зв'язку з відпусткою судді Россолова В.В., який входить до складу колегії суддів, відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справ між суддями від 02.06.2021 сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя Ільїн О.В., суддя Гетьман Р.А., суддя Хачатрян В.С.
Апеляційний господарський суд у складі, визначеному автоматизованою системою, перевіривши відповідність матеріалів апеляційної скарги вимогам процесуального закону, встановив, що матеріали апеляційної скарги відповідають вимогам закону, що є підставою для відкриття апеляційного провадження.
Ухвалою суду від 02.06.2021 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою позивача на рішення Господарського суду Донецької області від 15 квітня 2021 року у справі №905/2121/20, повідомлено сторони, що відповідно до ч. 10 ст. 270 Господарського процесуального кодексу України, апеляційні скарги на рішення господарського суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи. При цьому, ч. 13 ст. 8 Господарського процесуального кодексу України визначено, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Враховуючи те, що ціна позову у даній справі не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розгляд апеляційної скарги підлягає здійсненню у порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.
Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу.
У відповідності до протоколу автоматизованого розподілу справ між суддями від 28.07.2021 сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя Ільїн О.В., суддя Россолов В.В., суддя Хачатрян В.С.
Згідно із ст. 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Судова колегія, беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, зазначає таке.
З матеріалів справи вбачається, що Данилов Андрій Миколайович , який є фізичною особою-підприємцем, 04.06.2020 року звернувся до Дружківського міського центру зайнятості із заявою про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, у зв'язку із призупиненням основної діяльності відповідно до Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №306 від 22.04.2020.
До вказаної заяви додано: копію податкової декларації платника єдиного податку-фізичної особи підприємця за 2019 рік; копію Наказу від 31.03.2020 №2-П "Про скорочення тривалості робочого часу"; відомості про працівників, в яких виникло право на допомогу по частковому безробіттю на період карантину згідно із с. 471 Закону України "Про зайнятість населення"; довідка про сплату внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період: жовтень 2019 - березень 2020.
Донецьким обласним центром зайнятості 09.06.2020 року прийнято наказ №81 про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину ФОП Данилову А.М .
Між Дружківським міським центром зайнятості та Фізичною особою-підприємцем Даниловим Андрієм Миколайовичем 10.06.2020 року укладено Договір №53/20 про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Предметом даного договору є надання центром зайнятості роботодавцю коштів, передбачених у бюджеті Фонду загальнообов'язкового державного страхування на випадок безробіття (далі - Фонд) для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - карантин), відповідно до Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року №306 (далі - Порядок), у разі втрати ними частини заробітної плати внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв'язку із зупиненням (скороченням) діяльності.
Платіжним дорученням від 26.06.20520 №2648 позивачем було перераховано на користь ФОП Данилова А.М. допомогу по частковому безробіттю в сумі 36 268,54 грн. згідно до ст. 47-1 Закону України "Про зайнятість населення".
Начальником відділу взаємодії з роботодавцями Дружківського міського центру зайнятості була здійснена перевірка відомостей поданих роботодавцем/фізичною особою - підприємцем для отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів допомоги по частковому безробіттю на період карантину, цільового використання коштів допомоги по частковому безробіттю на період карантину, результати якої оформлені актом №10 від 28.09.2020 року.
При перевірці наказів про припинення трудових договорів укладених відповідачем з найнятими особами, Позивачем було встановлено, що у Відомостях про працівників, в яких виникло право на допомогу по частковому безробіттю на період карантину згідно із статтею 47-1 Закону України "Про зайнятість населення", надана інформація на осіб, щодо яких відсутнє підтвердження перебування з роботодавцем у трудових відносинах, на момент подання заяви про надання допомоги по частковому безробіттю, а саме:
1. ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ), звільнений 01.06.2020 року за ст.38 (власне бажання) КЗпП України (Наказ № 2-к від 01.06.2020), що порушує п.6 Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 306 (зі змінами та доповненнями).
Сума виявленого порушення становить: відповідно до Відомостей про осіб, щодо яких виконуються вимоги частини третьої статті 47 і Закону України "Про зайнятість населення" за квітень 2020 року №8 від 15.06.2020 року нараховано допомогу по безробіттю у сумі 2377,50 грн, Відомостей про осіб, щодо яких виконуються вимоги частини третьої статті 47-1 Закону України "Про зайнятість населення" за травень 2020 року №8 від 15.06.2020 року у сумі 2377,52 грн., загальна сума 4755,02 грн.
2. ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_2 ) звільнений 01.06.2020 року за ст.38 (власне бажання) КЗпП України (Наказ № 4-к від 01.06.2020), що порушує п.6 Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-І9, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 306 (зі змінами та доповненнями).
Сума виявленого порушення становить: відповідно до Відомостей про осіб, щодо яких виконуються вимоги частини третьої статті 47 і Закону України "Про зайнятість населення" за квітень 2020 року №8 від 15.06.2020 року нараховано допомогу по безробіттю у сумі 2377,50 грн, Відомостей про осіб, щодо яких виконуються вимоги частини третьої статті 47-1 Закону України "Про зайнятість населення" за травень 2020 року №8 від 15.06.2020 року у сумі 2377,52 грн., загальна сума 4755,02 грн.
3. ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_3 ) звільнений 01.06.2020 року за ст.38 (власне бажання) КЗпП України (Наказ № 3-к від 01.06.2020), що порушує п.6 Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-І9, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 306 (зі змінами та доповненнями).
Сума виявленого порушення становить: відповідно до Відомостей про осіб, щодо яких виконуються вимоги частини третьої статті 47 і Закону України "Про зайнятість населення" за квітень 2020 року №8 від 15.06.2020 року нараховано допомогу по безробіттю у сумі 2500грн, Відомостей про осіб, щодо яких виконуються вимоги частини третьої статті 47-1 Закону України "Про зайнятість населення" за травень 2020 року №8 від 15.06.2020 року у сумі 2499,52 грн., загальна сума 4999,52 грн.
Позивач зазначає, що на момент подачі заяви про надання допомоги, отримання ФОП Даниловим А.М. коштів та виплати допомоги, зазначені особи не перебували в трудових відносинах з ФОП Даниловим А.М. , чим не дотримано вимоги пунктів 6 Порядку №306 (зі змінами та доповненнями).
Загальна сума виплаченої допомоги по вищезазначеним особам, які на дату виплати не перебували у трудових відносинах з підприємством, становить 14509,56 грн.
22.10.2020 року Дружківський міський центр направив ФОП Данилову А.М. претензію з вимогою повернути допомогу по частковому безробіттю у сумі 14509,56 грн., перерахувавши її на рахунок Позивача.
Оскільки дана претензія була залишена без відповіді та задоволення, позивач звернувся з позовом до суду про стягнення з відповідача коштів у розмірі 14509,56 грн.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному і об'єктивному дослідженні в судовому засіданні з урахуванням всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи їх взаємний зв'язок, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду зазначає наступне.
Правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізації їхніх прав на соціальний захист від безробіття визначає Закон України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 № 5067-VI (далі - Закон № 5067-VI).
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30.03.2020 № 540-ІХ, Закон № 5067-VI було доповнено статтею 47-1 "Допомога по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2". Дана норма закону набула чинності з 02 квітня 2020 року.
Відповідно до ч.1 статті 47-1 Закону № 5067-VI допомога по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - допомога по частковому безробіттю на період карантину), надається територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, застрахованим особам у разі втрати ними частини заробітної плати або доходу внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв'язку із зупиненням (скороченням) діяльності через проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, за зверненням роботодавця або фізичної особи - підприємця, який є застрахованою особою, для її виплати працівникам або фізичній особі - підприємцю, який є застрахованою особою.
Сума допомоги по частковому безробіттю на період карантину надається роботодавцям, у тому числі фізичним особам - підприємцям, які є застрахованими особами, із числа суб'єктів малого та середнього підприємництва на строк зупинення (скорочення) діяльності, а також протягом 30 календарних днів після завершення карантину.
Допомога по частковому безробіттю на період карантину надається у разі сплати роботодавцем або фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування протягом шести місяців, що передують даті зупинення діяльності.
Відповідно до ч.2 цієї статті для отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину роботодавець або фізична особа - підприємець, який є застрахованою особою, звертається до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за місцем реєстрації його як платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та подає такі документи:
1) заяву у довільній формі;
2) копію наказу із зазначенням дати початку зупинення (скорочення) діяльності;
3) відомості про працівників та/або фізичну особу - підприємця, який є застрахованою особою (прізвище, ім'я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний державний орган і мають відмітку в паспорті), у яких виникло право на допомогу по частковому безробіттю на період карантину згідно з цією статтею;
4) довідку про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за останні шість місяців, що передують даті зупинення діяльності.
