Постанова від 30.07.2021 по справі 673/862/21

Деражнянський районний суд Хмельницької області

ін. 32200 , місто Деражня , вул. Миру, 43 тел. (факс): 038 56 2 10 24

30 липня 2021 року Справа № 673/862/21 Провадження № 3/673/534/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Суддя Деражнянського районного суду Хмельницької області Ягодіна Т.В., з участю секретаря судового засідання Ясінської М.О., прокурора Делінди В.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Хмельницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої та проживаючої по АДРЕСА_1 , не працюючої,

за ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи депутатом Гришковецької сільської ради та являючись відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно, а саме, 21.04.2021 року подала на офіційний вебсайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 та 2019 роки.

Крім того, припинивши повноваження депутата Гришковецької сільської ради, являючись відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно, а саме, 21.04.2021 року подала на офіційний вебсайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Вказаними діями ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені частиною першою статті 172-6 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, натомість подала заяву про розгляд справи за її відсутності, в якій вину у скоєному визнає, просить застосувати щодо неї мінімальну міру адміністративного стягнення.

Прокурор в суді підтримав обвинувачення, викладене у протоколах про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 , просив притягнути її до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Заслухавши прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Як встановлено судом, згідно з рішенням першого засідання організаційної сесії сьомого скликання Гришковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області №1 від 10 листопада 2015 року «Про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів Гришковецької сільської ради» за ОСОБА_1 визнано повноваження депутата Гришковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.

У відповідності до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» депутати місцевих рад є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, тобто ОСОБА_1 , будучи депутатом Гришковецької сільської ради, є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини 1 статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Таким чином, починаючи з 2016 року, ОСОБА_1 як депутат сільської ради, зобов'язана була подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за кожний минулий рік, у строк до 01 квітня відповідного року, наступного за звітним.

Разом із цим, встановлено судом, декларації за 2018 та 2019 роки ОСОБА_1 були подані лише 21.04.2021 року, тобто несвоєчасно.

Наведена обставина, зокрема, підтверджується відомостями із Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Так, із скріншоту з офіційного сайту НАЗК вбачається, що ОСОБА_1 21.04.2021 року подано дві щорічних декларації, часом публікації яких є 20 год. 01 хв. та 20 год. 25 хв. та 23 год. 36 хв..

Згідно із наявними в матеріалах справи копіями роздрукованих із сайту НАЗК декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, такі щорічні декларації були подані ОСОБА_1 за 2018 та 2019 роки.

Крім того, рішенням першої сесії восьмого скликання Вовковинецької селищної ради №1 від 06.11.2020 року обрано новий склад депутатів ради, до якого ОСОБА_1 не увійшла.

Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Відтак, повноваження ОСОБА_1 як депутата Гришковецької сільської ради закінчились 06.11.2020 року.

Згідно абз.2 ч.2 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Згідно підпункту 2 пункту 5 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларація перед звільненням подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону.

Таким чином, припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій місцевого самоврядування з 06.11.2020 року ОСОБА_1 зобов'язана була подати декларацію особи, що припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій місцевого самоврядування протягом 20 днів з дня припинення такої діяльності.

Разом із цим, встановлено, що вищевказана декларація ОСОБА_1 була подана лише 21.04.2021 року, тобто несвоєчасно.

Наведена обставина, зокрема, підтверджується відомостями із Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Так, із скріншоту з офіційного сайту НАЗК вбачається, що ОСОБА_1 21.04.2021 року подано декларацію перед звільнення, часом публікації якої є 20 год. 54 хв..

Згідно із наявною в матеріалах справи копією роздрукованої із сайту НАЗК декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, така декларація (перед звільненням) була подана ОСОБА_1 як депутатом Гришковецької сільської ради за період з 01.01. по 12.12.2020 р.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, підтверджується також відповідними протоколами, складеними оперуповноваженим 3-го відділу Управління стратегічних розслідувань в Хмельницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України старшим лейтенантом поліції Слободяном Є.В.:

- щодо несвоєчасного подання декларації за 2018 рік - протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №212 від 13 липня 2021 року;

- щодо несвоєчасного подання декларації за 2019 рік - протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №213 від 13 липня 2021 року;

- щодо несвоєчасного подання декларації перед звільненням за період, не охоплений раніше поданими деклараціями - протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №214 від 13 липня 2021 року.

Наведені докази узгоджуються між собою, сумнівів щодо їх достовірності, належності та допустимості у суду немає.

Не здобуто судом і будь-яких інших належних та допустимих доказів, які б вказували на поважність пропуску ОСОБА_1 вказаних строків для подання відповідних декларацій.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 , будучи депутатом сьомого скликання Гришковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області та являючись відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно, а саме, 21.04.2021 року подала на офіційний вебсайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 та 2019 роки.

Крім того, 21.04.2021 року ОСОБА_1 несвоєчасно подала декларацію особи, яка припинила діяльність уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч.1 ст.172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Разом із цим, судом враховується, що відповідно до ч.4 ст.38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Як встановлено судом, Законом було визначено строк для подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік - до 01 квітня 2019 року та за 2019 рік - до 1 квітня 2020 року.

Разом із цим, 17.03.2020 року Верховною Радою України прийнятий Закон №530-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», відповідно до якого розділ 13 «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» доповнено пунктом 2-1, згідно якого декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 1 червня.

Виходячи з наведеного, подання декларацій за вказані роки після вказаних дат вважається несвоєчасним.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що провадження в частині несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації за 2018 рік підлягає закриттю на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП України, оскільки остання мала подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік - до 01.04.2019 року, тому саме з настанням цієї дати слід рахувати початок строку вчинення нею інкримінованого правопорушення, незалежно від дати фактичного подання такої декларації чи взагалі її неподання, а тому на момент розгляду справи сплинув строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за фактом несвоєчасного подання декларації за 2018 рік.

Згідно із п.7 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.

Враховуючи вищезазначене, провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП, по факту несвоєчасного подання ОСОБА_1 без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, підлягає закриттю на підставі п.7 ч.1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

Водночас при накладенні стягнення за вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, по факту несвоєчасного подання нею без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік та декларації особи, яка припинила діяльність уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, суд відповідно до ч.2 ст. 33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Так, судом враховується, що ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності притягується вперше, не працює, у зв'язку з чим суд вважає за доцільне застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальних межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Згідно із ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 підлягає стягненню в дохід держави судовий збір у розмірі 454 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.36, 38 ,40-1, ч. 1 ст.172-6, 279, 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за ч.1 ст. 172-6 КУпАП по факту несвоєчасного подання нею без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік та за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 454 грн. на користь держави.

Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП, по факту несвоєчасного подання ОСОБА_1 без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік закрити на підставі п.7 ч.1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення до Хмельницького апеляційного суду.

Суддя Деражнянського районного суду Хмельницької області Т. В. Ягодіна