Рішення від 30.07.2021 по справі 320/12770/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2021 року справа №320/12770/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Коздровської К.Д., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Київській області до Закритого акціонерного товариства "Годунівське" про стягнення заборгованості,

Суть спору: До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління ДПС у Київській області з позовом до Закритого акціонерного товариства "Годунівське", в якому позивач просить суд стягнути з Закритого акціонерного товариства "Годунівське" (код ЄДРПОУ 05384287) - 36369,00 грн., на користь Державного бюджету, в рахунок погашення простроченої заборгованості перед державою.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.12.2020 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви, а саме: надати докази на підтвердження наявності заборгованості перед державою у Закритого акціонерного товариства "Годунівське" на загальну суму в розмірі 36369,00 грн. станом на момент звернення із позовом до суду (докази, які визначають підстави та період виникнення заборгованості, її суму) - із доказами направлення відповідачу.

23.12.2020 на адресу суду від позивача надійшли докази усунення недоліків позовної заяви.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за відповідачем обліковується заборгованість перед Державним бюджетом на загальну суму 36369,00 грн., яка підтверджується інформацією про заборгованість ЗАТ "Годунівське" перед Державним бюджетом в розмірі 36369,00 грн., наданою Управлінням державної казначейської служби України у Яготинському районі.

Суд зазначає, що предметом спору у даній справі є вимоги щодо стягнення з Закритого акціонерного товариства "Годунівське" 36369,00 грн. на користь Державного бюджету, в рахунок погашення простроченої заборгованості перед державою.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 №174 затверджено Порядок обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості (далі - Порядок №174).

Згідно з пунктом 6 Порядку №174 облік простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою ведеться органами ДКС у валюті бюджетної позички/фінансової допомоги, в якій вони надані.

Відповідно до пункту 10 Порядку №174 з метою примусового стягнення в установленому законодавством порядку простроченої заборгованості з боржника територіальні органи ДКС до кінця місяця, що настає за звітним періодом, зокрема, інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за кредитами та суму нарахованої на неї пені.

Згідно з пунктом 15 Порядку №174 прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитами, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою пеня стягуються в установленому законодавством порядку органами державної податкової служби за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.01.2021 відкрито загальне провадження у справі № 320/12770/20, розпочато підготовку справи до судового розгляду. Призначено підготовче засідання на 11 лютого 2021 року о 14:00 год. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Управління державної казначейської служби України у Яготинському районі (ідентифікаційний код 37341116, адреса місцезнаходження: 07700, Київська обл., м. Яготин, вул. Незалежності, буд. 54).

Вказаною ухвалою суду також запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву.

Ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 05.07.2021 було направлено відповідачу на адресу, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, рекомендованим поштовим відправленням 22.01.2021, проте рекомендована поштова кореспонденція повернулась на адресу суду з відміткою “за закінченням терміну зберігання”.

Відповідач правом подати відзив на позовну заяву не скористався.

Управлінням державної казначейської служби України у Яготинському районі 05.03.2021 подані до суду письмові пояснення на позовну заяву, в яких третя особа зазначила, що станом на поточну дату у Закритого акціонерного товариства "Годунівське" обліковується прострочена заборгованість перед державою на загальну суму 36369,00 грн., що підтверджується доданими актами звірки, поданнями на податкові органи та іншими документами.

Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 30.03.2021 о 09:30 год.

У судове засідання по справі 30.03.2021 учасники справи не з'явились, про дату розгляду справи сповіщена належним чином, про причини неявки суд не повідомили.

У зв'язку з неявкою учасників справи протокольною ухвалою суду від 30.03.2021 ухвалено рішення про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Закрите акціонерне товариство "Годунівське" є юридичною особою (ідентифікаційний код 05384287, місцезнаходження: 07732, Київська область, Яготинський район, с.Годунівка, вул. Перемоги, буд. 1), зареєстроване в якості юридичної особи 25.02.2000, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Як вбачається з матеріалів справи, Закрите акціонерне товариство "Годунівське" є платником податків та зборів і перебуває на обліку з 23.03.2000 та станом на день розгляду справи судом в Головному управлінні ГУ ДПС у Київській області, Бориспільське управління, Яготинська державна податкова інспекція (Яготинський район).

Позивач вказує, що за відповідачем обліковується заборгованість перед Державним бюджетом на загальну суму 36369,00 грн., яка підтверджується інформацією про заборгованість ЗАТ "Годунівське" перед Державним бюджетом в розмірі 36369,00 грн., наданою Управлінням державної казначейської служби України у Яготинському районі.

Своєю чергою, Управлінням державної казначейської служби України у Яготинському районі підтверджено, що станом на поточну дату у Закритого акціонерного товариства "Годунівське" обліковується прострочена заборгованість перед державою на загальну суму 36369,00 грн., що підтверджується доданими актами звірки, поданнями на податкові органи та іншими документами.

На підтвердження наявності заборгованості відповідача суду надані акти звірки суми заборгованості між сільськогосподарським підприємством та підприємствами і організаціями, через які надавались бюджетні позички, графік погашення сум заборгованостей, реструктуризованих згідно із розпорядженням КМУ від 03.04.2002 №186-р.

Також суду надано протокол урегулювання заборгованості за бюджетними позичками, наданими державним та іншим сільськогосподарським підприємствам усіх форм власності і господарювання, між стороною-надавачем позичок та стороною-отримувачем від 08.07.2002 року, який підписано ЗАТ "Годунівське".

