Єдиний унікальний номер 448/476/21
Провадження № 3/448/279/21
27.05.2021 року суддя Мостиського районного суду Львівської області Кічак Ю.В., з участю законного представника неповнолітнього ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , розглянувши матеріали справи, що надійшли Відділення поліції №1 Яворівського районного відділу поліції ГУНП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця, жителя та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, учня 21-В групи ДНЗ «Судововишнянський професійний ліцей»,
за ст.124, ч.2 ст.126 КУпАП, -
ОСОБА_1 , 28.03.2021 року о 21 год. 17хв. в м.Судова Вишня, вул.Петра Сагайдачного, 1, Львівської області, керуючи мотоциклом марки «Мустанг» без номерного знаку, не був уважним, не стежив за дорожньою обстановкою, виїжджаючи на перехрестя нерівнозначних доріг в'їхав в автобус (пасажирську маршрутку) марки «Еталон», д.н.з. НОМЕР_1 , який рухався по вул.Петра Сагайдачного. В результаті дорожньо-транспортної пригоди транспортні засоби отримали механічні пошкодження. Такими своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.п.2.3, 12.1, 13.1 Правил дорожнього руху України.
Він же, ОСОБА_1 28.03.2021 року о 21 год. 17хв. в м.Судова Вишня, вул.Петра Сагайдачного, 1, Львівської області, керував мотоциклом марки «Мустанг» без державних номерних знаків, який не зареєстрований у встановленому законом порядку та без посвідчення водія, тобто не маючи права керування даним транспортним засобом, чим своїми діями порушив вимоги п.2.1а, 2.9в, 30.1 Правил дорожнього руху України.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 в присутності законного представника ОСОБА_2 , вину свою у скоєнні вказаних правопорушень визнав, у вчиненому розкаявся, просив суд суворо його не карати.
Заслухавши пояснення особи, що притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції України і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
У відповідності до положень ст.248 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється на засадах рівності перед законом і органом (посадовою особою), який розглядає справу, всіх громадян незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мови та інших обставин.
Згідно з положеннями ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасно, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У ст.251 КУпАП зазначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
З диспозиції ст.124 КУпАП відомо, що відповідальність настає за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до п.2.3б Правил дорожнього руху для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Пунктом 12.1 даних Правил передбачено, що під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним
Згідно п.13.1 Правил дорожнього руху водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.
Відповідно до ч.2 ст.126 КУпАП складом адміністративного правопорушення є, зокрема керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Так, п.2.1 «а» ПДР України передбачено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Пунктом 2.9 «в» вказаних Правил водієві забороняється керувати транспортним засобом, не зареєстрованим в уповноваженому органі МВС, або таким, що не пройшов відомчу реєстрацію в разі, якщо законом встановлена обов'язковість її проведення, а також без номерного знаку.
Згідно п.30.1 Правил власники механічних транспортних засобів і причепів до них повинні зареєструвати (перереєструвати) їх в уповноваженому органі МВС або провести відомчу реєстрацію в разі, якщо законом установлена обов'язковість проведення такої реєстрації, незалежно від їхнього технічного стану протягом 10 діб з моменту придбання (отримання), митного оформлення або переобладнання чи ремонту, якщо необхідно внести зміни до реєстраційних документів.
Крім зізнання, винуватість особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, доводиться такими доказами по справі: протоколами про адміністративне правопорушення серії БД №321789 від 12.04.2021 року та серії БД №321770 від 12.04.2021р., складених щодо ОСОБА_1 ; схемою місця дорожньо-транспортної пригоди від 28.03.2021р.; протоколом огляду місця дорожньо-транспортної пригоди від 28.03.2021р. та фототаблицею до такого; письмовими поясненнями ОСОБА_3 ; рапортом інспектора СРПП ВП №1Яворівського РВП Тузяк О. від 12.04.2021р.; іншими матеріалами справи.
Аналізуючи вищенаведені докази, що безпосередньо дослідженні в ході розгляду справи про притягнення до адміністративної відповідальності в їх сукупності, які за своїм змістом є логічними та послідовними, приходжу до переконання в доведенні винності ОСОБА_1 в порушенні учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, що утворює собою самостійний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, а також у керуванні транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, що утворює собою самостійний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.126 КУпАП.
У ч.2 ст.36 КУпАП вказано, що якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Відповідно до ст.13 КУпАП до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, крім правопорушень, перелічених в ч.2 ст.13 КУпАП, застосовуються заходи впливу, передбачені ст.24-1 КУпАП.
З урахуванням характеру і обставини вчиненого правопорушення (вчинив правопорушення в неповнолітньому віці - 16 років), особу порушника (який є неповнолітнім, позитивно характеризується за місцем свого проживання та навчання, вперше притягується до адміністративної відповідальності), ступінь його вини та майновий стан (непрацюючий, учень 21-В групи ДНЗ «Судововишнянський професійний ліцей»), обставину, що пом'якшує відповідальність, - щире розкаяння, відсутність обставин, які б обтяжували відповідальність, суд вважає, що до останнього належить застосувати один із заходів впливу, передбачених ст.24-1 КУпАП,- у виді попередження.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі винесення суддею постанови про накладання на правопорушника адміністративного стягнення сплачується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 454 грн. (2270грн.х0.2)
Заходи впливу, передбачені ст. 24-1 КУпАП не є адміністративними стягненнями в розумінні ст.23 КУпАП, а є альтернативними заходами впливу, які можуть бути застосовані тоді, коли виховання неповнолітнього правопорушника є можливим без накладення адміністративного стягнення у загальному порядку. Тому, при застосуванні до неповнолітнього правопорушника заходів впливу, передбачених ст. 24-1 КУпАП, стягнення судового збору не допускається.
Враховуючи, що до неповнолітнього ОСОБА_1 застосовано захід впливу - попередження, яке не є адміністративним стягненням, суд прийшов до висновку, що з останнього не підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 454 грн.
Керуючись ст.ст. 24-1, 33, 34, 36, 40-1, 283, 284 КУпАП, ст.4 Закону України «Про судовий збір», суддя -
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124, ч.2 ст.126 КУпАП та з врахуванням вимог ст.36 КУпАП застосувати захід впливу, передбачений статтею 24-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді попередження.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення через Мостиський районний суд Львівської області до Львівського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Ю.В. Кічак