Матеріалами справи підтверджується подання відповідачем документів, які передбачені пунктами 2 та 3 закону № 5067-VІ, а саме: копію Наказу від 31.03.2020 №2-П "Про скорочення тривалості робочого часу"; відомості про працівників, в яких виникло право на допомогу по частковому безробіттю на період карантину згідно із с. 471 Закону України "Про зайнятість населення"; довідка про сплату внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період: жовтень 2019 - березень 2020.
Згідно з платіжним дорученням №2648 від 26.06.2020 року сума допомоги по частковому безробіттю на період карантину за квітень-травень 2020 року склала 36268,54 грн.
Колегія суддів зазначає, що позивач виплатив відповідачу допомогу по частковому безробіттю на період карантину з травня 2020 року по липень 2020 року, тобто за той період, коли відповідач перебував у статусі фізичної особи-підприємця, як застрахована особа.
Відповідно до ч. 4, 5, 6, 7 ст. 47-1 Закону України "Про зайнятість населення" № 5067-VI допомога по частковому безробіттю на період карантину встановлюється за кожну годину, на яку працівникові або фізичній особі - підприємцю, який є застрахованою особою, було скорочено передбачену законодавством тривалість робочого часу, з розрахунку двох третин тарифної ставки (окладу), встановленої працівникові відповідного розряду, або з розрахунку двох третин бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування фізичної особи - підприємця, який є застрахованою особою. Розмір допомоги визначається виходячи з фінансових можливостей Фонду і не може перевищувати розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом.
Виплата працівникам або фізичній особі - підприємцю, який є застрахованою особою, допомоги по частковому безробіттю на період карантину здійснюється роботодавцем або територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, з першого дня скорочення тривалості їх робочого часу у межах строку зупинення (скорочення) діяльності, але не більше 30 календарних днів після завершення карантину.
Роботодавець або фізична особа - підприємець, який є застрахованою особою, може звернутися за отриманням допомоги по частковому безробіттю на період карантину протягом 90 календарних днів з дня зупинення (скорочення) виробництва.
Період виплати допомоги по частковому безробіттю на період карантину у разі, якщо роботодавцем або фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, вживалися заходи щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, не враховується при розгляді звернення за наступним одержанням допомоги по частковому безробіттю на період карантину з причин виробничого характеру.
Згідно з ч. 8 ст. 47-1 Закону України "Про зайнятість населення" № 5067-VI рішення про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину приймається територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, на регіональному рівні протягом трьох робочих днів з дня подання роботодавцем або фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, документів, передбачених цією статтею, до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції за місцем реєстрації як платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Розмір, порядок надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, визначаються Кабінетом Міністрів України (ч. 9 ст. 47-1 Закону № 5067-VI).
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 306 затверджено Порядок надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - Порядок № 306).
Пунктом 1 Порядку №306 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що він визначає механізм надання коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - карантин), повернення зазначених коштів у разі порушення гарантій зайнятості осіб, яким виплачувалася така допомога, а також її розмір.
Відповідно до п. 3 Порядку № 306 допомога по частковому безробіттю на період карантину надається центром зайнятості застрахованим особам, в тому числі працівникам, з якими роботодавцем оформлено трудові відносини (крім осіб, які отримують пенсію), у разі втрати ними частини заробітної плати або доходу внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв'язку із зупиненням (скороченням) діяльності за зверненням роботодавця або фізичної особи - підприємця, який є застрахованою особою, для її виплати працівникам, з якими не припинено трудові відносини, або фізичній особі - підприємцю, який є застрахованою особою.
Положеннями п. 9 Порядку № 306 визначено, що для отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину роботодавець або фізична особа - підприємець, який є застрахованою особою, звертається до центру зайнятості за місцем реєстрації його як платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та подає такі документи:
1) роботодавець - заяву в довільній формі, в якій зазначається, зокрема, інформація про належність роботодавця до суб'єктів малого або середнього підприємництва відповідно до Господарського кодексу України, разом із засвідченими роботодавцем копіями підтвердних документів щодо середньої кількості працівників та доходу роботодавця за календарний рік, що передує року подання до центру зайнятості документів, передбачених цим пунктом;
фізична особа - підприємець, який є застрахованою особою, заяву у довільній формі;
2) засвідчену роботодавцем/фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, копію наказу із зазначенням дати початку зупинення (скорочення) діяльності;
3) роботодавець - відомості про працівників (прізвище, ім'я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України), в яких виникло право на допомогу по частковому безробіттю на період карантину згідно із статтею 47-1 Закону України "Про зайнятість населення", за формою згідно з додатком 1;
фізична особа - підприємець, який є застрахованою особою та звертається за отриманням допомоги по частковому безробіттю на період карантину,відомості щодо себе за формою згідно з додатком 2.