Матеріалами справи підтверджено, що Управління державної казначейської служби України у Яготинському районі звернулось із поданням №196 від 03.05.2019 на адресу позивача, для здійснення до ЗАТ "Годунівське" заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (бюджетної позички на закупівлю сільськогосподарської продукції за державним замовленням (контрактом) згідно з ПКМУ від 25.05.1996 №562). В поданні №196 від 03.05.2019 зазначено, що станом на 01.05.2019 прострочена заборгованість становить 31700,00 грн.

Також з матеріалів справи слідує, що Управління державної казначейської служби України у Яготинському районі звернулось із поданням №197 від 03.05.2019 на адресу позивача, для здійснення до ЗАТ "Годунівське" заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (бюджетної позички на закупівлю сільськогосподарської продукції за державним замовленням (контрактом) згідно з ПКМУ від 06.01.1997 №3). В поданні №197 від 03.05.2019 зазначено, що станом на 01.05.2019 прострочена заборгованість становить 4669,00 грн.

Згідно з наявною у справі довідкою позивача слідує, що станом на 22.05.2019 відповідно до подання Управління державної казначейської служби України у Яготинському районі за ЗАТ "Годунівське" рахується заборгованість на загальну суму 36369,00 грн.

Перевіряючи обґрунтованість позовних вимог, суд зазначає таке.

Згідно з п. 31 ч.1 ст.2 Бюджетного кодексу України кредитування бюджету - операції з надання коштів з бюджету на умовах повернення, платності та строковості, внаслідок чого виникають зобов'язання перед бюджетом (надання кредитів з бюджету), та операції з повернення таких коштів до бюджету (повернення кредитів до бюджету). Для цілей цього Кодексу до кредитів з бюджету також належать бюджетні позички та фінансова допомога з бюджету на поворотній основі.

Відповідно до ч.9 ст. 17 Бюджетного кодексу України прострочена заборгованість суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи міською територіальною громадою) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи міською територіальною громадою) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб'єкта господарювання податковими органами, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання.

Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи міською територіальною громадою) не поширюється.

2 березня 2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 174 "Питання обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками / фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993 - 1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості", якою з метою забезпечення виконання статті 17 Бюджетного кодексу України затверджено Порядок обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками / фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993 - 1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості (далі - Порядок №174).

Згідно з п.1 Порядку №174 цей Порядок регламентує дії органів виконавчої влади та банків-агентів, які від імені або за дорученням центральних органів виконавчої влади надали суб'єктам господарювання кредити, залучені державою або під державні гарантії, а також дії Мінфіну, який надав бюджетні позички / фінансову допомогу у 1993 - 1998 роках, та які здійснюють їх обслуговування і ведуть облік заборгованості за ними з метою забезпечення реалізації права вимоги погашення простроченої заборгованості перед державою за такими кредитами, бюджетними позичками / фінансовою допомогою; встановлює механізм нарахування пені Мінфіном на суми простроченої заборгованості перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та територіальними органами Державної казначейської служби на суми простроченої заборгованості за бюджетними позичками / фінансовою допомогою, наданими Мінфіном у 1993 - 1998 роках.

Згідно з п.6 Порядку №174 облік простроченої заборгованості за бюджетними позичками / фінансовою допомогою ведеться органами Державної казначейської служби у валюті бюджетної позички / фінансової допомоги, в якій вони надані.

Пунктом 10 Порядку №174 встановлено, що з метою примусового стягнення в установленому законодавством порядку простроченої заборгованості з боржника територіальні органи Державної казначейської служби до кінця місяця, що настає за звітним періодом:

інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за кредитами та суму нарахованої на неї пені;

нараховують пеню та інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за бюджетними позичками / фінансовою допомогою та суму нарахованої на неї пені.

Відповідно до п.15 Порядку №174 прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками / фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою / фінансовою допомогою пеня стягуються в установленому законодавством порядку органами державної податкової служби за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби, яке подається у строки, визначені пунктом 10 цього Порядку за встановленою згідно з додатком 1 формою.

Відповідно до ч.2 ст. 50 Бюджетного кодексу України податкові органи визначаються органами стягнення простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, територіальною громадою) за кредитами з бюджету.

На позивача як контролюючий орган в силу пп.19-1.1.38 п.19-1.1 ст.19-1 покладено функцію забезпечувати стягнення сум простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Своєю чергою предметом спору у даній справі не є сума заборгованості, відтак сум не ставить її під сумнів.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Судом встановлено, що на час розгляду справи та прийняття рішення по суті заявлених позовних вимог, доказів про сплату відповідачем заборгованості перед бюджетом на загальну суму в розмірі 36369,00 грн. до суду не надано.

Беручи до уваги ту обставину, що суму заборгованості у розмірі 36369,0 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної суми заборгованості підтверджується доказами, що містяться у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статями 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Закритого акціонерного товариства "Годунівське" (ідентифікаційний код 05384287, місцезнаходження: 07732, Київська область, Яготинський район, с.Годунівка, вул. Перемоги, буд. 1) 36369,00 грн. (тридцять шість тисяч триста шістдесят дев'ять грн. 00 коп.) на користь Державного бюджету, в рахунок погашення простроченої заборгованості перед державою.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд.

Дата складення повного рішення суду - 30.07.2021 р.

Суддя Кушнова А.О.