Справа №: 465/262/21
3/465/2695/21
30.07.2021
Суддя Франківського районного суду м. Львова Марків Ю.С., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої продавцем-барменом, -
за ч.1 ст.44-3 КУпАП, -
ОСОБА_1 , 13.01.2021 року близько 12:19 год. у приміщенні бару-кафе по вул.В. Великого, 61А у м.Львові на робочому місці знаходилась без засобів індивідуального захисту, а саме маски чи распіратору, чим порушила Постанову КМУ №1236 від 09.12.2020 року п.п.1 п.2.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд приходить до такого висновку.
Дії ОСОБА_1 Франківським відділу поліції Головного Управління Національної поліції у Львівській області кваліфіковано за ч.1 ст. 44-3 КУпАП.
Під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) вирішує, зокрема, чи належить до компетенції розгляд даної справи (ст.278 КУпАП), чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Статтею 8 КУпАП передбачено, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Статтею 44-3 КУпАП, в редакції чинній на час вчинення інкримінованого правопорушення, було передбачено адміністративну відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбаченихЗаконом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, - що тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Разом з тим, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) № 530-IX» від 06.11.2020 № 1000-IX, який набрав чинності 21.11.2020 року, було доповнено статтю 44-3 КУпАП частиною 2, наступного змісту: «перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно».
Відповідно до п.1 ч.1 ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
Згідно ч.1 ст.222 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачені, частиною другою статті 44-3 КУпАП розглядають органи Національної поліції.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 102251 від 13.01.2021 року, діяння, яке ставиться у вину ОСОБА_1 містять ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.44-3 КУпАП, яка має зворотню силу згідно ч.2 ст.8 КУпАП, однак, розгляд справ за вказаною нормою до підвідомчості суду не віднесено.
Відтак, зважаючи на те, що викладені в протоколі обставини правопорушення мають ознаки ч.2 ст.44-3 КУпАП, протокол необхідно ПОВЕРНУТИ до органу національної поліції для подальшого розгляду справи про адміністративне правопорушення, в тому числі і для вирішення питання про закриття провадження у справі.
Керуючись ст.ст.8,44-3,221,222,276,278 КУпАП, -
матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.44-3 КУпАП ВЧЕТВЕРТЕ ПОВЕРНУТИ ВП №3 ЛРУП ГУНП у Львівській області для розгляду за підвідомчістю.
Суддя Марків Ю.С.