У разі подання відомостей щодо себе та щодо найманих працівників фізична особа - підприємець, який є застрахованою особою, подає відомості за формами згідно з додатками 1 і 2;
4) довідку про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за останні шість місяців, що передують даті зупинення (скорочення) діяльності, подану роботодавцем або фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, на підставі звітних відомостей, що надаються до Пенсійного фонду України або ДПС, крім фізичних осіб - підприємців, які є застрахованими особами та відповідно до частини четвертої статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно з п. 10 Порядку № 306 рішення про надання або відмову в наданні допомоги по частковому безробіттю на період карантину приймається обласним або Київським міським центром зайнятості протягом трьох робочих днів з дня подання роботодавцем або фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, документів, передбачених пунктом 9 цього Порядку.
Відповідно до абзацу 2 пункту 21 Порядку №306 передбачено лише одну підставу для повернення виплаченої допомоги по частковому безробіттю на період карантину - це подання фізичною особою- підприємцем недостовірних документів і відомостей, для отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину.
Проте, позивачем не було доведено, що відповідачем були надані недостовірні документи або відомості.
Судова колегія зазначає, що відповідачем були подані усі необхідні документи, які визначені законодавством.
Виходячи з цього, судова колегія погоджується з висновком місцевого суду про те, що на момент прийняття рішення Донецьким обласним центром зайнятості про надання допомоги у період карантину ФОП Данилову А.М. , оформлене наказом від 09.06.2020 №81, остання знаходилась в статусі фізичної особи-підприємця, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а всі зазначені особи перебували з нею у трудових відносинах та, відповідно, мали право на отримання такої допомоги. Вказаний наказ не було визнано недійсним в установленому законом порядку.
Таким чином, працівники, з якими були оформлені трудові відносини, звільнені вже після закінчення періодів, за які вони мали право на отримання допомоги по частковому безробіттю і фактично отримали допомогу за періоди карантину, за які вони мали право її отримувати відповідно до ст. 47-1 Закону України "Про зайнятість населення" (за квітень - травень 2020).
Вказане спростовує посилання позивача на неправомірну виплату допомоги особам за відсутності підтвердження їх перебування в трудових відносинах з відповідачем та надання відповідачем недостовірних відомостей щодо осіб, у яких виникло право на отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину на підставі ч. 3 ст.47-1 Закону України "Про зайнятість населення".
Згідно з положеннями статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів.
Таким чином, апелянтом не надано до суду належних і допустимих доказів на підтвердження тих обставин, на які він посилається в апеляційній скарзі.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Статтею 86 цього ж кодексу визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Колегія суддів зазначає, що апелянтом по даній справі всупереч приписів ст. 73, 74, 76-79, 86 Господарського процесуального кодексу України не доведено факту, а також не надано належних, допустимих і достатніх доказів на підтвердження своєї позиції по справі.
З огляду на той факт, що висновки суду першої інстанції відповідають в повній мірі приписам законодавства та фактичним обставинам справи, судова колегія Східного апеляційного господарського суду дійшла висновку про відмову в задоволенні апеляційної скарги та залишення рішення господарського суду без змін.
Враховуючи, що колегія суддів дійшла висновку про відмову в задоволенні апеляційної скарги, судові витрати понесені позивачем, у зв'язку з переглядом справи у суді апеляційної інстанції відшкодуванню не підлягають в силу приписів статті 129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись статтями 129, 269, п.1, ч. 1 ст. 275, 276, 282, 284 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду, -
Апеляційну скаргу Дружківського міського центру зайнятості на рішення Господарського суду Донецької області від 15 квітня 2021 року у справі №905/2121/20 залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Донецької області від 15 квітня 2021 року у справі №905/2121/20 залишити без змін.
Дана постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного суду в порядку, передбаченому статтями 286-289 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складено 02.08.2021 року.
Головуючий суддя Ільїн О.В.
Суддя Россолов В.В.
Суддя Хачатрян В.С.