Сторожинецький районний суд Чернівецької області
Справа № 723/2159/21
Провадження № 3/723/2846/21
30 липня 2021 року м.Сторожинець
Суддя Сторожинецького районного суду
Чернівецької області Яківчик І.В.
за участю секретаря судових засідань Крупчак М.І.
прокурора Андріївської Г.В.
розглянувши матеріал, що надійшов від Управління стратегічних розслідувань в Чернівецькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 02.11.2009 р. Кіцманським РВ УМВС України в Чернівецькій області, мешканця АДРЕСА_1 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 , в період з 06.09.2018 року працював на посаді слідчого слідчого відділення Сторожинецького відділу поліції ГУНП в Чернівецькій області, за ч.1 ст.172-6 КУпАП, -
19 травня 2021 року до суду надійшла справа про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 звільняючись з посади слідчого СВ Сторожинецького ВП ГУНП в Чернівецькій області, будучи суб'єктом на якого поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції" несвоєчасно подав декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування "перед звільненням".
Розгляд справи відкладався внаслідок неявки до суду ОСОБА_1 , а строк розгляду справи зупинявся судом згідно ст.277 КУпАП, до його явки до суду.
ОСОБА_1 в суді вину не визнав, пояснив що був за кордоном та в нього змалався ключ з цифровим підписом, тому подати вчасно декларацію він не міг.
Прокурор вважає доведеною наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до підпункту "е" пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України "Про запобігання корупції" суб'єктами, на яких поширюється дія цього закону є посадові та службові особи органів прокуратури, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, дипломатичної служби, державної лісової охорони, державної охорони природно-заповідного фонду, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику.
Згідно з ч.2 ст.45 Закону України "Про запобігання корупції" особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до пункту 2, підпункту 2 пункту 2 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 року №3, суб'єкти декларування подають декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядуванняу власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі.
Декларація перед звільненням - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини 2 статті 45 Закону не пізніше 20 робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або Закону.
Таким чином, ОСОБА_1 зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, перед звільненням, так як згідно з наказом Головного Управління Національної поліції в Чернівецькій області від 25.11.2019 року №187 ОСОБА_1 звільнено із займаної посади.
Так, за диспозицією ч.1 ст.172-6 КУпАП адміністративна відповідальність наступає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Судом встановлено, що декларацію за 2019 рік (перед звільненням) ОСОБА_1 подав 27.05.2020 року, тобто несвоєчасно. Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 13.05.2021 року №47-01/87/21; інформацією із сайту “https//declarations.com.ua/, з якої вбачається, що ОСОБА_1 звільнившись з 25.11.2019 року подав декларацію за 2019 рік перед звільненням 27.05.2021 року.
При цьому поважних причин несвоєчасної подачі декларацій в ході розгляду справи не встановлено.
Суб'єктивна сторона правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу. Це закладено у ст.10 КУпАП, згідно якої адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
В даному конкретному випадку, приймаючи за основу пояснення ОСОБА_1 щодо поважних причин неподання декларації, оскільки він перебував за кордоном, вина ОСОБА_1 характеризується виною у формі умислу, оскільки ОСОБА_1 свідомо допустив настання шкідливих наслідків своїх протиправних дій. Перебування за межами України в час коли необхідно подати декларацію не є перешкодою для подачі електронної декларації ОСОБА_1 , який в суді пояснив, що його персональний комп'ютер був з ним, однак була поломана флешка з ключем.
Хоча факт поломки електронного ключа і не був встановлений судом внаслідок відсутності доказів цього, суд вважає що і відсутність (поломка) електронного ключа також не є поважною причиною несвоєчасної подачі декларації з огляду на можливість виготовлення нового ключа і перебування за межами України не є перешкодою для цього.
Враховуючи наведене, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад правопорушення, передбачений ч.1 ст.172-6 КУпАП, в зв'язку з чим за скоєне він повинен нести адміністративну відповідальність.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, суд бере до уваги, що згідно положень ст.23 КУпАП України адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до вимог ст.33 КУпАП, при накладенні адміністративного стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника. Враховується ступінь його вини, майновий стан. Обставин, що обтяжують відповідальність не виявлено.
З урахуванням обставин справи та особи ОСОБА_1 , а також приймаючи до уваги відсутність обставин які обтяжують відповідальність за вчинення адміністративного правопорушення суд знаходить, що до ОСОБА_1 повинно бути застосоване стягнення у вигляді штрафу, передбаченого в санкції ч.1 статті 172-6 КУпАП, що буде сприяти меті виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Керуючись ст. ст. 1, 3, 28, 35 Закону України "Про запобігання корупції" та на підставі ст.40-1, ч.1 ст.172-6 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 02.11.2009 р. Кіцманським РВ УМВС України в Чернівецькій області, мешканця АДРЕСА_1 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 , визнати винним в скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень. Стягувач: Управління стратегічних розслідувань в Чернівецькій області Департаменту стратегічних рослідувань Національної поліції України, м.Чернівці вул.Небесної Сотні, 2 Г.
Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 02.11.2009 р. Кіцманським РВ УМВС України в Чернівецькій області, мешканця АДРЕСА_1 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 , судовий збір в розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні. Стягувач: Державна судова адміністрація України, вул.Липська, 18/5, м.Київ, 01601.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Сторожинецький районний суд Чернівецької області протягом 10 днів з дня винесення постанови.